Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jul 2011, 03:46   #3681
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Am vazut Rango si pot sa zic ca filmul e o gura de aer proaspat cand vine vorba de animatii pentru ca in ultimul timp Pixar a dominat categoric genul dar ILM vad ca isi face un nume chiar cu primul lor efort.Rango e o combinatie intre Depp pe care-l stim din filmele lui Burton(usor excentric)si inspector Clouseau si din cauza asta e foarte placut personajul.In termeni de animatie filmul vine cu ceva nou pentru ca se apropie mai mult de realitate fata de animatii recente.De asemenea e si mai matur fata de productiile Pixar dar nu cu mult.Vocile actorilor sunt foarte bune,scenariul desi familiar e bun iar cliseele din western-uri au fost reutilizate dar cu cap.Exista si un mic tribut adus lui The Man With No Name al lui Clint Eastwood care e dragut si datorita faptului ca sunt un fan al western-urilor mi-a placut foarte mult filmul.Rango e un pas inainte in directia buna,cu o animatie superba care incanta ochiul in permanenta.Impreuna cu Gore Verbinski cei de la ILM se pare ca vor avea un cuvant greu de spus de acum inainte(daca se vor tine de treaba).

Nota 8/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 18:28   #3682
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Conte d'hiver'' - 1992 - Eric Rohmer -nu am putut sa ma bucur de acest film pentru ca actrita din rolul principal (Charlotte Very )m-a calcat pe nervi tot filmul.
O tipa are o aventura de-o vara la mare cu un nene dar fiind cascata incurca adresa si nu mai poate sa dea de el.Ramine cu o fetita in urma acestei aventuri dar si cu obsesia pentru genitor.Tot filmul dama penduleza intre doi barbati pe care-i terorizeaza si ii invirte pe degete cum vrea inimioara ei( indragostita pina la moarte de meteoricul amant estival ).
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 18:43   #3683
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Cred ca trebuie balansata parerea lui bremen cu una feminina. Nu m-a enervat deloc personajul feminin. Finalul e putin exagerat, in rest nu prea am ce cusururi sa-i gasesc.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 18:47   #3684
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
M-a bucurat finalul .Tine-o ba si sa traiti fericiti 150 de ani dar sa nu vad mai vad moacele pe ecran.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 22:30   #3685
urban_legend
Novice
 
urban_legend
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
The Resident (2011) - au cam trecut vremurile in care Hillary Swank ne incanta cu roluri masculine ; in filmul de fata, care-i un fel de sfarsit de cariera, sta o buna parte din pelicula aproape dezbracata, si-o pune cu unul, altul, ca vrea, ca nu vrea,, mai tre' sa faca fatza si obsesiilor bolnave ale lui Jeffrey Dean Morgan, despre care stim ca-i the bad guy chiar de pe la inceputul filmului, deci unde naiba se duce tot suspansul, etc. Pacat de Christopher Lee, ca-i actor mare, acum va fi nevoit sa mai uite inca un film, asa cum a mai uitat cateva sute din lunga sa cariera. eu personal ii recomand lui swank sa bage rapid de-o continuare la karate kid. 3/10.

Cedar Rapids - am vazut ca pe rottentomatoes e foarte bine vazut, de aia incerc sa nu fiu asa de critic, ca poate se uita lumea ciudat la mine, . imi pare rau, totusi, ca eroul meu din Reno 911, Thomas Lennon, are doar un cameo, iar Stephen Root nu-i deloc amuzant, ceea ce-i mai degraba bizar. In rest, Anne Heche mi se pare la fel de sexy ca acum 14 ani, in Donnie Brasco (cred c-am facut eu o pasiune pt. ea), Ed Helms isi lasa iar viata in mainile alcoolului, John C. Reilly e simpatic, si, peste toate, filmul e digerabil si usor de uitat. 5/10

The Roommate - regizorul n-a dat nicio sansa acestui film sa fie si el un thriller, asa cum i-a fost scris. mai degraba iti starneste un sentiment de mila si compasiune pentru tipa blonda de pe poster, care, evident, are multi pitici printre neuroni, si parc-ai vrea s-o vezi pe ea cu happy-end-ul la sfarsit. dar nu s-arata, de unde rezulta nelipsita doza fatala de previzibil. dar...daca tot iti da cineva bani sa copiezi alte filme, reusite la vremea lor, e chiar atat de dificil s-o faci pe "originalul" ? 4/10

Last edited by urban_legend : 07 Jul 2011 at 22:41.
urban_legend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 22:50   #3686
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
fight club-1999
nu stiu cum se face ca un "nebun" care misuna prin mirifica lume a forumului m-a intrebat insistent daca am vazut filmul si simtind din reactia lui la raspunsul meu negativ o oarecare descumpanire,m-am hotarat sa vad fincherul cu pricina,desi, sincera sa fiu nu prea ma omor dupa conceptia lui regizorala,dar uite ca el a reusit sa faca un film deosebit din cartea cu acelasi nume a lui Chuck Palahniuk.sunt curioasa daca cineva a citit-o si daca considera ca Fincher a adus un plus de originalitate in modul cum a cerut celor doi actori, Norton si Pitt,sa intre in pielea celor doua specimene umane interesante ca tipologie,dar nu unice,cel putin in cazul lui Norton.depresia cauzata de rutina zilnica incepe sa devina molipsitoare si evident simtim nevoia sa ne descatusam,sa eliberam ceea ce acumulam nociv pentru psihic in fiecare zi in care devenim sclavii automatismului.
"fight club" e un protest impotriva acestei "maladii" si un omagiu adus nonconformismului si libertatii de exprimare, de comunicare intre oameni,prin forme neasteptate,surprinzator de induiosatoare,sau din contra foarte violente.formele terapeutice socheaza,intr-adevar,dar daca stam sa pritocim bine,vedem dincolo de lungul sir de cafteli,o mare, mare dorinta de a protesta impotriva a tot ce ne ofera civilizatia moderna ca mod de viata ca sa ne domine,sa fim dependenti de ea si sa devenim cobaii acelora care ne indeasa pe gat tot felul de rahaturi care se numesc "lucruri utile".

Last edited by rvn : 07 Jul 2011 at 22:56.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 11:53   #3687
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Si nota?
Ultimul film vazut este The Incredible Hulk. Cu doi actori ca Edward Norton si Tim Roth ai putea sa realizezi scene mult mai electrizante decat bataia dintre monstrii computerizati de la sfarsit. Iti trebuie doar un scenariu cat de cat bine pus la punct, in care dialogurile sa aiba un rol important. AIci importante sunt doar efectele speciale. Cei doi actori nu sunt deloc, dar DELOC pusi in valoare. Povestea nici nu conteaza, e atat de plina de clisee incat nu reuseste decat sa te plictiseasca. O singura scena interesanta, cea care ar fi trebuit sa fie ultima, cu zambetul machiavelic al lui Norton inainte de a se transforma in Hulk- ilustreaza int-o mica masura modul in care talentul celor doi actori a fost risipit. Apoi urmeaza un cameo penibil al lui Tony Stark, intr-o incercare la fel de penibila de a stabili o legatura ambitiosul proiect The Avengers. Sa speram ca macar acesta nu va fi un film penibil.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 12:06   #3688
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by White1:
Si nota?
din principiu, nu dau.doar recomand.
in cazul acesta, barbatilor!
nu mi-a palcut deloc personajul Marlei,chiar daca Helena Bonham Carter a fost cat de poate de buna intr-un rol care n-o defineste,din punctul meu de vedere.Marla este tipul de femeie pe care eu nu-l agreez..are prea multe vicii.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 12:10   #3689
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Hehe, nu ma interesa neaparat nota, eram doar curios daca ti-a placut sau nu, din ce ai scris despre el nu mi-am dat seama Acum ca il recomanzi e clar..cred
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 13:00   #3690
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
daca nu vedeam in film decat violenta din timpul luptelor (aparent fara sens), n-as fi rezistat pana la sfarsit.insomnia cauzata de stres si automatismul despre care aminteam in mesajul anterior,nu mi-e straina.numai ca, spre deosebire de Norton,eu n-am ales nici sa particip la reuniunile celor cu afectiuni grave si nici sa ma inscriu intr-un club de lupte( nu neaparat underground).exista fel si fel de terapii,important este ca la ele sa-si faca efectul!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 15:52   #3691
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by White1:
Si nota?
Ultimul film vazut este The Incredible Hulk. Cu doi actori ca Edward Norton si Tim Roth ai putea sa realizezi scene mult mai electrizante decat bataia dintre monstrii computerizati de la sfarsit. Iti trebuie doar un scenariu cat de cat bine pus la punct, in care dialogurile sa aiba un rol important. AIci importante sunt doar efectele speciale. Cei doi actori nu sunt deloc, dar DELOC pusi in valoare. Povestea nici nu conteaza, e atat de plina de clisee incat nu reuseste decat sa te plictiseasca. O singura scena interesanta, cea care ar fi trebuit sa fie ultima, cu zambetul machiavelic al lui Norton inainte de a se transforma in Hulk- ilustreaza int-o mica masura modul in care talentul celor doi actori a fost risipit. Apoi urmeaza un cameo penibil al lui Tony Stark, intr-o incercare la fel de penibila de a stabili o legatura ambitiosul proiect The Avengers. Sa speram ca macar acesta nu va fi un film penibil.

Incredible Hulk e un film subtire care e mai mult un trailer prelungit cu gameplay-ul dintr-un joc.A fost considerat de majoritatea mai bun ca Hulk-ul lui Ang Lee doar pentru ca a avut mai multe scene de actiune.Mie personal mi-a placut originalul doar ca lumea n-are rabdare intr-un film despre Hulk sa vada dezvoltarea personajului ci vor doar Hulk smash,Hulk bash!
In afara de lupta finala din primul, care e cam trista, dupa parerea mea e net superior lui Incredible Hulk.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 18:30   #3692
margofanno1
Novice
 
margofanno1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 13
doomsday a fost ultimul daca vreti va dau link-ul
margofanno1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 19:30   #3693
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Care-i titlul topicului?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 20:25   #3694
margofanno1
Novice
 
margofanno1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 13
am zis "doomsday a fost ultimul, (film dar nu am mai specificat ) daca vreti va dau link-ul" si aici din cate vad scri care e ultimul film vazut..nu?
margofanno1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2011, 20:55   #3695
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Naked (1993)

Trebuie sa spun ca nu eram deloc pregatit pt un film de o asemenea calitate si profunzime. Stii cum am ramas ? asa: / socat ! As vrea sa tot pot scrie cate ceva despre el, insa oricat de mult as face'o, tot n'as reusi sa acopar toate aspectele pe care le atinge. Si cum le atinge! E de'a dreptul brutal, dur, intens. Oarecum ambiguu sa zici despre un film care trateaza, printre altele, imperfectiunile societatii, printr'o drama personala, ca e perfect, si totusi... 10! De revizionat over and over again, pt mine cel putin.
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 09:08   #3696
urban_legend
Novice
 
urban_legend
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
Arthur (2011) - o cantitate mult prea mare de russell brand afecteaza iremediabil calitatea filmului chiar de la inceput, asa ca nu-ti ramane decat sa pierzi complet inutil doua ore de viata. daca vrei. sau mai bine te uiti inca o data la originalul cu dudley moore. 3/10
urban_legend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 13:26   #3697
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Nochnoy dozor / Night Watch (2004)

Mmda, vampiri sovietici, asta mi'a mai lipsit ! Un film rusesc care cica a facut senzatie prin a lor tara. Si nu sunt surprins, are ingrediente destule sa prinda la publicul larg: efecte speciale gramada, desi nu extraordinar de reusite, poveste faina, ca doar e vorba despre bloodsuckers si umor prostesc (oxigenat de faptul c'am vazut o varianta dublata in engleza, cu accent de Moscova).
Nu'mi place sa pun eticheta asta, dar filmul asta e "comercial" pana in maduva oaselor, insa ma linistesc cand notez ca e acelasi regizor care a facut si fantasmagoricul "genial" Wanted. Nu cred c'a reusit sa valorifice nici macar 50% din potentialul povestii, foarte interesante de altfel, poate chiar peste cea din Underworld de exemplu, care e oarecum asemanatoare.
Am inghitit destul rahat pe parcursul filmului, dar trebuie sa spun ca faza cu liftul dinspre final a fost de'a dreptul apoteotica, mai penal de atat chiar nu se putea, cacareza in locul ciresii de pe tort. Termin cu o scurta paranteza, cam singurul lucru ce mi'a stimulat neuronul in aceasta minunatie de film: "...it is easier for a man to destroy the light inside himself, than it is to defeat the darkness all around him".
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 11:00   #3698
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
X-Men: First Class

Cu exceptia acelor secvente de inceput, in care aflam ce a patit Eric Lehnsherr / Magneto in copilarie, filmul nu m'a implicat mai deloc. Cel mai bun moment ii apartine lui Wolverine, in scurta sa aparitie, cu o replica de genul F..CK OFF! Ca bine zice animalul, filmul e un "off" calumea, cu un scenariu subtire, cam aiurea si mutanti cel mult comici, dragalasi, sa nu le zic patetici. La acea confruntare epica in zbor dintre "libelula" si "glas-planor" aproape am ras cu lacrimi, penibil. Si mai sunt destule astfel de scene, vezi cea in care Magneto opreste rachetele, CGI neconvingator, efectele n'au reprezentat decat o alta dezamagire pt mine. Actorii slabuti si ei, de Kevin Bakon mi'a placut cat de cat, iar James McAvoy, charming fellow, dar la acting mai poate lucra. Se simte lipsa lui Wolverine si Hugh Jackman hmm, cred ca da, chiar daca se putea face un film bun si fara ghearele sale, insa asta probabil doar cu o poveste mai solida si ceva banuti in plus la buget. Eu mai spun decat ca I WANT APOCALYPSE! Fanii stiu de ce!

6/10
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 18:33   #3699
urban_legend
Novice
 
urban_legend
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
Nacho Libre (2006) - numa' bun de castigat premii stupide pe la mtv movie awards, unde jack black e un fel de gazda permanenta. de exemplu, premiul pentru cel mai slaninos bust gol, pentru cel mai sexy barbat in colanti, pentru cea mai stricata engleza, etc. din pacate, regizorul jared hess nu mai reuseste sa repete performanta cu napoleon dynamite, si asta din cauza aceluiasi jack black, care stie el c-ar fi amuzant, dar nu in filmul asta. cu exceptia unei faze-doua si a unei Ana de la Reguera (o varianta de penelope cruz, de 10 ori mai buna, chiar si in haine de maicuta), chiar imi pare rau ca l-am vazut. 4/10.
urban_legend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2011, 18:37   #3700
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
E clar ca poti recunoaste filmele proaste, dar, din pura curiozitate, de ce te mai uiti la ele? Momentan sunt 5/5 titluri aici. Cu siguranta iti poti da seama dinainte ca un film are toate sansele sa fie prost. Esti putin masochist?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells