Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Video/DVD

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Oct 2005, 12:40   #1
Kino
Novice
 
Kino
 
Join Date: Sep 2005
Location: Bucuresti
Posts: 5
juttificat sau nu?

Dragi prieteni iubitori de film, va lansez si eu o umila provocare: stiti si voi ca in ultima vreme magazinele de profil ne-au incantat ochii si sufletul (nu si punga) cu filme clasice. Indraznesc sa va intreb: Se justifica oare pretul unui DVD, 6-7 -8-9 sute de mii, sa zicem de pilda pentru un film din anii 30? Nu ma refer, sa fiu bine inteles, la valoarea artistica, patrimoniala etc a filmului respectiv, ci la pretul efectiv. M-am gandit ca ar putea fi vorba de cheltuielile pe care le imcumba restaurarea peliculei, ar fi un raspuns, dar atunci de ce acelasi film la Hollywood Music & Film are un pret iar la Diverta costa de 2-3 ori mai putin? Nu-i vorba ca, teoretic, Diverta sta mult mai bine la capitolul film clasic - daca facem abstractie doar de faptul ca aici orice film de valoare "nu e momentan pe stoc", dar asta e alta poveste.
Va multumesc daca subiectul va suscite un pic de interes
"Sedinta continua, tovarasi!"
__________________
victoras
Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2005, 10:43   #2
dode
Junior
 
dode
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bucuresti
Posts: 66
Faptul ca Diverta are oferte promotionale tine de puterea pe care o are pe piata, de stocurile pe care le are, de acordurile pe care le-a facut cu distribuitorii.
Pana acum au fost o gramada de oferte (mi-am cumparat Matrix, Saving Private Ryan la 19 lei bucata ), filme de toate genurile, cu preturi de la 19 lei in sus.
In acest moment exista o oferta in colaborare cu Orion, oferta care ar trebui sa se regaseasca in toate magazinele de specialitate.
Pe langa ofertele astea generale, daca pot sa le zic asa, exista si oferte exclusive. De exemplu, Prooptiki a aut o oferta exclusiva cu Carrefour: doua DVD-uri la pret de unul...
Pe de alta parte, legat de filmele clasice, faptul ca sunt vechi nu impune un pret mic... Si afara, daca se relanseaza un DVD, pretul este ca al unuia de actualitate. La noi nu e vorba de relansari sau de o alta versiune a aceluiasi DVD dar...
De departe cea mai mare oferta a fost tot la Diverta canda fost Lord Of The Rings - The Two Towers Extended Edition la doar 600.000

Apropo, din cate stiu eu HMF-ul este tot al Diverta.
__________________
http://www.intervocative.com/dvdcollection.aspx/dode

www.mymovie.ro
dode is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 11:02   #3
jericho
Junior
 
jericho
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 26
Eu le iau de la un tip cu 50.000...el le inchiriaza, le copiaza si pe urma le vinde....asa ca poa' sa aiba divert si hmf oricate oferte, mai ieftin de atat nu au cum sa lase pretul...
jericho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 11:08   #4
dode
Junior
 
dode
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bucuresti
Posts: 66
Aici ai dreptate.
Intotdeauna pretul unui DVD original o sa fie mai mare decat al unui DVD pirat.
__________________
http://www.intervocative.com/dvdcollection.aspx/dode

www.mymovie.ro
dode is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 11:13   #5
jericho
Junior
 
jericho
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 26
nu zic nu, mi-ar placea si mie sa am o colectie de dvd-uri originale, dar la preturile astea nu prea imi permit... si apoi , care e diferenta dintr-un dvd original si unul piratat ,in cazul asta?...coperta! atat si nimic mai mult....iar la coperti, slava Domnului cu net-ul asta, ca se gasesc in toete limbile si culorile, orice fel de coperta...
jericho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 11:23   #6
dode
Junior
 
dode
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bucuresti
Posts: 66
Ca diferente.. putem incepe cu, calitatea transferului (pt mine este foarte importanta), continuam cu faptul ca majoritatea DVD-urilor rusesti renunta la extras-uri (la fel de importante) care cresc foarte mult valoarea unui DVD si putem termina cu prezentarea, aici este inclusa si coperta, ca sa nu dau exemple cum ar fi Gladiator, Alien Quadrilogy sau variantele extinse ale Lord Of The Rings.
Nu zic ca DVD-urile originale sunt perfecte., pot da cel putin 2 exemple de DVD-uri originale care au un transfer foarte prost dar, in 90% din cazuri calitatea este mai buna.
__________________
http://www.intervocative.com/dvdcollection.aspx/dode

www.mymovie.ro
dode is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 11:30   #7
Kino
Novice
 
Kino
 
Join Date: Sep 2005
Location: Bucuresti
Posts: 5
justificat sau nu

multumesc, dragi prieteni, pentru interesul fata de acest subiect, observatiile voatre sunt extrem de pertinente. Intr-adeavar, comparatia aleasa nu a fost cea mai buna, intre Diverta si HLM nu e o relatie de concurenta, fiind vorba de unul si acelasi lucru (mama si fiul).
Cat despre filmele clasice, Diverta ofera doar iluzii, asa cum am spus, acest gen de filme este-nu este (cache-cache), adica "nu se afla momentan pe stoc", desi preturile afisate sunt extrem de tentante (pana in 200.000 un film cum e Blow-up!!!! Dar de unde sa-l iei la pretul asta, l-as lua si eu! Vreau sa zic, originalul, ca asa pot lua copia lui de pe net. Chestie de snobism, deh, dar chiar tin la astfel de filme.
Videomax ofera si el destule filme clasice care se pot inchiria extrem de avantajos, chiar iti vin ei acasa, dar la vanzare au preturi mari, exemplu acelai Blow-up ajunge la aproape 700.000. Eu unul nu prea imi pot permite, deci chiar daca e "curat neconstitutional", trebuie sa ma multumesc cu o copie (piratata, cum spuneti).
__________________
victoras
Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2005, 11:37   #8
jericho
Junior
 
jericho
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 26
OK, de acord cu tine, nici eu nu vreau sa am de-a face cu dvd-uri rusesti....
jericho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells