Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Oct 2008, 12:41   #101
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Pitbull:
Dragä Bogdane,
Esti prea prolix si stufos. Modul täu de exprimare e bun pentru o carte, un studiu teoretic, o tezä de doctorat. Ritmul si temperatura de perceptie ale forumurilor online sunt altele. Cautä sä-ti formezi un discurs mai relaxat, dinamic, aerisit si accesibil lexical, ca sä putem comunica.

nu, nu, nu...te rog frumos...nu baga lucrarile serioase si scrierile de doctorat in aceeasi categorie cu stilul lui Bogdan... raman omenii cu impresii grsiute...


cand citesc postarile lui Bgdan imi aduc aminte de vestitul roman "Pe drumuri de munte" in care ne trebuiau 5 pagini ca sa aflam cum arata o poteca amarata....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 12:58   #102
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Bogdan.Andro:
Deci, sã revenim. Scuze cã mã interpun. Ce pãrere aveþi ?, ca la categoria filme de rãzboi, sã figureze, printre altele:
Saving Private Ryan (simbol de „patriotism”)
Apocalypse now (epopee, cu scenariu cam neverosimil)
The deer hunter (despre rãzboi, dar fãrã rãzboi)
Black Hawk down (realism marca Ridley Scott)
Full metal jacket (antrenamentul psihologic).
Ce filme de rãzboi meritã sã fie luate drept repere ?! În special dintre cele mai vechi, despre care nu ºtiu prea multe ? ªi unde ar fi mai potrivite filmele de rãzboi, istorice, gen Ben Hur etc., sã fie incluse ? În ceva separat ?

dupa parerea mea, filmele bune lasa loc la mai multe tipuri de abordari. de exemplu nu mi se pare extraordinar de interesant sa analizezi Saving Private Ryan din perspectiva unui film de razboi. toata lumea poate sa faca asta. Un coleg al meu insa, analizeaza filmul din perspectiva simbolurilor religioase...abia astept sa vad ce scrie...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 14:33   #103
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by ricutza:
Imi place sa cred ca mai conteaza si cum vezi filmele pe care le vezi...ca daca te uiti asa doar ca bifezi actiunea mai bine nu te mai uiti....
as vrea sa va reamintesc ca ne aflam in anul 2008 si ca mi se pare de-a dreptul ignorant sa ne tinem cu mainile stransi legati de filme din anii '60, '70, '80. Daca e un lucru de inteles pentru profesorii din UNATC care au la randul lor 60, 70 respectiv 80 de ani, nu acelasi lucru pot spune despre tineri care au 24-25 de ani. Mi se pare aiurea sa divinizezi un Bergman sau Visconti si sa nu-i iei in consideratie pe Spike Lee, Innaritu, Aronofsky, Fincher, Lynch, Trantino si multi alti regizori contemporani...
1) Ai mai mult decât dreptate: nu numai "conteazä si cum vezi filmele pe care le vezi" - mai mult: asta conteaza IN PRIMUL RAND.
2) Si aici ai dreptate: a nu-i lua în considerare pe cei mai importanti cineasti contemporani e la fel de grav cu a-i ignora pe marii clasici.
In rest... te rog eu frumos, nu läsa gäurile alea bergmaniene, viscontiene si wajdiene... Umple-le (evident, nu "doar ca sä bifezi actiunea"); nu pentru mine - pentru tine fä-o. OK? :love:

Si, în general: când vine vorba despre zone culturale clasice, relativ vechi, etc., pe care încä nu le stäpâniti - nu vä mai culcati pe urechea autosuficientei, gäsind scuze sä fugiti de ele, gen "sunt vetuste", "sunt desuete", "sunt pentru profesorii din UNATC care au 60, 70, 80 de ani". Dimpotrivä - gräbiti-vä sä vi le completati! Sunteti tineri, aveti niste creiere minunate, cu o capacitate de stocare imensä si cu o putere de interpretare inteligentä admirabilä. Folositi-vi-le la maximum, cä de-aia vi le-a dat Dumnezeu!
Eu, la 48 de ani, deja îmi vine sä-mi trag palme pentru timpul pierdut de pomanä când eram ca voi, si am ignorat cu aceeasi nepäsare nenumärate subiecte de culturä cinematograficä, literarä, muzicalä, filosoficä, etc. - pe care acum stiu cä nu voi mai avea timp sä le rezuperez. Si am cunoscut la rândul meu multi intelectuali vârstnici, care la 60, 70, 80 de ani, posesori ai unei eruditii de-mi cädeau ochii-n cizmä, îsi reprosau invariabil (si sincer!) cä au ars-o ca fraierii si au rämas niste nestiutori.
(Nu c-as fi cine stie ce idealist naiv, stim cu totii cä istoria se repetä. Dar... speranta moare ultima!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 15:22   #104
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by ricutza:
Mi se pare aiurea sa divinizezi un Bergman sau Visconti si sa nu-i iei in consideratie pe Spike Lee, Innaritu, Aronofsky, Fincher, Lynch, Trantino si multi alti regizori contemporani...

...Merhige se pune?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 19:00   #105
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
of, cand ma gandesc la cultura cinematografica proprie si personala stiu ca nu stiu mare lucru

si acuma stau si ma intreb: cate relevanta are asta pt mine? dar ca sa raspund la intrebarea asta trebuie sa raspund la alta intrebare: ce vreau eu sa ma fac cand o sa fiu mare? scenarist, teoretician, critic de film, sau doar un simplu cinemaniac? :lol:

la urma urmei totul pleaca de la ceva simplu: (ca sa citez de undeva...din fundul...) foamea, d-le

in functie de ce fel de foame te roade iti creezi si un ritm propriu de a selecta si vedea filme, de a citi despre (anumite) filme, regizori, scenaristi, etc., de a te da pe forumuri, si ce o mai trebui sa faci pt a nu muri de foame [rog a nu se intelege strict partea materiala a cuvantului foame]

la mine foamea e una si aceeasi cu dorinta de nestavalit de a vedea filme, filme si iar filme...filme de pierdut vremea, filme (apriori) de calitate...de a vedea filme din curiozitate sau guilty pleasure

si acuma ma intreb (dau doar un exemplu): de Andrzej Wajda am auzit de multa vreme, dar inca nu mi-am facut timp sa ii urmaresc vreo creatie...de Abel Ferrara am vazut la un moment dat un film, si din momentul ala am inceput sa iau pe rand toate filmele (inca mai am de vazut ) dansului si sa le ingurgitez pe nerasuflate...exemplele pot continua...oare de ce?

sa nu aud din alea gen: ah, astia de prefera cinematograful nou!

la fel de bine imi pica orice film de Murnau, Fleischer, Sturges sau orice film marca Sofia Coppola, Kassovitz, Spike Lee

reperele de baza ale unei culturi cinematografice...hm...mai bine s-ar numi nutrientii de baza ale unei culturi cinematografice
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 21:57   #106
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Bogdan.Andro:
Dupã rãzboi ºi western, sã mai umplem niºte „gãuri” cu filmele SF.
Printre propunerile mele se numãrã:

2001: A Space Odyssey (1968)
Solaris (1972) ?!
The Matrix (1999)
E.T. the Extra-Terrestrial (1982)
Blade Runner (1982)
A Clockwork Orange (1971) ?!
A.I. Artificial Intelligence (2001)
Alien (1979)

Ce alte SF-uri ar mai fi repere ?

A Clockwork Orange...nu...e futurist, vizionar, dar nu sf

altele care s-ar adauga la lista:
Metropolis
Brazil
The City of Lost Children
Star Wars
Fantastic Voyage
Terminator (1+2)

astea-mi vin acum in minte
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 22:41   #107
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Cinemania:
A Clockwork Orange...nu...e futurist, vizionar...
...ADICA S.F.!
S.F. 100%! (Si - da! - cap de listä!)

"The Thing" = un S.F. pä felie.
Méliès = cum sä lipseascä tocmai Tata?
"The Time Machine"
"Time After Time"
"Back to the Future" - I, II, III
"Frankenstein"
"Stalker"
"Planet of the Apes"
"1984"
"Spaceballs"
"The Day the Earth Stood Still"
"Forbidden Planet"
"The Andromeda Strain"
"Westworld"
"Soylent Green"
"Rollerball"
"Dune"
"Close Encounters of the Third Kind"
...si-au sä-mi mai vinä.

(Filmul S.F. e singurul subiect pe care l-am tratat într-o scurtä istorie sumar-exhaustivä, într-un articol mamut din Almanahul "Anticipatia" 2000. Deci, acolo sunt incluse toate.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 00:28   #108
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Completare la filmele SF postate :

The day the earth stood still
12 Monkeys
Solyaris
Planet of the apes
E.T.
Akira
Predator
Independence Day
Armageddon
The Fifth Element
The Abyss
The War of the Worlds (original sau remake)
Videodrome
Tron
They Live
Total Recall
Gattaca
Minority report
Fahrenheit 451
Mad Max
THX 1138
Escape from New York
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 08:12   #109
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Bogdan.Andro:
Pitbull a scris: The time machine ºi Planet of the apes. Eu le-am vãzut pe amândouã, Maºina timpului din 2002, regia Simonj Wells ºi Planeta maimuþelor din 2001 de Tim Burton. La care te refereai la astea sau la variantele precedente. Înclin sã cred cã la cea din urmã variantã, nu !
Primele, nu amärâtele de remake-uri.
Originally Posted by Bogdan.Andro:
Redman a scris 12 monkeys. Cam seamãnã cu Portocala mecanicã într-un anume sens, chiar se încadreazã la SF ?!
Seamänä...? :? Da' nu prea räsare.
De încadrat, se încadreazä perfect.
(Nu e o capodoperä, da-i bun.)

"Star Wars": trilogia veche, evident. Astelante-s niste clisme.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 08:36   #110
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Cinemania:
A Clockwork Orange...nu...e futurist, vizionar...
...ADICA S.F.!
S.F. 100%! (Si - da! - cap de listä!)

no ghine
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 08:39   #111
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Bogdan.Andro:
Star Wars. Dar care, The Impire Strikes Back sau The revenge of the Sith ? Cã doar nu toate ?

adica primul
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 08:40   #112
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pitbull:
(Nu e o capodoperä, da-i bun.)

care nu e capodopera? 12 monkeys sau portocala?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 08:59   #113
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by redmen:
The War of the Worlds (original sau remake)

as zice PAS le remake

si lista continua (Doamne, cate mai sunt)

Alphaville
Cocoon
Dark City '98
Invasion of the Body Snatchers [Siegel]
Island of Lost Souls '32
Not of This Earth [Corman]
Scanners
Seconds '66
Slaughterhouse-Five
Starman
The Fly [primul]
The Incredible Shrinking Man [Jack Arnold]
The Invisible Man [Whale]
The Last Combat '83
The Man Who Fell to Earth [Roeg]
The Omega Man '71
The Thirteenth Floor
Them! '54
V '83
Westworld '73


La Jetée se pune?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 09:29   #114
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
voi luati listele astea de pe undeva sau chiar ati vazut filmele alea?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 09:47   #115
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Proletar:
voi luati listele astea de pe undeva sau chiar ati vazut filmele alea?

:hmm:
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 09:48   #116
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Proletar:
voi luati listele astea de pe undeva sau chiar ati vazut filmele alea?

eu unul le-am visat
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 09:49   #117
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
oops, postare dubla...mea culpa
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 14:01   #118
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Cinemania:
Ala despre care era vorbä-n propozitie, nu äla mentionat doar comparativ.

@Proletar:
95% da, 5% din surse de referintä

@Bogdan.Andro:
Ordinea în care ni le-am amintit e reprezentativä: cu cât ne vin în minte mai târziu, cu atât sunt mai neimportante.
(Eu am pus numai filme pe care le consider de bazä - nu si "pläceri vinovate".)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2008, 10:26   #119
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Pitbull:
1) Ai mai mult decât dreptate: nu numai "conteazä si cum vezi filmele pe care le vezi" - mai mult: asta conteaza IN PRIMUL RAND.
2) Si aici ai dreptate: a nu-i lua în considerare pe cei mai importanti cineasti contemporani e la fel de grav cu a-i ignora pe marii clasici.
In rest... te rog eu frumos, nu läsa gäurile alea bergmaniene, viscontiene si wajdiene... Umple-le (evident, nu "doar ca sä bifezi actiunea"); nu pentru mine - pentru tine fä-o. OK? :love:

eiiiii...eu am zis doar ca n-am vazut nici un film de Wajda...e drept ca am mentionat ca erau si alte nume de regizori ale caror filme nu le vazusem, dar nu era vorba de Bergman si Visconti.
Ai tu senzatia cumva ca Zizi nu ne-a pus Fragii Salbatici la scoala? si am vazut si Persona si inca de doua ori (ultima oara chiar recent). Iar cu Ghepardul am intrat in facultate... E drept ca datorita cartii dar in semn de recunostinta m-am uitat si la film!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2008, 10:46   #120
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nu stiu de ce dar eu nu pot sa sensibilizez deloc cu ideea de lista de vazut filme asa cum nu prea pot sa sensibilizez nici cu listele de carti de citit scoase total din context. In liceu primeam intr-adevar o lista de caqrti dar fiecare dintre titluri urma sa fie discutat in cadrul unui anumit subiect.
Daca nu discutam SF-ul ce rost are sa insiram 20 000 de titluri de filme.

Ceea ce ma aduce on topic la rugamintea lui Bogdan de a posta doar filmele SF pe care le consideram de referinta.
Despre ce fel de SF vorbim? Despre un SF in spatiu, despre un SF pe pamant? Despre un SF cu extrateresti? Despre un SF viitor (pentru ca in principal toate filmele care arata viitorul sunt SF pentru ca evident nu au cum sa stie caracteristicile societatii din anul x)?
Vorbim despre comedii, drame, parodii, filme psihologice? Si Mars Attacks poate fi considerat SF dar cred ca daca-l pun langa Odiseea Spatiala, imi dai cu el in cap.
nu poti tranti un ditamai domeniul si sa te astepti sa primesti 3 titluri. Mai ales ca probabil adevaratii pasionati de carti SF vor veni sa ne explice cum probabil nici unul din titlurile mentionate de noi nu este cu adevarat SF.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells