Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Nov 2011, 15:03   #3961
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by victor:
Trilogia Red Riding.

Poate am eu ceva pentru englezi dar ii dau 10 fara ezitari.

E greu de gasit dar merita.

Enjoy.

Depinde si la ce sens te referi ca e greu de gasit.Daca te referi la sensul care cred eu atunci nu e, dar intradevar e foarte buna trilogia.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 18:32   #3962
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
NightChild si victor, va rog sa-mi cititi semnatura ca sa nu ma repet Nu e cazul de neputinta cum e la altii, asa ca va zic si nu va sterg direct mesajele acum.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 18:59   #3963
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
in postul meu "ideea de minima relevanta" este ca trilogioa merita vazuta. daca ai vrut sa spui altceva dezvolta ceea ce vrei sa spui altfel sterge-ti singur postul.

nu intodeauna cineva are chef de a dezvolata idei sau de a face o analiza a filmului. in plus am scris la 1 minut dupa ce am terminat trilogia si eram atat de impresionat incat am vrut pur si simplu sa spun si altora ce sa vada.

in alta ordine de idei scriu foarte rar aici dar citesc foarte des si pot sa imi fac o idee ce merita si ce nu merita vazut chiar daca cei ce posteaza se limiteaza la un punct dupa titlu.

P.S. Recunosc insa ca aceasta trilogie merita o cronica pe masura, care pur si simplu ma depaseste
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 08 Nov 2011 at 19:17.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 19:03   #3964
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
"merita vazut", "exceptional", "capodopera", "praf" etc. poate sa zica oricine. Ce nu poate face oricine e sa argumenteze cat de cat de ce "merita vazut", de ce e "capodopera" etc. La asta ma refeream, nu mi-am dat seama ca nu e clar, daca-i asa imi cer scuze.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 19:08   #3965
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Eu as fi sters direct mesajele astea cu 'merita vazut", "e foarte tare" "e nasol" etc. Daca nu poti sa aduci o minima argumentare, nu are sens sa postezi.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2011, 01:14   #3966
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Sid and Nancy

Un biopic despre Sid Vicious de la Sex Pistols si Nancy,prietena lui.Nu stiam nimic despre Sex Pistols inainte sa-l vad,dar am citit ca ar fi o ecranizare dupa o carte scrisa chiar de mama lui Nancy asa ca nu pot sa zic ca intradevar s-au intamplat lucrurile respective sau au fost exagerate pentru a-i da o doza mai mare de dramatism.Gary Oldman si Chloe Webb joaca destul de credibil, insa probabil din cauza scenariului(zic si eu acum daca nu cunosc istoria trupei) ele nu sunt interesante deloc.Cei doi sunt varianta punk a lui Lloyd Christmas si Harry Dunne din Dumb and Dumber,numai ca sunt niste drogati.Pur si simplu nu mi-a pasat de ei de-a lungul filmului,nu aveau nici o calitate,erau niste paraziti care faceau umbra pamantului degeaba.Nancy in film e descrisa ca o persoana dezechilibrata,drogata si infantila care l-a nenorocit pe Sid pana a ajuns sa o ucida.Chiar stau si ma intreb de ce a facut Alex Cox filmul asta daca nu i-a prezentat pe Sid si Nancy intr-un mod oarecum interesant pentru spectator.Un film lipsit de sclipire despre niste idioti.Daca are vreun merit e acela ca a surprins intr-o oarecare masura spiritul perioadei aceea si Oldman cu Webb sunt convingatori insa nu e de ajuns.

Nota 5.5/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2011, 09:39   #3967
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
tinand cont ca sunt microbist si ca tin cu Manchester United, am vazut aseara United -2011 (pe cinemagia nu e ), mie mi-a placut foarte mult, tinand cont ca este un film bazat pe fapte reale.

9/10
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2011, 09:10   #3968
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Trebuia sa deschizi un topic la Acum pe ecrane
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2011, 20:16   #3969
aura_iolanda
Senior
 
aura_iolanda
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 95
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Sid and Nancy

Un biopic despre Sid Vicious de la Sex Pistols si Nancy,prietena lui.Nu stiam nimic despre Sex Pistols inainte sa-l vad,dar am citit ca ar fi o ecranizare dupa o carte scrisa chiar de mama lui Nancy asa ca nu pot sa zic ca intradevar s-au intamplat lucrurile respective sau au fost exagerate pentru a-i da o doza mai mare de dramatism.Gary Oldman si Chloe Webb joaca destul de credibil, insa probabil din cauza scenariului(zic si eu acum daca nu cunosc istoria trupei) ele nu sunt interesante deloc.Cei doi sunt varianta punk a lui Lloyd Christmas si Harry Dunne din Dumb and Dumber,numai ca sunt niste drogati.Pur si simplu nu mi-a pasat de ei de-a lungul filmului,nu aveau nici o calitate,erau niste paraziti care faceau umbra pamantului degeaba.Nancy in film e descrisa ca o persoana dezechilibrata,drogata si infantila care l-a nenorocit pe Sid pana a ajuns sa o ucida.Chiar stau si ma intreb de ce a facut Alex Cox filmul asta daca nu i-a prezentat pe Sid si Nancy intr-un mod oarecum interesant pentru spectator.Un film lipsit de sclipire despre niste idioti.Daca are vreun merit e acela ca a surprins intr-o oarecare masura spiritul perioadei aceea si Oldman cu Webb sunt convingatori insa nu e de ajuns.

Nota 5.5/10
nu sunt de acord cu tine,probabil pentru ca sunt fana sex pistols
aura_iolanda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2011, 20:38   #3970
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pai chiar daca esti fana Sex Pistols tot nu ai specificat de ce nu esti de acord.Chiar daca habar n-aveam despre Sid si Nancy, nu trebuie sa fii fizician ca sa-ti dai seama ca unul dintre ei sau chiar amandoi ar fi murit din cauza drogurilor.Nu am aflat nimic interesant despre viata lor,despre copilaria lor,ce-i preocupa sau despre formatie.Lipsesc detaliile, iar morala filmului care e?"Nu luati droguri ca va distrugeti viata".Pai nu aveam nevoie de filmul asta ca sa-mi spuna ceva ce stiam deja.Esueaza ca un biopic teribil si la fel o face si incercand sa spuna o poveste( care nu merita spusa,cel putin nu in halul asta)
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Liviu- : 14 Nov 2011 at 18:25. Reason: prea mult citat cand nu e nevoie
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2011, 23:53   #3971
SkorpioNNNN
Novice
 
SkorpioNNNN
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 4
N-am apucat sa-l vad,dar cred ca e marfa , o sa mi-l trag si o sa-l vad orcum actorii imi plac foarte mult,cei principali!
SkorpioNNNN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2011, 15:02   #3972
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by iiii:
tinand cont ca sunt microbist si ca tin cu Manchester United, am vazut aseara United -2011 (pe cinemagia nu e ), mie mi-a placut foarte mult, tinand cont ca este un film bazat pe fapte reale.

9/10
Tie-ti plac toate filmele care-s bazate pe fapte reale?
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2011, 15:36   #3973
aura_iolanda
Senior
 
aura_iolanda
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 95
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Pai chiar daca esti fana Sex Pistols tot nu ai specificat de ce nu esti de acord.Chiar daca habar n-aveam despre Sid si Nancy, nu trebuie sa fii fizician ca sa-ti dai seama ca unul dintre ei sau chiar amandoi ar fi murit din cauza drogurilor.Nu am aflat nimic interesant despre viata lor,despre copilaria lor,ce-i preocupa sau despre formatie.Lipsesc detaliile, iar morala filmului care e?"Nu luati droguri ca va distrugeti viata".Pai nu aveam nevoie de filmul asta ca sa-mi spuna ceva ce stiam deja.Esueaza ca un biopic teribil si la fel o face si incercand sa spuna o poveste( care nu merita spusa,cel putin nu in halul asta)
nu sunt de acord cu comparatia pe care ai facut-o intre dumb and dumber si sid and nancy,nu poti compara personajele fictive cu cele reale,sid vicious a fost un adevarat star rock si va ramane mereu un nume mare al muzicii punk.Alex Cox nu putea prezenta personajele intr-un alt mod pentru ca este un filml biografic, un film ce ilustreaza viata controversata si tragica a lui sid lasandu-se influentat de catre iubita lui nancy, un film ce respecta cu desavarsire motoul:Sex,drugs and Rock’n Roll,de aceea eu il recomand doar cunoscatorilor de gen

Last edited by Liviu- : 14 Nov 2011 at 18:24.
aura_iolanda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2011, 16:01   #3974
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Comparatia facuta este strict legata de felul in care sunt descrisi Sid si Nancy in film,adica ca niste idioti.Pai nu prea ilustreaza viata lui in afara de faptul ca incepuse sa ia droguri si devenise o leguma.Nu am aflat mare branza despre el sau despre Sex Pistols.Trateaza subiectul destul de vag fara sa aiba prea multe detalii iar treaba cu "live fast,die young" e clara,insa e inutila pentru ca Sid e prezentat ca mare scula si ca el reprezinta de fapt Sex Pistols dar lucrul asta nu se vede,nu ne arata nimic din talentul lui,decat comportamentul de retardat si dependenta de droguri.E lipsit de substanta filmul,arata doar ce-i la suprafata nu si inauntru,tocmai de aceea mi s-a parut prost facut.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Liviu- : 14 Nov 2011 at 18:24. Reason: prea mult citat cand nu e nevoie
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2011, 20:48   #3975
aura_iolanda
Senior
 
aura_iolanda
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 95
filmul se refera strict la relatia dintre sid si nancy,daca vrei sa afli mai multe despre el si sex pistols te poti uita la the filth and the fury....imi pare rau,dar nu avem aceleasi puncte de vedere kriss

Last edited by Liviu- : 14 Nov 2011 at 18:24. Reason: prea mult citat cand nu e nevoie
aura_iolanda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2011, 21:20   #3976
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Stiu ca vin sarbatorile and shit, dar nu mai lungiti carnatul!
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2011, 22:03   #3977
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Da, si eu chiar ma intrebam pana unde au de gand sa ajunga!

Last edited by Liviu- : 14 Nov 2011 at 18:22. Reason: prea mult citat cand nu e nevoie
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2011, 22:41   #3978
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pana la capatul lumii si inapoi.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2011, 23:07   #3979
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
@ Kriss_Kringle

citat : Sid e prezentat ca mare scula si ca el reprezinta de fapt Sex Pistols dar lucrul asta nu se vede,nu ne arata nimic din talentul lui,decat comportamentul de retardat si dependenta de droguri.E lipsit de substanta filmul,arata doar ce-i la suprafata nu si inauntru.

Era ceva inauntru ? Ne place sa visam la modele sau sau sa ne imaginam ca unele persoane sunt complexe, depasind medioacrul din sau de langa noi. "Talentul" pe care il mentionezi e discutabil. Alcolul si drogurile sunt la baza multor "artisti" moderni si in marea majoritate "substanta" e doar o iluzie. Fenomenul este insa real.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2011, 23:34   #3980
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Pana la capatul lumii si inapoi.

And now I pronounce you man and wife nu ca as avea vreo putere... poate ar trebui sa asteptam si raspunsul ei
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells