Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

View Poll Results: Ce pärere aveti despre afisarea vârstei fiecärui forumist?
Da, obligatoriu! 5 9.26%
Da, dar numai benevol... 14 25.93%
Da, dar numai în cazul userilor de sex masculin. 5 9.26%
Mi-e total indiferent 7 12.96%
Cum vreti voi, dar mi se pare inutil si irelevant 14 25.93%
In nici un caz! 9 16.67%
Voters: 54. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Nov 2009, 10:02   #41
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pai ideea era ca Disciple chiar stie film, desi are mai putin de 30 de ani.
Judex is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 10:04   #42
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, dar argumentul täu ("nu esti mai competentä decât...") presupune un termen de comparatie de nivel mediu, reprezentativ pentru o majoritate.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 10:14   #43
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Poate m-am exprimat eu gresit. Ziceam ca maturitatea aia cu care ne fute la creieri o data la doua postari este mai putin relevanta decat competenta. Etalonul acestei maturitati ultrainvocate este varsta. In cazul de fata, 30 de ani. Disciple are sub 30 de ani, deci e imatur dupa regulile Dragomarei. Dar acest imatur este mai competent in materie de cinema decat Dragomara, Simplu.
Judex is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 10:25   #44
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A, asa da.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 10:45   #45
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by keepwalking:
mai dragomara,
dar tu chiar atat de naiva poti fi incat sa imparti lumea in cei sub si cei peste 30 de ani? de ce nu 31 sau 28? ce certitudine ai ca userul respectiv isi declara varsta reala? ce diferenta e intre cel de 34 si cel de 29?
scuza-ma, dar ideile tale frizeaza patologicul.
poti dezvolta subiectul pe topicul special creat, nu aici, te rog.

Exact la asta ma gandeam si eu. Daca vreau,pot sa zic ca am 30 de ani....poate cineva sa ma verifice sau sa ma oblige sa dovedesc?Sincer si mie mi se cam...rupe. Am vorbit si inca vorbesc cu persoane mai tinere,mai in varsta...atata timp cat imi face placere sa vorbesc cu ele,nu ma intereseaza cati ani au. Pana sa cresc mai mare aveam o problema in a-mi divulga varsta,de teama ca lumea sa nu ma ia in serios datorita prejudecatilor...ca deh,e potoaca,ce se baga si ea in seama,ce stie ea? Si da,mi s-a intamplat sa fiu expediata din start doar pentru ca nu aveam destui ani de experienta,fara ca lumea sa incerce macar sa ma cunoasca.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 11:31   #46
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by buticut:
Si da,mi s-a intamplat sa fiu expediata din start doar pentru ca nu aveam destui ani de experienta,fara ca lumea sa incerce macar sa ma cunoasca.
E o prejudecatä pe care o detest si o dispretuiesc - asta de a considera cä tinerii, adolescentii sau copiii ar avea un nivel intelectual inferior. Am lucrat destul de mult cu ei (filme, spectacole, cursuri), asa cä stiu din experientä: inteligenta lor e incomparabil mai vie si mai acutä decât a adultilor anchilozati în fixatii, conditionäri si arogantä. Ba chiar, îndräznesc sä spun cä permanentele interactiuni pe care le-am avut cu cei mult mai tineri m-au salvat si pe mine de îmbätrânire. Una dintre comunitätile în care m-am simtit cel mai bine a fost forumul Vama Veche, ai cärui membri aveau vârste cuprinse între 14 si 25 de ani; practic, eram unul de-ai lor, iar pntru mine a fost una dintre perioadele în care mi-am folosit cel mai benefic timpul - m-a întinerit si m-a împrospätat psiho-afectiv cu cel putin zece ani.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 11:46   #47
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by Pitbull:
Explicaţie pentru sugaci şi nu numai
- Nu e relevantä cu privire la nivelul intelectual al userilor.
- Nu e relevantä nici cu privire la alte criterii semnificative pentru continutul si scopurile forumului.
- Fiecare user are dreptul de a decide dacä si-o declarä sau nu; deci, nu le putem impune s-o facä.
- Nu se poate controla veracitatea datelor declarate, deci tot efortul ar sta sub semnul îndoielii.
frate, dar voi ori nu citiţi, ori nu pricepeţi, sau sunteţi doar rău intenţionaţi, ori toate 3 la un loc.

- întrebaţi orice amărât de psiholog despre faptul că vârsta este unul dintre aspectele importante în stabilirea nivelului intelectual al unei persoane

- a fost o vreme, foarte scurtă ce-i drept, în care am crezut că acest site/ forum chiar are profil cultural. acum, unde vii şi-mi spui că tu poţi (şi o şi faci) să minţi în legătură cu identiatea ta când îţi creezi contul, mă întorc la afirmaţia pe care-o tot repet de ceva zile şi anume CineMagia=Hi5. dacă afirmaţia asta nu are legătură cu lipsa aia de maturitate de care tot vb eu, atunci io sunt tâmpitâ şi nu ştiu ce presupune un site cultural?!

- să te uiţi ca boul (scuzaţi expresia, dar ştiu cel puţin o duzină de cazuri pe-aci, useri pe care io vreau să-i ocolesc, şi care evident din întâmplare au sub 30 de ani), ei bine să te uiţi ca boul continuu la filme, din care nu înţelegi (=înveţi, aplici) nimic nu are nimic de-a face cu, cultura cinematografică. din punctul meu dv, ca nivel intelectual această activitate nu depăşeşte simplu hobby de-a bate mingea pe maidan all day long! fiind mai sănătos chiar e de preferat cel din urmă.

- controlatul veridicităţii datelor e valabil (şi util) siteurilor de dating, aşa ceva nu are ce căuta pe un site de cultură.

Concluzie: din ce-am citit în ultimele zile constat că singura chestie care se urmăreşte aci este HI5-izarea site-ului.

unde administraţia a avut grijă să înlăture prin deciziile înţelepte mai toţi cinefillii şi oamenii de cultură autentici nu-mi rămâne decât să vă felicit! Bravo! Bravo! Bravo! Bravo! Bravo! Bravo! şi la mai mare! nu prea văd ce-ar mai putea urma?! după cum am mai spus, mai jos chiar nu se poate, nu de alta, da'chiar nu mai e unde.

vreau să cred că ăsta nu e rezultatul unei campanii (strategii) anume gândite de către cineva, ci că e doar rodul neştiinţei, nepriceperii şi dezinteresului administraţiei, în speţă al moderatorilor. acum nu că sugacii ăia, cei cu care nu mai vreau eu să vb nu ar avea şi ei meritul lor.

oricum, PĂCAT, lucrurile s-ar fi putut termina cu totul altfel.
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 11:48   #48
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

@Pitbull şi majoritatea bărbaţilor de pe-aci: dacă eram bărbat să mor io de ratam vreuna/ vreunul, ŞI MAI ALES DACĂ MI-AŞ FI CĂŞTIGAT EXISTENŢA DIN "LECŢII".
deci chiar te înţeleg, DAR NU TE APROB.

Last edited by Dragomara : 20 Nov 2009 at 11:54.
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 12:03   #49
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Nu vrea sa insist prea mult pe tema asta, asa ca n-am sa spun decat atat: buticut, sa stii ca si eu am fost mai rezervat cand ti-am aflat varsta, dar din cu totul alte motive.
Judex is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 12:37   #50
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Dragomara:
- întrebaţi orice amărât de psiholog despre faptul că vârsta este unul dintre aspectele importante în stabilirea nivelului intelectual al unei persoane

Uite maine am psihologia si-mi voi intreba profesorul, bineinteles cu inca o intrebare suplimentara de al carui raspuns vei beneficia. Iti promit ca nu te las asa si iti voi spune exact de ce suferi.

Imi cer scuze, nu ma puteam abtine...

Cat despre chestia cu varsta mi se pare ca subiectul e inutil. Cu totii (pardon, cei mai normali dintre noi) stim ca nu e un criteriu prea important, desi bineinteles intr-o mica masura conteaza, dar cum variaza atat de mult de la o persoana la alta devine cam irelevant pentru a fi discutat.

Cum ziceati si voi Disciple e bun exemplu de persoana tanara care pare destul de matura.

Si la polul celalalt e un user nou pe Cinemagia care are varsta afisata si figureaza cu 30 de ani, desi dupa mesajele postate as putea zice ca are in jur de 14 sau chiar mai putin. Nu vreau sa para lipsa de respect, poate e doar o aparenta, poate pur si simplu nu are timp de mai mult sau considera ca nu e nevoie sa scrie corect, de multe ori si eu fac la fel (nu ma refer la scris corect, desi mi se intampla destul de des sa fac greseli, dar la alt nivel) si tratez cu prea multa superficialitate unele chestii pentru ca nu-mi permite timpul sau pur si simplu din comoditate.

Last edited by Liviu- : 22 Nov 2009 at 14:45.
Liviu- is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 12:56   #51
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Drago, cu regret, n-am înteles nimic din mesajul täu, desi atingea multe subiecte care mä preocupä. L-am citit de douä ori, rar, atent - si am putut vedea cä ideile, incitante de altminteri, se transmutä fluid pe parcurs, conform unei logici relativiste mult prea subtile si greu de urmärit.

Cred, totusi, cä într-un loc pot afirma cä sunt de acord cu tine - si anume, acolo unde spui cä psihologii de duzinä (tu te-ai explicat mai plastic, ai spus "amärâti") încä mai sunt dominati de conceptii desuete - spre deosebire de cei cu adevärat competenti, care stiu cä inteligenta scade proportional cu înaintarea în vârstä, întrucât creierul îmbätrâneste, neuronii se distrug (si nu mai pot fi înlocuiti decât foarte greu, în conditii cu totul speciale si cu o ratä de refacere nesemnificativä), procesele cerebrale se automatizeazä, capacitatea de asimilare släbeste, conditionärile conceptuale se osificä, iar personalitatea individului în ansamblul ei e tot mai marcatä de autosuficientä, blazare si lene intelectualä - toate acestea, din päcate, având o pondere mult mai mare decât câstigurile proportionale cu vârsta, si anume: experientä de viatä, exercitiu de gândire, culturä, informatie.
Pe scurt, din clipa când ne nastem, începem sä ne tâmpim progresiv. Existä cam douä praguri majore, în care capacitatea intelectualä scade dramatic: asa-numita "maturizare" (aprox. 18-25 ani) si începutul bätrânetii (50-60 ani - coincizând cu andro/menopauza). Desigur, se pot preîntâmpina, prin diverse metode, iar printre cele mai eficiente se numärä si mentinerea interactiunilor cu copiii, adolescentii si tinerii.
Asta, orientându-ne pe axa verticalä (a individului). Dar trebuie sä tinem seama si de axa orizontalä (a societätii).
Evident, dincolo de propriile lor evolutii/involutii personale, oamenii au si capacitäti native diferite, la care se adaugä influenta mediului - se nasc mai inteligenti sau mai tâmpiti, sunt formati mai constructiv sau mai defectuos. Ca atare, e evident de ce un copil, adolescent sau tânär ca atâtia de pe forumul nostru (le-am dat numele mai sus) e incomparabil superior intelectual lui Benone Staetu, fostul meu vecin de deasupra, electronist, un monument de prostie cum rar am întâlnit, care si la 60 de ani debita niste ineptii monstruoase despre istorie si politicä - cititi despre el la "FABULE CINEMATOGRAFICE (si nu numai...)" - sau Harieta Simina, diriginta lui Collins din gimnaziu, directoare adjunctä a scolii Vasile Alecsandri din Bucuresti, pe care el o supranumise "Luceafärul biologiei" (la sedintele cu pärintii, îl întrebam pe Dumnezeu cu ce am gresit de-mi räpeste asa o orä din viatä - câtä vreme, din conversatiile cu colegii lui, când mai veneau în vizitä, etc., câstigam si eu, nu numai ei). Unii se nasc înzestrati si evolueazä benefic, altii sunt väduviti mintal din näscare (desi nu neapärat la nivel patologic), si mai cresc si într-un mediu de spälare a creierelor.

Deci, tocmai de-asta nu sunt de acord cu afisarea vârstei. Poate nu oricine e dispus sä declare public la ce nivel de senilizare progresivä a ajuns...

Last edited by Pitbull : 20 Nov 2009 at 13:03.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 13:18   #52
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Eu daca nu voiam sa imi spun aici varsta si eram obligat de regurile forumului, atunci cu siguranta minteam in legatura cu varsta mea;dar daca e optional am ales sa spun corect :32.

Dar daca voiam sa vorbesc cu Pitbull imi alegeam o varsta mai mica ca sa fiu ajutat,fiindca tind sa cred ca e o persoana care gandeste corect.

Daca voiam sa vorbesc cu Dragomara atunci ma dadeam undeva la 40 de ani:ori sa-i fie frica de mine ori sa ma respecte.
cremaxx is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 13:19   #53
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Pitbull:
Deci, tocmai de-asta nu sunt de acord cu afisarea vârstei. Poate nu oricine e dispus sä declare public la ce nivel de senilizare progresivä a ajuns...
Eu am ajuns la 33.
Iar de multe ori mi se spune ca ma comport ca un adolescent de 16 ani.
Judex is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 13:49   #54
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by cremaxx:
Dar daca voiam sa vorbesc cu Pitbull imi alegeam o varsta mai mica ca sa fiu ajutat,fiindca tind sa cred ca e o persoana care gandeste corect.

Daca voiam sa vorbesc cu Dragomara atunci ma dadeam undeva la 40 de ani:ori sa-i fie frica de mine ori sa ma respecte.

Q. E. D.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 14:36   #55
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by cremaxx:
Daca voiam sa vorbesc cu Dragomara atunci ma dadeam undeva la 40 de ani:ori sa-i fie frica de mine ori sa ma respecte.

Stai linistit ca nu era nici una nici alta. Chestia cu varsta e doar un moft din lipsa de ocupatie. Problema ei principala ramane incultura noastra si incapacitatea de a o intelege, iar pentru asta nu conteaza ce varsta ai, cum te numesti, ce IQ ai, cate carti ai scris/citit, cate filme ai facut/vazut etc.

Last edited by Liviu- : 20 Nov 2009 at 14:52.
Liviu- is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 16:46   #56
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Exclamation

Originally Posted by Liviu-:
Stai linistit ca nu era nici una nici alta. Chestia cu varsta e doar un moft din lipsa de ocupatie. Problema ei principala ramane incultura noastra si incapacitatea de a o intelege, iar pentru asta nu conteaza ce varsta ai, cum te numesti, ce IQ ai, cate carti ai scris/citit, cate filme ai facut/vazut etc.
băi suzeţică, da'tu chiar ai o problemă cu sensul majorităţii cuvintelor limbii române, adicătelea nu-l cam ştii!

no şi acum să mă pun la mintea ta, şi-am să-ţi dau un c/p. roagă pe careva să-ţi traducă, dacă nici acum nu pricepi, te rog:

MATURITÁTE s. f. 1. dezvoltare completă din punct de vedere fizic și intelectual; calitatea de a fi matur; perioadă în viața omului între tinerețe și bătrânețe. ♢ (fig.) stadiu înaintat de experiență. 2. seriozitate, profunzime. 3. (biol.) dezvoltare desăvârșită a unui organ sau organism, a unui fruct. 4. stadiu de evoluție a solului în care acesta și-a format un profil cu orizonturi bine dezvoltate. (< fr. maturité, lat. maturitas)
Sursa: MDN | Trimisă de raduborza, 15 Sep 2007 | Greșeală de tipar


IGNORÁ, ignorez, vb. I. Tranz. 1. A nu ști, a nu cunoaște ceva. 2. A neglija în mod voit ceva sau pe cineva, a nu lua în seamă, a trece cu vederea, a face abstracție de... – Din fr. ignorer, lat. ignorare.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de gall, 13 Jan 2003 | Greșeală de tipar


CULTÚRĂ, culturi, s.f. 1. Totalitatea valorilor materiale și spirituale create de omenire și a instituțiilor necesare pentru comunicarea acestor valori. ♦ Faptul de a poseda cunoștințe variate în diverse domenii; totalitatea acestor cunoștințe; nivel (ridicat) de dezvoltare intelectuală la care ajunge cineva. ♢ Om de cultură = persoană cu un nivel intelectual ridicat, care posedă cunoștințe universale multe și temeinice. 2. Totalitatea lucrărilor agrotehnice necesare plantelor agricole pentru a se realiza producții mari și constante; știința, priceperea de a lucra pământul, de a îngriji plantele. ♢ Cultura plantelor = ramură a agriculturii care are ca obiect cultivarea plantelor în vederea obținerii de alimente, furaje sau materii prime. Plante de cultură = plante cultivate de om pentru folosul pe care îl aduc. ♦ Teren cultivat cu un anumit fel de plante. ♦ Creștere, prăsire a unor animale. Cultura viermilor de mătase. 3. Creștere, în laborator, a bacteriilor; colonie de bacterii obținută pe această cale. 4. (În sintagma) Cultură fizică = dezvoltare armonioasă a corpului prin sport și gimnastică, atât pentru întărirea și menținerea sănătății, cât și pentru formarea calităților fizice necesare în muncă, sport etc., la care se adaugă baza materială, cercetarea științifică, procesul de formare a specialiștilor; disciplină care se ocupă cu această dezvoltare; educație fizică. – Din fr. culture, lat. cultura.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de IoanSoleriu, 31 Jul 2004 | Greșeală de tipar


ÁRTĂ s.f. 1. Formă a conștiinței sociale care oglindește realitatea în imagini expresive; totalitatea operelor care aparțin acestei forme a conștiinței sociale; operă omenească în care se manifestă talent sau geniu. ♢ Operă de artă = operă rezultată din activitatea artistică creatoare. ♦ Arte liberale = denumire dată în evul mediu gramaticii, retoricii, dialecticii, aritmeticii, geometriei, astronomiei și teoriei muzicii. 2. Artă poetică = a) disciplină a criticii literare care studiază regulile de urmat la alcătuirea operelor literare; b) tratat scris de obicei în versuri, poem care exprimă concepția, convingerile despre menirea artei și despre idealul poetic al autorului. 3. Fel de a lucra potrivit unor reguli și deprinderi învățate; îndemânare, pricepere, măiestrie, meșteșug, abilitate. [Pl. -te. / < lat. ars, cf. it. arte].

BOU, boi, s.m. 1. Taur castrat, cu talia mai mare decât a vacii, folosit ca animal de tracțiune și mai ales pentru carne (Bos taurus). ♢ Bou sur = bour. ♢ Expr. A nu-i fi (cuiva) toți boii acasă = a fi rău dispus. S-a dus bou și s-a întors vacă, se spune despre cineva care n-a reușit să învețe nimic, care nu s-a lămurit. A scoate (pe cineva) din boii lui = a enerva (pe cineva). ♦ Epitet injurios la adresa unui bărbat. 2. Compuse: bou-de-mare = pește marin mic, de culoare cafenie sau cenușie-închis, cu capul gros și lătăreț și cu ochii așezați în partea superioară a capului (Uranoscopus scaber); bou-de-baltă = a) nume dat la două specii de broască, una având pe pântece pete roșii (Bombinator igneus), iar cealaltă pete galbene (Bombinator pachypus); buhai-de-baltă; b) pasăre de baltă cu ciocul lung și ascuțit, galbenă-verzuie pe spate, cu capul negru și cu gâtul alb; buhai-de-baltă (Botaurus stellaris); c) (și în forma bou-de-apă) gândac mare de apă de culoare neagră, cu picioarele acoperite de peri deși și lungi și adaptate la înot (Hydrophilus piceus); bou-de-noapte = bufniță; boul-lui-Dumnezeu sau boul-Domnului = a) rădașcă; b) (și în forma boul-popii) buburuză. – Lat. bovus (= bos, bovis).
Sursa: DEX '98 | Trimisă de cata, 26 Nov 2002 | Greșeală de tipar

Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 20 Jan 2006 | Greșeală de tipar


FILM s.n. 1. Peliculă subțire, flexibilă și transparentă, de celuloid, acoperită cu un strat de material fotosensibil, folosită în fotografie, radiografie etc. ♦ Bandă folosită pentru înregistrarea și reproducerea pe ecran a imaginilor; peliculă. 2. Arta cinematografică. ♦ (Fig.) Succesiune de imagini. 3. Strat de fluid întins pe suprafața unui corp solid sau lichid. // (În forma filmo-) Element prim de compunere savantă cu semnificația „(referitor la) peliculă fotografică”. [Pl. -me, -muri. / < fr., engl. film].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 15 Mar 2005 | Greșeală de tipar

-----

NB - când o să vreau să fiu citită şi înţeleasă de o turmă de cutii craniene vide categoric nu-o să mai fie vb despre mine.

No, Liviule, iniţial mi-a plăcut să cred că "neştiinţa" ta ţie numai de vârsta fragedă, însă la cum insişti în ultima vreme începui a crede că ea vine de la Dumnezeu şi ceea ce e cel mai grav, nici n-o să treacă vreodată! no, hai fă un efort în jignirile alea care nu sunt înjurături, ci complimente (- rar mi-a fost dat să citesc tâmpenii mai originale -) şi scuteşte-mă de doctele-ţi comentarii, mai ieşi tu pe-afară, sau mai deschide o carte, sau mai vezi un film, că poate printr-un miracol ţi-o creşte IQul ăla despre care io nu vreau să ştiu (oare de ce?!)

no, şi acum, că iar bănui că n-ai priceput: taci şi scrie-n *** cărţie şi filmele alea care merită văzute, geniul meu! no, hai arată-mi că poţi să-ţi depăşeşti contemporanii (=Pitbull, evident cel care nu pricepe ceea ce e mai mult decât evident - şi el şi prietenii ştiu/ ştim de ce; şi nimeni altul decât tov-ul Dostoievski in flash and blood, aka keepwalking)

PS: da'dacă tu eşti masochist promit să mă sacrific o ţâră şi să te fericesc după creieruţul tău. (să-i dea careva traducerea, pls. mie mi-e ŞI foame. )

Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 17:09   #57
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Nu am nimic cu nimeni , dar dece oare trebuie sa scrieti ditamai paginile cand vreti sa spuneti doar : incult,nestiutor,minor,analfabet.....etc.

Cand eram la scoala si nu stiam tema la o lucrare data incepeam sa umplu foaia cu tot felul de prostii,sa vada profa ce multe chestii cunosc eu,dar intotdeauna imi zicea profa ca sunt pe langa subiect.....
cremaxx is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 17:31   #58
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Originally Posted by cremaxx:
Nu am nimic cu nimeni , dar dece oare trebuie sa scrieti ditamai paginile cand vreti sa spuneti doar : incult,nestiutor,minor,analfabet.....etc.
nici io nu mai ştiu. dacă te uiţi la rezultate, constaţi că şi asta e încă o muncă de Sisif. mie mi-ar plăcea să fim telepaţi, şi evident să-mi umplu timpul numai cu chestii păcute şi folositoare mie.

@Mistah J - ei, dar asta nu e problema mea. dacă tu m-ai înţeles, ziua mea nu e complet pierdută.
şi acum o să spui contrariul, no?! )
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 17:42   #59
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Bravo! Meriti felicitari! Ai reusit sa deschizi o pagina de internet, sa intri pe dexonline.ro si sa dai copy-paste la ce ai gasit acolo alegand aleatoriu cateva cuvinte din ultimul meu mesaj. Putem deja concluziona ca ai intrecut de ceva timp maimutele.

Dar marea mea dilema e alta. De ce se crede Dragomara asa superioara tuturor fiintelor vii? Cine e ea? O femeie ajunsa la 36 de ani daca nu ma insel, care din cate se pare toata ziua citeste carti, vizioneaza filme, scrie pe forum (de cele mai multe ori nu despre filme). Intr-adevar e ceva ce multi dintre noi ne-am dori sa facem, dar spre deosebire de stimabila noi nu avem timp pentru ca avem si alte preocupari, poate nu la fel de nobile (servici, facultate in cazul meu etc.). Timpul asta liber de care beneficiezi ma duce cu gandul la simplul fapt ca reprezinti un nimic. Desigur cultura ta e de apreciat, dar ma indoiesc ca reprezinti ceva in viata asta momentan sau ca o vei face pe viitor. Esti o simpla femeie dintr-un orasel micut si asta o sa ramai toata viata din cate se pare. Desigur, unii se satura doar cu a intemeia o familie si a-si trai viata linistiti, dar asta nu ii scuteste de mediocritate. Spre deosebire de dumneata, stimabila doamna, care pari ca ai ratat cel putin startul de a iesi din aceasta mediocritate, eu si cei de varsta mea inca mai avem o sansa. Desigur, meseria de doctor poate nu e de ajuns de una singura sa ma scoata din aceasta mediocritate, dar mijloace voi gasi, pentru ca nu ma voi multumi doar cu a fi un simplu doctor de provincie oricum. Un alt aspect pe care trebuie sa-l iei in considerare e faptul ca la varsta mea de 20 de ani deja sunt enorm de mult mai cultivat din punct de vedere cinematografic decat erai dumneata la aceeasi varsta. Nici nu exista termen de comparatie in acest domeniu.

Ceea ce vreau de la tine e sa ne scutesti de aerele astea de superiotate atat timp cat nu ai realizat nimic cu adevarat notabil in viata asta, asemenea multora dintre noi si probabil nici nu o vei face. Persoane mai tinere decat tine muncesc pe branci si au reusit deja sa cladeasca cea mai importanta comunitate online cinematografica din Romania, care cu timpul probabil va deveni mult mai mult, daca nu cumva deja a facut-o. Ei deja se pot lauda cu faptul ca au realizat ceva si cu siguranta mai sunt destule exemple pe forumul asta de persoane care au realizat mai multe in viata asta decat o femeie ingropata in mediocritate dintr-un orasel de provincie (apropo, e oras sau comuna ca nu mai tin minte exact de unde esti?).

Acum sa trecem la contributia ta pe acest forum. Nu ai dovedit in nici un moment ca esti mai presus decat multi dintre noi dpdv cinematografic. Intr-adevar vezi multe filme, dar analizele tale cinematografice sunt succinte sau de multe ori contin doar titlul filmului. Macar de ar avea vreo valoare, pentru ca sunt persoane care prin foarte putine cuvinte spun multe lucruri, dar cu parere de rau inca nu ai ajuns la nivelul ala. Nu ca eu as fi mai bun din punctul asta de vedere, dar sunt destule persoane care au dovedit ca sunt deasupra ta prin analize, sau chiar pareri in caz ca analize suna prea pompos, mult mai valoroase. Contributia ta pe acest forum nu e in sectiunile legate de film, ci la Cafenea.

Inainte sa razi ca o suferinda de cine stie ce psihoza, te-as sfatui sa meditezi putin asupra a ceea ce reprezinti tu cu adevarat si poate cumva iti revizuiesti si atitudinea, desi la varsta ta nu cred ca mai e posibil. Si dupa cum ziceam in mesajul precedent, in caz ca nu stii exact care e de fapt psihoza, saptamana viitoare imi voi intreba profesorul de psihologie ca doar mi-am ales meseria asta pentru a ajuta oamenii. Poate te pot ajuta si pe tine, desi in multe cazuri de psihoza suferindu-l refuza orice ajutor crezand ca el e cel normal, iar cei din jur au de fapt probleme.

Ultima parte a mesajului nu iti mai este destinata dumitale, ci moderatorilor. Imi cer sincere scuze pentru acest mesaj fata de voi, dar consider ca sunt lucruri ce trebuiau spuse, chiar cu mult timp in urma. De asemenea promit ca acesta e ultimul meu mesaj legat de aceasta persoana etern fascinanta.

Acum ma retrag umil in manualele mele pentru ca deja mi-am pierdut mult prea mult din timpul meu cu acest subiect idiot (desigur, cuvantul subiect poate avea mai multe sensuri).

LE: Pentru ca mi se pare amuzant:

Originally Posted by Dragomara:
complimente mămichii tale pentru modul în care te-a crescut!

Tin sa va readuc aminte ca acelasi lucru mi l-ati spus cu cateva luni in urma, intr-o alta conjunctura, dar va iert pentru falsul compliment de atunci. Nu aveati de unde sa stiti cat sunt de incult, imatur, lipsit de respect, tembel si tot ce mai doresti dumneata. Uite asa s-au inselat si majoritatea de pe Cinemagia cu privire la Halebardul, fapt pe care tu l-ai imputat. Deci macar aici putem cadea de acord ca sunteti la fel de ipocrita (cred ca acest cuvant a fost folosit) ca si cei pe care ii criticai. De asemenea tin sa va readuc aminte ca am varsta afisata la profil inca de cand m-am inscris pe acest forum, lucru pe care de altfel il stiati, dar se pare ca odata cu inaintarea in varsta v-a lasat memoria. Va multumesc insa pentru faptul ca v-ati simtit atat de mult incat ati fost nevoita sa-mi dati un raspuns in ciuda faptului ca ar fi trebuit sa ma ignorati. Cat despre localitatea in care va aflati, sincere scuze, nu stiu de ce aveam impresia ca locuiti undeva in judetul Constanta, cel putin a fost precizata o localitate de acolo de mai multe ori, dar se pare ca m-am inselat. Observati insa faptul ca eu in nici un moment nu m-am considerat deasupra dumneavoastra si nici nu m-am laudat cu o mare cultura cinematografica, ci pur si simplu am comparat-o cu a dumneavostra pe cand aveati aceeasi varsta cu a mea.

Oricum eu imi recunosc lipsa de imaturitate pentru ca am intrat intr-o astfel de discutie cu dumneavoastra, lucru pe care altii nu l-au facut si au dovedit o mai mare maturitate. In schimb faptul ca o persoane de varsta dumneavoastra a intrat intr-o astfel de discutie cu o persoana atat de tanara denota o imaturitate si mai mare din partea dumneavoastra.

LE2: Nu incetezi in a ma uimi.

Originally Posted by Dragomara:
no, hai că l-am rezolvat pe micuţul invadator din privat, mânca-l-ar mama pe el de turc:

Cred si eu ca m-ai rezolvat cand ti-am aratat fabulatiile gramaticale din mesajul tau. Ba chiar ai avut pana si constiinta de a-ti edita mesajul si de a corecta aberatiile. Cam mult tupeu in a-i critica pe ceilalti insa si sa recunoastem, daca prima greseala era umana, a doua te aduce la nivel de gradinita.

Last edited by Liviu- : 21 Nov 2009 at 17:10.
Liviu- is offline   sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 17:45   #60
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Io te-nteleg, Dragomara... Uofff, vorba pisicii.
Judex is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells