Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Feb 2005, 21:44   #21
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
(...) in ce ma priveste, eu n-am spus ca nu imi place, ci ca nu imi mai place - de cind s-a transformat intr-un fel de "cineast oficial" si pompos, bifind ba un lenin, ba un hitler, ba un ermitaj - acu ajunge si la hirohito... :huh:
ce sint "programele" astea?
il preferam cind era mai intimist.
voila.

nici o problema: iubim ceea ce suntem sau ce ne lipseste.
nu cred ca Sokurov s-a oficializat. Cu exceptia – e drept jenanta, cumva descalificanta – unei semnaturi pe o scrisoare (alaturi de alti regizori rusi) care aproba interventia armatei ruse in primul razboi din Cecenia. In rest e destul de „neoficial” si la fel de necontrolat si obsedat de detaliu. Il bruiaza, intre altele, pe Nikita Mihalkov – seful Cinematografiei ruse – nacialniku' cu raspiska de la Putin.

Sokurov are deja o varsta, s-a instalat sus in ierarhiile cinematografice, poate obtine relativ usor bani pt film, asa ca prefera sa lucreze pe proiecte de anvergura, „monumentale” (o spune chiar el), cochetand – ca orice artist orgolios, constient de valoarea sa – cu eternitatea. Filmele despre Hitler, Lenin si Hirohito compun o triada despre oamenii puterii totalitare/desfigurati de putere, in care face o analiza psihopatologica – la nivelul creierului - a acestor personalitati controversate. Filmul despre Hirohito – excelent filmat chiar de operatorul Sokurov! – este ca un ritual, umanizat doar de obsesia (din nou!) autorului pentru detaliu.

Sokurov nu e pompos, ci poate doar mai concentrat pe proiecte megaloman-international-cosmopolite. Si aici, sigur, se expune mai mult ca oricand. Nu cred insa – posedat de idee cum este - ca-i pasa. El e convins ca a scanat (memorabil!) delirul/patologia civilizatiei occidental europene (filmul despre Hitler); a celei euroasiatice (filmul despre Lenin); a celei nipone & americane in filmul „Soarele” (despre imparatul Hirohito). deocamdata proiectul acesta impresioneaza...
cat va retine cinematograful?
vom trai si vom vedea.

gata, nu mai scriu un timp dsp Sokurov...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 12:40   #22
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
misto ca a inceput sa-ti placa abbas kiarostami.
pe cand un articol 'samira e hot'? as canta 'ba da bai basca' ca sa dau cu ea de pamant.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 14:29   #23
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by keyzer soze:

pe cand un articol 'samira e hot'?
Nu uita ca Milla e hot, hot, hot !!!! Lui herberete ii place orice, chiar daca nu-i place. Asta ca sa faca pe plac criticului.
Tu-i basca ma-sii !!! :lol:
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 10:10   #24
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt keyser soze:

of, m-am saturat de berlinala asta, cu filme dspr rwuanda, si daca nu dspr rwanda, atunci dspr copii abandonati sau afazici, si daca nu dspr copii abandonati sau afazici atunci dspr marile figuri ale (h)istoriei (mitterrand, hirohito...), si daca nu dspr astia, atunci dspr holocaust sau albanezi abandonati si on the run und so weiter...

singurul film simpatic de ieri a fost ´the life aquatic with steve zissou´al lui wes anderson - quirky comedy cu (as usual) anjelica huston & owen wilson, dar si cate blanchett, jeff goldblum si bill murray as zissou himself.
cineva a scris p-aici ca w. a. a creat un sungen: "filmul wes anderson" 8)
subscriu!
in plus, nu poate fi povestit pt ca e plin de gaguri care trebuie vazute pt a fi crezute - gen: un negrishor care cinta la chitara, tot filmul, hiturile lui david bowie (´ziggie stardust´, ´space oddity´etc) in... portugheza, pe ritm de bosanova!!

ah, si ieri a mai fost conf. de presa a lui george michael, la care s-a imbulzit toata lumea... eu am preferat st. zissou, dar azi a aparut in´screen´ca g.m. a zis(sou) dspr el ca se vd ca un fel de kylie masculina si ca a-nceput sa se-mbrace mai bine (as compared to perioada wham) cind a dat de ´good sex´! funny, eh? :huh:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 10:48   #25
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
ia sa vedem in ce directie se produce *plastic flowers* ce soir.
pax.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 10:49   #26
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
flux impresionant de romani la festivalul asta. te astepti sa sara careva cu micul si berea si sa te intrebe daca nu cumva cobori la prima.
someone wave the flag, quick!
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 11:10   #27
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
@ alex:
rwanda hotel nu e deloc rau.
cum se traduce in portugheza 'ground control to major tom'? :lol:
sunt homofob, nu-mi place george michael si nu ma intereseaza ce farduri foloseste.
in alta ordine de idei, nici o revelatie?
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 14:29   #28
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt keyzer ("keyser" a fost 'deutsch spelling' )

1. tocmai am iesit de la sokurov... oh my god! inca putin si mi se-nchideau ochii de tot.
SUPERB filmat, cu o eye-stopping scene in care pamintul este bombardat/survolat de niste avioane/pesti, dar... prea stilizat & uninvolving pt gustul meu.
(plus ca hirohito misca tot filmul din buze de nu mai stii cind vorbeste el & cind, ceilalti - u see, el se refera la el la pers. III sg, ceilalti la fel, si totul e filmat in acelasi maro neclar ca si-n "moloch" (sau acolo era verde? whatever...).)
2. da, nu mai stiu cum e pe portugheza - oricum nu se-ntelegea ce bolborosea ala acolo -, da recunosti "linia melodica".
3. mie gigi michael nu mai imi place, dar macar are umor 8)
4. si eu sint homofob
5. astept cu mare excitement filmul lui jacques audiard, "de battre mon coeur s'est arrete"... daca nici asta!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 18:22   #29
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Care sunt filmele romanesti din festival? Am observat ca diversi straini au comentat pe acest Forum despre Ana Ularu, laudand-o pentru un film prezentat la Berlin. Despre ce film/filme e vorba? Noi de ce nu stim nimic? (sau ma rog, eu... vina asumata in caz ca tot restu' stie.) Bai, adica intreb eu: cum e posibil ca astia sa se sparga de admiratie acolo si voi nimic? Aud?

Edit: my bad, abia acum am vazut ca ALS a pomenit mai sus de "Lost & Found" si de Cristian Mungiu si de Ana Ularu.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 11:54   #30
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ieri a fost Ziua Audiard - cu "de battre mon coeur s'est arrete" si cu o interpretare 220 VOLTI a lui romain duris: daca nu ia premiul de interpretare, juriul asta (in care presedinte e... roland emmerich :sick: ) e o laba! (daca ia, imi schimb parerea chiar si dspr "laba" de emmerich...)

azi dim., un film f. frumos - "the peacock", al dp-ului de la "sorgul rosu", "adio concubina mea" & "gingerbread man"; omul este la debut - ca regizor - si ar merita sa ia ceva... why not chiar "ursul" cel mare??

cam atit for now.
PS simte cineva lipsa lui neica nume-ni? not ME anyway...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 13:02   #31
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
la intrebari nu prea stii sa raspunzi, nu? iti era o intrebare adresata mai sus, pe care refuzi s-o raspunzi... dece? poate ca nu stii.
e bine sa fi la berlin, nu?
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 13:33   #32
KEYSER
Novice
 
KEYSER
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ieri a fost Ziua Audiard - cu "de battre mon coeur s'est arrete" si cu o interpretare 220 VOLTI a lui romain duris: daca nu ia premiul de interpretare, juriul asta (in care presedinte e... roland emmerich :sick: ) e o laba! (daca ia, imi schimb parerea chiar si dspr "laba" de emmerich...)

azi dim., un film f. frumos - "the peacock", al dp-ului de la "sorgul rosu", "adio concubina mea" & "gingerbread man"; omul este la debut - ca regizor - si ar merita sa ia ceva... why not chiar "ursul" cel mare??

cam atit for now.
PS simte cineva lipsa lui neica nume-ni? not ME anyway...

'peacock' suna bine dupa caietul de prezentare.
de Audiard nu am vazut nimic. poate ai grija tu si chiri!
cum a ajuns roland cuc asta presedinte? :sick:
KEYSER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 15:16   #33
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
festul asta se termina in forta: filmul danez - "accused" - ex-ce-lent!! o poveste de pedofilie spusa minimalist, pe gros-planuri, cumva a la bergman; intens & inteligent; plus ca s-ar putea ca actorul sa-i sufle premiul lui duris! (btw: intr-un rol secundar - psiholoaga scolara -, actrita din "idiotii" :love: )


jacques audiard:

"regarde les hommes tomber" - 7/10
"un heros tres discret" - 10/10
"sur mes levres" - 9/10
"de battre mon coeur s'est arrete" - 8/10
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 17:24   #34
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
despre Berlinale scrie bine, mult & nuantat Iulia Blaga pentru www.liternet.ro. si Romania libera www.romanialibera.ro

observ ca e cool sa te declari homofob 8) :shock: ...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2005, 11:35   #35
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt herbert

1. what's the point sa compari cronicile de fest ale iuliei blaga (care sint scrise in principal pt romania libera & trimise in subsidiar pe liternet) cu impresiile mele la cald de aici? ea o face fiind platita pt asta, eu o fac pe gratis & pe timpul meu liber, gindindu-ma ca exista oameni p forumul asta (keyzer soze e unul din ei) care sint interesati... daca ai vrut sa point out to "diferenta de nivel", a fost o mitocanie; daca-ti reprosez ceva ce n-ai intentionat, e o mitocanie din partea mea! now we're even.
2. eu credeam ca la moda e sa fii "gay friendly"??
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2005, 13:24   #36
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
azi la jurnalul de la ora 19, pe tvr1, doar 2 vorbe mai spun dspr berlinala (ca mai multe nu merita :oops: )...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2005, 14:20   #37
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pt herbert

1. what's the point sa compari cronicile de fest ale iuliei blaga (care sint scrise in principal pt romania libera & trimise in subsidiar pe liternet) cu impresiile mele la cald de aici? ea o face fiind platita pt asta, eu o fac pe gratis & pe timpul meu liber, gindindu-ma ca exista oameni p forumul asta (keyzer soze e unul din ei) care sint interesati... daca ai vrut sa point out to "diferenta de nivel", a fost o mitocanie; daca-ti reprosez ceva ce n-ai intentionat, e o mitocanie din partea mea! now we're even.

ALS-ule,
poti sa-ti asumi fara prea multe dileme "mitocania".
trimiterea la cronicele Iuliei Blaga a fost o simpla informatie pt cei care inca nu stiu.
punct.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2005, 19:29   #38
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt herbert

ok, mi-o asum. oricum nu ma costa nimica
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 00:09   #39
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
and it's a wrap.fuse, dar se duse..
paaam-pam.
si solnze nu mai vine...
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 00:25   #40
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by obvious:
and it's a wrap.fuse, dar se duse..
paaam-pam.
si solnze nu mai vine...

jubilezi ca s-a latzit peste toti Karmelita din Africa de Sud?
avatarul ti se potriveste
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells