Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Feb 2008, 19:47   #341
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Nu, chiar ai dreptate...

There Will Be Blood - 9/10. I drink your milkshake! I DRINK IT UP!!! My God man, can there be a more worthy actor for the Oscar this year? Nu prea cred, dar na, stiu ca tineam cu Depp dar el acum, evident, a coborat un loc sa il lase pe cel care merita in locul lui. Pacat insa ca nu am vazut filmul inainte de premiere...Ca film si asta e foarte bun, insa nu tocmai pe placul meu, descrie epoca perfect pana la cel mai mic detaliu...de la, la. Observam in schimb unele scene in care ceva sau cineva era pozitionat gresit astfel incat camera trebuia sa-si modifice pozitia (atat de subtil incat sa nu-ti dai seama) dar in acelasi timp se pierdeau unele expresii faciale valoroase sau pur si simplu nu se mai vedea fata actorului...asa ca dau vina pe regie, chiar daca in rest e top notch. Ce ma mai amuza pe mine ca toate filmele pe care le-a facut Wes si eu le-am vazut (Punch-Drunk Love si Magnolia) toate au primit nota 9. Neah...m-am razgandit, ii dau 9.5.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 21:42   #342
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by M0n0:
I drink your milkshake! I DRINK IT UP!!!
Momentul ala a fost mai over the top decat era nevoie.
Originally Posted by M0n0:
Ce ma mai amuza pe mine ca toate filmele pe care le-a facut Wes si eu le-am vazut (Punch-Drunk Love si Magnolia).
Wrong Anderson.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 22:23   #343
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Momentul era discutabil...
adica da, poate parea over-the-top...dar ma gandesc la situatia personajului. E terminat, din orice punct de vedere, traieste numai din banii castigati inainte (puturile lui s-au golit iar restul au fost cumparate de companiile mari) si a inceput criza economica...si e terminat si din cauza ca l-a parasit "fiul" si are nevoie sa-si verse naduful peste cineva slab de inger. Si exact la fel as fi facut si eu daca aveam viata lui...a ajuns la pragul nebuniei, daca nu l-a trecut deja chiar. (Oricum, dadea semne de nebunie si inainte de asta, stiu, dar le-as numi numai actiuni de obsesie pentru un singur lucru.)

Cat despre greseala cu numele...de neiertat. Nu stiu de ce l-am scris pe Wes... :huh:
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2008, 22:29   #344
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Problema mea cu momentul ala si toata scena care urmeaza e ca nu face decat sa sublinieze ceva ce am stiut din start si PTA ne-a tot repetat. Nu mai aveam nevoie sa il vad spumegand necontrolat si spargandu-i capul cuiva cu un popic pentru a ma convinge ca he's hit rock bottom, si de aia mi se pare nenecesar.
Si replica in sine suna cam campy. "I DRINK YOUR MILKSHAKE!". Doar o vezi si simti ca ceva nu e in regula cu ea.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2008, 12:43   #345
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
In ultimul SNL se face o parodie foarte tare cu domnul Plainview si fiul sau H.W. Se duce in milkshakearie si se duce la fiecare cu replica: I DRINK YOUR MILKSHAKE, tipata bineinteles...I drink it up! Foarte reusita faza si actorul.
Si aduce si paiul mare pe care il descrie in film. De vazut.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2008, 00:09   #346
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Azi doua filme de la doi mari regizori...
Primul e de la nea Woody Aleen:
Cassandra's Dream - 7/10. Exclud din start faptul ca ma asteptam deja la un scenariu bine facut, bine scris si bine construit pentru ca e de asteptat de la Woody, ce m-a dezamagit insa a fost povestea, iar asta nu a fost niciodata punctul forte al cunoscutului regizor. Bineinteles, in fiecare film el vorbeste despre om, despre rostul existentei sale pe lumea asta...dar nu cred ca poate fi asa de profund filmul asta. E despre doi frati, ambii la fel de ratati, unul mai mult decat celalalt care intra in beleaua vietii lor...si culmea e ca "the bad guy" n-are nicio treaba in final. Dar oricum, scris in stilul Allenesc arhi-cunoscut, rapid, destept si witty.

Al doilea film ii apartine lui Francis Ford Coppola si Romaniei (muhaha):
Youth Without Youth - 8/10. Asta e mult mai profund decat precedentu, atat de profund incat sunt 60% sanse sa nu ii fi inteles pe dea'ntregu continutul. Ce am prins insa: dedublarea personalitatii, viata vesnica (dupa moarte), outer-body experience, Eliade a fost un geniu (de parca e ceva nou...), religii spirituale (iar, Eliade porfesor la toate din cauza cartii lui universal cunoscute) in special cele indiene. Filmul e regizat impecabil...si de ce am zis ca apartine si Romaniei acest film? Din mai multe motive: este filmat integral in tara noastra, joaca o multime de actori romani (inutil sa insir nume aici), pana si in productie exista romani, autorul cartii dupa care este inspirat filmul este roman...deci cred, mai mult de 70% ne apartine. Si ne putem lauda ca se aude bine intr-un film de'al nostru-lol.

De vazut...ambele.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 19:59   #347
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Mist - 7/10. What a "War of the World" feeling I had with this one...Stau si ma intreb...sa-l consider bun doar fiindca e regizat si scris de Frank Darabont? In nici un caz...si totusi...imi aduc aminte de The Green Mile si Shawshank...ce naiba s-a intamplat cu el? Ce a vrut sa faca cu filmul asta? 8 ani si asta i-a iesit din mecla? Dezamagitor...Nu m-am speriat, nu m-a apucat mila pentru oameni, nici tristetea (atat de caracteristica filmelor lui Darabont), iar finalul ala e ca nuca in perete...sec si fara noima. I mean, deodata, fara niciun raspuns. Morala? Frica ne schimba pe toti...well, mersi pentru asta. Nu puteam sa dorm la noapte fara asta. Iar faza aia cu impuscatu pe toanta aia nebuna trebuia facuta la inceputul filmului, nu spre final...o sa intelegi de ce dupa ce il vezi. Mi-a adus aminte si de "Dreamchatcher"...same feel, acelasi actor in rol principal. Film tembel si dezamagitor din partea unui mare regizor...dar oricum, fiind horror (ceea ce nu se poate considera ca fiind din aceeasi categorie cu filmele) e unul foarte bun, comparandu-l cu nenumarate altele dar si prost comparat cu alte horrouri. In fine, e un film horror care nu se concentreaza pe monstri (stii, de asta ii ascunde ceata) ci mai mult pe oameni si felul cum necunoscutul ii schimba puternic.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2008, 14:52   #348
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
El Orfanato - 9/10. Slava lu Nenea de deasupra ca exista oameni ca Guillermo del Toro ce lucreaza in industria asta. Pentru ca filmul asta e ceea ce ii trebuie genului horror. Sau e ceea ce ii lipseste acestui gen. Inteligent, infricosator, plin de suspans. Filmul nu vrea neaparat sa te sperie pentru ca exista alte metode (cu toate ca trebuie sa recunosc ca am tresarit de vreo doua ori) ci vrea sa te faca sa crezi...sa crezi ca exista spirite, sa crezi ca exista viata dupa moarte, sa crezi ca exista neliniste sufleteasca...si toate cu ajutorul unor imagini bestiale si coloana sonora unica intr-un film horror. Pe unu nu m-a convins intr-atat dar e un film foarte reusit non-the-less care si fara elementele horror e un film excelent facut din imagini memorabile.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2008, 15:12   #349
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Mono, mai vezi multe filme mah? :huh:
Cand ai tu timp de atatea filme sa vezi?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2008, 17:04   #350
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Well...sunt la facultate deci cand sunt in sesiune vad mai putine filme...
Asta + no social life :lol: = o groaza de timp liber...
Aaa...si foarte important. Iubesc filmele.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2008, 17:09   #351
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Bai, ar trebui sa-ti dea astia de la saitu' Cinemagia un mertzan pe care sa-l parchezi langa topicu' tau si cu care sa te-'ntorci acasa linistit fara s-o mai iei in freza pe moca, ca ai vechime vad si pe deasupra tu si muncesti nene!
Eventual n-ar strica si-un diplomat, un mobil si-o pereche de ochelari de soare negri. 8)
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2008, 17:22   #352
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Ar trebui, dar o fac?...nu. Oricum, o fac de placere, daca o faceam pe bani trebuia sa ma apuc sa fac reviewurile cam cum le face Pitbull (adica lungi si aprofundate)...si pentru asta e nevoie de mai multa experienta in facut filme (nu vizionat) si o facultate pe subiect.

Si in caz ca ma iei peste picior (asta doar in caz ca...fiindca am simtit ca ma compari cu un manelist dupa descierea aia - mai putin diplomatu) afla ca nu ma doare.
N-am nevoie de masina, lucrez de acasa :lol:
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2008, 17:35   #353
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by M9n9:
Si in caz ca ma iei peste picior (asta doar in caz ca...fiindca am simtit ca ma compari cu un manelist
Nu te-am luat peste picior. Nici gand spre manelisti. Apropo, eu sunt Terminatorul Manelistilor ala Oficial, nu mi-am exercitat functia pana acum pt ca inca n-am gasit unul pe CineMagia, cand am sa-l gasesc am sa-l scalpez si schingiuiesc. Peace!
Uitasem si de costum negru, camasa alba, cravata albastru inchis aproape negru. Ai nevoie si de un pix, pantofi, un helicopter, de multe.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2008, 23:28   #354
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Da, cine nu vrea toate alea?

The Counterfeiters - 9/10. Great & classy stuff. Atentia la detaliu, actorul din rolul principal - hipnotic, atmosfera, bucatica din istorie...top notch.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2008, 11:22   #355
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Flawless - 7/10. Mare scofala de film nu e...e de fapt cam banal, iar unele faze sunt chiar plictisitoare. Probabil asta e si ritmul impus...lent, aproape neinteresat de propriul deznodamant (asta si poate fiindca totul e privit din perspectiva unei batranici care povesteste greu). Acest film despre un jaf e un raspuns pentru seria Ocean. Vor sa arate ca in loc de 11, 12 sau 13 oameni in forta e de fapt nevoie de numai 2 oameni...un batran si o femeie sa fure zeci de milioane de lire (ha, ce palma peste fata). Oricum, cu toate ca e usor de inteles in final, pana atunci e greu sa intelegi unele replici, sa intelegi unde vor sa ajunga personajele cu discutiile....poate si din cauza ca se simte plictiseala si dezinteresul. Michael Caine ce mai ma scoate din plictiseala in momentele ce apare pe ecran iar Demi Moore nu e rea deloc. Si ce usor e sa-ti bati joc de filmul asta...se cheama Flawless (perfect, fara greseala) si apoi ba ca e flawed, etc. Eh, nu il recomand in mod deosebit.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2008, 13:57   #356
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Water Horse: Legend of the Deep - 6/10. In 5 zile se face cat un dinozaur iar avand in vedere ca are nevoie de cantitati imense de hrana o data ce creste nu am vazut cantitati la fel de mari de rahat...aa, stai, gresesc. Acest film valoreaza intreaga cantitatea de fecale a monstrului, aceasta transformandu-se in pelicula din care s-a facut acest film absolut genial. Jocul actorilor e penibil, in special a pustiului si apoi al lui Emily Watson, de care imi place foarte mult, dar in alte filme. O potentiala scuza pentru aprecerea acestui film pentru scopul pentru care a fost facut e sa-l privesti impreuna cu familia, ca intr-un fel sau altul, impreuna cu familia totul pare mai putin stupid si pueril. Dar ca sa ma intorc inapoi cu picioarele pe pamant singurul lucru care l-am apreciat cu adevarat au fost efectele speciale, care au fost aproape impecabile.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 12:43   #357
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Meet the Spartans - 3/10. O gluma proasta de film. Stiu ca e usor sa-ti bati joc de 300 dar asta e ridicol. Nu numai ca glumele pot fi facute si de pusti din clasa a 5-a dar n-am ras la nicio faza cu toate ca intr-un fel am vrut. Patetic, jenibil iar adjectivele defavorizante pot continua. O pierdere de timp, pierdere de resurse, motiv ieftin pentru a o viziona pe Carmen Electra. Si acum, vreau sa-i vad pe cei care, cu toata ca nu le-a placut 300, culmea, o sa iubeasca filmul asta, just to prove a point. Un rahat de film (si o zic la modul general) si pot insista destul pe acest fapt.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 13:54   #358
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Reservation Road - 6/10. Cheap thrills. O poveste despre o familie ce cauta finalitate pentru drama din viata lor, pierderea unui fiu intr-un accident "hit & run". Actorii au jucat bine iar momentele de rabufnire sunt scurte si facute pentru a scoate o lacrima, inutila de altfel. Filmul are aceeasi viteza de la inceput pana la sfarsit, nici macar in final cand trebuia, normal, ca actiunea sa isi grabeasca ritmul, degeaba, nici atunci...isi duce la final (final prost de altfel) concluzia fara vreun bang, fara bum...asa cum ar trebui intr-un thrller psihologic...psihologic mai mult din cauza profilelor psihologie intocmite la fiecare din personaje. O relativa pierdere de timp, film facut pentru tv, slab.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 16:44   #359
wihay
Junior
 
wihay
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
Originally Posted by Neuptolem:
Mono, mai vezi multe filme mah? :huh:
Cand ai tu timp de atatea filme sa vezi?
Originally Posted by M0n0:
Well...sunt la facultate deci cand sunt in sesiune vad mai putine filme...
Scuze ca ocup topicul, dar imi poti spune la ce facultate esti? Din lumea filmului? Sau altceva?
Multumesc
wihay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2008, 18:01   #360
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by wihay:
Originally Posted by Neuptolem:
Mono, mai vezi multe filme mah? :huh:
Cand ai tu timp de atatea filme sa vezi?
Originally Posted by M0n0:
Well...sunt la facultate deci cand sunt in sesiune vad mai putine filme...
Scuze ca ocup topicul, dar imi poti spune la ce facultate esti? Din lumea filmului? Sau altceva?
Multumesc
Nicidecum...
Facultatea de Constructii si Instalatii :lol:
Sunt la sectia de Instalatii. Anu 1, sem 2.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells