Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Apr 2009, 16:17   #21
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Crezi ca unii ii lauda pe De Niro si Pacino numai pentru ca sunt foarte cunoscuti si fara a sti sa le aprecieze cu adevarat talentul? Ia mergi pe strada si ia lumea la intrebari sa vezi cati il stiu pe Buscemi. Dupa fata, mai multi, poate, dar dupa nume nu multi. Si este MARE! N-o spun doar eu. Dar eu n-o zic pentru ca am citit ce-a scris nu stiu ce critic. Mi se pare ca intra foarte bine in pielea personajelor.

Experimentul cu Buscemi poate fi incercat si in varianta Keitel.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 16:20   #22
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pur si simplu sunt actori care au fost mereu mainstream si actorii care au fost actori dar i`au stiut doar cei care se uita la filme.Nu poti sa ii ceri unuia care nu vede filme sa iti zica cine e Buscemi,Keitel,Philip Seymour Hoffman,William H. Macy si multi altii ca ei.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 16:23   #23
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by illotempore2002:
lasa, nu toate rolurile alora 2 sunt geniale .... asa va place voua sa le vedeti, sub impactul catorva roluri bune, credeti ca toate sunt la fel

Nici nu am zis ca toate rolurile lor sunt bune, dar spre deosebire de altii au mult mai multe roluri bune si asta ii face doi dintre cei mai mari actori ai tuturor timpurilor. De altfel eu rar folosesc cuvantul genial pentru a descrie astfel de lucruri. Totusi, din cele cateva cuvinte pe care le-am scris mai sus cum ai ajuns la concluzia asta?

Originally Posted by illotempore2002:
de fapt nu de niro sau al pacino au fost smecheri ci rolurile pe care le-a avut....godfather si etc.....cu un asemenea rol, oricine ar fi intrat in istorie.....asta e kestie de marketing, poti sa fii actor mediocru daca da norocul peste tine sa joci pe alexandru macedon intr-un film cu buget exorbitant, nu e greu sa ajungi faiomos, iar daca esti o actrita mediocra dar frumoasa si joci pe sa zicem, Gia, sau Josephine ajungi mare actrita.....

De asta am si zis ca poate au avut noroc ca au dat de astfel de roluri, dar pana la urma e meritul lor ca au reusit sa nu o dea in bara si sa creeze personaje memorabile pentru ca nu orice actor ar fi reusit sa o faca la fel de bine. Cat despre Gia, Angelina Jolie mai are destul pana a ajunge o mare actrita.

Originally Posted by illotempore2002:
cum poate un muritor de rand sa evalueze cat de bine joaca nu actor?
aud mereu oameni spunand: cat de bine joaca cutare actor! pai stai nene, cum evaluezi, de unde stii tu ca joaca bine? cu ce tool evaluezi? e ca si cum eu ma pronunt in privintza calitatzii unei nave spatiale: nu e specialitatea mea dar zic: ia uite domnule ce de calitate e racheta asta, ce motor bun are! tot fraieru isi da cu parerea: ala joaca bine! mai las-o frate ca macane!

Nu trebuie sa fie specialitatea ta sa te pricepi la ceva. Nu in acte cel putin. Daca tu observi motoare de nave spatiale sau de ce vrei tu un timp indelungat, nu ajungi sa recunosti unul de calitate? Nu trebuie sa ai diploma ca sa o faci. Asa si cu filmele. Observand cat mai multe incepi sa recunosti calitatea si sa o deosebesti de mediocritate. Cum evaluezi un actor? Credibilitate si naturalete in primul rand. Te rog sa-mi zici care crezi ca e un actor mai bun: Pacino sau Vin Diesel? Care e un regizor mai bun: Kubrick sau Uwe Boll?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 17:23   #24
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
esti de acord ca ar mai fi multi alti actori care pusi in rolul Godfather ar fi putut juca foarte bine?
(prevad ca raspunsul va fi NU pt ca: )

eu chiar cred ca oamenii nu fac distinctia dintre interpretarea unui rol si rolul in sine, personajul.....cand joci un personaj misto, carismatic, intr-un film de buget urias cu o promovare extraordinara de milioane de dolari, e garantat ca vei avea succes (poti fi si mediocru ca actor, rolul te va salva). e acelasi lucru cu o femeie care imbracata in haine de casa arata banal dar pe tocuri si in rochie de seara , super aranjata, se transforma intr-o femeie foarte atragatoare (desi ea e medie ca frumusete).

nu cred in de Niro, nu cred in al Pacino, cred in personajele lor, acolo sta geniul, in ce spune, ce face, ce cuvinte foloseste, ce temperament are etc....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 17:26   #25
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by illotempore2002:
esti de acord ca ar mai fi multi alti actori care pusi in rolul Godfather ar fi putut juca foarte bine?
(prevad ca raspunsul va fi NU pt ca: )

eu chiar cred ca oamenii nu fac distinctia dintre interpretarea unui rol si rolul in sine, personajul.....cand joci un personaj misto, carismatic, intr-un film de buget urias cu o promovare extraordinara de milioane de dolari, e garantat ca vei avea succes (poti fi si mediocru ca actor, rolul te va salva). e acelasi lucru cu o femeie care imbracata in haine de casa arata banal dar pe tocuri si in rochie de seara , super aranjata, se transforma intr-o femeie foarte atragatoare (desi ea e medie ca frumusete).

nu cred in de Niro, nu cred in al Pacino, cred in personajele lor, acolo sta geniul, in ce spune, ce face, ce cuvinte foloseste, ce temperament are etc....
dar nu mai poate lumea de ce scrii tu acolo,chiulangioaico de la cursuri,te concentrezi in domenii inutile si in alea dai cu mucii in fasole.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 17:34   #26
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@ Liviu

stii cum e cu actorii? e ca Miss World.

raspunde-mi tu la o intrebare: crezi ca Miss Univers e cea mai frumoasa femeie din lume?

:wink:
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 17:35   #27
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by illotempore2002:
esti de acord ca ar mai fi multi alti actori care pusi in rolul Godfather ar fi putut juca foarte bine?

Da. De altfel daca ai fi citit mesajele mele anterioare nu ai mai fi trebuit sa intrebi.

Originally Posted by Liviu-:
Cate roluri memorabile au ei si cate are Keitel? Intr-adevar si el e un actor bun, dar nu poate fi comparat cu ei, nu din cauza ca n-ar fi actor la fel de bun, mai degraba din cauza ca nu si-a ales rolurile la fel de bine sau poate nu a avut opurtunitatile lor.

Originally Posted by illotempore2002:
eu chiar cred ca oamenii nu fac distinctia dintre interpretarea unui rol si rolul in sine, personajul.....cand joci un personaj misto, carismatic, intr-un film de buget urias cu o promovare extraordinara de milioane de dolari, e garantat ca vei avea succes (poti fi si mediocru ca actor, rolul te va salva). e acelasi lucru cu o femeie care imbracata in haine de casa arata banal dar pe tocuri si in rochie de seara , super aranjata, se transforma intr-o femeie foarte atragatoare (desi ea e medie ca frumusete).

nu cred in de Niro, nu cred in al Pacino, cred in personajele lor, acolo sta geniul, in ce spune, ce face, ce cuvinte foloseste, ce temperament are etc....

Sunt zeci de filme cu bugete uriase si personaje carismatice care nu au avut succes, iar interpretarile lor au fost ignorate sau catalogate drept mediocre. Treci cu vederea prea usor faptul ca rolul e bun atunci cand e interpretat cum trebuie. Dar pana la urma daca Pacino si De Niro nu sunt actori buni, atunci Harvey Keitel de ce e? Ce te face pe tine sa-l consideri un actor bun?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 17:39   #28
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by illotempore2002:
@ Liviu

stii cum e cu actorii? e ca Miss World.

raspunde-mi tu la o intrebare: crezi ca Miss Univers e cea mai frumoasa femeie din lume?

:wink:

Nu exista cel mai bun, dar exista cei mai buni. Si prin logica ta cel mai bun actor din lume poate fi o persoana de pe strada, cersetorul de la coltul pietei. Nu zic ca e gresit, dar noi vorbim de cei care lucreaza in domeniu. Ce vina au Pacino si De Niro ca si-au ales altii gresit profesia si s-au hotorat sa fie brutari in loc de actori? Daca sunt buni sa o dovedeasca.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 17:43   #29
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu stiu daca am zis ca pacino si de niro nu sunt actori buni, am zis doar ca ma simt intoxicata de ei (ca de o reclama la sapun care intra din 3 in 3 minute pe post, ma intelegi) si ca il prefer pe Keitel, ma reconforteaza desi are roluri greu digerabile. nu-mi place pomul laudat, atata tot. asta e ratiunea din spatele sictirului pe care-l am fata de monstri sacri. poate fi oricine in locul lor.

a, si mi se pare incorect. pt ca este efectiv incorect unii aduna laude si cununi cand de fapt personajele create de scenarist sunt cele misto si generatoare de catharsis....in vreme ce actori cu talent similar raman putin mai in penumbra pt ca nu joaca in reclamele la sapun care-ti spala creierii din 3 in 3 minute
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 17:46   #30
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by illotempore2002:
@ Liviu

stii cum e cu actorii? e ca Miss World.

raspunde-mi tu la o intrebare: crezi ca Miss Univers e cea mai frumoasa femeie din lume?

:wink:

Nu exista cel mai bun, dar exista cei mai buni. Si prin logica ta cel mai bun actor din lume poate fi o persoana de pe strada, cersetorul de la coltul pietei. Nu zic ca e gresit, dar noi vorbim de cei care lucreaza in domeniu. Ce vina au Pacino si De Niro ca si-au ales altii gresit profesia si s-au hotorat sa fie brutari in loc de actori? Daca sunt buni sa o dovedeasca.

e, hai, "daca sunt buni sa o dovedeasca" .... nici chiar asa incepeam sa am pretentii de la tine

nu ii invinovatesc pe al pacino si pe de niro, ci pe fanii lor care nu pot discrimina intre actor si personajul pe care il joaca......aici e prapastia

prin exemplul cu mis univers (vezi ca nu mi-ai raspuns la intrebare ) vroiam sa zic ca marul laudat nu e chiar cel mai bun mar din piata
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 18:02   #31
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pai ei sunt cei care au ajuns sus. Au primit roluri bune si le-au jucat bine, in consecinta lumea ii considera printre cei mai buni actori. Nici mie nu-mi place cand cineva imi impune o idee, dar aici nu e cazul, pentru ca parerea mea despre ei e proprie si mi-am format-o vizionand multe filme, nu citind critici sau ceva de genul.

Sunt de acord cu tine ca unii fani confunda rolul cu actorul, dar asta se intampla la publicul general care vede Twilight si zice ca rolul nu stiu cui e genial (apropo nu am vazut filmul asa ca s-ar putea sa fie ). In schimb atunci cand e cu adevarat un rol bun, interpretat bine de catre actor, acel actor e considerat unul bun. Cu cat sunt mai multe astfel de roluri cu atat valoarea lui creste si isi castiga dreptul de a fi considerat unul dintre cei mai buni. Ca ar fi putut fi si altii acolo e ghinionul lor ca nu au avut oportunitatea sa joace un rol prin care sa-si arate adevarata valoare.

Scuze ca am uitat sa raspund la intrebare. Nu o consider cea mai frumoasa din lume si pe langa asta nici nu m-ar interesa daca ar fi
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 18:11   #32
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
adica de ce nu te-ar interesa daca ar fi?
asta nu o inteleg. ca barbat ar trebui sa te intereseze. iar daca esti gay, atunci mister univers sau cel mai frumos barbat din lume
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2009, 18:19   #33
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu ma intereseaza cine e cea mai frumoasa femeie din lume pentru ca ea mai mult ca sigur e undeva departe. Ma intereseaza care e cea mai frumoasa femeie din preajma mea de exemplu, dar si asa frumusetea fizica nu e totul. Oricum am trecut la off-topic asa ca nu mai scriu mai multe
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2009, 13:50   #34
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
wow, de ce nu m-ati completat? Hervey Keitel joaca si in Last temptation of the Christ.....pt cei care inca nu stiu, grabiti-va, s-a dat filmul asta ieri pe dvd la Romania Libera, eu mi l-am cumparat astazi, pt bucuresteni il gasiti in statiile de autobuz de la piata Gemeni

deci Keitel joaca si aici, cred ca rolul lui Iosif????

vad ca scenaristul e tot Paul Schrader, cu care Marty a tot colaborat.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2009, 15:57   #35
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pai zicand ca iti place Keitel asa mai mult credeam ca stiai.Desi eu il prefer in alte roluri mai contemporane.De vazut in "Ulysses' Gaze" si "The Piano" desi eu personal il prefer in rolurile de tough guy.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2009, 16:00   #36
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
sau Bad Lieutenant

dar joaca si alte roluri inafara de gigi duru?

nu ii stiu toate rolurile pt ca nu imi aleg filmele dupa actorii care joaca in ele, plus ca nu cred in actori, asa cum am mai spus, in schimb cred in scenaristi si in regizori, restul sunt accesorii, care pot fi inlocuite si rezultatul e la fel de bun
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2009, 16:05   #37
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Da stiu ... desi nu sunt de aceeasi parere.Adica un actor cantareste la fel de mult ca si persoanele din spatele camerei.Ia filme care iti plac tie in mod deosebit si incearca sa iti imaginezi cunostinte ale tale jucand.Ti`ar mai placea filmul ? Ai vrea sa il vezi pe Adrian Minune in locul lu` Corleone ? Pe Becali in locul lu` Clark Gable ? Si asa mai departe.Ar mai fi ele aceleasi filme reusite ?

P.S. Da bun filmul ala.Joaca si alte roluri dar in alea ii sta cel mai bine.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2009, 16:07   #38
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
eh, sa nu o luam de la capat, ne-am mai certat ieri pe tema asta
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2009, 16:13   #39
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
De ce toate fetele au impresia ca atunci cand primesc un raspuns care nu e acelasi ca al lor cineva se cearta cu ele ? Aceeasi problema mi`au mai pus`o si alte persoane de sex feminin de pe acest forum. Eu pur si simplu vreau sa discut.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2009, 16:16   #40
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu, nu, am folosit impropriu termenul cearta, stiu ca vroiai sa discuti, si noi asta am facut ieri daca citesti, nu ne-am certat deloc, nu aveam de ce
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells