Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jul 2011, 21:57   #1
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Bad Teacher

Nu prea avem multe comedii negre care să apară pe ecrane așa că eu am așteptat filmul ăsta de când a apărut posterul care pot spune că e chiar super realizat.

Filmul chiar mi s-a părut destul de reușit. Glumele au fost în avalanșă și chiar dacă multe erau proaste cred că erau proaste intenționat, dar de râs tot râdeam. De exemplu cât de tontălău a putut fi personajul lui Timberlake...
Filmul se aseamănă cu School of Rock sau Bad Santa la glume aș zice și asta nu e deloc un lucru rău.

Cameron Diaz e destul de comică și sexy pe alocuri, mai ales când e udă și se aruncă pe mașinile pe care cică le spală. Mai e și inteligentă ca pe la noi trișând la examenele naționale ca pe la noi la bac. Dar mie cel mai mult mi-a plăcut de Lucy Punch, acum roșcată și pot spune că arată mult mai bine și e și ea o profă bună, dar rea...

Recomand, în special, celor care le plac comediile negre că oricum nu prea sunt de unde alege.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2011, 23:09   #2
urban_legend
Novice
 
urban_legend
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
intr-adevar, o comedie neagra ce merita vazuta, in cuda comparatiei inevitabile (si daunatoare) cu bad santa. n-are nush' ce glume de razi cu lacrimi, dar te binedispune de la inceput la sfarsit.
cameron diaz e exact ce trebuie sa fie pentru rolul (exagerat) al unei profesoare sexy si rea, si la propriu, si la figurat si cred ca 55% din copiii generatiei funeriu ar aprecia-o la maxim. dar surpriza placuta e lucy punch, care-i cu o clasa peste profa de mai sus. de amintit si justin, cred ca face cel mai bun film de cand se joaca el pe marele ecran. sunt sigur ca o sa va amuze partida de sex dintre el si.... .

il recomand.
urban_legend is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 09:03   #3
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
da... e destul de reusit pentru ceea ce vrea sa fie. totusi nu inteleg un singur lucru: de ce ii spuneti "comedie neagra"?

Nu vad nici un element care sa-l atribuie acestei categorii de filme...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 10:55   #4
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
E comedie neagră pentru că abordează teme serioase și grave pentru a provoca râsete.

Consumul de droguri în școli, lovirea copiilor de către profesor, trișarea la examene sunt printre temele abordate deseori cu cinism.

Comparat cu Heathers de exemplu e nimica toată, dar cel puțin din punctul meu de vedere și acest film are atributele necesare unei comedii negre.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2011, 14:00   #5
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by sergiuseling:
E comedie neagră pentru că abordează teme serioase și grave pentru a provoca râsete.

Consumul de droguri în școli, lovirea copiilor de către profesor, trișarea la examene sunt printre temele abordate deseori cu cinism.

Comparat cu Heathers de exemplu e nimica toată, dar cel puțin din punctul meu de vedere și acest film are atributele necesare unei comedii negre.

Zeci de filme in ultimii ani (mai mult sau mai putin bune) care abordeaza aceleasi teme ... toate sunt comedii. O comedie neagra trebuie sa contina elemente mult mai "morbide". Interpretarea temelor mentionate de tine in Bad Teacher a fost banala. Nimic care sa creeze un disconfort, nimic care sa duca la un impact emotional... therefore mi se pare incorect sa numim Bad Teacher o comedie neagra. E prima data cand aud lucrul asta. Poate mi se pare mie...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2011, 19:48   #6
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
comedie neagra sau alba?!
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2011, 15:41   #7
DegX
Novice
 
DegX
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 20
O comedie destul de buna,Cameron Diaz si-a jucat rolul foarte bine(dupa parerea mea).Il recomand, mai ales intr-o zi de canicula cand te plictisesti.
DegX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2011, 00:02   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
La cat de urat au vorbit unii despre filmul asta, ma asteptam sa fie un fel de Bounty Hunter sau mai stiu eu ce alta comedie de cea mai joasa speta. Chiar daca a alternat momente bune cu momente mai putin bune si cele din urma mi-au lasat impresia ca predominau, tot am avut ocazia sa ma amuz.

Nu i-ar fi stricat putin mai mult - nu stiu care-i cuvantul potrivit - "edge", mai in spiritul Bad Santa, daca e sa aleg un film alaturi de care poate fi vandut in "the bad collection".
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2011, 23:42   #9
VampiresOnly
Novice
 
VampiresOnly
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4
Originally Posted by DegX:
O comedie destul de buna,Cameron Diaz si-a jucat rolul foarte bine(dupa parerea mea).Il recomand, mai ales intr-o zi de canicula cand te plictisesti.
Exact cand te plictisesti!
Mie nu mi-a placut, ma asteptam la mai mult, Cameron a fost grozava la fel si restul distributiei insa atat. Glumele nu au fost nu stiu ce, te faceau sa zambesti cu jumatate de gura, ma asteptam la mai mult.
VampiresOnly is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2011, 06:22   #10
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Nimic spectaculos, nimic nou sub soare, dar un film digerabil, haios pe alocuri. Asteptam mai mult de la final, care mi s'a parut foarte grabit. Mai avea nevoie de inca 10 minute.
Cam Diaz arata incredibil la corp, are niste picioare superbe. Tantalaul interpretat de Timberlake a fost foarte funny si foarte credibil. Lucy Punch, o surpriza placuta. Am mai vazut'o doar in You will meet..., iar cele doua roluri sunt total diferite, mai sa n'o recunosc. 5/10
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells