Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jan 2012, 18:59   #21
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Chamb, mi-a placut foarte mult cum ai scris despre film, nu cred ca se poate mai frumos si in acelasi timp atit de simplu, fara artificii de stil si analize sofisticate.

Sint absolut sigura ca e cel mai bun film al anului 2011, din punctul meu de vedere, orice altceva n-am vazut si o sa vad in viitor. Nu se poate spune ca doar scenariul e cel care urca filmul, pentru ca scenariul singur, fara jocul absolut impecabil al tuturor actorilor nu ar fi facut nimic. M-au impresionat in mod deosebit fetita mica, desi nu am nimic sa-i reprosez lui Termeh, fata regizorului, si batrinul. Din pacate am vazut astfel de bolnavi si nu cred ca a te pune in locul lor e usor. Cred ca rolul lui Nicholson in Zbor deasupra unui cuib de cuci a fost mai usor.

Dupa cum a vazut gionloc filmul imi dau seama ca un astfel de film, care iti da atitea subiecte de reflectat si intr-un mod atit de direct, fara menajamente, poate fi confundat cu o lectie de morala, dar mie mi s-a parut ca tocmai, filmul e de o decenta maxima si desi ar putea sa stoarca lacrimi din fiecare drama care ti-e pusa in fata, nu profita de nici una din situatiile create, cum ar fi facut cu succes un film gen Hollywood, din contra, te conduce lucid la urmatoarea treapta, urmatoarea drama, mai personala. Doi soti aflati in acelasi punct pleaca in directii diferite, sperind in inima lor ca dupa un scurt detur sa convearga spre acelasi punct care sa inchida cercul si sa ramina impreuna in orice ar face, numai ca pe parcurs separarea devine iremediabila lasind nu numai sentimentele lor in afara cercului ci si copilul.

In final cred ca vrea sa spuna ca actiunile noastre, ale adultilor, ii influenteaza si modeleaza pe copiii nostri, chiar cind nu ne dam seama de asta, dar nu o face deloc intr-un mod moralizator. Cele 2 ipostaze finale ale celor 2 fetite sint absolut cutremuratoare, amindoua ramin singure cu dramele lor, in afara rupturilor produse in cele 2 cupluri.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2012, 18:12   #22
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
N-o sa bat campii despre arta .adevar ,manipulare si alte asemenea smecherii .Judec precum baba din capul satului :la inceput m-a enervat femeia.Prea era cu capsa pusa si baga ultimatumuri la greu fara sa lase portite de iesire . . La sfarsit insa se mai da pe brazda si e dispusa la unele compromisuri .Pe urma m-a enervat la greu barbatul ,omul nu stia sa cedeze acolo unde trebuia .Se agata atata de ta-su si o neglija pe nevasta .Mosu trebuia lasat la azil pentru ca era clar ca fiul nu poate sa se ingrijeasca in mod competent de el . Cand te duci la tribunal sa te casatoresti aia te intreaba daca o sa ai grija de nevasta nu de parinti . Chiar si in Biblie (si banuiesc ca si in Coran ) scrie e aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa.Şi vor fi amândoi un trup; aşa că nu mai sunt doi, ci un trup.Deci ceea ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu mai despartă '' .Mai este si porunca aia cu ''sa-ti cinstesti parintii '' dar cred ca nevasta e mai importanta . .
Omul nostru o da in bara si cu nevasta ,pe ta-su il aduce (indirect ) aproape de groapa, o abuzeaza si pe menajera si cand totul se darima o minte si pe fata dar si pe judecator . Baiatu' asta avea un ego mai mare decat his dick .Semana cu ala din ''Jocul ielelor '' sau cu aia care se cearta doua ore cu tine pentru ca ai parcat 2 minute ''pe locul lor de parcare'' . Se agata de niste principii pe care le calca cu veselie
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2012, 20:10   #23
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by bremen1980:
N-o sa bat campii despre arta .adevar ,manipulare si alte asemenea smecherii .Judec precum baba din capul satului :la inceput m-a enervat femeia.Prea era cu capsa pusa si baga ultimatumuri la greu fara sa lase portite de iesire . . La sfarsit insa se mai da pe brazda si e dispusa la unele compromisuri .Pe urma m-a enervat la greu barbatul ,omul nu stia sa cedeze acolo unde trebuia .Se agata atata de ta-su si o neglija pe nevasta .Mosu trebuia lasat la azil pentru ca era clar ca fiul nu poate sa se ingrijeasca in mod competent de el . Cand te duci la tribunal sa te casatoresti aia te intreaba daca o sa ai grija de nevasta nu de parinti . Chiar si in Biblie (si banuiesc ca si in Coran ) scrie e aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa.Şi vor fi amândoi un trup; aşa că nu mai sunt doi, ci un trup.Deci ceea ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu mai despartă '' .Mai este si porunca aia cu ''sa-ti cinstesti parintii '' dar cred ca nevasta e mai importanta . .
Omul nostru o da in bara si cu nevasta ,pe ta-su il aduce (indirect ) aproape de groapa, o abuzeaza si pe menajera si cand totul se darima o minte si pe fata dar si pe judecator . Baiatu' asta avea un ego mai mare decat his dick .Semana cu ala din ''Jocul ielelor '' sau cu aia care se cearta doua ore cu tine pentru ca ai parcat 2 minute ''pe locul lor de parcare'' . Se agata de niste principii pe care le calca cu veselie

Incerc sa ma conving ca acest mic comentariu a fost doar ironic. Daca nu, atunci ai o problema de perceptie. Aceste principii de care vorbesti, aceste elemente, isi au distinctul loc in film datorita faptului ca ajuta direct la intelegerea sistemului social din acea tara. Sunt acolo niste probleme pe care nu le putem analiza cu aceeasi usurinta cum o facem aici. Ce ti se pare acolo absurd sau ridicol este pentru ei un lucru comun si asta spune multe despre nivelul lor de dezvoltare social, cultural, samd. Ar trebui sa te uiti la acest film cu alti ochi si cu o cu totul alta mentalitate. Asta nu este genul de film de povestit la taiatul cepelor sau la jocul de table.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 08:37   #24
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
1.In mod clar am strecurat ironia in cantitate industriala.Nu vad cu ce am gresit pina la urma este vorba doar despre un film (bun ce-i drept ).O poveste la care mi-am dat acordul sa fiu vrajit ,manipulat ,aburit .Apreciez acest film dar am dreptul sa iau orice opera de arta peste picior. .Nu consider sacrosante operele de arta si -mi place sa maninc seminte atunci cand ma uit la ''capodopere''. Cu alte cuvinte o apreciez dar nu ma inchin in fata artei.
2.Nu cred ca povestea are un caracter atat de ''exotic'' incat sa nu poata fi analizata decat cu instrumente specifice civilizatiei islamice. Dimpotriva cred ca toata actiunea se putea petrece in Romania ,Suedia sau SUA.Specificul iranian da doar o nota aparte filmului dar problemele puse de film sunt universale :familia, adevarul ,blabla Pina la urma vorbim despre un divort nu despre un masacru.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells