Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Sep 2005, 18:57   #301
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Te rog sa nu mai faci sparing/spamming cultural pe pm. Instructiuni de deepthroat si blowjob sunt pentru tine si numai pentru tine.

ALS, nu mi se pare solutia optima... De exemplu, mi s-a parut draguta alegerea individului Alex Telibasa, care, tot relativ situatia ta, a trebuit sa scrie despre BUG Mafia - Strazile si 3/4 din text sunt versuri aberante si 1/4 parerea lui in 10 cuvinte. Mi se pare mai ok decat sa citezi alte chestii. But that's just me. Si don't take it personal, ca in general imi place cum scrii.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2005, 12:21   #302
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
@ ALS

tu chiar te bucuri ca articolul tau enerveaza ? pai, stai asa, harpo ! la inceput, am luat-o in gluma, apoi am observat ca insisti. ce are de castigat o revista prin a fi enervanta ? re:spect ? un alt val de cititori masochisti ? eu zic ca scopul unei reviste este de a provoca, nu de a enerva. este o diferenta, stii...

de exemplu, iti spun sincer ca mie, personal, nu imi place sa ma enervez. ba dimpotriva, mi se pare chiar nasol.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2005, 12:21   #303
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt benny

chill man, no harm done.
nu e un text la care sa tin in nici un fel, so...
si ai tot dreptul (si tu, si oricine) sa nu gusti ce scriu: nu e 'lectura obligatorie'!

dar nu prea inteleg ce vrei sa zici in prima partea a mesajului: ce ' deepthroat', ce 'blowjob'??? i don't recall nimic in acest sens. sau poate fi vrut sa fii metaforic :?

pt notorious

well, i beg to differ! kestie de temperamemnt. mie imi place sa enervez. to think of it, cred ca asta e rostul meu pe lume :w00t: !! iar faptul ca revista enerveaza mi se pare - hence - o mare calitate.

dar poate ca pe tine te enerveaza ca nu ti s-a cerut contributia, so... (yes, i know i'm being mean.)

pt amin2

i praise myself ca am reusit sa va enervez pe amin2 - care va enervati reciproc & va scuipati pe forum a.s.o. ; e un semn ca sint pe calea cea buna
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2005, 13:00   #304
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nu, partea cu blowjobu era pentru notorious. Si nope, nu merita nici un scuipat, sorry.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2005, 18:49   #305
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Alex Leo Serban:
dar poate ca pe tine te enerveaza ca nu ti s-a cerut contributia, so... (yes, i know i'm being mean.)

ei, cum ? dar aveti o armata de cronicari croncanitori (with a few exceptions) imbatabila. where would I fit in the picture ? in other words, today's my fuckin' birthday and i'm NOT to be pissed off. nici de pute mici si rasfatate (cu mana).
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2005, 19:19   #306
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
p.s.: aia cu putzele mici e pt benny (singurul posesor de pe cinemagia).

.................................................. ......................

acum, s-o luam sistematic:

rely mi-a cam facut scarba, intrucat cea mai 'poluanta' critica se referea la grafica nu-tocmai-buna, care, de fapt, nici nu e o critica, ci doar 'un gand'.

topul personajelor marca burton e total alan-dala, pt ca, WTF, se axeaza in proportie de 60 % numai pe 'big fish' (NOT one of the best burtons) si cele doua batman-uri. fara ed wood :love: si fara 'legenda calaretului fara cap' :love: love: asadar,

articolul prea entuziast-oh-he's-sooooo-hot al ancai gradinariu despre michael pitt. nu, nu pariez pe pitt (pe nici unul din ei).

articolul despre angelina este la fel de entuziast-oh-she's-sooooo-hot, iar cel al lui carmen despre scarlett johansson e (coincidenta !) tot entiziast-oh-she's-SO-NOT-hot (totusi ceva mai bun decat precedentele). ce dracu', actorii au devenit fotomodele ??

slabut articolul despre chan-park wook (apropo, cum dracu' il cheama ?? park chan-wook, chan-wook park, chan-park wook ?? l-am vazut pana acuma botezat in fel si chip). cu doua metniuni. avem si D-estin ('implacabil'), si H-azard ('cuvantul favorit al regizorului'). well, pinch me if i'm wrong, dar nu se cam bat cap in cap cele doua ? si a doua: 'the box' sa fie cel mai slab scurt din 'three extremes' ?? noooooooooooooooo !...

aia cu ciucalata e la apropo de iminenta premiera a lui 'charlie and the chocolate factory' ? destul de misto (desi urasc kandia si urasc reclama cu aia doi care se ling !), dar...

face:off e asa si-asa (ala cu monica vs asistenta si nae vs cersetorul sunt mult mai tari)

sus:jos e fff misto. n-o stiam pe aia cu greenaway. :lol:

joc dublu este, per ansamblu, cel mai reusit punct al re:vistei. articolul despre james dean e bun (e, de fapt, primul articol bun pe care l-am vazut pana acum iesind de la codruta cretulescu). celalalt despre depp... hm. chiar era nevoie de melanjul ala de citate de la capat ?

atacul clonelor de korben mi-a placut cel mai tare. nu numai pt ca imi plac referintele si replicile cu care puncteaza (shit, man, doar nu le-ai memorat ). mda, ma rog, e teritoriul lui korben si se vede. interesant ca s-a abtinut si de la comentariile teribil(ist)e vsi-avis de tarkowki.

houellbecq n-am poftit ca nu cunosc.

articolul despre zombies e slab de tot. referintele sunt deja ultra-cunoscute si oricum n-am citit nimic nou despre ele. plus ca alegerea lui 'land of the dead' printre ele e redundanta. mai scrie si carmen despre el la cronici, si, oricum, nici unul din cele doua nu m-a convins, pana la urma, ca ar fi ceva de capul lui. mie mi s-a parut destul de dubios. nu-i clar ca deja e aceeasi minciunea ?? numai cu alta glazura. si cu comentariile sociale... hai, ma lasa-ma ! SUNT ZOMBIES, fratilor, nu filme de visconti ! jesus !

cronicile sunt si ele ok. desi kestia cu re:but sau re:gal nu e noua (pro cinema o practica la greu).

si gata, ca m-am plictisit.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2005, 20:31   #307
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
fata de ce s-a spus pana acuma despre ultimul numar as mai adauga ca mi se pare aiurea sa pui doua reviewuri la sin city. e drept ca filmul a incins multe spirite dar cum pareri diferite gasesti la fiecare colt de strada tot asa nu trebuia decat o singura cronica (ori re:butul ori re:galul, indiferent)

Originally Posted by notorious:
in other words, today's my f***' birthday

la multi ani mah.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2005, 20:59   #308
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Longshot:
fata de ce s-a spus pana acuma despre ultimul numar as mai adauga ca mi se pare aiurea sa pui doua reviewuri la sin city.

Stai putin, tu consideri ce-a compilat ALS drept review la Sin City? Sau, mai bine, reviewul lui?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2005, 21:30   #309
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
eh, ma refeream mai mult la ideea de a publica doua cronici la un film, nu neaparat la punerea ei in practica (caci da, acolo e compilatie). normal ca am luat 'de bun' celalalt text. dar cat timp cel al lui ALS are pus la final (sau in fine, la inceput) calificativ atunci trece drept review.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2005, 11:44   #310
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
inteleg ca poate sa nu placa stilul meu, dar kiar nu inteleg care e problema cu:
1. faptul ca sint 2 cronici (una buna - well, ex-ta-ti-ca!, cealalta rea - well, foarte rea :oops: ) e practica curenta in multe publicatii de afara - ca si extravaganza dublei-coperte!
si
2. faptul ca a mea e cu citate (= 'compilatie'? not quite...) o face mai putin review?? adica, daca era la 1/2, era review, asa - nu? de punere in context ati auzit?

atit.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2005, 13:42   #311
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
2. faptul ca a mea e cu citate (= 'compilatie'? not quite...) o face mai putin review?? adica, daca era la 1/2, era review, asa - nu? de punere in context ati auzit?

atit.

Pavarotti, atunci cind cinta cu Brian Adams si Toto Cutugno (sper ca i-am scris cum trebuie), zice asa: Pavarotti & Friends. Asa trebuia sa semnezi si tu articolul.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2005, 17:26   #312
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
E misto chestia cu 2 cronici. Un fel de show both sides of things. Articolul despre ciocolata e tampit si inutil. Si Vlad Ilicievici scrie misto. Gen de comparat articolul despre Royksopp (paul breazu) care e un jeg plicticos si scris prost, spre haotic (si nu haotic bun) si the new order of joy division (titlu genial - vlad ilicievici) care e take a walk on the JD side cu ian curtis spanzuratul. Despre Johnny Depp cam nesatisfacato(a)r(e) (compilatia).
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2005, 17:36   #313
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
nu e o noutate. în fiecare numãr de pînã acum a existat cîte 2 articole/reviewuri despre acelaºi film/album
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2005, 18:06   #314
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nu, doar in numarul trecut, erau 2 cronici la coldplay. Atat, parca.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2005, 20:07   #315
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
deci tot nu e o noutate în numãrul ãsta. ªi da, în numãrul 2 au fost 2 cronici despre Gegen Die Wand.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2005, 20:42   #316
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
nu. e vorba de nr. 1 si nu e vorba de doua reviewuri ci de unul singur si un articol despre film. (tocmai, as fi vrut sa fie asa si la sin city)
oricum, nu ma refeream la faptul ca nu mi-ar fi facut placere sa citesc doua pareri distincte ci doar ca opinii diferite gasesti despre oricare alt film (e.g. din vara asta war of the worlds). daca se vrea a se scoate in prim plan un film anume se poate pune cover story sau ceva de genu' (si unde poti sa pui mai multe pareri - daca e sa luam modelul din afara)
in fine, to each his own.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2005, 01:02   #317
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
Mishto retrospectiva ZOMBIE, a lui Andrei Cretulescu. Pe unde mai scrie tipul asta? Mi se pare ca-i mai vazusem numele si printr-o revista gen Viva (?!?). Mi-a placut si ca a bagat in seama "Arrested Development" (acum vreo doua numere). A, da, si ca e fan Mike White. Pe de alta parte, ar trebui sa-i spuna cineva Codrutei Cretulescu (sora, verisoara ?) ca o cronica de film nu mai inseamna doar a povesti ce se intampla prin el si a face cateva referinte destepte. In rest, cronicile de film sunt din pacate cam fade, cu Mihai Chirilov care totusi reuseste sa ramana deasupra si cu un A.L. Serban caruia mereu ii e frica sa nu scrie ceva banal.
mihai_t is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2005, 10:57   #318
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Alex Leo Serban:
2. faptul ca a mea e cu citate (= 'compilatie'? not quite...) o face mai putin review?? adica, daca era la 1/2, era review, asa - nu? de punere in context ati auzit?

nu, als, ceea ce-ti reprosam noi este felul in care te-ai precipitat la 'citate' si abnegatia cu care le 'iei' din critica franceaza 'cea mai rafinata din lume'. gen daca ei zic, si eu zic ! ok, si cu cea din romania cum ramane ? mimesis ?!
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2005, 11:44   #319
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by notorious:
gen

You are not worthy, Andrei Bangu.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2005, 22:16   #320
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by BeNnY:
Originally Posted by notorious:
gen

You are not worthy, Andrei Bangu.

Gen este o expresie de pusti corditi din salile de net, pentru care limba romana incepe cu 'p' si se termina cu 'ula'. Largiti-va orizonturile, copii (BeNnY & co), vorbiti cu gura plina de cuvinte. Ma pis pe cuvintul 'gen'.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells