Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Mar 2010, 11:03   #2041
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Porcarioara, porcarioara, dar cu status de cult
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 11:10   #2042
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
A fost scris in 3 zile.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 11:21   #2043
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Man with a Movie Camera (1929) a lui Dziga Vertov, cu The Cinematic Orchestra pe coloana sonoră. Revoluţionar!
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 11:24   #2044
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by bremen1980:
Nu este printre filmele mele de suflet .
Eu tin un fel de regim cinematografic destul de echilbrat :o capodopera +un film bun +un film de actiune + o porcarie +un calup de scurtmetraje .Asa am parte si de proteine ,lipide ,glucide ,vitamine ,E-uri toxice si alte chimicale otravitoare.Tot ce trebuie pentru o alimentatie sanatoasa .

Un regim cinematografic sanatos si care asigura o viata lunga.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 11:38   #2045
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by Shemaia:
Man with a Movie Camera (1929) a lui Dziga Vertov, cu The Cinematic Orchestra pe coloana sonoră. Revoluţionar!
No, uite-l aci.
Tocmai vroiam să zic că l-am descărcat şi io, cândva, şi mă gândeam că tb să fie relativ scurt, având în vedere vremea în care a fost produs. Sper să-mi fac timp să-l văd deseară.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2010, 21:52   #2046
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Dupa saptamani in care nu am vazut nimic altceva in afara de LOST, Survivor si Ghost Whisperer, m-am uitat acum la....Legion. Nota mea pentru aceasta capodopera e un 2, mare si umflat. Maine merg la Alice in Wonderland. Sper.
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2010, 22:02   #2047
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by shadowofnight:
si Ghost Whisperer

Am văzut azi episodul din cinci martie, cel mai recent. Începe* să se transforme în telenovelă?!

_____________
* sau începuse de mai demult?
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2010, 22:07   #2048
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Episodul din 5 martie...ala in care moare tipul ala cu par alb?
De ce ti se pare ca se transforma in telenovela? Eu cred ca sezonul 5 e chiar bun, mai bun decat 3 si 4. Imi place ideea de 'shadows si shinies'. Si imi place The Book of Changes. Imi placea si de Andrea.

Ca sa nu fiu 100% off topic: De atunci am vazut trailer-ul de la Triage.
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2010, 22:12   #2049
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Da, la episodul acela mă refeream.
Pe mine mă enervează cartea asta de nu e adevărat: acum apare, acum dispare. Iar finalul episodului cu fantoma ce o pândeşte... nu zău!!! Şi mai ales, ei ştiu că tipul a murit, dar răsuflă uşuraţi? Come on... it's GHOST WHISPERER.
Ah şi ce mă mai enervează... de ce toată lumea îi spune lui Jim.... Jim? Nu mai e celălalt tip în care îşi vârî ăsta sufletul?
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 10 Mar 2010 at 22:18.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2010, 22:19   #2050
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Pe mine m-a dezamagit episodul in sensul ca citisem undeva ca persoana care va muri va fi un personaj principal, asa ca am trait cu speranta ca il vor extermina pe Jim/Sam once and for all.
Da, exact, m-a enervat la culme ca l-au adus inapoi la viata in corpul altcuiva. Am fost socat cand a murit, si cred ca ar fi fost mult mai bine daca l-ar fi lasat mort...am fi vazut cum se descurca Melinda cu moarte cuiva DRAG (intotdeauna am crezut ca a trecut mult prea usor peste moartea Andreei), poate si-ar fi pierdut dorinta de a ajuta spiritele, sau poate nu le-ar mai fi vazut cum trebuie....Oricum niciodata nu mi-a placut de Jim in mod special.
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.

Last edited by shadowofnight : 10 Mar 2010 at 22:22.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2010, 22:30   #2051
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Nu mi s-a părut că a trecut cam uşor peste moartea ei. Apropo... episodul când a murit Andreea [de fapt episoadele] l-am urmărit numai cu fiori pe şira spinării şi pielea ca de găină.
Destul de ciudată moartea lui Jim... pentru că singurul lucru schimbat fundamental este că e doctor cu acte în regulă. Cam mare tămbălăul doar pentru atât.
Revenind la ultimul episod de care spuneam, insist că finalul este prea clişeic [pentru serial în sine].
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 10 Mar 2010 at 22:45.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2010, 22:42   #2052
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Originally Posted by vave:
episodul când a murit Andreea [de fapt episoadele] l-am urmărit numai cu fiori pe şira spinării şi pielea ca de găină.
Same.

Pey nu a trecut usor, dar mie mi-a luat mult mai mult timp sa trec peste moartea ei, deci mi s-a parut ca ea a trecut usor.
Da, e cliseic, dar nu imi amintesc si alte momente asemanatoare...daca asta e primul/printre primele, eu il trec cu vederea, avand in vedere ca au ajuns la episodul 100.
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2010, 22:49   #2053
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by shadowofnight:
Da, e cliseic, dar nu imi amintesc si alte momente asemanatoare...daca asta e primul/printre primele, eu il trec cu vederea, avand in vedere ca au ajuns la episodul 100.

Mi-e să nu creeze precedent.
Oricum e de lăudat câte modalităţi de morţi şi poveşti au găsit şi încă mai găsesc.
Apropo, mie mi-a părut rău că a plecat Professor Rick Payne, avea nişte replici superbe. Eli, deşi e amuzant la rândul său, parcă nu se compară.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2010, 15:37   #2054
movie4
Guru
 
movie4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 360
Dorian Gray -9
__________________
I am the one hiding under your stairs. Fingers like snakes and spiders in my hair.
movie4 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2010, 22:17   #2055
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Daybreakers. Dragut. 7.
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2010, 23:12   #2056
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Dupa ce anul trecut am citit cartea Zorba Grecul , astazi am vazut si filmul. Sincer eu mi-l imaginam putin altfel pe Zorba, putin mai inalt si mai slab. Insa trebuie sa recunosc ca Anthony Quin a facut un rol mare.
Scena in care vaduva a fost ucisa, m-a dus cu gandul la Malena cu Monica Belluci. Cred ca regizorul respectiv s-a inspirat de aici. De asemenea Dogville a lui Lars von Trier prezinta o poveste asemanatoare.
Bubulina, a fost exact cum mi-o inchipuiam si eu, chiar mi-a parut rau cand a murit, dar macar a murit fericita, Zorba e intradevar un suflet nobil.
Dupa moartea acesteia , m-am amuzat teribil atunci cand i-am vazut pe cei din sat cum i-au devastat casa.
Dar in acelasi timp aveam un sentiment de ura si de scarba fata de babele alea, de curiozitatea lor amestecata cu morbiditate , cand se pregateau sa o vada pe saraca Bubulina cum isi da sufletul, ca sa o boceasca putin si apoi sa ii devasteze casa.
Iar dansul de la final de pe plaja a fost sublim
Una pentru alta un film reusit, cu personaje puternice. Filme ca asta sa tot vezi :-) 9/10
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine

Last edited by BLACK-SPIDER : 11 Mar 2010 at 23:18.
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 08:00   #2057
s.stefan
Novice
 
s.stefan
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3
a walk to remember 10/10
s.stefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 09:24   #2058
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
claudiu-daniel lugoj

cel mai recent film vizionat au fost 2 la numar si anumeerfect stranger si the blind side.
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 10:00   #2059
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Alice in Wonderland. Nu pot sa spun ca are story-line cine stie ce, dar efectele si actorii fac multe. Desi imax-ul nostru e cam slabutz (mai ales subtitrarea aia pe mijlocul ecranului si dubla, noroc ca nu am nevoie) ma bucur ca am vazut si Alice si Avatar si mai urmeaza
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 17:58   #2060
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
The White Ribbon
Un film destul de greu de urmarit, un numar mare de personaje si o atmosfera glaciala. Nu prea m-a prins. Nu cred ca sunt facut pentru astfel de filme. Prefer dinamismul din Un prophete.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells