Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Dec 2007, 16:39   #1
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Hai sã vorbim despre filmele de artã

Kkkkkkkkkkk

Last edited by Dragomara : 11 Apr 2009 at 08:51.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2007, 17:34   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bine ai venit!
Fii sigurä cä nu vei vorbi singurä - dar dä-mi voie sä preväd cä topicul ästa nu va avea mare succes. Formularea "film de artä" e prea vagä, prea generalä, prea aproximativä... Dacä te referi la filmele opuse celor strict comerciale, poate mai potrivit ar fi sä spui "filme de continut" (formula pe care o prefer eu), desi si asta e destul de abstractä... Despre asa-zisele filme "de artä" se discutä mult pe-aici, în numeroase sectiuni: Clasic, Iconoclast, Film în general, Premii-festivaluri, Acum pe ecrane, Cinematografia româneascä... Astea sunt niste criterii de împärtire mai precise. Plimbä-te prin forum, orienteazä-te, familiarizeazä-te, si SIGUR vei gäsi multe topicuri care sä corespundä cu interesul täu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2007, 21:43   #3
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Pai da-ne tu atunci niste exemple despre ce filme ar fi "de arta" in viziunea ta, ca sa vedem ce lipseste de pe forum si de unde.
PS: "Topic" se declina ca si "spic"?
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2007, 21:55   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De unde si concluzia cä... majoritatea filmelor de Oscar nu sunt tocmai "de artä" - desi au tangente si cu zona asta... cocheteazä... ar vrea sä fie... si reusesc, pânä la un punct... dar dincolo de care, tot mai e loc de fel de fel de discutii... Ceea ce aratä cât de riscantä (si inutilä, în fond!) e etichetarea asta: "film de artä"! Iacätä, Nicolaescu bunäoarä, îsi imagina cä fäcea "film de artä" cu "Ultima noapte de dragoste" sau "Ciuleandra" - ete scârt! Niste kitschuri cu staif! In schimb, Stanley Donen a fäcut "Singin' In the Rain", Billy Wilder a scos "Some Like it Hot", Disney ne-a däruit "Fantasia", iar Chaplin... ce sä mai vorbim! Nici cu gândul n-au gândit ei la "filme de artä", n-au vrut decât sä ne distreze - cu comedii, cu fantezii, cu cântecele vesele... Si când colo, îti cad ochii-n gurä si azi, dupä juma' de veac si mai bine, când le vezi! Poti sä zici cä nu-s "de artä"? Jancso, Wajda, Tarkovski, Fellini, Bergman, Wells - da, sunt uriasi! Sunt cei mai cei! Dar nu sunt singurii, iar arta lor (oricât de mare) nu e nici ea singurul soi de artä cinematogaficä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2008, 19:05   #5
Asteptat
Guest
 
Asteptat
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 19
aha si mai este un film neinvinsai dragostea ...asha prostie rar
Asteptat is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 00:11   #6
ella_cocutz
Novice
 
ella_cocutz
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 3
Buna , sint noua pe aici, dar am tot rasfoit si vad ca sinteti in tema cu titlurile filmelor, eu am o problema cu asta. Si am scris aici pentru ca pe mine una m-a marcat filmul asta: Razboi si Amintiri, e un film ffff lung , despre al 2-lea razb. mondial, e vechi..... subiectul principal ar cam fi a unei fam de americani prinsi despartiti de razboi, in special tipa (Jane Seymour) americana de origine evreica cauta sa ajunga inapoi in America si nu reuseste, ajunge si prin lagar iar in drum spre exterminare e salvata de sf razb.
Stie careva titlul original al filmului?
Eu l-am vazut acum 11 ani in urma.
Multumesc anticipat!
ella_cocutz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 01:11   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"War and Remembrance"
Faci asa:
Te duci la www.imdb.com
Dai un SEARCH, cu "Names" si "Jane Seymour"
Iti dä o paginä cu vreo patru Jane Seymour (actrita asta, alta mai bätârnä, o producätoare si-o machieusä). Click pe asta bunä.
Ajungi la pagina ei, si-i vezi lista de filme. Le iei bucatä cu bucatä: ästa nu, ästa nu, ästa nu... ASTA-I:
http://imdb.com/title/tt0096725/
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 01:19   #8
ella_cocutz
Novice
 
ella_cocutz
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 3
ok merci ptr raspunsul promt.
o sa incerc si cind aflu revin.
ella_cocutz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 01:24   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
DAR AI SI AFLAT!
La început, ti-am pus titlul: "War and Remembrance"
...iar la sfârsit, linkul direct la pagina filmului:
http://imdb.com/title/tt0096725/

Intre ele, ti-am povestit cum am fäcut eu de l-am gäsit, ca sä stii pe viitor!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 01:34   #10
ella_cocutz
Novice
 
ella_cocutz
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 3
da, scuze, abia acum am vazut. Da asta e multumesc mult de tot.
:love: :love: :love:
ella_cocutz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 14:44   #11
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Last tango in Paris .. film de arta.
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 18:59   #12
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Re: Cazeemeer

Originally Posted by Dragomara:
ex. de filme care mi s-au pãrut ºi mie a se înscrie într-adevãr în aceastã categorie:
"Irina Palm", "Albastruînchisaproapenegru", "Necunoscuta", "Cartea neagrã", "Vorbeºte-i", "California dreaming".
eu zic sa mai vezi vreo 1000 de filme si apoi sa te hazardezi sa incadrezi
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 19:17   #13
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Nu pot sa nu ma intreb ce cauta discutia asta, in forma ei actuala, la sectiunea "Clasic".
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 19:48   #14
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
(pre)conceptia cum k tot ce e film de arta e film clasic
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 22:38   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Greu de spus în douä vorbe, dar sä încercäm.
Il "scoate din comun", confirmându-i valoarea la un nivel mai înalt decât cel strict comercial, existenta continutului (de-asta prefer formula "film de continut"), capacitatea de a genera/comunica un sens, o semnificatie, o idee...
...si, la fel de important, talentul autorului: facultatea de a fi emotionant, impresionant, original, creator - în parametri cât mai apropiati de cei pe care-i dicteazä continutul...
...si, în sfârsit, profesionalismul.
Cine decide?
Un discernämânt cultivat.
Pe care-l are o anumitä categorie, minoritarä si avizatä, a publicului.
Si majoritatea (din päcate, nu neapärat totalitatea) profesionistilor.

Cine-i confirmä "clasicismul"?
Ai dreptate: numai timpul.
Cine-ar fi crezut cä doi bufoni, unul gras si altul slab, care alunecau pe coji de banane si se bäteau cu friscä, aveau sä devinä zei nemuritori ai râsului si ai omeniei?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 22:55   #16
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Una este film de arta si una este film clasic.Si nu e neaparat nevoie de timp pentru ca un film sa devina clasic.Titanic,Pulp Fiction,Psycho,Alien,2001 sunt filme care au devenit "instant clasic" si care intr`adevar trecerea timpului le`a confirmat.Nu stiu cate filme de arta au reusit sa treaca proba timpului .. si nu stiu cine le urmareste .. in afara celor cu adevarat interesati de tot ce inseamna arta filmului.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 23:07   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by redmen:
Si nu e neaparat nevoie de timp pentru ca un film sa devina clasic.Titanic,Pulp Fiction,Psycho,Alien,2001 sunt filme care au devenit "instant clasic" si care intr`adevar trecerea timpului le`a confirmat.Nu stiu cate filme de arta au reusit sa treaca proba timpului ..
Consider cä abia aceastä confirmare este esentialä - altfel, "instant clasicismul" efemer rämânând irelevant.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2008, 12:34   #18
Lucky Luciano
Junior
 
Lucky Luciano
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 30
Originally Posted by redmen:
Nu stiu cate filme de arta au reusit sa treaca proba timpului .. si nu stiu cine le urmareste .. in afara celor cu adevarat interesati de tot ce inseamna arta filmului.

Depinde ce intelegi prin "proba timpului". pentru ca nici dupa 50 de ani n-o sa fie mari sanse sa auzi de un film "de arta" in Evenimentul Zilei, de exemplu. Partea buna e ca, datorita internetului si unor cinematografe gen Cinemateca nu trebuie sa faci eforturi monumentale ca sa le descoperi

Si, cu un pic de subiectivism, uite niste filme(cu merite artistice deosebite) de care poti auzi daca ciulesti urechile doar un pic mai incolo:

Persona

Stalker
The Battleship Potemkin
Un chien andalou
À bout de souffle
A Clockwork Orange
2001: A Space Odyssey


pe langa filmref.com(care are si niste criterii interesante de categorisire a filmelor) ar mai fi si http://www.sensesofcinema.com
Lucky Luciano is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2008, 14:15   #19
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Normal ca nu vezi nimica despre asa ceva in Evenimentul Zilei .. doar nu e revista de cinema
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2008, 18:25   #20
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Scuza`ma am uitat ca suntem pe un forum de luat la mistouri .. nu pe unul despre filme.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells