Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jul 2012, 16:02   #21
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Pana acum nu am vazut nici un film prost in turneul asta. La nici unul din ele nu am luat in considerare varianta cu vizionatul unei singure ore. Dar pentru a vedea filmul asta pana la capat chiar a fost nevoie de un efort de vointa. Pentru mine a fost un film dezgustator. Un colaj neinspirat si agresiv din toate ingredientele pe care probabil regizorul le-a considerat necesare pentru un film de ARTA .Avem nuditate octogenara, o scena de masturbare filmata straight on, cadavre de animale la tot pasul, cu imperecheri de animale pe alocuri (scena dintre batrana si protagonist tot aici se incadreaza), dar cu prim plan pe penisul erect al calului, normal, tati burtosi cu fii la fel de burtosi si care se scobesc in nas- indicatie regizorala probabil. And so on. Si mie ar trebui sa imi placa pentru ca se aude o muzica excelenta in fundal(chiar daca am inteles ca muzica lui arvo parvat mentine prezenta lui Dumnezeu mereu prezenta) in timp ce sunt filmate niste peisaje dragute? Prefer sa raman toata viata un ignorant in materie de filme decat sa mai vad asemenea mizerii.
Si, fara nici o intentie de a include pe orice user de aici in categoria asta de "cinefil", o sa dau si eu un citat al unei persoane careia i-a placut acest film, ca raspuns oferit altei persoane, careia nu i-a placut filmul:
"The movie got 15 wins & 8 nominations at 13 different movie festivals worldwide!! (mostly the most important and credible ones) which makes your opinion pretty much inferior. So many people, movie critics/viewers around the world can't be wrong. You are the one that is wrong, sorry ".
Thumbs Down (stiu, comentariul meu se apropie de calitatea filmului, dar nu pot scrie altfel despre filmul asta)
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 16:39   #22
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eh, pe lume exista si lucruri dezgustatoare. atunci cand le vedem in arta, in filme in cazul de fata, catalogam imediat produsul respectiv ca dezgustator. Reygadas n-a facut altceva decat sa filmeze. restul, s-a vazut aproape nealterat, brut, violent, primitiv, obedient, da!!! oribil de dezgustator, prin obiectivul aparatului de filmat. nu ne plac astfel de scene? oare am uitat pacatul originar si am devenit mai civilizati de cand s-a inventat calculatorul?
o calatorie intr-un astfel de loc n-ar strica s-o faca ipocritii, mincinosii, falsii...ca sa incerce sa se lecuiasca de metehnele astea cam in acelasi mod in care a incercat si pelegrinul-pictor sa gaseasca mantuire.
Malombra a spus ca e un film religios si cred ca dizertatia ei atinge cam tot ce s-ar putea comenta despre scenariu. as completa, spunand ca sparge barierele unui film clasic religios, acela in care ne-am obisnuit sa vedem celebra legenda a lui Isus, metamorfozata in varii conceptii de autor, dar, in esenta aceeasi.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 16:55   #23
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Da, am uitat de faptul ca animalele se imperecheaza de cand traiesc in fata PC-ului. ii raman dator regizorului pentru ca imi arata nealterat, brut, primitiv, obedient acest adevar esential al lumii in care traim.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 17:32   #24
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by White1:
ii raman dator .
nu e cazul. a facut-o gratis.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 17:38   #25
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Ai dreptate, tocmai gratuitatea e problema filmului. "Hai sa aratam un penis de cal si un copil burtos care se scobeste in nas". Oau.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 19:13   #26
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
asta e, mimozele se oripilează chiar în faţa pisiului. nu vreau să-mi închipui ce fac în realitate. probabil nimic, pentru că e prea vulgar şi să te scoli din pat.
şi da, white, prezenţa lui dumnezeu mereu prezentă a fost ceva plasat intenţionat , ca să ai de ce te agăţa. atît? prezenţa lui dumnezeu mereu actuală, nechestionabilă, te coafează mai bine?
__________________
m

Last edited by Malombra : 29 Jul 2012 at 19:16.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 19:20   #27
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Mai termina femeie cu atacurile astea de rahat. Parca eu eram ala copilaros. Si sunt absolut sigur ca ai facut greseala aia pentru mine.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 19:22   #28
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
lol
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 19:27   #29
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Zise Malombra.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 19:42   #30
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Thumbs up daca am si eu voie
Nu a fost ceva spectaculos dar mi-a placut mult subiectul , a contat pentru mine mai mult decat modul de filmare , care apropo e execrabil
OK .
Mi-a placut sa vad un film cu o tenta religioasa fara sa fie falsa , ursc credinta falsa si in timpul filmului dilogurile m-au facut sa ma gandesc la geniala maxima a lui Petre Tutea "Fara Dumnezeu omul ar fi un biet animal rational si muritor care ar venii de nicaieri si s-ar duce spre nicaieri.Mi-a placut jocul actorilor care chiar m-au facut sa cred ca sentimentele pe care le impartasesc sunt adevarte , mi- placut exploatarea problemelor unui om singur adica mi-a placut cat de ..frumos se accentueza problem singuratatii.Deci scriptul a fost superb , am apreciat , chiar ma emotionat momentul in care actorul rpincipal si-a dat seama ca daca se sinucide nimeni nu va stii vreodata ca a trait.
Pe scurt filmul a fost o gluma sarcastica , o intrebare la care nu se cere raspuns , nu pot sa spun ca-i un film bun sau slab , imi plac filmele lente dar nu trase de par asa cum facea Tarkovskiy , a accentuat atat cat trebuie si ce trebuie , poate s-a exagerat pealocuri dar oricum , daca nu ai pretentii la modul de filmare , si eu am din pacate , e usor si deopotriva greu de privit pentru cei ce vor de la un film gloante si oameni morti care se uita la filme fara sa gandeasca , insa minunat de privit pentru cei ce gandesc / aprofundeaza un film si mesajul pe care-l exprima , pentru ca cel putin pentru mine filmele bune trebuie sa exprime un mn\esaj , de asta nu-mi plac filmele cu Batman sau LOTR indiferent ce story bun sau efecte bune au , nu vreau un basm cu efecte , vreau sa evadez si sa simt prin intermediul actorilor emotie , si acest film mi-a oferit ce vroiam.
Acum e bine Twinsen?

Last edited by reivan : 29 Jul 2012 at 20:58.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 19:43   #31
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
mersi white, ştiam că-mi eşti alături, dar nu ţineam minte să te fi angajat ca ecou.

pentru tine,mai ales partea cu bigotry

__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 19:51   #32
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Asa-i, Malombra, mare dreptate ai. Nu prea stiu ce scrie acolo da imi place ca sunt litere albe pe fond negru.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 20:00   #33
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
super! nici nu-mi făceam iluzii în privinţa textului.. o deja o bucurie nemaipomenită că ai recunoscut culorile.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 20:05   #34
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Originally Posted by reivan:
Nu a fost ceva spectaculos dar mi-a placut mult subiectul , a contat pentru mine mai mult decat modul de filmare , care apropo e execrabil
Subiectul fiind? Si te rog nu zi si tu ceva despre religie ca nu te cred.
Malombra, iar ma jignesti, stiu si ce inseamna "here" 8-|
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 20:11   #35
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
reivan, trebuie o motivare mai detaliata ca sa fie luat in considerare votul.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 20:30   #36
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
nu mai zi reivan nimic de religie, mai bine zici de fizica cuantică, aia sigur a restabilit ordinea la sfîrşit, luîndu-i la grămadă pe cei ce au adus moartea, sau mai degrabă au încercat să-şi ridice norocul pe nenorocul altuia şi pe cea care mergea în întîmpinarea morţii. e un film postmodern ca oricare altul, în care la sfîrşit toţi zac sfîrtecaţi, nu se ştie de ce, un fel de saw generalizat, tăţ crapă din cauza unui atac extraterestru cu napalm. ce , n-ai văzut cum arăta baba??. merkel e de vină.
no, io pe ziua de azi mi-am terminat prestaţia. vă pup pă tîmplă.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 20:42   #37
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Wannabe artsy film , pretentios rau de tot . Daca imi puneam cateva peisaje si niste muzica ''spirituala'' eram mai satisfacut decat cu filmul asta , la care am rezistat 1 ora(nu stiu cum). Macar daca ai avea ce vedea, dar nu ai , pentru ca nici aspectul vizual nu m-a atras... pe cine poate sa atraga, stau si ma intreb? E o copie ieftina , low budget, film de student mai mult esuat care copiaza de la alti regizori renumiti fara nici un fel de inspiratie sau imaginatie(vezi prima scena). Ah , si avem si cateva peisaje foarte ''dragute'' si scene dezgustatoare , care nu puteau lipsi de la un film de ''arta'' ca acesta.

Apropo , pana si muzica a fost ''imprumutata'' oare intamplator (piesa lui Bach , Erbarme Dich) din The Sacrifice al lui tarkovsky . Da, mare coincidenta, sau omagiu.

thumbs down.

Last edited by oneflyride : 29 Jul 2012 at 20:45.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 20:47   #38
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by oneflyride:
Macar daca ai avea ce vedea, dar nu ai , pentru ca nici aspectul vizual nu m-a atras... pe cine poate sa atraga, stau si ma intreb?

Isi usurez treaba, mie mi-a placut... foarte mult.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 20:51   #39
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Deci tu crezi ca religia e singura forta care poate sa fie responsabila de "deznodamandul de la sfarsit" ba, mai mult, bazandu-te pe asta cataloghezi filmul ca fiind religios. Si apoi mai apar si alti useri care nu zisera nimic de religie pana sa postezi tu, ca apoi sa aiba brusc o revelatie...mda...
Ti-a trecut prin minte ca probabil au fost calcati de tren? (poate din cauza ca tractorul ala era supraincarcat cu piatra -deh, lacomia) Hmmm...probabil a fost un tren trimes de Dumnezau.
LE: si nu scrii despre film, Liviu?

Last edited by White1 : 29 Jul 2012 at 20:53.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 20:51   #40
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Inteleg. Personal, nu sunt genul de locatii sau peisaje care imi incanta ochii
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells