Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Nov 2011, 16:55   #181
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Originally Posted by iiii:
cristi, o solutie este si sterilizarea, ai dreptate, dar un caine sterilizat nu poate ataca un om, la fel ca un caine ne sterilizat?
e ca replica din Lord of War, cand lui Nicu Cusca ii zice negrul ala, ca un glont tras dintr-un AK , de un copil de 8 ani, are aceeasi putere ca un glont tras de un om matur.

si faza cu sterilizarea nu rezolva repede problema , in Ro se doreste rezolvarea problemei curand, pentru ca persista de mult timp.

Un caine sterilizat este cu mult mai putin agresiv. Da intradevar musca, dar in cele mai multe cazuri musca de frica, instinctiv dezvolta o teama fata de omul care il bate. Si eu am fost muscat de caine cand eram mic, a aparut unul de sub masina si hatz. Asta nu m a facut sa-i urasc si sa dau cu pietre dupa ei. Pentru mine pericolul era altceva, nu bietul maidanez, plus ca sterilizat fiind nu se mai poate inmulti si mor toti intr-un final.

La mine in zona sunt foarte multi caini maidanezi, fiecare haita la un bloc. Stau intr-o zona foarte ''multiculturala'' si fara cainii care latra la orice miscare jumatate din masinile de la bloc ar ramane pe ''butuci'' intr-o singura noapte. Am cunoscut si eu oameni muscati nasol de caini si sincer o meritau. Am fost incercuit intr-o zi de o haita si l-am chemat pe fiecare in parte sa-l mangai. Veneau saracii sa fie mangaiati ca si cum nu au simtit niciodata compasiune.

Last edited by cristi88 : 23 Nov 2011 at 16:57.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 17:02   #182
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
inteleg perfect ce spui, dar tin sa iti mentionez ca e o problema pe care romania o are. ai habar cati straini au vizitat romania si au mentionat pe blogurile lor ca sunt caini vagabonzi pe strazile romanesti.

in alta ordine de idei, dupa faza asta, cum ar fi sa se faca un film, sa zicem chiar scurt metraj romanesc, despre o tanti care iubeste cainii vagabonzi, declarata pro maidanezi, etc, care face petitii, participa la mitinguri... si cineva drag ei, copil / sot / mama sau tata sa fie atacat intr-o seara pe strada de 2-3 caini maidanezi, dulai de aia mari, si sa o mierleasca.
Un astfel de film poate deschide ochii oamenilor, despre pericolul , si acum sa ma intelegi pls, care exista zi de zi, cand ai contact involuntar sau voluntar cu aceste animale fara stapan.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 17:24   #183
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Cainii cu adevarat agresivi sunt putini. Aia care ataca neprovocat, trebuiesc intradevar eutanasiati. Ca si la americani cu cainii domestici, se investigheaza dc a muscat, cum a muscat si in functie de raport se decide eutanasia. Dar ca sa duci la omorat un catelus de la bloc sau pribeag care cauta si el de mancare, este urat.

Cat despre straini, sa fim seriosi. Cand te duci intr-o tara straina si spui ca esti roman te striga cumva ''maidanezule '' sau se apleaca sa nu ii musti de picioare ? Sau te scuipa in fata strigand ''gitanos'' in timp ce isi verifica buzunarele ?


Asta cu cainii la romani e tapul ispasitor pentru adevarata problema. Cum spuneam si in alt post, romanul iobag si las a devenit tolerant si gaseste in necuvantatoare sursa problemelor in aceasta tara, pentru ca e prea timorat si fricos sa ridice glasul impotriva unor bipezi periculosi. E mai usor sa dai cu piatra dupa un caine decat sa ridici privirea din pamant

Last edited by cristi88 : 23 Nov 2011 at 17:38.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 17:41   #184
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by cristi88:
Cainii cu adevarat agresivi, care ataca neprovocat, trebuiesc intradevar eutanasiati. Ca si la americani cu cainii domestici. Se investigheaza dc a muscat, cum a muscat si in functie de raport se decide eutanasia. Dar ca sa duci la omorat un catelus de la bloc sau pribeag care cauta si el de mancare, este urat.

Cat despre straini, sa fim seriosi. Cand te duci intr-o tara straina si spui ca esti roman te striga cumva ''maidanezule '' sau se apleaca sa nu ii musti de picioare ? Sau te scuipa in fata strigand ''gitanos'' in timp ce isi verifica buzunarele ?


Asta cu cainii la romani e tapul ispasitor pentru adevarata problema. Cum spuneam si in alt post, romanul iobag si las a devenit tolerant si gaseste in necuvantatoare sursa problemelor in aceasta tara, pentru ca e prea timorat si fricos sa ridice glasul impotriva unor bipezi periculosi. E mai usor sa dai cu piatra dupa un caine decat sa ridici privirea din pamant

Total de acord cu tine.Solutia nu e sa ii eutanasiem pe toti, ci doar acei caini agresivi fara scapare,restul sa fie sterilizati si bagati la adaposturi unde pot veni persoane care sa-i adopteze,iar cei ramasi sa fie liberi sa bantuie strazile.Suntem departe de a fi civilizati cand vine vorba de maidanezi,la americani exista politia animalelor,lucru care e de domeniul SF-ului la noi in tara.Vad ca toata lumea sare de cur in sus cand niste maidanezi flamanzi ataca copii sau adulti si ii mierlesc din cauza foamei(problema care se trage tot de la oameni,pentru ca le e greu dupa ce mananca sa le dea niste resturi la animale si arunca in schimb tot la tomberon) dar nu zic nimic cand sunt omorate animale in masa de catre unii doar de distractie.Am vazut de-a lungul anilor cum prieteni de-ai mei si chiar straini cum omorau pisici si bateau caini doar de plictiseala sau sa-si satisfaca sadismul fara ca ele sa reactioneze in vreun fel si ne mai numim oameni "civilizati".Considerati oamenii omorati de caini drept ochi pentru ochi si dinte pentru dinte.
Problema a inceput din cauza noastra si acum vrem sa o rezolvam pe calea "usoara".Unii dintre voi habar n-aveti de ce barbarism dau dovada hingherii care o sa-i eutanasieze.Probabil ca o sa se aprobe o suma de bani pentru eutanasierea prin injectie sau ceva de genul iar banii aia o sa fie bagati frumos in buzunar de catre primari si lacheii lor,lasand calaii sa omoare cainii cu bataia,ca vezi tu domne' nu-s bani.E nevoie de implicarea tuturor si dedicatie pentru a rezolva problema asta pe o cale cat mai omeneasca,nu sa aratam cu degetul si sa comentam ca slava cerului,suntem cei mai buni la asa ceva.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 17:51   #185
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by cristi88:
Cainii cu adevarat agresivi sunt putini. Aia care ataca neprovocat, trebuiesc intradevar eutanasiati. Ca si la americani cu cainii domestici, se investigheaza dc a muscat, cum a muscat si in functie de raport se decide eutanasia.
Da, facem ancheta... Tu nu vezi ca politia nu are timp/chef sa se ocupe de oameni infractori, d-apoi de caini. Sau daca oricine e muscat de un caine sa mai piarda timp sa mearga dupa hingheri si apoi sa caute cainele doar l-or gasi pe undeva?

Cainii vagabonzi nu au ce cauta pe strada.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 17:56   #186
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by cristi88:
Cainii cu adevarat agresivi sunt putini. Aia care ataca neprovocat, trebuiesc intradevar eutanasiati. Ca si la americani cu cainii domestici, se investigheaza dc a muscat, cum a muscat si in functie de raport se decide eutanasia.
Da, facem ancheta... Tu nu vezi ca politia nu are timp/chef sa se ocupe de oameni infractori, d-apoi de caini. Sau daca oricine e muscat de un caine sa mai piarda timp sa mearga dupa hingheri si apoi sa caute cainele doar l-or gasi pe undeva?

Cainii vagabonzi nu au ce cauta pe strada.

Heil Hitler!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:01   #187
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
In adaposturi sunt batuti cu bate unu cate unul ( si nu o singura lovitura menita sa-i doboare din prima ) se da in ei de distractia sa li se rupa oasele apoi sunt aruncati stive si lasati sa moara in chinuri. Am vazut acum cativa ani un video cu un infect care injecta apa cu soda caustica in pui de catei si facuse deja un morman de catelusi pe jumatate morti in spatele lui care scheunau infernal.Imaginati-va durerea cauzata de soda caustica. E ca si cum bei acid. Am vazut filmulete cu catei jupuiti de vii, cu catelusi care se inghesuiau sa suga la cateaua omorata cu bata.

Asta o sa se intample iar daca se aproba eutanasia. Banii o sa fie furati si cainii masacrati. Asta e costul ''civilizatiei'' ipocritilor. Mai grav e ca mentalitatea de genul asta nu poate fi schimbata, e implementata adanc in romani. Le este greu, intelectual vorbind, sa vada situatia asa cum este ea.

Last edited by cristi88 : 23 Nov 2011 at 18:09.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:22   #188
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by cristi88:
Am vazut acum cativa ani un video cu un infect care injecta apa cu soda caustica in pui de catei si facuse deja un morman de catelusi pe jumatate morti in spatele lui care scheunau infernal.Imaginati-va durerea cauzata de soda caustica. E ca si cum bei acid. Am vazut filmulete cu catei jupuiti de vii, cu catelusi care se inghesuiau sa suga la cateaua omorata cu bata.
Hai sa estimam asa aproximativ:

1) Cati oameni sunt muscati de caini vagabonzi pe strada?
2) Cati oameni jupoaie cainii de vii sau le fac injectii cu soda caustica?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:26   #189
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
cristi88, simpatizez total cu tine, in privinta modului bestial in care am auzit ca se omoara ciinii in Romania, dar sa stii ca nu sintem singurii barbari. In Canada se omoara puii de foca la fel de bestial, cu bita, exista imagini pe net, eu n-am putut sa ma uit la ele, chinezii omoara iarasi bestial rechinii, numai pentru aripioare, le taie de vii apoi ii arunca inapoi in ocean, imaginile astea le-am vazut in Sharkwater, un documentar facut acum citiva ani. Nu vreau sa spun ca actiunea Romanilor e mai putin criminala, dar exista chiar criminali mai mari, impotriva carora nu se face nimic, care nu numai ca sint inumani, bestiali, abjecti si orice adjectiv oribil va mai vine in minte, dar ne distrug ireversibil ecosistemul.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:29   #190
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Hahaha!! Astea-s cele mai tari intrebari ever. N-ai vrea sa stii raspunsul la a doua intrebare. Adica, oricum n-ar conta din moment ce aveti in cap numai crima, salbaticilor fara suflet ce sunteti!! Huoooo!!!
Ce-i spune cristi88 si ce intelege el din randurile alea. Doaaaamnee!! Exact aia era esenta. Sa citesti si sa te minunezi!!
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:32   #191
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by FreakDoll:
Hahaha!! Astea-s cele mai tari intrebari ever. N-ai vrea sa stii raspunsul la a doua intrebare. Adica, oricum n-ar conta din moment ce aveti in cap numai crima, salbaticilor fara suflet ce sunteti!! Huoooo!!!
Sa inteleg ca ai terminat de muls vacile in seara asta?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:33   #192
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by cristi88:
Am vazut acum cativa ani un video cu un infect care injecta apa cu soda caustica in pui de catei si facuse deja un morman de catelusi pe jumatate morti in spatele lui care scheunau infernal.Imaginati-va durerea cauzata de soda caustica. E ca si cum bei acid. Am vazut filmulete cu catei jupuiti de vii, cu catelusi care se inghesuiau sa suga la cateaua omorata cu bata.
Hai sa estimam asa aproximativ:

1) Cati oameni sunt muscati de caini vagabonzi pe strada?
2) Cati oameni jupoaie cainii de vii sau le fac injectii cu soda caustica?

1) intrebarile tale sunt fara logica si nu au legatura cu ce am spus
2) daca ai urmarit posturile mele, din nou, nu inteleg rostul intrebarilor tale.
3) daca ai urmatit posturile mele si tot insinuezi ca trebuie cruzime ca sa nu mai vezi tu maidanez, iti recomand sa citesti asta.

'' Majoritatea romanilor care militeaza pentru masacrarea cainilor, sau care abuzeaza de animale, sunt cu probleme psihice, sau cel putin sufera de frustrari sexuale ori framantari launtrice. Este dovedit ca oamenii foarte frustrati tind sa chinuie animale. Este felul lor de a se manifesta asupra unei fiinte care nu se poate apara''''

P.S da anemona, stiu si faza cu focile, stiu cam tot ce se misca urat pe lumea asta.

Last edited by cristi88 : 23 Nov 2011 at 18:36.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:35   #193
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Sa intelegi ca esti prea salbatic pentru lumea asta daca sustii un asemenea comportament. Ar trebui sa te intrebi cum de iti mai permite Dumnezeu sa faci umbra pamantului degeaba.
Dar, vai! Ce dume ai! De unde le stii?? Mai amuza-ne, te roooggg!
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:37   #194
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sensul intrebarii mele e foarte simplu. Zeci de mii de oameni, intre care copii, femei etc sunt muscati anual de caini vagabanzi. Exista cativa nebuni in Romania care fac injectii cu soda caustica unor caini. Care din cele doua probleme ti se pare mai mare?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:38   #195
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Da, da! Clar, cristi88! Trebuie sa fii bolnav psihic sa te uiti in ochii unei fiinte si apoi s-o maltratezi in toate felurile posibile. Nu conteaza ca fac asta hingherii care-s toti fosti puscariasi care acum au ocazia sa-si descarce frustrarile pe niste suflete nevinovate. Cine aproba un astfel de comportament este partas la crima si la fel de responsabil. Romania, tara lui Papura Voda, in care s-au strans toti salbaticii si criminalii fiindca aici se aplica orice mai putin legea.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:42   #196
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Io sper sa nu ajungi ca copilul tau sa vina plin de sange acasa dupa ce a facut cunostiinta cu fiintele nevinovate. Din pacate multi au trecut prin asta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:42   #197
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Bai, Twinsen, de unde scoti vorbele astea de duh?? Orice padure are uscaciunile ei. Exista si in randul oamenilor criminali, pedofili etc. Oricum, nu se pot compara cainii agresivi cu ei, fiindca acele animale au "adoptat" acest comportament din cauza mediului in care traiesc si a oamenilor care nu pierd nici o ocazie sa-i maltrateze in fel si chip. Te mai si intrebi de ce sunt muscati oamenii? Pai, analizeaza-ti putin comportamentul si gandirea aia de toata jena.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:46   #198
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Originally Posted by Twinsen:
Sensul intrebarii mele e foarte simplu. Zeci de mii de oameni, intre care copii, femei etc sunt muscati anual de caini vagabanzi. Exista cativa nebuni in Romania care fac injectii cu soda caustica unor caini. Care din cele doua probleme ti se pare mai mare?

Esti total deviat de la subiect. Partea cu cainii agresivi a fost discutata si sunt o multime de solutii. Partea cu soda caustica e metoda de exterminare in adaposturi. Felul in care pui tu problema este reprezentativ alora pe care eu ii blamez. Im sorry
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:47   #199
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Zi "zau"! De ce nu s-a facut atata caz cand un copil a fost sfasiat de un caine tinut in curte? Eu daca as avea un copil, l-as supraveghea non-stop si nu l-as lasa singur, la varsta de 3 ani, intr-o zona plina de maidanezi flamanzi si maltratati.
Dar de ce nu pui si invers problema?
Alte argumente mai ai? Fiindca de unul singur ne-am saturat.
Nici un motiv din lume nu explica alegerea unui criminal care sustine o campanie de omorare a 500.000 de fiinte. Daca ai fi fost un om in adevaratul sens al cuvantului, ai fi sustinut alte metode, nu crima.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 18:53   #200
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Quote:
Nici un motiv din lume nu explica alegerea unui criminal care sustine o campanie de omorare a 500.000 de fiinte.
Fata mea, sunt sigur ca n-ai mancat in viata ta un gratar. Daca da, sa stii ca o fiinta a murit pentru asta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells