Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Nov 2011, 19:04   #821
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pana sa inceapa "turneul mamaligilor" , va bombardez cu o alta varianta a salatei din care anaemona, ar fi mancat nu demult, 2 portii:
IMG_5419.JPG
IMG_5420.JPG
IMG_5422.JPG
IMG_5423.JPG
IMG_5425.JPG

Zeno,
mai tii minte ca mi-ai explicat in detaliu, la telefon, cum se prepara bulzul?
teoretic, ar trebui sa fii mai pregatit decat mine, in tehnica realizarii acestui deosebit preparat din bucataria autohtona. pacat ca, prin magazinele de la noi din oras, nu gasesc branza "de Brasov" (parca v-am mai zis ca astia au un fix cu Sibiul), dar o sa fac tot ce pot ca sa-mi reuseasca si mie preparatul. deci, daca esti "barbat adevarat" (atentie la ghilimele!) nu te vei speria de propunerea mea de seara trecuta. uneori, barbatii pot iesi si pe locul doi, adica pot rata coronita, ca oricum ar fi ridicoli cu ea pe cap, fiind un accesoriu care infrumuseteaza NUMAI chipul femeilor.
p.s. am aruncat cuptorul cu microunde fiindca la un moment dat, am observat o flama puternica, de culoare albastra, inauntru, in timp ce functiona. norocul meu ca n-am facut imprudenta sa-l deschid in timp ce era in priza. n-am mai vrut sa cumpar altul, fiindca oricum nu gateam in el decat floricele la punga....
p.p.s. telefonul nu-l arunc nici moarta! nu pot lasa ascultatorii fara obiectul muncii lor. ar fi nedrept sa mai contribui si eu la somajul bugetarilor...

Last edited by rvn : 03 Nov 2011 at 19:10.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 19:18   #822
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, arata meserias, dar chiar acum maninc o varianata a salatei absolut personala. De fapt nu-i varianta, e o salata Mi-e lene si n-am timp si nici nu mai e prea multa sa fac poza dar va zic cum se face. E de vis!

1 sfecla rosie mica
1 morcov mic
1 mar mic
1 radacina de telina mica

Sa da totul pe razatoarea mare, se stoarce lamiie si se pune ulei de masline dupa gust. E o salata de radacinoase absolut excelenta pentru toamna si iarna. Eu i-am pus si niste semnte de dovleac crude pe de-asupra.

Va provoc s-o incercati si sa puneti pozele.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 19:25   #823
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
e asemanatoare cu asta a mea. eu am pus telina, morcov, varza alba si rosie.si pui, evident...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 19:28   #824
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Marul o face dulceaga si nu m-am chinuit cu sos alb cind lamiia si uleiul de masline sint excelente pentru orice salata.

In continuare as minca 2 portii din salata ta doar ca nu m-as apuca s-o fac.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 19:34   #825
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
Marul o face dulceaga si nu m-am chinuit cu sos alb cind lamiia si uleiul de masline sint excelente pentru orice salata.

In continuare as minca 2 portii din salata ta doar ca nu m-as apuca s-o fac.

1. stiam ca o face dulceaga, fiindca si eu fac, de obicei, aceasta combinatie, dar fara sfecla rosie. apoi, lamaia peste mar, este un pic cam...seaca. de regula, dresingul de baza e format din iaurt. si cum este acru "punga", am renuntat la el, in schimb, am adoptat ideea sosului alb care se prepara extrem de rapid si usor, doar in cateva minute.
2.orice are un un inceput. mai greu e cu finalul.
si eu as gusta muraturile tale de peste ocean. din pacate, sunt la mii de km distanta...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 19:46   #826
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Nici eu nu ma incumet sa gust muraturile

Lamiia si uleiul de masline sint mai sanatoase decit sosul alb si-n cazul de fata si mai simple. Mie-mi plac gusturile naturale. N-am mai pus vegeta in mincare de 100 de ani, prefer sa n-aiba gust.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 19:51   #827
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
te asigur ca sosul alb e foarte sanatos. inteleg unde vrei sa "bati": e mai "dietetic" asa cum ai facut tu, dar sosul alb are o savoare deosebita. tocmai de-aia am si pus poze cu el, ca sa arat ca nu am trantit o maioneza ordinara, din tub, care se gaseste in supermarket si care e plina de conservanti. cu putina faina si smantana, apa, un catel de usturoi si verdeata, prepari acest sos pe care il recomand pentru toate salatele de radacinoase sau frunze.este foarte bun, crede-ma!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 23:02   #828
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by rvn:
Zeno,
mai tii minte ca mi-ai explicat in detaliu, la telefon, cum se prepara bulzul?
teoretic, ar trebui sa fii mai pregatit decat mine, in tehnica realizarii acestui deosebit preparat din bucataria autohtona. pacat ca, prin magazinele de la noi din oras, nu gasesc branza "de Brasov" (parca v-am mai zis ca astia au un fix cu Sibiul), dar o sa fac tot ce pot ca sa-mi reuseasca si mie preparatul. deci, daca esti "barbat adevarat" (atentie la ghilimele!) nu te vei speria de propunerea mea de seara trecuta. uneori, barbatii pot iesi si pe locul doi, adica pot rata coronita, ca oricum ar fi ridicoli cu ea pe cap, fiind un accesoriu care infrumuseteaza NUMAI chipul femeilor.
p.s. am aruncat cuptorul cu microunde fiindca la un moment dat, am observat o flama puternica, de culoare albastra, inauntru, in timp ce functiona. norocul meu ca n-am facut imprudenta sa-l deschid in timp ce era in priza. n-am mai vrut sa cumpar altul, fiindca oricum nu gateam in el decat floricele la punga....
p.p.s. telefonul nu-l arunc nici moarta! nu pot lasa ascultatorii fara obiectul muncii lor. ar fi nedrept sa mai contribui si eu la somajul bugetarilor...

Draga rvn, hai sa o luam pe rand:

1. multi barbati celebri au purtat coronite de laur. Daca ma refer la toata seria de imparati romani, de filozofi si poeti e ok?...

2. In general daca un cuptor cu microunde scoate flacari, inseamna ca s-a stricat. Deciziea de-al arunca la gunoi este binevenita, evident in conditiile in care ai platit taxa de poluare si respecti normele ecologice, legislatia in vigoare etc.

3. Tot legat de cuptorul cu microunde (si flacarile sale albastre), Mircea Geoana a decis sa-si pastreze un cuptor cu microunde avand un defect similar cu al cuptorului tau. Si uite cum a ajuns: un prost si mai mare... Deci la unii (recte Geoana), cuptoarele defecte catalizeaza niste procese naturale, defiinite de trasaturi caracteristice avute din nastere.

4. Guvernantii nostri au venit cu ideea de a face cadou somerilor cate un telefon mobil + cartela pentru a putea fi contactati la orice ora de catre oficiul fortelor de munca... Nu stiu daca aberatia asta a fost dusa la indeplinire sau nu, dar vuiau stirile acum cateva luni. Iti amintesti?...
Deci nu esti departe cu "ar fi nedrept sa mai contribui si eu la somajul bugetarilor.."...

5. Ma enerveaza ingrozitor cand nu am ce critica. "Ma dispera", ca sa folosesc o expresie gresita, dar foarte populara in randurile generatiilor post-revolutionare. De exemplu nu am ce critica la salata ta...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2011, 23:03   #829
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by zeno.marin:
Stau sa ma intreb cui ii place...

Mie. Ador să spăl vase. De orice fel, de orice tip, oricât de soioase ar fi, pur şi simplu, îmi place. În schimb, detest să tai pâinea. Nu ştiu cum se face că niciodată nu reuşesc să tai feliile drepte. Şi nah, cum să spun, eu sunt perfecţionista perfecţionistelor. Stau 5 minute pe un castravete doar pentru că îmi place ca feliile să fie perfect egale. (bine, nici chiar 5 minute )

Quote:
Hmm, nu indraznesc sa dau sfaturi, dar poate pui prea mult malai...? Just a thought...

Daaa... ştiu. Dar nah, aşa e când visezi băieţi în bucătărie. Mai scapi sarea, mai mălaiul, eh, fetele astea.

P.S. La ce foame am în mine, mămăliga aia îmi face rău de tot cu ochiul. Ce să mai spun de preparatele lui rvn la care nici nu îndrăznesc să mă uit. Vă rog, aveţi milă de cei care momentan nu au bani nici de pâine.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2011, 21:20   #830
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
n-am rezistat sa nu va arat din nou ispravile mele culinare, inca o data bazandu-ma pe "resturi" :
-una bucata de morcovas ramas curatat de la ciorba de acum trei zile.
-o jumatate de salata verde cumparata de marti...
-niste masline cumparate odata cu branza din care am facut placinta aia pe care v-am aratat-o acum vreo luna...
-o jumatate de ceapa rosie taiata acum trei zile..
-o lamaie cumparata pe principiul "sa fie"....de...nici nu mai tin minte exact, dar cred ca de cel putin o luna de zile..
-conserva de ton e antica, dar asta chiar nu conteaza. se stie foarte bine ce termen de valabilitate are...
-porumbelul e putin mai prospecior. nici n-am avut idee daca e bine sa-l pun, dar chiar a fost delicios in combinatie...
IMG_5431.JPG
IMG_5438.JPG
IMG_5437.JPG
IMG_5435.JPG

Last edited by rvn : 06 Nov 2011 at 07:17.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 18:06   #831
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu nu prea am vrut , dar Zeno m-a provocat cu niste sarmale.ca urmare, m-am conformat, ca sa fie liber consimtamant!
before:
IMG_5441.JPG
IMG_5442.JPG
after (nu shave!):
IMG_5443.JPG
IMG_5445.JPG
stiu, o sa vi se para ca sunt grenade, dar nu e chiar asa....
IMG_5446.JPG
ei,
si-acum astept cu nerabdare sa vad si sarmalele softiste siemensiste, simulate sau nu, pe computerul personal...

Last edited by rvn : 06 Nov 2011 at 18:08.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 20:11   #832
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
mor
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 20:56   #833
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by iiii:
mor
inca nu! ai putintica rabdare sa puna si Zeno sarmalele lui.
sa vin cu nitica morfina pana la tine?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 21:03   #834
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by rvn:
eu nu prea am vrut , dar Zeno m-a provocat cu niste sarmale.ca urmare, m-am conformat, ca sa fie liber consimtamant!
before:
Attachment 1589
Attachment 1590
after (nu shave!):
Attachment 1591
Attachment 1592
stiu, o sa vi se para ca sunt grenade, dar nu e chiar asa....
Attachment 1593
ei,
si-acum astept cu nerabdare sa vad si sarmalele softiste siemensiste, simulate sau nu, pe computerul personal...

Master rvn, your kung-fu is good. But is this enough to defeat my eagle-style?... Check this out:








zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 21:07   #835
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mai, am ramas cu gura cascata! ma asteptam sa-ti dai toata silinta, dar deja ai depasit orice asteptari! mmmmm...
cum ti-o sta cu coronita pe cap? ei, cred ca ai facut totusi proba, macar in clasa I.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2011, 21:17   #836
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by rvn:
mai, am ramas cu gura cascata! ma asteptam sa-ti dai toata silinta, dar deja ai depasit orice asteptari! mmmmm...
cum ti-o sta cu coronita pe cap? ei, cred ca ai facut totusi proba, macar in clasa I.

Ceva ceva premii am mai luat eu la scoala, dar niciodata premiul I. Maxim III, II si mentiune...
Dar asta se intampla intr-adevar prin scoala primara. Dupa aceea n-am mai fost asa de vrednic...
Oricum, multumesc mult pentru amabilitate. Cu maximum de sinceritate iti spun ca mi-ar placea sa gust din sarmalele tale care arata la randul lor deosebit spectaculos!

ps: am ce manca o saptamana intreaga pana n-o sa mai pot (echivalentul unei ratii anuale pentru un trib de somalezi)...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 19:32   #837
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
curatenia de toamna-iarna executata de data asta in congelator, a scos la lumina niste file de pangasius fara termen de valabilitate. sincera sa fiu, ma indoiam ca mai era comestibil, dar cu uimire am constatat ca a fost delicios. n-am rezistat sa nu-l garnisesc cu niscaiva legume coapte rapid pe gratar. este uimitor cat de repede se poate gati un fel de mancare foarte gustos.trebuie doar sa va urniti putin din loc si sa va luati avant. o sa constatati ca placerea servitului oricarui fel de mancare gatit de voi este cu atat mai mare cu cat este si satisfactia ca voi ati reusit minunea.
IMG_5450.JPG
atentie! acesta este un peste destul de gras. evitati prajirea lui in ulei prea mult. doar ungeti tigaia atat cat credeti ca nu se va arde pana incepe el sa-si lase untura...
IMG_5452.JPG
eu am pus pe gratar legumele pe care le-am avut in frigider, dar puteti garnisi pestele cu orice legume va plac voua. nu uitati ca dupa s-au copt,sa presarati sare si apoi cu o lingurita,dressingul preferat. eu am amestecat o lingura de ulei de masline cu otet balsamic, un catel de usturoi pisat si ierburi aromate uscate.
IMG_5455.JPG
IMG_5461.JPG
IMG_5463.JPG

Last edited by rvn : 08 Nov 2011 at 19:34.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 22:27   #838
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Of of of rvn, nu pot decat sa oftez admirativ. Combinatia de culori e spectaculoasa iar aranjamentul pe masura... Felicitari!
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2011, 09:19   #839
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
merci, merci...
dar nu uita ca vichendu' urmator am convenit sa ne aratam talentul in materie de....tochitura.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2011, 09:30   #840
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deci... pot face cumva sa nu mai vad topicul asta?
sa il bag la ban sau la ceva de genu?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells