Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 May 2006, 17:46   #1
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Inside Man

Am cautat ce-am cautat niste pareri despre ultimul Spike Lee, dar nimic. Daca nu exista topic in alta parte sa-i dam drumul aici.

Subiectul:un jaf intr-o banca planuit ingenios(stil Ocean's Eleven si altele de gen), cu final neasteptat, un politist care ancheteaza si un personaj feminin cam atipic pentru genul asta de film.
Si totusi punctul forte al filmului nu sta in poveste ci in dialoguri si in montaj. Comentariile politistilor si interogatoriul suspectilor mi se par cele mai reusite momente ale filmului. Geniale de-a dreptul.
Cauza jafului si secretul sefului bancii (nu zic care) sunt cam trase de par. Avea nevoie omu' de un pretext ca sa trateze subiectul fara violenta si cu umor. Tonurile grave si serioase ale filmului mi se par nepotrivite cu restul, rup ritmul.
Ramane totusi un film surprinzator. Cel mai bun al lui SL. 8,5/10
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2006, 17:55   #2
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Inceputul filmului (cu introducerea facuta de Clive Owen) este G E N I A L A.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2006, 14:39   #3
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
am vazut ieri filmul.
e unul dintre filmele pe care trebuie sa le vezi la cinema ca sa aiba farmec.

de obicei nu agreez filmele de actiune, numia ca asta are farmec. asemanator documentarului (in partea legata de interogatile la care is supusi fostii ostatici) si cu un suspans frust in rest (fara puscaturi si injuraturi si scandal aburit, adica), filmul m-a stisfacut si in aceea ca raul (adica ala care-i hot) invinge raul si mai mare, adica ala care are banca facuta din oasele evreilor morti in lagare. asadar hotu-i mai tare decat criminalu' de razboi... si pana la urma iaca-ta pacatul cel mai mic (sic!) invinde crima mai mare.

o romanca joaca rolul unei albaneze, iar Spike Lee face un film pe care, eu cel putin, l-am urmarit cu placere fo doo ore si ceva!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2006, 16:58   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mda, nu e nici pe de parte cel mai bun film al lui Spike Lee (am mai zis ceva pe la "Cel mai recent film vizionat"), dar tipul merita laude pentru actiunea facuta corect, pentru (inca!) un portret al New York-ului post-9/11 (secventa afisului cu NEVERFORGET - sau asa ceva :? - e geniala) si pentru ca a avut inspiratia sa-i puna pe Denzel Washington si pe Clive Owen fata in fata. De fapt, relatia dintre personajele jucate de cei doi este cel mai reusit aspect al filmului, cu atat mai mult cu cat ei se afla permanent in conflict, dar au putine scene impreuna.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells