Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Apr 2010, 12:41   #21
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Excelent.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 13:05   #22
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Mie imi plac videoclipurile lui Lady Gaga. Muzica e cum e, dar pentru imaginea ei, pentru miserupismul ei fata de conventional, are toata admiratia mea.
Ce e muzica? E expresia vietii, e excitarea unui simt, e un sentiment, e o rabufnire, e o stare de spirit, e un refugiu. Muzica te destinde, te apasa, te relaxeaza, te energizeaza, te emotioneaza, te eleveaza,te oboseste, te innebuneste, te tampeste. Strict tehnic, muzica e o serie de iteratii a unor secvente de sunete. Poti face muzica batand cu lingura in masa.
Care gen muzical e controversat? Ce inseamna controversat? Care gen muzical nu e controversat?
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 13:08   #23
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
cum e controversat ?
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 13:20   #24
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by copila_satanista:
cum e controversat ?
http://www.youtube.com/watch?v=BRk-gjAE_ks
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 14:54   #25
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by shadowofnight:
Lady GaGa intra cu siguranta intra cu siguranta la 'outrageous de naspa'. Dar problema mea e ca oamenii asculta muzica ei si spun 'Oau, cat e de creativa, cat e de tare...' .
De cand tot ce e (relativ) creativ trebuie neaparat sa fie o capodopera?
Pe scena pop de azi Lady Gaga e cam cel mai cu picioarele pe pamant artist si da dovada de mare ambitie si integritate. Daca o sa continue tot asa va fi urmatoarea Madonna. Mi se pare unul dintre putinele staruri care se respecta intr-adevar. Nu auzim niciodata nimic despre viata ei privata, tot ce vedem e o imagine absolut tzacanita, abominabila, dar perfect construita si care nu s-a vrut niciodata mai mult decat o imagine. Mi se pare un lucru bun ca mai exista staruri pop ca ea, care privesc de undeva de sus, din spatele unei masti fara sa imrpostie tabloidele cu mizeria lor personala. Asa ca o prefer pe ea in locul unor distruse ca Brtiney si Amy Winehouse. Si pe langa asta Just Dance e o piesa excelenta, iar tot popul ei, pe care si-l compune singura. e unul cat se poate de sanatos. And it's fun.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 15:45   #26
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Originally Posted by miercuri:
tot ce vedem e o imagine absolut tzacanita, abominabila, dar perfect construita si care nu s-a vrut niciodata mai mult decat o imagine.

Pey si daca nu s-a vrut decat o imagine, cum da dovada de o ambitie asa mare? Ambitie care mie mi se pare prea mare, adica ea pare a fi genul care tot timpul vrea mai mult. Cred ca se poate observa asta in felul cum au evoluat videoclip-urile si piesele ei. Si de ce e un lucru atat de bun sa privesti din spatele unei masti, atata timp cat acea masca e...ridicola? Just Dance e intr-adevar o piesa care prinde si probabil una din cele mai inofensive ale ei, dar daca o compari cu Telephone, cred ca se observa 'progresul' pe care l-a facut.

A, inca ceva. Sunt absolut convins ca exista multi alti artisti pop cu picioarele pe pamant si la fel de ambitiosi, dar care nu sunt descoperiti pentru ca toata lumina cade pe Lady GaGa.
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 16:34   #27
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by shadowofnight:
Originally Posted by miercuri:
tot ce vedem e o imagine absolut tzacanita, abominabila, dar perfect construita si care nu s-a vrut niciodata mai mult decat o imagine.

Pey si daca nu s-a vrut decat o imagine, cum da dovada de o ambitie asa mare?
Ma refeream la faptul ca nu a pretins vreodata ca ne vinde iluzii. Tipa si-a creat o identitate de scena extrem de controversata, dar niciodata nu a lasat impresia ca ar fi identitatea ei adevarata. Nu mi se pare deloc un lucru usor de obtinut. Professional popstar. Iar Telephone nu-mi place nici mie, dar sunt cateva piese de pe noul album, care nu au fost lansate ca single-uri si suna foarte bine, ca Alejandro de exemplu, pare foarte inspirat de ABBA )

Last edited by miercuri : 08 Apr 2010 at 16:40.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 16:35   #28
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Războiul tuturor împotriva lui Ipu a început după ce el a avut îndrăzneala să scrie asta.
Dar să lăsăm asta. Mai ascultă cineva black metal?
În urmă cu mulți ani, asta era printre melodiile noastre românești favorite.
Ca să nu ne înjure Judex, să-i dăm și ceva unguresc.
Audiție plăcută!
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 16:55   #29
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Cum nu? Și-au dat mâna Fiica lui Dumnezeu cu Ziua de Post (culmea! ambele, prietenele mele de Cinemagia) și Ciudatul cu Chix-ul ăla imberb (care scrie așa cum vorbesc personajele din serialele indiene, adică la fiecare trei fraze în română, una în engleză). A ascultat măcar cineva până la capăt ceea ce i-am indicat înainte să râdă de mine? M-au numit manelist și mi-au vorbit (scris) pe un ton incalificabil. Ce-ar însemna ca oricine să se manifeste, ori de câte ori socoate că are dreptate, cu infinitul dispreț față preopinent pe care mi l-ați arătat voi?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 17:31   #30
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Libiamo:
http://www.youtube.com/watch?v=yOhQlWFdiik
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 18:07   #31
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Unuia care tot îmi scrie mesaje. Nu te mai obosi, măi, că tot nu citesc. Din ultimul n-am citit decât primul rând și apoi am trecut mai departe. Nu-ți mai irosi timpul.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 20:57   #32
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Pe mine me enerveaza muzica house si muzica "de club" pentru ca in ultimul timp toate piesele suna aproape la fel, totul e facut in mare parte pe calculator.
Si ma enerveaza ca sunt din ce in ce mai putine piese in romana, toti s-au dat ''pe engleza'' cu gandul la un succes in afara. Poate si manelele o sa fie cat de curand in engleza

In rest cand vreau sa ma relaxez, prefer muzica retro. Iar genul pe care il ascult depinde de starea mea de spirit...uneori am chef de rock, alteori de cate un blues, uneori de hip - hop, reggae alteori de muzica populara, insa nu ce promoveaza astia la etno si alte canale de 2 lei ci muzica populara autentica. Si inca ceva, sa nu aud de manele, prefer muzica lautareasca
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine

Last edited by BLACK-SPIDER : 08 Apr 2010 at 21:04.
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 01:44   #33
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by BLACK-SPIDER:
Si inca ceva, sa nu aud de manele, prefer muzica lautareasca
http://www.youtube.com/watch?v=nZp5gnAZvgw
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 08:54   #34
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by BLACK-SPIDER:
Poate si manelele o sa fie cat de curand in engleza

Noua moda e manelo-rockul asta chiark iti stoarce matzele mai rau ca orice
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 09:43   #35
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Da, house-ul e un rahat. Nu-mi place si nici nu pot sa inteleg genul asta de muzica. Simte energia? Ce energie, poate durerea de cap, zgomotul. Mi se pare pe aceeasi treapta cu manelele. Promoveaza non-valori, nu e nevoie de mare talent sa canti sau sa produci house, si intr-adevar, toate piesele au practic aceeasi linie melodica. Incepe cu doua, trei note, repetate la un nivel mai mic, pe urma se amplifica aceleasi doua, trei note dupa o pauza de punct culminant, si tot asa, 7 minute. FUCK! Si ce e enervant e ca toate cluburile o baga, pentru ca e cea mai ieftina muzica cu licenta. Si nici nu inteleg cum naiba se danseaza pe house. Ma simt ca un idiot cand repet miscarile cocalarilor, mi se par extrem de efeminate. Poate daca as lua extazy as simti si eu energia, dar asa, doar cu alcool, e de tot rahatul.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 12:23   #36
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Mara, dragă, dar să-mi scrii mie mesaje te obligă cineva?
Nu am făcut acolo și nici mai încolo apologia manelelor, ci am semnalat numai că unele variante laiv ale pieselor lui Stoian bunăoară sunt interesante și merită ascultate, mai cu seamă de fanii muzicii de petrecere orientale, deoarece se plasează la limita superioară a genului. În ciuda celor scrise acolo, versurile ”Ne spune lumea țigani / ...” m-au amuzat. Cred că oricărei persoane cu simțul umorului melodia aia i-ar descreți fruntea, cu condiția să nu aibă prejudecăți.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 09 Apr 2010 at 12:28.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 12:48   #37
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Initial poate m-am amuzat si eu de 2-3 ori de stupiditatea lor ... dar cand a devenit atat de persistenta si adorata mi-a pierit orice urma de amuzament . Nu stiu cum poti fii asa, pe de o parte ne iei la 13-14 cu nasul fix in nori pentru orice greseala de kkt , iar pe de alta incerci sa ne convingi ca manelele sunt faine si ca putem face abstractie de partile lor proaste (care-s din plin!) . Uite ca eu nu fac abstractie. Sa ai prejudecati e altceva decat sa nu accepti ceva pentru ca e logic sa nu accepti. Genul muzical care defineste maneaua include anumite atribute pe care nu le accept. Daca vorbim de ceva mai evoluat deja nu mai este manea ci muzica lautareasca de care spuneam, care la mama ei este chiar ok.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 16:25   #38
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Nici astea îți plac? Tot manele sunt.

http://www.youtube.com/watch?v=AfrdzNAdOi0

http://www.youtube.com/watch?v=dwiIaRQugFk&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=bNxmyo163rY
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 17:25   #39
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Au clar un gen diferit fata de cea pusa la "ultimul album ascultat" din cz careia am sarit toti. Intr-adevar nu exista in dex o definitie clara a manelei, dar cred ca stim cu totii cam care sunt manele si care nu. Ce ai pus mai sus intra la categoria muzica lautareasca si este ceva mai rasarit decat ce incercai initial sa ne convingi ca e frumos.

Last edited by copila_satanista : 09 Apr 2010 at 17:28.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2010, 17:49   #40
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Poți să le incluzi și în muzica lăutărească, dar sunt manele. Manele pure.
Parcă am mai trimis la explicațiile astea, dar nu strică să o mai fac o dată. E poate mai greu de priceput ce scrie acolo pentru cine nu a absolvit o școală de muzică, dar din schema din dreapta textului se înțelege ușor tiparul ritmic (pam-pam-pam-pam-pam) în cadrul măsurii de 4 pătrimi.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells