Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Dec 2009, 13:03   #181
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
@CREMAXX
Îţi spun eu de ce ar trebui să vezi filmul. Ca să-ţi poţi spune părerea pe forum. Dacă vrei, desigur. Dacă nu, intervenţia ta nu-şi are rostul.
Eu am văzut filmul şi mi-am spus părerea.
Sunt foarte curios ce te-ar indispune la acest film …
Dar nu rezultă că l-ai văzut. De fapt rezultă că nu l-ai văzut.
Filmele mai vechi te fac să te simţi bine pentru că le-ai văzut cu ochi de copil, iar acum retrăieşte, subiectiv, acele vremuri.
.
@ Keepwalking
Faptul că nu ai văzut filmele cu care seamănă al tău nu e o scuză. Trebuia să le vezi. Tu, regizorul sau producătorul. Mai ales producătorul !
Eu m-am izbit de mentalitatea producătorilor români. Nu apreciază originalitatea.
Originalitatea chiar îi sperie. Vin cu argumente de genul: românii (cineaştii) nu fac aşa ceva; românii (potenţialii spectatori) nu vor veni la un astfel de film, nu-s obişnuiţi cu aşa ceva. La noi nu merge, în altă parte poate că da.
Ei mizează pe ce s-a mai făcut, pe ce „merge”. De fapt cred că aşa a fost promovat scenariul tău.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2009, 21:24   #182
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Primul film romanesc de Craciun, produs de MediaPro Pictures, a fost savurat din plin de telespectatori. In intervalul orar in care a fost difuzat „Ho Ho Ho”, 20.29-22.48, Pro Tv a fost lider de audienta atat pe intreg publicul din mediul urban, cu o medie de 7,7 rating si 16,2 cota de piata, fata de Antena 1 cu 5,8 rating si 12,3 cota de piata, cat si pe publicul comercial cu o medie de 8,5 rating si 20,5 cota de piata, fata de concurenta care a inregistrat doar 6,3 rating si 15,2 cota de piata. In minutul de aur al filmului, 22.20, Pro Tv avea 12 puncte de rating si 29,3 cota de piata pe publicul tanar si era urmarit de peste 2 milioane de telespectatori la nivelul intregii populatii a Romaniei.

http://www.protv.ro/noutati/pro-tv-a...e-craciun.html
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2009, 09:11   #183
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Originally Posted by keepwalking:
si sa nu uitam ca e un film gustat de catre copii.
iar pe copii ii distreaza un dinozaur alergand prin mall, sau o masinuta pe care aluneca un politist, sau o batranica care loveste cu umbrela un bodyguard, chiar si jetul care tasneste din motor in fatza mecanicului.
aici rad copiii, la astfel de scene.
de aia nu sunt de acord cu andrei gorzo, care s-ar fi asteptat probabil sa-l facem pe el sa rada sau redactia dilemei vechi.

Aici ai sunat ca Arghezi. Poate gorzo ar trebui sa mai citeasca si el poezii :

"Domnule, care citesti
Multe altele povesti,
Mai frumoase si mai scrise,
N-o sa-ti placa, pare-mi-se.
Te-ai deprins cu stih bogat
Cu care te-am invatat.
Nu ma osandi, vai mie!
C-am cazut in saracie.

E nevoie sa-ti explic:
Esti prea mare. Fa-te mic."

Last edited by Rapture : 28 Dec 2009 at 09:22.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2009, 09:14   #184
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
nu, gorzo ar trebui sa coboare de pe soclul arogantei si sa mai iasa din buricul pamantului in care crede ca se afla.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2009, 09:31   #185
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nimic mai fals. Il cunosc bine pe Gorzo. E un om de o modestie de-a dreptul stânjenitoare, pentru care chestia cu buricul pämântului este o imosibilitate biologicä.
Dar principiul conform cäruia orice om are dreptul la opiniile lui, fie si gresite, e valabil si pentru critici - doar proporia variazä: cred cä în cei circa cinci ani de când îi urmäresc analizele si am ajuns sä-l consider cel mai bun critic român de film al momentului, am fost în total dezacord cu el cam de cinci ori... La "Nuntä mutä", "Concertul", "Ho-ho-ho"... si încä vreo douä filme (deci, din punctul meu de vedere, a gresit în proportie de vreo 4-5%; mi se pare mai mult decât acceptabil).
Apropo de subiectivism: atât Nae Caranfil, cât si Tudor Caranfil, mi-au desfiintat total "Neînvinsä-i dragostea", în 1994. Asta nu m-a fäcut sä nu-l mai consider pe nea Tudoricä unul dintre cei mai buni critici români de film, complet lipsit de orice arogantä sau ombilicalism terestru. ...A, si sä nu uit: în "Dictionarul Universal de Film", îi dä "Stalker"-ului tarkovskian 1 (una!) stea din 5!
Deci, Keepy, fii constient cä afirmatii ca asta de mai sus te descalificä. Primeste demn orice criticä onestä si competentä, chiar si dacä se întâmplä sä exprime o opinie eronatä. It's for your best - si ca imagine publicä, dar si pe plan privat.

Last edited by Pitbull : 28 Dec 2009 at 09:33.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2009, 09:40   #186
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Pit,

probabil ca am eu o perceptie gresita asupra lui gorzo.
da, voi respecta criticile, dar nici nu voi cauta sa "ma pun bine" cu criticii de film, doar ca sa ii castig de partea mea.
daca ei vor avea de zis ceva nasol despre mine, nu voi incepe sa plec capul in pamant si sa spun, spasit, "merci pentru umilire", ci-mi voi exprima si eu parerea despre ei, la fel de franc.

si inca ceva, apropo de criticii de film.
deocamdata, singurii in care am incredere sunt cei care au trecut prin cinematografie, fie ca regizori, fie ca scenaristi, actori, etc.
adica oameni care stiu si practic cum se face un film, obiectul criticii lor.

Last edited by keepwalking : 28 Dec 2009 at 09:48.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2009, 10:07   #187
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by keepwalking:
probabil ca am eu o perceptie gresita asupra lui gorzo.
da, voi respecta criticile, dar nici nu voi cauta sa "ma pun bine" cu criticii de film, doar ca sa ii castig de partea mea.
daca ei vor avea de zis ceva nasol despre mine, nu voi incepe sa plec capul in pamant si sa spun, spasit, "merci pentru umilire", ci-mi voi exprima si eu parerea despre ei, la fel de franc.
In nici un caz nu m-am gândit "sä te pui bine", ca atâtia lingäi.
Nici sä pleci capul în pämânt, spunând späsit "merci pentru umilire" - ci, cu capul drept, sä spui demn: "multumesc pentru critici, voi tine seamä de ele, dar cred cä aici gresiti".
Pärerea ta despre ei, evident francä, sä fie obiectivä si bazatä pe lucruri concrete, nu vindicativä.

Originally Posted by keepwalking:
si inca ceva, apropo de criticii de film.
deocamdata, singurii in care am incredere sunt cei care au trecut prin cinematografie, fie ca regizori, fie ca scenaristi, actori, etc.
adica oameni care stiu si practic cum se face un film, obiectul criticii lor.
Te rog, înlocuieste cuvântul "deocamdatä" cu niciodatä.
Si scoate-ti din minte aceastä conceptie complet amatoriceascä si compromitätoare.
Nu te alätura cohortelor de diletanti nätântoli care debiteazä enormitäti de tipul: "Asta cum îsi permite sä critice, a fäcut ceva...? A tinut vreodatä o camerä pe umär, a scris vreun scenariu, a avut mäcar un rolisor, ceva, acolo...?
SUNT MESERII, SPECIALIZARI, PROFILURI PSIHOLOGICE, TIPURI DE PERSONALITATE, TOTAL DIFERITE!
Scenaristii, regisorii, actorii, etc., sunt eminamente CREATIVI, PRO-ACTIVI, INITIATORI, câtä vreme criticii sunt prin definitie RECEPTIVI, OBSERVATORI, ANALITICI cum e si firesc. Nu facem varzä din valori, concepte, criterii, rosturi si meniri.
Cazurile în care cele douä laturi se suprapun sunt exceptii de tip individual (pur si simplu, câte o persoanä are o structurä psihologicä astfel aranjatä încât poate acoperi si creatia artisticä, si analiza criticä - probabil, compensând negativ în alte directii; vorbesc din experientä). Prin urmare, sunt cazuri atât de rare, încât nu le putem lua ca bazä de selectie, nici mäcar cu titlu de "deocamdatä".
(Apropo: ia fä-mi o listä a criticilor români în care ai încredere pe baza faptului cä au trecut si pe platou, more or less; chiar sunt curios.)

Last edited by Pitbull : 28 Dec 2009 at 10:10.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2009, 10:19   #188
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
o sa zica lumea ca sunt partinitor, dar, de pilda, apreciez foarte mult cronicile tale si pentru ca faci dese referiri la detalii tehnice, care tin de stiinta filmarii.
iar cronica devine astfel mult mai credibila, pentru ca vine din partea unui om care stie "cu ce se mananca" filmul, la modul propriu.
in rest, nu stiu ce trebuie sa faci ca sa fii un critic de film care stie ce vorbeste.

bine, daca intr-adevar criticii nu trebuie judecati dupa lipsa experientei practice, atunci observatiile lor trebuie sa ramana la nivel de reper, dar nu foarte de bagat in seama.
bineinteles ca orice artist e interesat de critica, de parerile ei favorabile, dar sunt convins ca, in forul sau interior, scrasneste din dinti si-l mai injura pe cutare, spunand ceva de genul "ce stie X, care n-a tinut in viata lui o pensula in mana"?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2009, 10:31   #189
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu degeaba am inserat paranteza aia spre sfârsit; eu sunt unul dintre acele cazuri foarte rare, si nici mäcar nu foarte fericite... Sunt destui care nu cred în mine, si mai am si propriile mele îndoieli läuntrice.

Nivelul de bägare în seamä al observatiilor critice se regleazä de la sine, ca rezultat al pertinentei lor. N-are nici un rost sä spunem cä "trebuie sä rämânä la nivel de reper" - vor rämâne acolo unde le plaseazä propria valoare. Spre deosebire de filmele propriu-zise, cärora campaniile promotionale (sau denigratoare) le pot influenta cariera, criticile evolueazä mai natural, fiindcä nu stau în luminile rampei. Putinele exceptii nu fac decât sä confirme regula.

Desigur, e adevärat ce spui despre acea reactie din forul interior al unui artist (am trecut prin ea, si-ncä cum!). Ideal ar fi sä ne-o înäbusim complet; dacä e prea greu, mäcar s-o tinem în noi. Dar, de - oameni suntem... cu bune si cu rele, cu puncte forte si cu släbiciuni.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2009, 22:45   #190
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
inserez aici un mesaj primit acum de la un om bolnav, pe numele sau virtual "halebardul9".
sincer, nu am vazut niciodata atata mizerie in caracterul unui om.
nu-mi pasa de analizele sale critice, ci ma ia cu frisoane afland de fanatismul bolnavicios al unor astfel de indivizi.


-----------------------------
de ce ti-e frica, de aia nu scapi

Marcheaza ca necitit
halebardul9
Trimis: 28 Dec 2009, 23:21

doar un inceput:
http://cinematograf.myforum.ro/aici-vp13749.html#13749

daca vrei, iti analizam filmul secventa cu secventa, cadru cu cadru, ritmema cu ritmema, fotograma cu fotograma, fonema cu fonema.

avem aici critici pe gustul tau: au facut si filme, stiu si sa analizeze filme. Spre deosebire de Pitbull, care n-a facut filme si nu stie sa analizeze filme. Doar sa simuleze, ambele.

cum sunt penele de paun? Iti vin bine?
---------------------------------------------
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2009, 23:33   #191
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
eu zic ca s-a mers prea departe.
personal, nu voi mai scrie nimic aici.
reamintesc doar prima fraza a acestui topic:

"Moment de mare emotie si bucurie pentru mine, pe care am dorit sa vi-l impartasesc si voua"

atata tot.
cine intelege o astfel de bucurie, ma intelege si pe mine.
cine nu, nu.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2009, 00:05   #192
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Keep, te rog din inimä, NU PUNE LA SUFLET.
Ceea ce face respectivul e [moderat].
In toamnä, atunci când tot revenea cu clone si mesaje incoerente, incontinente si incontigue, am comentat la un moment dat cu privire la [moderat]. StefanDo mi-a reprosat acest lucru - dar numai fiindcä functia lui de administrator îl obligä la atitudini mai ponderate, mai retinute... Din päcate, cu regretul firesc si de pe cea mai detasatä pozitie, färä pic de intentii polemice sau vindicative, sunt nevoit sä reiterez categoric: acel om e de o labilitate psihicä frizând patologicul, marcatä prin pulsiuni dusmänoase obsesive. Se minte pe sine însusi, îsi crede propriile minciuni, cosmarul acelui [moderat] de "dincolo", azi räposat, e simptomatic în acest sens. Bietul Halebard (nu se cuvine sä-i mai stâlcim ofensator numele) e un om îngrozitor de singur, rätäcit în labirintul propriului cerebrum, neînteles si neiubit de nimeni - nici mäcar de sine însusi. E de compätimit - si nimic mai mult. Sper cä greseala noasträ (a Gloriei si a mea, care am conlucrat) de a-i mai oferi o sansä, înduplecându-ne sä-l primim din nou aici, a fost si ultima.
Prin urmare, linisteste-te si nu contribui si mai mult la întinarea acestui topic lansat sub semnul bucuriei si al împlinirii (sentimente pe care ti le-am receptat imediat, si le mai împärtäsesc si acum). Uite, dacä vrei, mâine voi marca toate mesajele murdare de-aici si le voi expedia la "Offtopic Asylum". Ce zici?

Last edited by Gloria : 31 Dec 2009 at 12:20.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2009, 00:16   #193
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Pit,

nu am pus la inima, doar ca raman uimit de atata energie consumata inutil de catre halebard.
in timpul discutiilor despre alegerile prezidentiale, credeam ca ajunsesem cu el la o anumita decenta in comunicare.
iar a luat-o razna, din pacate.
nici nu stiu ce sa zic, ma crezi?
eu zic ca n-are rost sa mai muti mesajele la azil, iti bati capul degeaba.
lasa-le asa, ca exemplu
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2009, 00:33   #194
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
OK - dar cu un amendament:
Nu voi permite altele, de-acum încolo.
Probabil va reveni iar, cu invariabilele-i clone. Voi sterge dejectiile de cum le väd.

Intre timp, am urmat linkul pe care ni l-ai transmis.
Doamne...! Stiam de mult cä, atunci când vrea sä piardä pe cineva, Dumnezeu îi ia mintile - dar fenomenul ne rezervä permanent noi si noi paliere ale insanitätii.
N-am rezistat - am început prin a parcurge primele mesaje din interminabilul monolog în fata oglinzii deformante, dar de la un moment dat, grotescul spectacolului a devenit peste puterile mele. Am avut exact aceeasi stare ca în 2004, când am väzut un documentar despre jupuirea de vii a nurcilor, în crescätoriile din Spania, pentru blanä - dupä zece minute, a trebuit sä-l opresc. La fel si aici.
Bine cä s-a dus.

Gloria! Nu-l mai primim - nici dacä se täväleste la picioarele noastre, zbierând!

Last edited by Pitbull : 29 Dec 2009 at 00:49.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 12:22   #195
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Oricum, eu sunt foarte dezamagita de reactia lui keep; dintre cei doi, keep e cel care a injurat de mama; e adevarat, hale l-a starnit...
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 12:26   #196
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Gloria:
Oricum, eu sunt foarte dezamagita de reactia lui keep; dintre cei doi, keep e cel care a injurat de mama; e adevarat, hale l-a starnit...

Nu pot sa fiu pudibond si bine crescut in fata unui individ care si-a facut un scop in a ma denigra.
Da, l-am bagat in ma-sa, asa cum merita!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2009, 14:24   #197
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da - el merita sä-l bagi.
TU nu meritai sä-l bagi!
Got my meaning?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2010, 05:41   #198
Spiridus
Novice
 
Spiridus
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Salut pe aceasta cale .........o aparitie neasteptata a acestui film bune intentiile bun jocul copiilor slab al actoriilor cel putin mama si agentul sunt de tot rasul.....adica HOHOHO ....apreciez faptul ca sa filmat pentru poate prima oara intr-un complex comercial cu cadre largi.....sunt proaste toate efectele sau gagurile cu cascadorii,un film usor fara pretentii .
Auzeam un zvon ca si-au scos bani..................poate il mai dau si la anul si mai insereaza doua trei calupuri de reclame pe posturi ......sau il mai vand in alte tari adica Spania ...sau vorbituare de limba spaniola.......aaa...erau doar zvonuri...
Ce minte luminata sa-l lansezi in cinematografe si apoi in TV in aceasi perioada ......
Spiridus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 12:49   #199
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Nu ma pot abtine sa nu remarc o elucubratie semnata Alex Leo Serban:

"ps nu stiam k amicu keepwalking a colaborat la 'ho ho ho', asta explica multe...
e k si cum cineva din trupa bambi ar spune k nu-i place bjork"

ma asteptam la mai multa inteligenta din partea domnului Serban, dar se pare ca e in continuare orbit de triste resentimente.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 12:56   #200
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Keepy, aibi naibii si tu asteptäri rezonabile, please!
Ce, eu m-astept de la tine la mai multe medalii de aur la decatlon?
Adicä, stii vorba aia: "baba si caricioplanu'..."
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells