Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Dec 2009, 15:40   #321
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Smile

Originally Posted by corinka:
Originally Posted by Windom:
De ce n-a intrat LOTR in competitie la Cannes, daca tot a fost considerat Cel Mai Bun Film Al Anului?

Din aceleasi motive pentru care Blair Witch Project, film premiat la Cannes, a primit doua zmeurici... dintre care una pentru cel mai prost film al anului!

Sper ca "Activitate paranormala" sa ia si mai mult de 2 zmeurici. Daca si astea sunt filme..... Facute la "misto", de se minuneaza si ei cat succes au......... In fine.

Liviu-, imi pare rau ca trebui sa o zic, dar cred ca ai cel mai bun comentariu de la acest capitol. Bravo! Si nu zic la misto. Deci se poate.

Eu tot incerc sa pricep care e problema voastra cu acest film. Mai arunc cate un ochi in stanga si-ndreapta. Pe peste tot este vazut destul de bine (de oameni - in general). La critici nu ma bag. Criticii critica. Si bine fac. Mai si apreciaza din cand in cand.

Hellsted arunca cu tot de felul de ineptii. Te uiti la Pokemon si comentezi despre acest film....? Sau acolo e arta si aici nu? Poate ma dumiresti tu.

Am ajuns sa traim asa, in repulsie. Ce place multimii, noua nu trebuie sa ne placa. Noi suntem garda protectoare a artei cinematografice sau ceva de genul. Chiar daca nu exceleaza, este un reper (al vizualului, al efectelor, al tehnologiei). Si, dupa cum bine stiti, cam catre acest gen de arta ne indreptam (mai repede sau mai incet). Vezi ultimele creatii Robert Zemeckis, Roland Emmerich, Pixar si terminand cu Avatar (subiectiv as zice "culminand"). Deci.....

As intra in niste discutii, dar nu mai terminam pe anul asta. Asa ca va doresc toate cele bune si LA MULTI ANI! Sa aveti spor la criticat si in 2010!

S

Last edited by pipes : 31 Dec 2009 at 15:51.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 15:50   #322
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Daca ar exista dreptate pe lumea asta, Avatar si-ar putea face dulceata de zmeurici. Poate le dau idei rechinilor de la Hollywood...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 15:54   #323
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Originally Posted by Windom:
Daca ar exista dreptate pe lumea asta, Avatar si-ar putea face dulceata de zmeurici. Poate le dau idei rechinilor de la Hollywood...

Dreptatea cui? A ta? A mea? A lui Pitt? A lui Basescu? Ca mai nou cam cati oameni sunt, tot atatea dreptati se regasesc. Parerea mea.
La filmul asta macar s-a muncit. Daca vrei te alerg eu cu o camera prin subsolurile Casei Poporului si o punem de-un OSCAR. Ce zici? Te bagi?

P.S, Filmele pe care le lauzi tot din entuziasmul oamenilor au avut succes. La fel cum are si va avea si Avatar. Peste puterea ta de intelegere si, poate, a altora din toate colturile lumii.

Last edited by pipes : 31 Dec 2009 at 16:00.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 15:58   #324
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
S-a muncit sa iasa banu', nu de amorul artei... Suna promitator faza cu Casa Poporului, I'm in... Macar putem face asta for fun si nu cu gindul la malai. Tot e mai cinstit...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 16:49   #325
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Originally Posted by Windom:
S-a muncit sa iasa banu', nu de amorul artei... Suna promitator faza cu Casa Poporului, I'm in... Macar putem face asta for fun si nu cu gindul la malai. Tot e mai cinstit...

Pai, vezi tu, aici ne aflam pe teren minat. Materialism versus idealism. Si e ajunul Anului Nou. O lasam pe 2010. Eu zic ca ar fi echitabil undeva la mijloc.

Trebuie sa gasim si un nume original pentru film. Nu? Ceva de genul: "Coridoarele Comunismului"! Astept propunerile tale.

La multi ani, W & Co.!

S
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2010, 18:50   #326
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by corinka:
Originally Posted by Windom:
De ce n-a intrat LOTR in competitie la Cannes, daca tot a fost considerat Cel Mai Bun Film Al Anului?

Din aceleasi motive pentru care Blair Witch Project, film premiat la Cannes, a primit doua zmeurici... dintre care una pentru cel mai prost film al anului!

Draga mea, stiu cat de mult iti plac corectitudinea si adevarul istoric, prin urmare... La Cannes se dau multe premii si cand spui "film premiat la Cannes" lumea se gandeste, in general, la Competitia oficiala si (poate) Un certain regard (premiile oferite de juriile respective, FIPRESCI included).

BWP a luat ceea ce se cheama Award of the Yourh, care e...

Official Name: Prix de la jeunesse
Media type(s): Film
Criteria: •A jury of seven young European cineastes (age 18-25) decides on the awards given to a French and a foreign film each, a first, second or third work from the parallel sections of the festival (La Quinzaine des Réalisateurs, Un Certain Regard, La Semaine de la Critique).
•From 1982 to 1988 the jury had been built from five young French.
•Since 2003 the traditional distinction between French and foreign film has been given up and just one film is awarded.
Initiator: Ministère de la Jeunesse et des Sports
Time Specification: regular
Geographic Specification: international
Given: 1982-
Comments: •The Award of the Youth (Prix de la jeunesse) is acknowledged to be an official festival award since 1993.

Adica unul din cele peste o duzina, care n-au nicio legatura cu premiile propriu-zise (se da si-un premiu pentru cel mai simpatic animal prezent pe pelicula, you know...).
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2010, 19:03   #327
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
No lasa, nu-i mai uzurpa importanta...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2010, 01:37   #328
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Am mers azi sa revad Avatar la IMAX pentru ca facuse cineva niste rezervari in plus si pentru ca eram curioasa care ar fi diferenta. Diferenta e ca am iesit din sala pe trei carari si durerea de cap nu mi-a trecut inca. Iar subtitrarile erau 2D si necitibile cu ochelari, o mare tzeapa pentru cei care ar fi avut nevoie de ele.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2010, 02:58   #329
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Performantele tehnice atit de mult discutate din Avatar nu sunt muntii si vaile ci faptul ca jocul actorilor este transferat personajelor 3d aproape integral si rezultatul poate fi observat\corijat real time. Asta este tehnica revolutionara pe care a dezvoltat-o Cameron&Co. Pentru prima data la niste personaje 3d se observa o diferenta de prestatie actoriceasca, Neytiri distantindu-se considerabil de restul. Mi-au placut si rinjetele lui Tsu'tey.

Podoaba capilara este un compromis. Ma indoiesc ca Na'vi erau chiar atit de duri incit sa-si faca freza din terminatiile nervoase.(Jec Suli se rade lateral pentru batalia finala, ca multi altii din trib) Deci au si par.

Scenariul intr-adevar e slab, inclusiv aducerea lui Jec Suli nu are nici un sens pentru ca erau alte avatare functionale iar el nu avea nici un fel de pregatire. Teoretic, nu putea rezolva nimic in plus. Se va observa in final cit bine a facut el companiei.

Ma amuza concluzia din final ca, orice i-ai face unei femei, daca vii cu o masina mai tare si mai rosie ii trece.

Mi-a placut si replica: Turuk Martalog, I will fly with you. Nici ideea cu cele doua nasteri nu e rea. Filmul e sarac in replici interesante. Dar pe de alta parte, la fel e si 4,3,2.

Foarte bine filmat.

Engine-ul jocurilor video este folosit pentru film de animatie deja de ceva vreme. Fenomenul se numeste machinima.

I see u.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2010, 09:26   #330
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Originally Posted by miercuri:
Am mers azi sa revad Avatar la IMAX pentru ca facuse cineva niste rezervari in plus si pentru ca eram curioasa care ar fi diferenta. Diferenta e ca am iesit din sala pe trei carari si durerea de cap nu mi-a trecut inca. Iar subtitrarile erau 2D si necitibile cu ochelari, o mare tzeapa pentru cei care ar fi avut nevoie de ele.


Eu nu am avut problemele astea(personal) si e ciudat ca nu esti singura care se plange.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2010, 09:41   #331
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
@ Windom - bine, de dragul tau

on topic: Avatar a fost filmat in RealD (diferit de normal 3D), nu a fost conceput pentru IMAX (asa cum a fost cazul, de exemplu, cu scena jafului din Dark Knight). Prin urmare, in Bucuresti cel putin, filmul putea fi vazut conform cu intentia regizorului numai la Hollywood Multiplex sau Pro Cinema (singurele doua locuri cu Real D).
De IMAX se stia de la bun inceput ca are probleme cu subtitrarea (au fost belele mari si la vizionarea la care am fost eu, dar cum nu citesc subtitluri, nu m-a deranjat) - probabil ca asta le-a intarit convingerea cum ca ar trebui sa dubleze totul.
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2010, 12:01   #332
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
Pana la urma e dublat la IMAX sau nu ?
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2010, 12:30   #333
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
In sfarsit, l-am vizionat si eu, originalu', completu' !
Dupa ce vazusem cateva imagini dintr-un fake acum vreo 2 saptamani m-am hotarat: astept sa-la vad la cinema.
Se stie ca la noi in Craiova ajung ceva mai tarziu ... dar sunt multumit. Pacat ca nu avem 3D, dar deja cred ca cer prea mult! Nici pretul nu a fost 1 foarte exagerat (10 lei) cel putin pt. mine.
Sincer, a meritat toti banii, Cameron e un geniu!
In sala a fost o liniste debordanta, o atmosfera ciudata, pt. ca altadata vorbeau si rontzaiau pe acolo.
Recunosc, am sperat pana spre final ca Jake Sully va renunta la minunatiile de pe Pandora si va alege sa poata merge din nou, pe pamant. Din nou, dragostea a invins!
Mi-a placut legatura cu animalele, una sufleteasca in care nimeni nu e fortat.
Astept avatar 2, chiar daca vor trece cel putin 2 ani.
Ca o concluzie finala, Avatar este cea mai buna experienta cinematografica din ultimele 3-4 luni, pt. mine!
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2010, 15:52   #334
emptyskies19
Novice
 
emptyskies19
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1
intrebare

Salutare,
Astazi mi-am facut cont pe acest site in speranta ca pot face rezervare la Avatar la IMAX, deoarece pe site-ul pretentiosului sus-numit cinema nu se pot face momentan, iar la telefon nu binevoiesc a raspunde angajatii in nicio zi. Intrebarea mea este daca prin "confirmarea" de participare la film de pe acest site se creeaza automat o rezervare, sau este numai un mod de a anunta amicii de intentia noastra.
Va multumesc mult,
numai bine!
emptyskies19 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2010, 23:44   #335
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Doar pt. amici, nu cred ca se poate face rezervare de pe site, cel mai bine e sa mai incerci sa suni
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2010, 23:48   #336
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Trebuie sa mai insiste.Eu asa am procedat.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2010, 23:54   #337
TheDork
Novice
 
TheDork
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 11
Poti sa faci rezervare pe site-ul lor , cinemacity , fara nici o problema -si iti alegi ziua ,ora ,locul
TheDork is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2010, 15:27   #338
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by corinka:
Am mai povestit cu niste prieteni care au aceeasi parere ca mine, filmul nu este decat efecte speciale, dar, totusi, datorita acestora, merita vazut.

Pe cand scriam cronici in ziarul universitatii, am citit una care zicea de My Bloody Valentine 3D, ca da, filmul e slabut, dar fiindca e 3D merita vazut (sau merita o stea in plus sau ceva de genul).

Chiar daca una e 3D-ul si altele sunt efectele speciale in ansamblul lor, in general nu prea gasesc puterea sa recomand un film doar fiindca are efecte precum cele din Avatar. De fapt, regret ca am vazut filmul in 3D, in general ma irita smecheria asta, iar si cu aceasta ocazie a reusit sa ma deranjeze. Inca n-am vazut filmul care sa faca din 3D mai mult decat un element de marketing.

Iar desi nu sunt mare fan al serie LoTR, orice comparatie cu Avatar l-ar face pe cel din urma sa paleasca.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2010, 17:17   #339
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
un alt comentariu pertinent.
deci, nu ti place ideea de 3D, nu-ti place Avatar (vezi ca exista si o versiune 2D), ai scris in ziarul Universitatii, nu esti mare fan LoTR, dar il face sa paleasca pe Avatar (la toate capitolele). Hmmmmmmm....
da, 3D-ul este o experienta. Si adauga un plus (aicea parerile difera). Ce e rau in asta? Daca altereaza arta, evitati-l. E foarte simplu, nu?
P.S. Mai adaugati un "hater" la lista. Incepeti sa semanati cu un fel de "rezistenta". Si nu e franceza.

Last edited by pipes : 03 Jan 2010 at 17:19.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2010, 17:39   #340
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Originally Posted by pipes:
un alt comentariu pertinent.
deci, nu ti place ideea de 3D, nu-ti place Avatar (vezi ca exista si o versiune 2D), ai scris in ziarul Universitatii, nu esti mare fan LoTR, dar il face sa paleasca pe Avatar (la toate capitolele). Hmmmmmmm....
da, 3D-ul este o experienta. Si adauga un plus (aicea parerile difera). Ce e rau in asta? Daca altereaza arta, evitati-l. E foarte simplu, nu?
P.S. Mai adaugati un "hater" la lista. Incepeti sa semanati cu un fel de "rezistenta". Si nu e franceza.

Ce sa faci frate...sunt fel de fel de oameni...cere mai decare mai nostalgici...Maine apare unu care vrea sa vada Avatar alb-negru. Punct.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells