Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Feb 2009, 12:21   #21
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Eu am patit-o de curand la "O scrisoare pierduta" in regia lui Doru Ana, la Teatrul Bulandra. O clasa, dar ce zic eu o clasa, cred ca mai multi elevi din mai multe clase cu mai multe profesoare vigilente inaintea si in pauza spectacolului si-au batut joc de acea reprezentatie mancand chipsuri, floricele si galgaind cole si pepsiuri. Apogeul a fost atins cand pe scena a aparut ilustrul Mihai Bendeac, in rolul lui Dandanache, care a extaziat marea masa de copii care au recunoscut si ei un actor din toata piesa. Desi pe afis si nici pe site-ul teatrului nu era mentionat ca Bendeac il inlocuia pe simpaticul Marius Florea Vizante m-am multumit cu o interpretare care sublinia actualitatea celebrului text al lui Caragiale in care Daniela Nane si Gheorghe Ifrim au stralucit. Nu stiu daca actorii au fost si ei influentati negativ de publicul puriu din sala dar ma asteptam la mai mult de la Serban Pavlu si Vlad Zamfirescu.
Piesa merita vazuta chiar daca scenografia moderna nu se potriveste cu textul original, dar numai atunci cand sala nu este plina cu liceeni adusi in gasca de doamna profesoara.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2009, 21:56   #22
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Aproximativ 8 ani am fost nevoit sa fac naveta pt. liceu si facultate (metrou, autobuz,maxi taxi etc) si pot sa jur ca as putea sa scriu o carte despre subictul topicului. Am scapat de acest cosmar, mi-am luat masina. E simplu.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2009, 00:15   #23
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by nume:
mi-am luat masina. E simplu.

...una peste alta si din masina dai peste nesimtiti in ziua de azi..mai ales in Bucuresti
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2009, 07:15   #24
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Da, da macar numai trebuie sa-i mirosi.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 11:09   #25
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by nume:
Da, da macar numai trebuie sa-i mirosi.

corect
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 13:03   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Abulicii care blocheazä scärile rulante.
(De regulä, eu vin tare din spate, atentionând: "Dreapta, dreapta, dreapta!" Buimaci, se trag pe dreapta. Din päcate, pe înghesuialä nu tine.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 13:09   #27
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Originally Posted by Pitbull:
Abulicii care blocheazä scärile rulante.
Buimaci, se trag pe dreapta.

Ha, ha, ha, corect si mai sunt si stickere peste tot, dar degeaba oita mioritica sta tot ca vita pe stanga.

Astept cu nerabdare ziua cand se va sta pe dreapta pe scarile rulante asa cum se intampla in Viena, de exemplu...
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 13:23   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eu chestia cu "dreapta" o aplic si când nu sunt gräbit - doar în scop educativ.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 14:34   #29
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
de ani de zile ii blestem p-astia cu scarile rulante, dimineata la victoriei ma grabesc tot timpul sa urc printre primii ca sa nu stau dupa gloata. cand e scara goala de obicei primii 3-4 urca odata cu treptele, dar imediat dupa vine o baba tripla sau alt specimen de gen care se propteste pe mijlocul scarilor and from there it goes downhill!

si alti nesimtiti, pe tren, esti singur in compartiment, vagonul liber. stai langa fereastra si contemplezi/citesti/asculti muzica/whatever. se opreste trenul la cucuietii din deal si se urca un nene/o tanti care nu gasesc alt loc in tot trenul decat cel fix de langa tine! blesteme eterne! public execution! odata i-am zis unuia sa se care din compartiment, mai aveam un pic si-l pocneam.

edit: Un moment de neuitat din ratb, sambata pe la pranz, autobuzul destul de liber, mergeam in centru. Stateam pe un scaun dintr-un grupaj din de patru (doua asezate fata in fata). Se urca un grup de vreo 5-6 liceeni cocalari si cocalare, trei ocupa scaunele de langa mine si restul stateau in picioare roind in jurul lor. Bineinteles ca vorbeau tampenii mult mai tare decat ar fi trebuit etc. In dreptul fetzei mele era fix pelvisul unuia din cocalari, care avea o catarama D&G luata probabil de la dragonul rosu, foarte maaare si plina de briz-brizuri si pentru o fractiune de secunda mi-am intors privirea spre kitschul monstruos de la marginea campului meu vizual. In momentul acela cocalarul a inceput sa faca hip-thrusts crezand ca ma holbez la zona lui genitala sau ceva de genul. Eu am dat ochii peste cap si mi-am vazut de carte, dar el nu si nu, imi spunea ca stie el ca o vreau si ceilalti din grup ii tineau isonul, i-am aruncat cea mai urata privire de care eram in stare si i-am zis sa taca sau se alege cu-n sut in coaie. Si au tacut toti slava domnului, adica au continuat sa vorbeasca tampeniile lor si eu mi-am vazut de carte, oricum nu mai aveam decat vreo 3 statii.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 16:53   #30
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Tot din capitolul aventuri in tren...
Mergeam cu acceleratul de la Alba-Iulia la Cluj si intru in compartiment, unde-mi aveam locul. In compartiment, pe partea pe care stateam si eu erau un tip si o tipa care discutau intr-o italiana presarata din cand in cand si cu cuvinte romanesti. Aveau accent de moldoveni, cred ca erau veniti de la munca din Italia. In fata noastra era un om [era sa zic domn!] mai in varsta.
La Teius s-au dat jos pitzipoanca si cocalarul [cam asa pareau], la care individul din fata imi spune ranjind: Vorbeau italiana, dar eu stiu italiana si am inteles tot ce ziceau. Iese pe culoar si incepe sa zbiere pe fereastra ceva de genul "tu, curva, ai crezut ca nu inteleg, dar eu am inteles tot ce ati vorbit", dupa care reintra triumfator in compartiment si se intinde - descaltat!!! - pe bancheta din fata mea.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 17:00   #31
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cori, asta-i mai complexä! :lol: Nu mai e doar "nesimtitul de zi cu zi" - are deja datele unei "FABULE CINEMATOGRAFICE - si nu numai..."; see here:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...5441&start=275
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 17:06   #32
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Oh, sa nu uit partea cea mai palpitanta! Intra controlorul. Eu imi luasem bilet cu reducere, ca eram studenta. Imi uitasem, insa, legitimatia la Cluj, iar casiera din gara Alba-Iulia a fost draguta si mi-a dat bilet cu reducere vazandu-mi carnetul de student.
Controlorul a facut urat, ca imi face proces-verbal etc. La un moment dat imi spune ca ma poate ierta de amenda si, mai mult, vrea sa ma ajute introducandu-ma intr-o afacere. Mi-a cerut numarul de telefon, pe care i l-am dat. Nu am spus unul la nimereala de frica sa nu ma verifice dandu-mi bip si sa imi dea amenda. Imi spusese ca daca ii dau numarul, ma va suna peste doua zile el sau nevasta lui si imi vor indica o adresa la care sa ma duc, iar acolo mi se va propune o afacere foarte banoasa. Mi-a si zis de nu stiu ce studenta care in doi ani si-a luat casa si masina de pe urma afacerii! :hmm:
Evident, dupa doua zile a sunat, dar nu m-am dus la adresa de care mi-a zis. Si acum am ramas cu dilema: o fi fost vorba de prostitutie sau de trafic de droguri?
Dar cel mai tare a fost individul descult; dupa ce a plecat controlorul mi-a spus parerea lui: era convins ca sigur o fi avand controlorul vreun nepot pe care vroia sa il insoare si vroia sa ne faca cunostinta!
Dumnezeule, de unde tot rasar indivizi din astia? :?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 17:11   #33
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Fato, da' ästa-i scenar în tätä regula!!! :w00t:
Ia scriazä-l!
Pânä una-alta, ia-le cu copy-paste si pune-le la "FABULE...", unde te-am trimis - sä mai înviem si cel topic.

Era trafic de organe, pe pariu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 17:15   #34
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
La trafic de organe nu m-am gandit! Or fi vrut sa ma eviscereze! :o
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 17:18   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asta aveam si eu în minte. :hmm:
Ca-n "The Chi-X Files: I Want to Believe".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 17:22   #36
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Ah, uitasem! A zis dementul [ca dement era daca vroia sa ma taie ] ca pot aduce si o prietena!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 17:26   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Trafic de organe orgiastic. :sleep:
Bref: Orgiaffic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 19:48   #38
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Si eu unde eram ca sa te salvez??? :w00t:
Corinka, nu-mi spune ca esti din Alba Iulia si te cheama Anca Trifan!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 22:46   #39
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
M-am nascut in Alba-Iulia, locuiesc in Cluj-Napoca si nu ma cheama Anca Trifan.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 22:57   #40
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ce nesimtire!
(Ca sä fim on-topic.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells