Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 May 2010, 10:56   #521
flori0304
Veteran
 
flori0304
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 216
ce mai ma enerveaza "maxim",ca sa zic asa,sa fiu in rand cu lumea,e bahmuteanca
e.....number 1

Last edited by flori0304 : 18 May 2010 at 12:15.
flori0304 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 11:05   #522
BigOvi
Fat Guru
 
BigOvi
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,488
Originally Posted by flori0304:
ce mai ma enerveaza "maxim",ca sa zic asa,sa fiu in rand cu lumea,e bamuteanca
e.....number 1
pe mine nu! pentru că nu mă risc să mă uit la emisiunea ei, și dacă ajung totuși din întâmplare pe acolo schimb imediat canalul!
ps. și vouă (flori0304 abureala) ca soluție anti nervi vă recomand telecomanda!
__________________
You Will Respect My Authoritah!

http://www.youtube.com/watch?v=rIVHNylH1Mk
BigOvi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 12:14   #523
flori0304
Veteran
 
flori0304
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 216
doamne,bigovi de cate ori imi aduc aminte de postarea ta cu sosetele nu ma pot abtine din ras
flori0304 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 13:16   #524
abureala
Guru
 
abureala
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 366
Bigovi, stiu, salvarea e la un buton distanta, nu ma obliga nimeni sa ma uit la el. Dar nu are cum sa nu te enerveze cand apare in reclame, presa si mai stiu eu unde
abureala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 14:04   #525
BigOvi
Fat Guru
 
BigOvi
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,488
Originally Posted by flori0304:
doamne,bigovi de cate ori imi aduc aminte de postarea ta cu sosetele nu ma pot abtine din ras
Totuși mă supără faptul că mircea_pop nu ne spune și nouă în definitiv ce sa întâmplat cu șosetele!!!
__________________
You Will Respect My Authoritah!

http://www.youtube.com/watch?v=rIVHNylH1Mk
BigOvi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2010, 16:01   #526
flori0304
Veteran
 
flori0304
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 216
mor de curioziotate
flori0304 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 19:39   #527
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
e enevant pt mine faptul ca unul din cele mai tari si mai "ecranizabile" (zic eu) romane din litertura Romana, nu beneficiaza si nici nu sunt semne ca va beneficia de o ecranizare integrala. E vorba de Cronica de Familie a lui Petru Dumitriu. O serie de 3 filme ar fi superb, pt ca e cam greu sa faci o sinteza dintr-un fir narativ care se intinde de la 1850 la 1945...

Cred ca exista un singu regizor care ar putea face un film -saga (nici de astea nu prea avem in cinema-ul romanesc) urias ca valoare dupa aceasta carte. Nae Caranfil, of course!

"O vara de neuitat" nu se pune! Nu ca nu ar fi bun, dar nu are prea mare legatura cu ce am scris aici.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 20:00   #528
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Pița a luat din Bietul Ioanide și din Scrinul negru și a îndesat pe ecran tot ce se putea: personaje, secvențe, dialoguri. Filmul a ieșit un ghiveci.
Marinescu în schimb a luat cu nerușinare dintr-un roman numai titlul și o frântură de subiect, acolo, iar restul l-a creat imaginația lui bolnavă și perversă.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 19 May 2010 at 20:05.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2010, 23:49   #529
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Floydman:
e enevant pt mine faptul ca unul din cele mai tari si mai "ecranizabile" (zic eu) romane din litertura Romana, nu beneficiaza si nici nu sunt semne ca va beneficia de o ecranizare integrala. E vorba de Cronica de Familie a lui Petru Dumitriu. O serie de 3 filme ar fi superb, pt ca e cam greu sa faci o sinteza dintr-un fir narativ care se intinde de la 1850 la 1945...

Cred ca exista un singu regizor care ar putea face un film -saga (nici de astea nu prea avem in cinema-ul romanesc) urias ca valoare dupa aceasta carte. Nae Caranfil, of course!

"O vara de neuitat" nu se pune! Nu ca nu ar fi bun, dar nu are prea mare legatura cu ce am scris aici.


Am o intimplare funny legata de Cronica de familie. Am citit pe nerasuflate primele 2 volume, din pacate al treilea lipsea cu desavirsire, asta pentru ca parintii mei au avut achizitionate 2 bucati din volumul 2 si lipsa volumul 3 Putin inainte de 89' am luat volumul 2, care era in plus, sa-l plasez intr-un anticariat, fara sa am nici cea mai mica idee ca ar fi interzis. Dupa ce a cercetat lista cu autori interzisi tipa mi-a inapoiat cartea, iar eu nu pricepeam de ce n-o primesc Acum astept sa-mi parvina cele 3 volume, intr-o noua editie - 20 de ani de asteptare, e mult, e putin? cartea merita cu siguranta ")
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 07:29   #530
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
ma enerveaza ingrozitor, ca tot mai des am tendinta sa deschid televizorul, si nu vad altceva decat kktul in care traim...
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 19:16   #531
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Reality bytes with a variaty of sizes of tetth that's all i can say to you.
Ma enerveaza la culme persoanele care vorbesc peste tine.Se baga pur si simplu si nu te lasa sa-ti termini ideea.Totusi am gasit si o solutie.Nu mai vbesc cu persoanele care vorbesc peste mine
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2010, 09:35   #532
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Radu1711 care imi da add o data pe saptamana si care zice la orice stire "interesant"
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 11 Aug 2010 at 15:53.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2010, 09:37   #533
BigOvi
Fat Guru
 
BigOvi
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,488
Originally Posted by copila_satanista:
Radu1711 care imi da add odata pe saptamana si care zice la orice stire "interesant"
interesant
__________________
You Will Respect My Authoritah!

http://www.youtube.com/watch?v=rIVHNylH1Mk
BigOvi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2010, 09:38   #534
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
bueeeey
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 23:35   #535
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Ma intrebam cine au fost idiotii care comentau aseara la Eurovision.M`au enervat rau de tot cu comentariile lor de cacat.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 10:36   #536
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Ma enerveaza cei care spun moldoveni referindu-se la cei de peste Prut. Ma enerveaza ca si in strainatate, si in Romania, se spune Moldova si nu Republica Moldova, denumirea oficiala a statului vecin. Ma enerveaza ca nimeni nu vede nimic gresit in asta.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 16:23   #537
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Originally Posted by marius_em:
Ma enerveaza cei care spun moldoveni referindu-se la cei de peste Prut. Ma enerveaza ca si in strainatate, si in Romania, se spune Moldova si nu Republica Moldova, denumirea oficiala a statului vecin. Ma enerveaza ca nimeni nu vede nimic gresit in asta.

Mariuse, vezi aici (la 5:40):
http://www.youtube.com/watch?v=e-q6z0c5rt8

Cum ar fi fost ca anul trecut interpreta Nelly Ciobanu să cânte „Hora din Republica Moldova”?!
Dar tu de câte ori spui „Republica Cehă” ori „Regatul Unit al Marii Britanii” sau „Republica China”?
„Cei de peste Prut” sunt și ei oameni, să știi, iar mulți dintre ei merită să fie membri ai Uniunii Europene în calitate de cetățeni ai Statului Român mai mult decât mulți posesori de carte de identitate românească.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 31 May 2010 at 16:25.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 17:00   #538
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Da, stiu ca cei de peste Prut sunt oameni, dar am mari dubii ca mai sunt moldoveni.
Spun Cehia, pentru ca nu mai e nici o alta Cehia nicaieri altundeva. In schimb, spun Republica Moldova, pentru ca Moldova exista deja, e o regiune in Romania. Si spun FYROM, pentru ca Macedonia e in Grecia.
Problema mea e pasivitatea noastra in a accepta cum o populatie rusificata practic ne fura si identitatea si istoria. Spun ne-o fura, nu pentru ca Moldova nu s-ar fi extins pana la Nistru, ci pentru ca ea e modificata, alterata pentru a servi unei agende anti-romanesti.
In Romania traiesc 6 milioane de moldoveni. Nu e vorba de mandrie regionala, ci de respect pentru istoria noastra, a romanilor. In Republica Moldova, traiesc 3 milioane de oameni, din care vreo treime spun ca vorbesc limba romana, restul limba moldoveneasca. Si toti vorbesc rusa, si asta nu o chestiune de multi-lingvism, de cultura din proprie initiativa, ci de rusificare.
Mie mi-e jena cum Stefan cel Mare e material de propaganda pentru "moldovenism". Mi-e jena cand astia isi spun moldoveni, si scuipa in ochi romanii, si, inclusiv, fratii lor moldoveni, care practic au avut sansa de a decide liber crearea statului Romania, si a aceastei natiuni, prin Unirea de la 1859, prin comparatie cu identiatea lor "moldoveneasca" care le-a fost creata de sovietici.
Pana la urma e vorba de respect fata de noi insine. De cum acceptam ca altii sa se erijeze in pastratorii identitatii moldovenesti, continuatorii Moldovei medievale, si sa se declare clar diferiti de romani.
Da, in Basarabia traiesc si romani, dar dupa 200 de ani de rusificare, acestia sunt o minoritate. Uita-te pe ultimul barometru de opinie de acolo, doua treimi declara ca vorbesc limba moldoveneasca, mai mult de jumatatea vor rusa limba oficiala, si Rusia partener strategic, 40% spun ca 7 aprilie a fost lovitura de stat, alti 40% ca a fost vandalism, si comunistii raman principala forta politica, cu 30%, cu aceeasi propaganda anti-romaneasca.
Nu inteleg de ce noi trebuie sa acceptam sa fim batjocoriti, si sa nu le spunem clar: Moldova e Romania, Moldova e istoria noastra, e identitatea noastra.
Intra pe site-ul asta, sa vezi ce inseamna propaganda "moldoveneasca", si ce inseamna Romania pentru ei.
www.patriotism.md
E doar o imagine, dar cred eu ca e reprezentativa pentru sentimentele "fratilor" nostri pentru noi.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 19:40   #539
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Stai tu liniștit, că și în interiorul granițelor actualului stat românesc există mulți care, vorba lui Sabin Gherman, s-au „săturat de România”! Nu mai zic de cei aproximativ 1 milion și jumătate de cetățeni ai statului român, veșnic reprezentați în guvernul de la București (iar mai nou și în Parlamentul European de indivizi care se declară fățiș împotriva Statului Român), dar chiar oameni de gândire și expresie pur românească au ajuns să se recomande în afara Țării nu drept români ci drept locuitori ai unor provincii istorice cuprinse în granițele României. În Republica Moldova în schimb, ca și în alte state vecine și nu numai, există încă mulți oameni fideli Românismului, care nu și-au uitat limba și o folosesc, măcar în familie.
Ăia la care m-ai trimis sunt niște extremiști; nu cred că sunt reprezentativi pentru toți basarabenii. Oricum, soluția este nu unirea Republicii Moldova cu România, ci aderarea ei, ca și a Ucrainei în maxim 10 ani la Uniunea Europeană, Spațiul Schengen, Zona Euro. Odată realizate astea, ne putem și diviza la o adică. Important e să ne putem folosi în continuare limba.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 31 May 2010 at 19:43.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 20:31   #540
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
RM mi-a zis ca eu am invatat la scoala mai multa rusa ca el.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells