Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 May 2005, 21:31   #121
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Gaandalf:
Ep.1 parca a fost altceva ... cum este filmat acum.
Primul episod a fost tras in pelicula ... deh, prima impresia. Asta e tras in digital, seamana cu o telenovela. E filmat liniar, plat. N-are pic de ritm. Regia "maselor" - haitele de batausi, figuranti penibili - jalnica. Faza cu meciul de fotbal .....
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2005, 21:34   #122
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by nume:
Originally Posted by Gaandalf:
Ep.1 parca a fost altceva ... cum este filmat acum.
Primul episod a fost tras in pelicula ... deh, prima impresia. Asta e tras in digital, seamana cu o telenovela. E filmat liniar, plat. N-are pic de ritm. Regia "maselor" - haitele de batausi, figuranti penibili - jalnica. Faza cu meciul de fotbal .....
Why thank you nume! ... am vazut ca nimeni nu zicea nimic. Nu s-a simtit nimeni.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2005, 21:42   #123
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Eu ma uit din plictis si sa recunosc cum iese pe sticla ce filmeaza astia la mine pe strada. Locatiile sunt incropite :
-"Cuibul" Ciupanezului - corpul "L" costume;
-Sectia de politie a lui Calinescu : -fosta vila a cascadorilor, un pic vopsita si cu 2 birouri in plus;
-Bataia de pe acoperis: acoperisul platourilor mari. Acum '50 de ani Gopo filma in acelasi loc o secventa din "S-a furat o bomba"
-Holurile de marmura : tot in platouri, daca va uitati cu atentie recunoasteti fotografii din filme ro. vechi - "Padurea spanzuratilor" ...etc, etc, etc ...
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2005, 00:04   #124
Dragos Bucur
Junior
 
Dragos Bucur
 
Join Date: May 2005
Posts: 35
Mda...Galagie,galagie...Am avut ceva emotii sa nu pice replica la montaj.Doar pt asta am avut emotii ca de la altceva deja stiu la ce sa ma astept...In rest,da,destul de multe lucruri asa cum nu ar trebui.Aaaa,si inca ceva.Sursele oficiale despre studentii la teatru sunt bine informate,DAR(si acum urmeaza inca una din teoriile mele care ma fac atat de usor antipatic)sa faca fratilor ceva mai mult,sa traiasca din meseria asta,sa reuseasca sa nu faca compromisuri PREA mari,sa convinga regizorii sa le dea sansa aia prin care se vor lansa,sa isi pastreza coloana vertebrala,sa ramana constienti de valoarea(sau lipsa de valoare) produselor in care"presteaza" si a propriilor prestatii,sa reziste macar 2,3 ani nu in top dar macar in atentia oamenilor si sa aiba in acelasi timp prieteni in lumea asta plina de neprieteni.nu e ipocrizie,ma bucur ca macar exista topicul asta.Si inca ceva...10/15 episoade"daca rezista".Ha!E enorm ce zici tu!Lucram cate 2 saptamani la un episod!!!adauga perioadele de pregatire si obtii usor inca 7,8 luni de munca!
__________________
atat
Dragos Bucur is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2005, 06:47   #125
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Pe cand un episod cu curse ilegale de masini? Ar fi ceva super! Aud deja motoarele incalzindu-se 8) !
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2005, 19:10   #126
milio
Novice
 
milio
 
Join Date: May 2005
Posts: 1
despre BB in fapt

Probabil ca va mai exista si urmatoarea serie de BB, numai ca merge detul de greu filmarea pt ca majoritatea actorilor lucreaza, au spectacole, concerte, repetitii,etc...Asta este ideea!!!Si inainte de a critica acest serial, va intreb:s-a gandit cineva cata munca este in spatele acestui serial, cat suflet s-a pus in realizarea lui?Nu cred!!!
milio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2005, 19:25   #127
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: despre BB in fapt

Originally Posted by milio:
s-a gandit cineva cata munca este in spatele acestui serial!!!
Si in Titanic s-a investit al dracu' de multa munca.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2005, 20:47   #128
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Re: despre BB in fapt

Originally Posted by nume:
Si in Titanic s-a investit al dracu' de multa munca.
Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea, cine-i lenes si chiuleste are tot asa! Nu conteaza cata munca investesti intr-un proiect atata timp cat nu se vede. Se incapataneaza sa continuie in acelasi stil de filmare pe care toata lumea il critica. Senzatie de dinamism? My ass! Cred ca se "chinuie" foarte mult sa filmeze un cadru in care jumatate din ecran il ocupa peretele, iar in cealalta jumatate se inghiesuie actorii. Foarte greu cred ca mai este si atunci cand frunzele, foarte aproape de camera, dau un efect de blur imaginii.
In schimb subiectul e bun. Poveste e specifica pt. un serial politist, avand continuitate. Nimic nu e la intamplare. Actorii buni. In afara de sora lui Boboc (Ramona Rusu). Ma sperie de fiecare data :shock: . She really sucks! Cabral isi vede de treaba lui neclintit. Totusi se vede ca incearca. Bucur, Calinescu, Stefan Banica JR., Razvan Vasilescu tin serialul mai sus decat merita sa fie.
Si totusi in spatele ecranului exista MUNCA. Pe care unii nu dau doi bani. O sa continui sa ma uit la fiecare episod. De fiecare data cu speranta ca o sa fie mai bine!
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2005, 22:22   #129
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Uite domle' ca se poate!!!! Supertare episodul de saptamana asta. in sfarsit filmat decent! Felicitari! Aplauze! Ma bucur sa vad ca lucrurile se pot schimba in bine.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2005, 22:29   #130
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Originally Posted by GhitzaCartitza:
Uite domle' ca se poate!!!! Supertare episodul de saptamana asta. in sfarsit filmat decent! Felicitari! Aplauze! Ma bucur sa vad ca lucrurile se pot schimba in bine.
]


Daca e tot asa,cum a fost ca acum am intrat in casa. 8)
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 22:45   #131
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Re: despre BB in fapt

Originally Posted by milio:
Probabil ca va mai exista si urmatoarea serie de BB, numai ca merge detul de greu filmarea pt ca majoritatea actorilor lucreaza, au spectacole, concerte, repetitii,etc...Asta este ideea!!!Si inainte de a critica acest serial, va intreb:s-a gandit cineva cata munca este in spatele acestui serial, cat suflet s-a pus in realizarea lui?Nu cred!!!
mah o sole muillo! n-am mai ras de mult, de foarte mult timp asha bine...
eu cred ca esti dar poti sa te si faci ...

alta bomba de episod... 1/2 am rezistat si am vazut Lost In Space.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 02:28   #132
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by Denis_stelistu:


Daca e tot asa,cum a fost ca acum am intrat in casa. 8)

Sa ne spui cand te duci la baie te rog
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 18:46   #133
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Totusi am impresia ca BB sufera din cauza ca trebuie sa se incadreze in 45 de min. Partea buna e ca nu plictiseste. Partea proasta (cred) este ca multe scene cad la montaj sau fazele mai lungi sunt scurtate din lipsa de timp si ajung sa fie penibile (mai ales scenele in care se dau cativa pumni). Vad ca partea cu filmare haotica au rezolvat-o. Sper sa dureze! Pt. un serial se descurca onorabil. Ideea e buna si episoadele au o legatura intre ele care te fac sa vrei sa urmaresti si celalalt episod sa vezi ce se intampla. Cine e NASUL? Sa fie oare procurorul Caragea? Banuim, dar nu stim sigur. Serialul are foarte multe personaje si nu reuseste sa contureze prea bine nici unul din ele. Fazele amuzante nu trebuie sa dispara chiar daca multi spuneti ca sunt furate din alte filme. Asta e! Oricum nu am nici un serial preferat, nici romanesc nici strain. Pana apare ceva interesant eu raman la BB !
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 20:11   #134
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Originally Posted by Jay:
Originally Posted by Denis_stelistu:


Daca e tot asa,cum a fost ca acum am intrat in casa. 8)

Sa ne spui cand te duci la baie te rog


Chiar acuma,ma duc in baie
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 23:38   #135
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Se pare ca nume a avut dreptate si o sa asistam in vreo doua saptamani la finalul serialului . Stiu si cum o sa se termine. Nu spun . Am stat de vorba cu cineva... Persoana importanta (adica oficial). Serialul se pare cu nu prea are viitor. In functie de audiente se va hotara daca serialul va continua. Oricum ultimul episod deja s-a filmat.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 11:04   #136
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Dar ce e asta,prima serie sau miniserie.Cate episoade are filmul?
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 11:10   #137
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Denis_stelistu:
Dar ce e asta,prima serie sau miniserie.Cate episoade are filmul?
Initial scenariul a fost scris pt. 40 de episoade. S-a redus apoi la 12 si pana la urma au ajuns la 8 sau 9 episoade. Chiar se termina.

ODATA CU SERIALUL MA RETRAG SI EU. TREABA MEA S-A TERMINAT PE CINEMAGIA ASA CA V-AM PUPAT. MAI AUZITI DE MINE DOAR DACA SE VA INTAMPLA CA SERIALUL SA MAI AIBA O CONTINUARE.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 12:16   #138
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
ai fost transparent de la inceput, you wore your tells around your neck ca sa zic asa.

intr-o comunitate plina de pasiune, esti singurul care a calcat pe aici din interes.

spune-le prietenilor tai de la mpp ca filmele bune se fac cu talent si multa, multa munca, nu repetand continuu mantra "sunt smecher-dau-bine-sunt smecher-dau-bine".

aplaudam ambitia efortului, ne intristeaza realizarea.

cele bune.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 16:30   #139
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Originally Posted by GhitzaCartitza:
ODATA CU SERIALUL MA RETRAG SI EU. TREABA MEA S-A TERMINAT PE CINEMAGIA ASA CA V-AM PUPAT. MAI AUZITI DE MINE DOAR DACA SE VA INTAMPLA CA SERIALUL SA MAI AIBA O CONTINUARE.

E cam de doi lei ce ai facut tu pe forumul asta. Ar fi trebuit sa spui de la inceput care e treaba cu tine.
Ai oarecari circumstante atenuante ca ai recunoscut pe final si ca nickul pe care ti l-ai ales avertiza asupra rolului tau pe forum.

Hai pa.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 20:51   #140
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Originally Posted by Dino:
Originally Posted by GhitzaCartitza:
ODATA CU SERIALUL MA RETRAG SI EU. TREABA MEA S-A TERMINAT PE CINEMAGIA ASA CA V-AM PUPAT. MAI AUZITI DE MINE DOAR DACA SE VA INTAMPLA CA SERIALUL SA MAI AIBA O CONTINUARE.

E cam de doi lei ce ai facut tu pe forumul asta. Ar fi trebuit sa spui de la inceput care e treaba cu tine.
Ai oarecari circumstante atenuante ca ai recunoscut pe final si ca nickul pe care ti l-ai ales avertiza asupra rolului tau pe forum.

Hai pa.

De acord cu Dino,ce draq,tu ai facut subiectul asta si seful iese.Asta a ajuns un mare subiect,a intrat si dragos bucur,poate intra si altii mari.daca pleci,pa si sa nu mai vii.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells