Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 May 2013, 18:46   #1
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
(Sergei Parajanov) The Color of Pomegranates vs. Murmur of the Heart (Louis Malle)

Meci: (C3. Sergei Parajanov) The Color of Pomegranates vs. Murmur of the Heart (C4. Louis Malle)

Rezultat: 0 - 2

Perioada de votare: 13 mai 2013 - 9 iunie 2013

Link-uri utile:

Turneu regizori (Editia 3) - Reguli / Rezultate

Turneu - Idei / Discutii / Nelamuriri

Last edited by Liviu- : 11 Jun 2013 at 13:26.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 13:39   #2
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Mi s-a parut pur si simplu oribil Para-Zhdanov de data asta. Nu ca nu m-a luat cu thrill-uri pe sub piele (desi nu m-a luat) dar nici pe la cote intelectuale, unde afectul e rarefiat la maxim, n-a avut niciun impact. Simbolism hiperelaborat, rigid, mecanic, chinuit; fara fluenta, naturalete, spontaneitate. Cadre statice in care cvasi-actiunea respecta cu un dogmatism constipa(n)t rigorile geometrice ale ramei in care se desfasoara. Ritm nema – ca in cazul unui sofer incepator care inainteaza cu frine bruste din juma in juma de metru. Unul dintre cele mai atemporale filme vazute vreodata. In sensul ca e lipsit de dimensiunea temporala (nu sculpteaza in timp, vorba aia), nu ca , fereasca sfintul, e atit de bun c-o sa dainuie peste veacuri si eoni. Intertitlurile aforistice ii mai spala din pacate – asa, cam cit negrul de sub unghie.

Malle – holy oedipal incest!! Cam din aceeasi gasca cu Amarcord si Les 400 Coups, compendiind cu umor nostalgic tribulatiile puberale si adolescentine. Scurt pe doi: povestea unui pustan care-o fubipte pe ma-sa. La propriu. Imi place mult scena in care copilul o surprinde (doar vizual) in cada prin usa intredeschisa a baii, ea cu spatele, cintind, si ramine hipnotizat contemplindu-i clabucii si siroaiele de apa alunecindu-i pe piele, o secera de sin la o rotatie imprudenta a bustului, lira subsacrala dupa ce se ridica dreapta si-si pune capotul… Mi s-a parut foarte captivanta, la modul foarte concret de vorbire. E unul din portalurile prin care iti poti transporta starea de spirit cu totul in interiorul viu al filmului. N-as putea sa zic exact how that works, dar (cu exagerarile inerente) ceva de genul asta am simtit. Mare parte din film e constituit din episoade in care intimitatea dintre mama (sarac-cu-duhul--libertina )si fiu se aprofundeaza tot mai periculos, neoprindu-se (nu prevedeam nici in al unspelea ceas ca se va ajunge acolo) decit dupa ce loveste plafonul paroxistic al problemei. Climax care, oarecum surprinzator, nu e urmat de o panica isterica menite sa ruineze totul, ci e asumat si surpasat intr-o maniera molcom-joioasa, asa, zen…

Vot: Malle (&USL)
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 23:43   #3
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
The Color of Pomegranates
What he (^) said. Am incercat sa intru in film cu mintea deschisa si-mi repetam asa in gand " the inner life of the Poet, the inner life of the Poet" dar...n-a tinut foarte mult. Ca asa de tare m-am pierdut prin hatisul interior al poetului de de-abia m-am mai gasit la sfarsit. Si asta poate suna oarecum a bine, si, pe alocuri a fost bine dar, by god, n-am inteles nimic din filmul asta. Sunt total de acord cu Fed ca n-am avut absolut niciun fel de coordonate dupa care sa ne ghidam cat de cat in orbecaiala care-a fost filmul asta. Si sunt absolut convinsa ca pentru cine are ochi sa vada e o bijuterie dar eu n-am reusit sa-l patrund, nici sa-l simt. Delimitarile alea pe capitole au fost interesante si probabil mi-au transmis mai multe decat filmul in sine, am scos si cateva postere dragute dar cam cu-atat am ramas. Si e ciudat pentru ca celelalte doua ale lui mi-au placut. Si asta e mai mult asemanator cu Suram Fortress cu cadrele fotografice si lepedeele si folclorul armenian dar macar acolo am avut o harta, stiam legenda, ma miscam intr-un spatiu oarecum trasat. Aici...n-am avut absolut nimic. Imi amintesc de omul fara harta al lui Teshigahara, cam asa si eu. Si-am inteles ca filmul e poezie, deci se vrea a fi profund liric. Dar ai si senzatia aia de incercare de fir narativ. Ma-ntreb daca functioneaza? Poate exista cineva caruia/ careia i-a placut mult...sa citim si-o alta opinie mai avizata.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 21:58   #4
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Ma omoara forumul asta. Am petrecut ultimele 20 de minute scriind despre Murmur of the Heart si-a disparut cu totul. Ceva blesteme...

N-o mai fac a doua oara. Am zis doar ca filmul mi-a placut mai mult ca cel al lui Parajanov. Si ca mi-a placut mai putin ca prima data cand l-am vazut pentru ca nu mi-a mai dat aceeasi senzatie de feel good ca atunci. Are un aer subversiv pe care nu l-am observat initial. Sarmul discret al unei burghezii care si-a trait viata...si fisurile alea culturale, sociale si politice sunt backgroundul perfect pentru portretizarea unei familii screwed-up. Personajul Leei Massari mi-a placut din motive evidente. Ah, si props to Malle ca a avut curajul sa puna pe ecran ideea de incest si de tanar prezentabil care-si "traumatizeaza trupul". Mi-a mai placut trimiterea Nouvelle Vague de la scena cu tenisul cu spanac. Arta de dragul artei e uneori reconfortanta. Ah, si rasul isteric din final mi-a lasat un gust amar. E un ras destul de trist care ramane cu tine dupa ce-ai terminat filmul.

Votul meu merge la Malle
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells