Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Oct 2008, 20:30   #281
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Cinemania:

hm...no..no..no
nu e nevoie de curaj...ci de putina lipsa de gandire (fara a face vreo aluzie )
Am inteles...lipsa aluziei.
Mie nu-mi plac si gata.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2008, 23:51   #282
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Zborul cu Jack Nickolson e unul dintre cele mai tari filme facute vreodata.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 01:28   #283
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cartea lui Ken Kesey e genialä.
Cartea lui Ken Kesey e O CARTE genialä, nu un scenariu.
Un scenariu care prelua (aproape) totul din carte, färä sä taie, sä simplifice, sä adapteze (nu degeaba ecranizärile se mai numesc si adaptäri cinematografice) ar fi fost o oroare imensä, confuzä si cretinä, un sacrilegiu la adresa cärtii.
Formula folositä în film, de scurtare drasticä, comprimare, esentializare si reorganizare a materialului, e una dintre cele mai bune, rezultând într-un echivalent cinematografic al cärtii la fel de bun.

Pauline, te-ai împotmolit într-o dilemä foarte dificilä...
A spune despre una dintre capodoperele cvasi-unanim recunoscute ale filmului universal, ca «Les 400 Coups», cä e "o aburealä", duce la o dublä insultä: îi jignesti pe cei care admirä acest film, cälcându-le în picioare opinia, desi în vorbe tot repeti la nesfârsit declaratii de "respect" (foarte subrezite de folosirea încäpätânatä a unui plural al maiestätii insuportabil de enervant - uite, acest "dvs Pitbull" este adevärata "aburealä"); si, totodatä, te înjosesti pe tine. E ca si cum ai merge pe stradä goalä de la brâu în jos, justifiându-te cä "asa-ti place tie" (un fel de "pärerea mea", transferat).
Cum nu mä bucur deloc sä te väd în ipostaza asta, îti recomand o reconsiderare a propriei atitudini, cam pe ideea: "Nu mi-a pläcut «Les 400 Coups», dar pentru cä am încredere în opiniile tale, dragä Pitbull, sper ca atunci când îl voi revedea sä fiu într-o stare mai receptivä, si sä pot fi de acord cu tine."

Nädäjduiesc sä iei în sens bun acest mesaj, färä a te încäpätâna sä ripostezi deplasat, cum se mai întâmplä uneori - cu rezultatele pe care le cunoastem amândoi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 10:21   #284
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Mai stiu eu pe cineva care facea comparatie intre carti si filme si se caca pe ele de filme
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 13:10   #285
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Mie mi-a placut foarte mult Costel Constantin in spectacolul de la National cu "Zbor deasupra unui cuib de cuci". De acum 20 de ani. Eram eleva de liceu pe vremea aia. Costel Constantin era cel putin la fel de bun ca Jack Nicolson in film.
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 14:26   #286
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Din päcate, aici ne situäm pe pozitii diametral opuse... Desi în perioada aia eram în National ca la mine acasä, prieten cu multä lume de pe-acolo, inclusiv scumpul de nea Horicä Popescu, "...cucii" (în limbajul casei) mi-a displäcut atât de total, încât n-am putut aplauda nici mäcar de politete. Costel (altfel, excelent în "Alexandru Läpusneanul", "Generoasa fundatie" sau, mai recent, "Apus de soare") l-a ratat pe McMurphy, dupä pärerea mea, vulgarizându-l mult. Piersic, bietul, ridicol - a proiectat în ostentativ si patetic un personaj de subtilitatea, sobrietatea si profunzimea lui Bromden. Foarte buni, Olga-Delia (nurse Ratched), Bleontz (Billy Bibbitt) si Rautchi.
Precizez cä îmi prevenisem din start orice comparatii (ceea ce n-a fost greu, cartea si filmul pläcându-mi ambele la fel de mult - cu marile lor diferente; deci, se crease un echilibru, nu aveam prejudecäti polarizate), si pur si simplu asteptam cu încredere un spectacol bun, pregätit pentru orice viziune ineditä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 15:45   #287
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Pitbull:
Cartea lui Ken Kesey e genialä.
Cartea lui Ken Kesey e O CARTE genialä, nu un scenariu.
Un scenariu care prelua (aproape) totul din carte, färä sä taie, sä simplifice, sä adapteze (nu degeaba ecranizärile se mai numesc si adaptäri cinematografice) ar fi fost o oroare imensä, confuzä si cretinä, un sacrilegiu la adresa cärtii.
Formula folositä în film, de scurtare drasticä, comprimare, esentializare si reorganizare a materialului, e una dintre cele mai bune, rezultând într-un echivalent cinematografic al cärtii la fel de bun.

Pauline, te-ai împotmolit într-o dilemä foarte dificilä...
A spune despre una dintre capodoperele cvasi-unanim recunoscute ale filmului universal, ca «Les 400 Coups», cä e "o aburealä", duce la o dublä insultä: îi jignesti pe cei care admirä acest film, cälcându-le în picioare opinia, desi în vorbe tot repeti la nesfârsit declaratii de "respect" (foarte subrezite de folosirea încäpätânatä a unui plural al maiestätii insuportabil de enervant - uite, acest "dvs Pitbull" este adevärata "aburealä"); si, totodatä, te înjosesti pe tine. E ca si cum ai merge pe stradä goalä de la brâu în jos, justifiându-te cä "asa-ti place tie" (un fel de "pärerea mea", transferat).
Cum nu mä bucur deloc sä te väd în ipostaza asta, îti recomand o reconsiderare a propriei atitudini, cam pe ideea: "Nu mi-a pläcut «Les 400 Coups», dar pentru cä am încredere în opiniile tale, dragä Pitbull, sper ca atunci când îl voi revedea sä fiu într-o stare mai receptivä, si sä pot fi de acord cu tine."
Nädäjduiesc sä iei în sens bun acest mesaj, färä a te încäpätâna sä ripostezi deplasat, cum se mai întâmplä uneori - cu rezultatele pe care le cunoastem amândoi.
N-am ce sa raspund.Si nici nu doresc,nu ma stimuleaza aceasta postare.
Redmen esti a shadow.
Inca:
Quote:
Neanae a scris:
Quote:
filmele astea mi s-au parut supraevaluate:
* one flew over the cuckoo's nest (o parabola cam fara dintzi, cu un scenariu care ar fi fost subversiv in anii '50, dar nu in 1975)
* tokyo story al lui ozu (bravo lui ca a facut un film despre existentze banale, da' chiar trebuia sa iasa asa de plictisitor?)
* the hours - film de arta pentru semidocti
* short cuts - pentru alti regizori ar fi fost o realizare, dar pentru altman e un pas inapoi (fatza de nashville e slabutz rau)

Alex Leo Serban a scris:

Quote:
Alex Leo Serban



Conectat la: 14 Mai 2003
Mesaje: 4462

Trimis: 17 Apr 2007 11:53 Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

mda
deci: d acord cu 'one flew...' = supraevaluat, cu 'the hours' (buna si caracterizarea; cartea e mult mai buna!), eventual si cu ozu (desi...), dar in niciun caz cu 'short cuts': ok, e sub 'nashville', dar e peste 'the player' si - CU SIGURANTZA! - peste copycat-ul sau ecumenic numit 'crash'
(btw: 'magnolia' vi se pare 'supraevaluat'? mie nu!)

Nu sunt singura care crede ca "Zbor deasupra " e supraevaluat.Nu spun de ce cred asta,pt ca m-a suparat f tare postare lui Pitbull,partinitoare si subiectiva,am observat ca aceia care nu-i canta in struna,nu-l lingusesc cu dulcegarii tot timpul, cad repede in dizgratie.Neplacuta aceasta postare ,ca si comportamentul fata de Films4all,care n-are decat o singura vina: e mult mai tanar si spune ce crede.
Despre "400 lovituri" mi-am spus parerea deja pe alte topic,e parerea mea si mi-o respect.
Se simte lipsa f mult pe forum lumii de altadat 'si a criticului ALS...

Pitbull a scris:

Quote:
pentru cä am încredere în opiniile tale, dragä Pitbull, sper ca atunci când îl voi revedea sä fiu într-o stare mai receptivä, si sä pot fi de acord cu tine."[/
Mai rau nu se putea.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 16:09   #288
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
OK, am retinut.
Nu te mai deranjez.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2008, 21:28   #289
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Regret ca nu pot acum contrargumenta la cele scrise de Pitbull.Asa cum dumnealui considera ca are sentimente,desi a tradus enshpe mii de carti despre manipulare,nici eu nu pot raspunde unei postari ca aceea de mai sus.
Poate altadata,sa-mi treaca amarul si durerea.Multumesc pt frumoasele aprecieri.
L.E.:
Despre 400..am mai scris:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...15727&start=50
Despre "One flew...' ii lipsesc f multe filmului,cand voi gasi un interlocutor rezonabil,voi spune ce cred ca..De la actori,scenariu,regie..etc.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2008, 21:17   #290
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
1.Forrest Gump-Robert Zemeckis(1994)
2.GoodFellas-Martin Scorsese(1990)
3.Training Day-Antoine Fuqua(2001)
4.Great Expectations-Alfonso Cuaron(1998)
5.Pulp Fiction-Quentin Tarantino(1994)
6.Fight Club-David Fincher(2001)
7.Gangs Of New York-Martin Scorsese(2002)
8.Terminator,Terminator 2-James Cameron(1984,1991)
9.Cinderella Man-Ron Howard(2005)

Urmeaza a fi refacut
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2008, 21:26   #291
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
"Great expectations" e o tampenie.Filmul cu Gwyneth ,nu cartea.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2008, 07:35   #292
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pauline Kael:
"Great expectations" e o tampenie.Filmul cu Gwyneth ,nu cartea.

nu e chiar o tampenie, dar oricum e mult sub cel regizat de David Lean
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2008, 10:49   #293
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
In momentul asta:

1. Swallowtail
2. Fanny & Alexander
3. 2046
4. Spider forest (Geomi sup)
5. Conte de printemps
6. Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
7. A tale of two sisters (Janghwa, Hongryeon)
8. Made in Hong Kong (Xiang Gang zhi zao)
9. Love Letter
10. Take care of my cat (Goyangileul butaghae)
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2008, 11:02   #294
Paleasca
Novice
 
Paleasca
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 3
1.Andrei Rubliov 2.La Strada 3.Barry Lyndon 4.Pulp Fiction 5.Runaway train 6.Scarecrow 7.The Mission 8.Greed 9.Breaking the Waves 10.Dancer in the Dark[/list]
Paleasca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 15:03   #295
blublu
Novice
 
blublu
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 16
1 Schindlers list
2 Seria Piratii din Caraibe....cam atat.
blublu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 15:15   #296
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
1.Oglinda/ Zerkalo
2. Dreams (Kurosawa)
3. Contact
4.Blowup
5. Cetateanul Kane
6.2001: O odisee spatiala
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2008, 08:11   #297
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Originally Posted by Pauline Kael:
Despre "One flew...' ii lipsesc f multe filmului,cand voi gasi un interlocutor rezonabil,voi spune ce cred ca..De la actori,scenariu,regie..etc.

Permiteti ragaitul nepoliticos al unui n00bster revoltat: Burp!
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2008, 17:02   #298
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Se7en:
Originally Posted by Pauline Kael:
Despre "One flew...' ii lipsesc f multe filmului,cand voi gasi un interlocutor rezonabil,voi spune ce cred ca..De la actori,scenariu,regie..etc.

Permiteti ragaitul nepoliticos al unui n00bster revoltat: Burp!
That's all you can do.
Frankly ,my dear...si celelalte.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 10:43   #299
Anita
Junior
 
Anita
 
Join Date: Oct 2008
Location: Bucuresti
Posts: 52
1. Rain Man
2. Gladiator
3. Scent of a Woman
4. The Devil's Advocate
5. Schindler's List
6. Platoon
7. Kill Bill
8. Crash
9. Do the right thing
10. Dances with Wolves
And some of my personal choices: Tootsie; Pan's Labyrinth; Memoirs of a Geisha; Of Mice and Men; American Beauty; Se7en; Forrest Gump; Memento; Insomnia; Silence of the Lambs.
[/b]
__________________
"Shadows and dust"
Anita is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2008, 18:52   #300
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hopa-sus, cä userii noi deschid topicuri paralele.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells