Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Apr 2008, 16:46   #61
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Pitbull:
1) Scumpe si nepretuite, cu toatä stima, dar o sintagmä ca "aiurelile tibetanilor" {...}

O societate teocratico-feudala la mijloc de secol XX nu prea pot sa o calific altfel decit aiuristica si anacronica - indiferent cit ar soca termenul. :oops:
Stiu - exista o imagine oarecum idilica despre Dalai Lama, spiritualitatea extrema din Tibet dar ... orice teocratie mie unul nu-mi provoaca decit - in cel mai bun caz - scepticism la maxim.
Singurele "teocratii acceptabile" sunt alea din zone foarte-foarte restrinse gen Vatican sau Muntele Atos ( si probabil si in alte religii majore exista ceva comparabil ).

Quote:
2) Nici o problemä, China mai are si acum legalizate (nu doar cvasi) si iobägia, si sclavia. Doar terminologia diferä. Si mecanismele administrative de implementare. Sunt mai îmbârligate. Cu mult. Derutant de. Aburitor.

Cred ca sunt de fapt foarte simple si deloc imbirligate modurile de implementare ale "neo-sclavagismului" chinez. Numai ca atitia timp cit produsele respectivilor ( fie ca e vorba de textile lucrate de puscariasi practic pe gratis sau de electronice lucrate de tarani izgoniti de pe paminturile lor pe salarii ridicole ) alimenteaza supermarketurile "lumii civilizate" la preturi imbatabile nu prea cred ca se va sesiza nimeni fata de aceasta problema ( despre care am zis ca am un sentiment extrem de mare de iritare ).

Insa problema in cazul Tibetului ramane acceasi - si din moment ce ma irita teocratia imamilor din Iran ( de ex. ) nu vad de ce m-as da mare ipocrit in a jeli teocratia eliminata de chinezi. Pentru ce ? Sa se intimple - la o adica in cazul extrem de improbabil al unei "eliberari a Tibetului" - ca in Irak unde eliminarea unui dictator preponderent laic a dus la o recrudescenta teribila a fundamentalismului musulman ? :sick:

Quote:
3) Cred în teoria conspiratiilor, îmi place, am tradus mai multe cärti despre ea, si-ti pot spune în cunostintä de cauzä: NU, demonstratiile astea au echilibrul mult deplasat spre baza obiectivä, iar specularea lor conspirationistä e secundarä


Asa sa fie ... :?

Quote:
adica tibetanii nu sunt suficient asupriti pentru ca, iata, pot protesta?
oh

Nu neaparat - dar am asa ... un pic de scepticism la fel ca si cel legat de izbucnirea grevei din Valea Jiului din '77. :shock:
Precedente oricum existã ºi ce a fost abandonat în 1971 când Nixon s-a dat în bãrci cu Mao poate fi readus la stadiul operaþional în caz de nevoie ... :oops:
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2008, 16:59   #62
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Coshava:
O societate teocratico-feudala nu prea pot sa o calific altfel decit aiuristica. :oops:
Stiu - exista o imagine oarecum idilica despre Dalai Lama, spiritualitatea extrema din Tibet dar ... orice teocratie mie unul nu-mi provoaca decit - in cel mai bun caz - scepticism la maxim.
Sorry for you...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2008, 17:33   #63
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Coshava:
O societate teocratico-feudala nu prea pot sa o calific altfel decit aiuristica. :oops:
Stiu - exista o imagine oarecum idilica despre Dalai Lama, spiritualitatea extrema din Tibet dar ... orice teocratie mie unul nu-mi provoaca decit - in cel mai bun caz - scepticism la maxim.
Sorry for you...

Asta este - pãrerile ºi aprecierile diferã cã de-aia suntem în democraþie.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2008, 18:30   #64
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
las k stim noi, gindesti cripto-comunist - da c sa-i faci, trebuie sa t toleram k e democratie... :sick:
oare parerile nu s-ar putea 'qualify' not just as 'good' or 'bad', but as 'in good taste' & 'in bad taste'?? eh, pai dk e democratie, atunci pot spune si eu, nu-i asa, k ai pareri d prost gust? :lol:

ps gindesti skematic, adik rigid-dogmatic, dk nu vezi nicio deosebire intre 'teocratia' fundamentalistilor musulmani din iran & aceea a calugarilor tibetani... probl nu e d principiu, ci d practik efectiva: islamicii 'practik' crima (atentate etc), IN TIMP C BUDISTII PRACTIK PACEA.
tre sa fii orbit d ideologie k sa nu sesizezi diferenta...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2008, 01:28   #65
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ps gindesti skematic, adik rigid-dogmatic, dk nu vezi nicio deosebire intre 'teocratia' fundamentalistilor musulmani din iran & aceea a calugarilor tibetani... probl nu e d principiu, ci d practik efectiva: islamicii 'practik' crima (atentate etc), IN TIMP C BUDISTII PRACTIK PACEA.
tre sa fii orbit d ideologie k sa nu sesizezi diferenta...

Budismul poate înbrãca ºi aspecte extrem de ... agresive ( în ciuda imaginii de religie a pãcii absolute - oarecum falsã ) - a se vedea Japonia interbelicã ( ºi în treacã fie spus nici Thailada actualã nu e chiar un exemplu de societate paºnicã ). :oops:

În fine - oricum genul ãsta de pãreri nu pot fi schimbate de o discuþie pe un forum.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2008, 03:53   #66
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
acelea or fi abateri d la calea pasnik propovaduita d budism - cum si stalinismu e abatere d la comunismu marxist, nu?

oricum, cind spui 'budist' nu t gindesti la unu cu pushk in mina sau cutitu in dinti, sa fim seriosi...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells