Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Sep 2009, 12:50   #341
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Pitbull:
Nici eu.
Locul lor e în naturä.

(Cu unele dintre cele domestice - câini, cai, pisici, capre, oi, porci, vite - e altceva: ele sunt sociabile, iubesc omul, si sunt sincer fericite când îi pot îndeplini comenzile.)

din pacate natura nu mai e ce-a fost.
eu ma simt mai linistita stiind ca anumite specii sunt in gradini zoologice si spatii special amenajate unde se pot reproduce si pot fi salvate de la disparitie.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2009, 13:38   #342
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by ricutza:
gradini zoologice si spatii special amenajate

Nu prea cred că avem aşa ceva în România.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2009, 14:38   #343
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu avem DELOC.
Doar niste menajerii degradate.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2009, 16:51   #344
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Deci ti-ai luat caine de vanatoare?
Congrats!
E o rasa de caine care ti se potriveste, este hiper-energic, foarte optimist, tandru si jovial (excelent antidepresiv) numai ca atentie, o sa te epuizeze. Nu prea vad cum o sa-l cresti in apartament, astia sunt caini care au nevoie de miscare mai mult ca orice alta rasa.

Eu am avut irish setter si era minunat, dar il puteam tine in curte.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2009, 18:50   #345
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bravo, sä-ti träiascä!
Mama e o frumusete!

Potty-training-ul e foarte simplu.
Dupä ce împlineste 4 luni, aplici urmätoarele metode:
- Il scoti din casä de trei ori pe zi, la ore fixe (dimineata imediat dupä trezire, sä nu apuce sä facä în casä; la prânz/dupä-amiaza; seara, înainte de culcare);
- Nu-l aduci înapoi în casä pânä nu-si face nevoile (pipi de fiecare datä, caca minimum o datä pe zi);
- Ori de câte ori face ceva afarä, îl räsplätesti: "Bravo!", mângâieri, biscuit de câini, etc.
- Ori de câte ori face ceva în casä, îl pedepsesti: "Ce-ai fäcut?!", "Nesimtitule!", bätaie la fund cu un ziar fäcut sul (nu-l doare, dar o întelege ca pe o pedeapsä); nu stricä si sä-l bagi cu nasul în ce-a fäcut; (dar, ATENTIE! Numai în primele cinci-zece minute. Mai târziu, deja nu mai asociazä...)
Cam într-o lunä, se va înväta si nu mai ai probleme.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2009, 19:06   #346
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pânä la patru luni, stergi dupä el.

De predresaj (sau "educatie") te poti ocupa si tu - cautä pe net, e plin de site-uri chinologice.
Un dresaj propriu-zis i-l poate face numai un profesionist. Te cam costä. Meritä, numai dacä ai motive concrete (e pe specialitäti: vânätoare, urmärire, pazä, apärare, luptä, paradä, circ, etc...). Ca animal de companie, merge si färä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2009, 19:34   #347
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Atunci, da. Dresaj specializat. Se puncteazä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2009, 11:32   #348
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Drago, cä tot te-au tzepuit äia cu cätelul, dacä la prima montä a Herei (în toamna lui 2010 - sau, mai probabil, în primävara lui 2011, cä prefer sä am puii în casä vara, nu iarna) mai e valabilä treaba, ai un pitbull de la mine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2009, 13:06   #349
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Dragomara:
Păi şi până împlineşte 4 luni, io ce fac, îi pun pampers, sau ce?!

Aaa... şi dacă vreau să-l dresez, trebuie să-l duc la un centru special, sau o pot face şi eu?!

4 luni e o varsta aproximativa. Ideea e ca trebuie sa treaca 2 saptamani de la al treilea vaccin inainte sa-l poti scoate afara.

Daca e baiat va face in casa peste tot si foarte probabil sa te chinui cu el sa invete sa faca afara. Tin minte cu primul meu caine stateam cu orele afara iarna in frig si nu facea nimic. Si cum ajungeam acasa isi dadea drumul.
Daca e fetita e mult mai simplu. Pe Tara eu o invatasem sa-si faca nevoile pe ziar si pe balcon. Si de cand am scos-o prima data afara n-a mai facut in casa (decat de emotie evetual).
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2009, 21:13   #350
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Poveşti despre animăluţe

Ochii lor

Fiindu-mi oarecum greu să vorbesc despre câini şi pisici (cum n-am suportat nici calendare, nici poze cu mutrele lor simpatice expuse prin preajmă, la vedere, deh, spaima de kitsch!), o iau pe departe. Şi tot n-am să ajung nicăieri.
Nici n-am prea multe cuvinte despre ochii lor, ci doar despre felul în care te urmăresc din privire, adică se uită ei în ochii tăi. Orice jivină, că-i câine vagabond sau pisică rătăcită, fie chiar şi sărmanele vrăbii care se reped să culeagă firimiturile de la fereastră, oricare din ele îţi va pândi ochii – eu însă nu-s lămurită cum se face de ştiu că pe-acolo îţi pot vedea gândul. Probabil instinctul îi avertizează că piciorul, mâna ta, mişcarea trupului pot deveni oricând ameninţare, că sunt amăgitoare, la fel ca şi vorba. E firesc să n-aibă încredere în noi, de parcă noi am avea…
Ce mi se pare interesant e că îţi găsesc imediat ochii, prin urmare, deşi suntem atât de diferit alcătuiţi (măcar că noi umblăm altfel), or să ia aminte că trebuie să-şi înalţe privirea. În momentul ăla, deşi doar pentru fracţiune de secundă, cred că îşi lasă „garda” jos, încercând să te citească: oare ce-i fi voind? eşti dispus să comunici? În virtutea unui raţionament atât de precar, lipsit de fundament ştiinţific, eu m-am încumetat întotdeauna să vorbesc cu ei (sau ele), socotind că mă pot face înţeleasă, nu atât prin grai, cât din ochi. Fireşte, nu m-am înfruntat eu cu fiare sălbatice şi n-am tupeul să reclam că aş fi descoperit o mare taină, în orice caz, frică nu-mi este de câinii de pe stradă, nici când mi se-arată hămăind, fioroşi; e drept, m-am ferit să-i zgândăr, dar nu m-au atacat, cel mult m-au ignorat sau, după un lătrat-două, s-au retras, preocupaţi de alte treburi, mai serioase. Mă uit la ei şi-i întreb: Ce faci, Ţache? (ăsta fiindu-le numele, generic) – şi-i suficient. Alteori se lasă cu gudurat, când încep să se bucure şi cerşesc să fie mângâiaţi, dând vesel din coadă. Ce te faci cu ei? Îi minţi, preţ de câteva minute, le dai iluzia că ruga-roaga din privire li s-a adeverit, după care îi părăseşti. Mda, avem o practică, noi.
Cu pisicile e ceva mai simplu, în primul rând că s-au împuţinat teribil (zice-se că din cauza numărului mare de câini "maidanezi"), mai apoi sunt şi spăimoase, prudente, nu vin la tine cu una, cu două, îţi trebuie multă răbdare şi nu-i timp să pis-pis-uieşti pe la colţ de bloc. Îţi ies în cale mult mai rar, deci te scutesc de grijă. Cele rostuite sunt ţanţoşe, mofturoase şi-şi etalează ifosele încifrate în unduire de coadă, alteori stau cocoţate pe margine de acoperiş sau pe creasta unui gard de unde te privesc plictisite, cu ochii mijiţi, visând probabil la mângâierea domestică a aşa-zisului stăpân (că unul propriu-zis n-or să sufere ele! ) ori cine ştie, la vreo pândă sau altă îndeletnicire pe placul lor. Ooo, da, suveran. Iar cele fără adăpost sunt într-atât de fugărite, încât cu greu se mai opresc ca să-ţi arunce o uitătură. Oraşele mari nu tolerează bine decât pisicile de lux… ori astea parcă nici nu te văd sau dacă îşi aţintesc ochii spre tine, te ţin drept rasă inferioară.
Dacă-i aşa, singurele vietăţi la a căror privire am acces liber (de bună seamă, şi egoist, unde nu mă costă nimic, nici măcar o alintare mincinoasă dăruită în trecere) sunt zburătoarele mele, de la fereastră. Ei, glumesc, cum să fie ale mele?

Generoase, ele îmi lasă în schimb mai un fulg, mai o pană... ca amintire.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2009, 21:20   #351
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Splendid scris, splendid simtit,
Love and kudos for Delete.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2009, 22:08   #352
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
altădată, poate,

am să povestesc şi despre EL, zisul Socrate
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2009, 22:12   #353
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Adicä Socrate zisul Prostu?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 23:12   #354
ralsera
Novice
 
ralsera
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 10
Pisicute superbe isi cauta stapan

Ofer spre adoptie mai multe piscute

Blue, absolut superba, gri petrol cu blana lunga , deparazitata intern si extern, cu carnet de sanatate , sterilizata , sociabila , educata . Blue are 8 luni







Porto , un motanel in varsta de 3 luni, deparazitat intern si extern, cu carnet de sanatate , vaccinat, obisnuit cu alte pisicute





Barry White, un moatnel in varsta de 4 luni, deparazitat , educat , vaccinat . este pufos , alb cu gri tarcat , are ochii mari si frumosi si mare nevoie de o familie





raluca.serafimescu@gmail.com, 0762202753
ralsera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 23:13   #355
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Descuiati pisicutzele cinemagice si lipiti topicul acesta! Vezi, Judex, nu trebuia sa-l incui atunci. Si cat te rugasem..
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 23:22   #356
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Ce s-ar mai juca Piti al meu cu ele. As lua pe cea cu alb dar ce fac la catel?
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 06:42   #357
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by corinka:
Descuiati pisicutzele cinemagice si lipiti topicul acesta! Vezi, Judex, nu trebuia sa-l incui atunci. Si cat te rugasem..

unde e topicul celalalt ca nu-l gasesc
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 07:14   #358
ralsera
Novice
 
ralsera
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 10
Originally Posted by cremaxx:
Ce s-ar mai juca Piti al meu cu ele. As lua pe cea cu alb dar ce fac la catel?


Depinde ce fel de catei ai. Nu stiu la care pisic te-ai referit, dar ambii motani (si cel cu portocaliu si cel cu tarcat) au locuit o vreme intr-o casa unde erau si catei
ralsera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 07:21   #359
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by corinka:
Descuiati pisicutzele cinemagice si lipiti topicul acesta! Vezi, Judex, nu trebuia sa-l incui atunci. Si cat te rugasem..

unde e topicul celalalt ca nu-l gasesc
Am mai unit eu de-asteaprin vara in vreo 2 randuri.
http://www.cinemagia.ro/forum/showth...t=88134&page=8
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2009, 21:59   #360
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
sweet

http://www.220.ro/VVUj5psg1s/Incredi...u-Am-Mai-Vazut
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells