Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Dec 2009, 13:07   #141
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by BJBlazkowicz:
nush cum i-o impresionat pe unii jocu lu' Bred Pititel, da impresia unui tip ce-si imagineaza ca se stie si pentru care "o-nvatat" accentul sudic la repezeala, asa, 'n vo duoua zalii
daca nu l-o informat inca nimeni, accentul ala de sudist trebe sa sune diferit de-al tiganului din Snatch (or la el nici o diferenta) -sau asta face parte tot din umorul viguros al regizorului
Nu stiu ce ureche ai tu pentru accente, dar aici n-ai nimerit-o deloc.
Uite cum vorbea Mickey the Pickey
Si uite cum vorbeste Aldo Raine
Si daca sunt realizate prost amandoua, tot nu seamana intre ele. Si sincer, niste non-nativi ca noi nu prea ne putem da cu parerea legat de acuratetea accentelor, decat in cazul in care chiar se observa de la o posta.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2009, 16:26   #142
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by BJBlazkowicz:
nush cum i-o impresionat pe unii jocu lu' Bred Pititel, da impresia unui tip ce-si imagineaza ca se stie si pentru care "o-nvatat" accentul sudic la repezeala, asa, 'n vo duoua zalii
daca nu l-o informat inca nimeni, accentul ala de sudist trebe sa sune diferit de-al tiganului din Snatch (or la el nici o diferenta) -sau asta face parte tot din umorul viguros al regizorului
Nu stiu ce ureche ai tu pentru accente, dar aici n-ai nimerit-o deloc.
Uite cum vorbea Mickey the Pickey
Si uite cum vorbeste Aldo Raine
Si daca sunt realizate prost amandoua, tot nu seamana intre ele. Si sincer, niste non-nativi ca noi nu prea ne putem da cu parerea legat de acuratetea accentelor, decat in cazul in care chiar se observa de la o posta.


...miercuri... ba ne putem da cu parerea din simplul fapt ca suntem liberi sa o facem, chiar daca nu suntem nativi... k oricum americanii sunt prea prosti ca sa'si dea ei cu parerea... sincer

filmul (regia, sunet, replici) e de 10+...doar e un Tarantino
scenariul... -5... deoarece povestea e plictisitoare, e reluat eroismul soldatului american care lupta pentru binele omenirii impotriva antisemitismului german... bla'bla'bla...

...ca si roman, deci tara care a fost aliata a Ger. si care in mod oficial a pierdut razboiul, ca nimeni nu considera ca noi am fi intors armele impotriva nazistilor etc. nu prea puteam sa fiu impartial cand m'am uitat la film... plus ca dupa 21 de ani de filme... parca astea cu good vs. evil sunt din ce in ce mai plictisitoare...

app...


"the basterbs"... imi aduc aminte de eroii lui Sven Hassel... defapt mai bine spus antieroi..,

app...


unde ati vazut evreii cu ochi albastrii?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION

Last edited by buticut : 12 Dec 2009 at 23:20.
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2009, 21:02   #143
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
ATB4FOREVER, eu am vazut exact invers lucrurile decat tine. Doar scena cu interogarea prizonierului a prezentat soldatul german intr-o lumina onorabila, iar pe cel american ca pe un bastard. De unde si titlul.
Am privit filmul absolut detasat, fara nici o reminiscenta istorica, astfel incat nu-ti impartasesc sentimentul de, stiu eu, ofensa. In al doilea razboi mondial noi nu am fost aliatii Germaniei, cat cateii lui Hitler, ca daca am fi fost aliati, nu am fi trebuit sa cedam Ardealul. De fapt, Romania a cam fost copilul ploii, cum batea vantul, asa ne miscam si noi.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2009, 21:04   #144
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by ATB4FOREVER:
app...


unde ati vazut evreii cu ochi albastrii?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Daca exista negrii cu ochi albastri (taica-su lui Michael Jackson e asa) este cel putin teoretic posibil sa existe si evrei cu ochi albastri.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2009, 21:49   #145
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by ATB4FOREVER:
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by BJBlazkowicz:
nush cum i-o impresionat pe unii jocu lu' Bred Pititel, da impresia unui tip ce-si imagineaza ca se stie si pentru care "o-nvatat" accentul sudic la repezeala, asa, 'n vo duoua zalii
daca nu l-o informat inca nimeni, accentul ala de sudist trebe sa sune diferit de-al tiganului din Snatch (or la el nici o diferenta) -sau asta face parte tot din umorul viguros al regizorului
Nu stiu ce ureche ai tu pentru accente, dar aici n-ai nimerit-o deloc.
Uite cum vorbea Mickey the Pickey
Si uite cum vorbeste Aldo Raine
Si daca sunt realizate prost amandoua, tot nu seamana intre ele. Si sincer, niste non-nativi ca noi nu prea ne putem da cu parerea legat de acuratetea accentelor, decat in cazul in care chiar se observa de la o posta.


...miercuri... ba ne putem da cu parerea din simplul fapt ca suntem liberi sa o facem, chiar daca nu suntem nativi... k oricum americanii sunt prea prosti ca sa'si dea ei cu parerea... sincer

filmul (regia, sunet, replici) e de 10+...doar e un Tarantino
scenariul... -5... deoarece povestea e plictisitoare, e reluat eroismul soldatului american care lupta pentru binele omenirii impotriva antisemitismului german... bla'bla'bla...

...ca si roman, deci tara care a fost aliata a Ger. si care in mod oficial a pierdut razboiul, ca nimeni nu considera ca noi am fi intors armele impotriva nazistilor etc. nu prea puteam sa fiu impartial cand m'am uitat la film... plus ca dupa 21 de ani de filme... parca astea cu good vs. evil sunt din ce in ce mai plictisitoare...

app...


"the basterbs"... imi aduc aminte de eroii lui Sven Hassel... defapt mai bine spus antieroi..,
Da, suntem liberi sa ne dam cu parerea, dar asta nu ne face cu nimic mai destepti uneori, ba chiar ridicoli. Cam la fel de ridicoli ca americanii despre care generalizezi tu, si care contrar opiniei tale isi dau cu parerea la greu.
Iar filmul trebuie ar trebui privit ca o piesa de entertainment pur, fara implicatii istorico-sentimentale de genul. Nu este un film istoric, premiza de la care ai plecat este gresita. E ca si cum te-ai uitat la Shaun of the Dead ca sa te sperii. In postmodernism poti sa iei un subiect "serios" cu S mare si sa-l transformi intr-o tzacaneala. Tarantino a demonstrat ca se pricepe foarte bine la asta.

edit: si "ochi albastrii" in contextul in care l-ai scris tu se scrie de fapt "ochi albastri".
- aceasi regula si unde a scris illo "negrii"
iar dintre actorii evrei pe care ii stiu eu, o mare parte au ochi albastri.

Last edited by miercuri : 12 Dec 2009 at 22:00.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 00:09   #146
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
cum miercuri se descurca de minune, "decat" un amendament - "ca si roman" (ATB...., paragraf 3), e totalmente incorect gramatical (nu mai stau sa explic de ce anume) si mi se pare aprig de tupeist sa critici scenariul unui om care jongleaza cu limba ca nimeni altul (what a show he makes out of it!!!) cand faci astfel de greseli
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 00:51   #147
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Totusi e momentul sa-mi dau si eu o palma peste ceafa ca vad ca am scris aceeasi cu un singur e, taman cand ii corectam pe altii.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 05:40   #148
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
...scz, dar a trecut mult timp decand nu am mai scris pe cinemagia.ro asa ca va rog sa'mi iertati urmatoarea... s'a tampit lumea???... ce facem, critica de film sau analiza morfo'sintactica?... scz de repezeala in care am scris, de aici si eventualele greseli... care se vor repeta si pe viitor fara doar si poate... simplu ca doar nu ma obosesc sa le corectez... las pe altii... ...

...ok, entertaiment... dar totusi ii trebuie un pic de "verosimil" scenariului... ca nu e "Grindhouse" de ex...


...app, mda, corect exista si negri cu trasaturi de albi... buze, nas, ochi mai mult sau mai putin specifice rasei europoide (desi aici ochii tatalui lui MJ sunt dubiosi, pe principiul asta si Fuhrerul sustinea ca are o nuanta de caprui- albastrui- inchis ...dar oricum.., whatever...)... dar asta e rezultatul combinarii genelor intre oameni/ rase...bla'bla'bla... si in cele din urma nu exista evrei- evrei cu ochi albastri sau chiar blonzi...... actori evrei cu ochi albastri???? aia's evrei cand sunt eu from appalachia http://en.wikipedia.org/wiki/Redneck


ce mi'a placut cel mai mult?
- Christoph Waltz aka. Col. Hans Landa genial...
- accentul de redneck a lui Brad...

Originally Posted by Im.Kino:
cum miercuri se descurca de minune, "decat" un amendament - "ca si roman" (ATB...., paragraf 3), e totalmente incorect gramatical (nu mai stau sa explic de ce anume) si mi se pare aprig de tupeist sa critici scenariul unui om care jongleaza cu limba ca nimeni altul (what a show he makes out of it!!!) cand faci astfel de greseli


...app, dl. "cand faci astfel de greseli"... referitor la greseli, din cate imi amintesc, idolul tau are o mica problema in pronuntie (nu stiu exact daca e dislexic. ca sincer la cat de mult citesc americanii, astia confunda dislexia cu purul analfabetism, dar oricum, ceva ce tine de pronuntie...)... s'ar putea sa gresesc, dar asa imi amintesc...

Originally Posted by marius_em:
ATB4FOREVER, eu am vazut exact invers lucrurile decat tine. Doar scena cu interogarea prizonierului a prezentat soldatul german intr-o lumina onorabila, iar pe cel american ca pe un bastard. De unde si titlul.
Am privit filmul absolut detasat, fara nici o reminiscenta istorica, astfel incat nu-ti impartasesc sentimentul de, stiu eu, ofensa. In al doilea razboi mondial noi nu am fost aliatii Germaniei, cat cateii lui Hitler, ca daca am fi fost aliati, nu am fi trebuit sa cedam Ardealul. De fapt, Romania a cam fost copilul ploii, .



... "bastarzi" erau pentru ce misiune aveau si pentru mijloacele folosite la indeplinirea ei... nu am sustinut nici unde ca soldatii germani ar fi prezentati sau ca ar trebui prezentati intro lumina onorabila... imi exprimam doar antipatia fata de stereotipul de "eroi americani care sunt de partea binelui allways" ... sa stii ca istoria e scrisa mereu de invingatori si nu de cei care sunt "buni"... bine, dar sa nu intelegi ca as zice ca germanii erau "baietii buni"... fuck them, fuck them all from berlin to washington

...in al doilea rand... (aici nu poti sa ma contrazici) noi nu am cedat ardealul, ce pur si simplu ne'a fost luat... diplomatii Ger. au prezentat noua harta de dupa Dictatul de la Viena sur si simplu, nu ca am fi fost pusi sa cedam noi ceva... abia apoi noi am intrat in razboi... cu scopul de a recupera Basarabia ...si da, indiferent de ce'ti mai amintesti din curtea scolii, am fost aliati ai Ger., pe locul al doilea ca si importanta, dupa Italia... ca si nr. de soldati detasati, cu alte cuvinte ca si efort de razboi... ... citeste "Aliatul uitat al lui Hitler. Ion Antonescu si regimul sau 1940-1944" - Dennis Deletant, un istoric strain si impartial... si ai sa vezi cum era situatia noastra atunci...

"cum batea vantul, asa ne miscam si noi"... ...ok, daca asa simti
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION

Last edited by buticut : 13 Dec 2009 at 12:42.
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 08:01   #149
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Na ca de la Inglourious Basterds s-a ajuns la cedarea Ardealului...
Unu la mina - QT nu s-a vrut niciodata a fii politically correct, ba dimpotriva. Asa ca n-are rost acum sa despicam firul in 4 si sa vorbim de evrei cu ochi albastri ori negrii cu parul blond... Nu vorbim aici de Sergiu Nicolaescu ci de Tarantino. NU e un film istoric, NU se vrea un film istoric, dimpotriva, istoria e subiect de bascalie in cazul de fata. (Din cite-mi amintesc eu, parca nici Hitler nu a murit chiar in halul ala in realitate ).
Doi la mina - daca am ajuns sa discutam istorie si despre participarea Romaniei alaturi de Germania la agresiunea impotriva Rusiei (da, e vorba de agresiune odata ce ai pus bocancul pe pamint strain fara invitatie - nu ca rusii ar fii mai breji la capitolul asta) om fi fost noi pe locul 2 ca aliati ai nemtilor dar prin inospitaliera Rusie ne-am cam kkt pe noi pentru ca eram mereu veriga slaba din sistemul defensiv al nemtilor (care tot chioris se uitau la noi). Asa ca fiti mai potoliti cu eroismele acolo unde nu e cazul si sa pastram discutia pe fagasul normal.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 13 Dec 2009 at 08:18.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 08:09   #150
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Iertati off-topicul, dar... (pentru cä tot veni vorba de limba românä corectä, mai sus):
Dragilor, vä implor, NU MAI folositi "ca si" aiurea! Sensul lui este de "precum si", "asemenea cu" ("eu postez aici, ca si voi" = "...la fel ca voi"), NU de "în calitate de", "drept" (ca în "om fii fost noi pe locul 2 ca si aliati ai nemtilor", sau "pe locul al doilea ca si importanta, dupa Italia... ca si nr. de soldati detasati, cu alte cuvinte ca si efort de razboi"). Unde-am subliniat, täiati si-ul.
Atentie si la "om fii fost".
Vä pupä tata.
Back to Tara.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 08:20   #151
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Gata, eu am corectat ce era de corectat. Cit traieste omul tot invata I guess...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 11:05   #152
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
...si tot moare neinvatat!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 12:41   #153
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
ATB, use the edit button, for God's Sake!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 13:53   #154
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by ATB4FOREVER:
si in cele din urma nu exista evrei- evrei cu ochi albastri sau chiar blonzi...
Ce inseamana evrei-evrei in ziua de azi? Nu e vorba de cat de evrei sunt ei genetic, ci cat de evrei se simt. Eu sunt romanca doar 75%, dar niciodata nu m-am simtit altcumva decat 100%. E vorba de felul in care esti crescut.

Cat despre frustrariile de vesnic perdanti ale romanilor, ai putea sa faci macar un efort sa intelegi ca you're barking at the wrong tree. Du-te si uita-te la un film istoric si vino acolo cu argumente din astea. De ce nu poti sa accepti ideea ca Tarantino indoaie verosimilul dupa bunul lui plac, daca pentru Grindhouse poti sa-ti antrenezi a suspension of disbelief, de ce nu poti si pentru Basterds?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2009, 20:44   #155
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by buticut:
ATB, use the edit button, for God's Sake!


...scriam undeva mai sus ca nu am rabdare sa ma corectez... si va las pe voi sa faceti asta

Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by ATB4FOREVER:
si in cele din urma nu exista evrei- evrei cu ochi albastri sau chiar blonzi...
Ce inseamana evrei-evrei in ziua de azi? Nu e vorba de cat de evrei sunt ei genetic, ci cat de evrei se simt. Eu sunt romanca doar 75%, dar niciodata nu m-am simtit altcumva decat 100%. E vorba de felul in care esti crescut.

Cat despre frustrariile de vesnic perdanti ale romanilor, ai putea sa faci macar un efort sa intelegi ca you're barking at the wrong tree. Du-te si uita-te la un film istoric si vino acolo cu argumente din astea. De ce nu poti sa accepti ideea ca Tarantino indoaie verosimilul dupa bunul lui plac, daca pentru Grindhouse poti sa-ti antrenezi a suspension of disbelief, de ce nu poti si pentru Basterds?



...adica, unul negru crescut intr'o familie de albi, se simte/ crede alb???...ca si un caine ciobanesc care crescut intre oi se crede oaie !?... pai singurul lucru care ma irita, nu era luarea unor elemente reale si jonglarea cu ele intr'o lume fictiva... ce ma irita faptul ca evreica avea ichi albastrii... (ca si mine)... nu sunt rasist (sau antisemit)... dar pur si simplu mi se pare aberant asta...
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION

Last edited by buticut : 15 Dec 2009 at 20:53.
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2009, 21:49   #156
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
1) Iertare, dar ideea de "nu am rabdare sa ma corectez... si va las pe voi sa faceti asta" mi se pare nesimtire purä. Oare nu avem si asa destule de fäcut? Un user, barem, se îngrijeste numai de propriile lui mesaje.

2) La care tulpinä de evrei te referi: ashkenazim, sau sephardim?
(Cä ARE importantä - si în general, si în context!)

3) In fine, pe fond, sunt de acord cu tine: jongleriile cu realitatea si fictiunea sunt foarte delicate - iar modul lui Tarantino de a le practica în acest film nu mä convinge deloc - ci riscul de a-mi (fi) atrage(/s deja) multe reprosuri din partea unor useri si critici respectabili.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2009, 21:54   #157
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
@Pit

De acord la punctul 1.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 02:24   #158
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by Pitbull:
1) Iertare, dar ideea de "nu am rabdare sa ma corectez... si va las pe voi sa faceti asta" mi se pare nesimtire purä. Oare nu avem si asa destule de fäcut? Un user, barem, se îngrijeste numai de propriile lui mesaje.

2) La care tulpinä de evrei te referi: ashkenazim, sau sephardim?
(Cä ARE importantä - si în general, si în context!)

3) In fine, pe fond, sunt de acord cu tine: jongleriile cu realitatea si fictiunea sunt foarte delicate - iar modul lui Tarantino de a le practica în acest film nu mä convinge deloc - ci riscul de a-mi (fi) atrage(/s deja) multe reprosuri din partea unor useri si critici respectabili.



1' ...hmmm ...ok, dar de la a atrage atentia pt. ca ai mancat cateva litere (e criza si poate nu avea de ale gurii cum ar zice Creanga) pana la a ridica probleme de sintaxa e mult ...si nu ma refer la tine, ce la altii ...iar ideea e ca nu stiu cat de avizati erau respectivii si nu era vb. de mine ce de alt user ...

2' ...pai ar mai fi si un al 3'lea grup/tulpina de evrei Mizrahim (un grup variat de evrei din orientul mijlociu si nordul americii, adesea referit si ca Sephardi - fara "m") ...ideea e ca ei nu mai sunt evrei evrei ca cei din "patria mama" ( au asa ceva? - glumesc glumesc) ce datorita metisarii genetice au dobandit trasaturi genetice mai "exotice"... in fine... let's not meke more buzz about it... ca nu vreau sa deviem de la film...
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2010, 21:50   #159
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Pretty cool:
http://upperplayground.com/feature/s...f_the_film_217
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2010, 20:10   #160
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Într-un sfârşit l-am văzut şi eu.
Cred că mai mult nu mi-a plăcut decât mi-a plăcut. Dar nu-s convinsă.

M-au obsedat câteva cadre, în sensul că m-au cam scos din sărite. De exemplu cea de la început cu cearceaful: total aiurea [ba îl strânge, ba-l întinde, ba-i cu cleşte, ba e fără]. Probabil nesemnificativ, dar se pare că mă preocupă detaliile.

Apoi mi s-a părut destul de greuţ ca în prima jumătate de oră [sau mai mult?] din film să vezi numai schimb de replici [dialog sau chiar discurs] fără acţiune mai... lungă. Obositor.

Inserturile de cuvinte, deşi pe alocuri amuzante, m-au deranjat. Coloana sonoră chiar potrivită, cum de altfel mi-au plăcut şi toate brutalităţile sângeroase. Totuşi tind să cred că aş putea să spun doar atât despre film: sângeros şi amuzant deopotrivă.

Un alt lucru ce nu l-am înţeles este dacă a existat un personaj în rol principal. Recunosc că dacă nu ştiam că Oscarul pentru rol secundar a fost luat de Cristoph Waltz, aş fi crezut că el are rolul principal. Prin urmare, extrem de bine conturat rolul Colonelului Hans Landa, dar unde-s restul?

Mi-a plăcut accentul folosit de Brad Pitt, dar nu cred că l-am văzut în vreun film folosind un accent nereuşit sau care să nu îmi placă. Deşi nu ştiu cât de mare aptitudine e asta pentru un mare actor. Oricum... secvenţa cu limba italiană, delicioasă. Singura care mi-a plăcut cu totul.

Îmi spunea cineva că i-a plăcut mult la film faptul că a regăsit stilul lui Tarantino. Dar dacă nu îi ştii stilul... cu ce rămâi?
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 10 Mar 2010 at 20:14.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells