Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 May 2008, 16:24   #1
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Buffalo '66

Vreau sa vbim aici despre acest film senzational!
BUFFALO '66

De 3 ori mi-am cumparat din Dublin afisul filmului, original, de un metru pe 70, ca de 3 ori l-am pierdut.....in aceeasi zi .... atat de stresata am fost sa am grija de el, incat m-am zapacit singura

Cum sa va zic....filmul asta m-a bagat in boala....este exact pe gustul meu cinematografic: film care descrie simptome intr-un mod original (adica nu preluat din tratatele de psihiatrie, nu ma pasioneaza simptomele clasice de genul schizofreniilor, dedublarilor - care intre noi fie vorba nici nu exista in realitate - sau depresiilor, filme precum Spider (foarte frumos, nu zic nu, dar e o cazuistica tipica din manualele de psihiatrie, sau Mulholland Drive))...nu, filmul asta vine cu simptome integrate intr-o maniera extrem de originala astfel ca rezulta un personaj pitoresc de-a dreptul: Billy Brown.

de ce e atat de pitoresc Billy Brown? Pentru ca e nebun si nu e (un fel de borderline, patologia hic sunt leones), e fragil, e suferind, e decompensat emotional, e agresiv si tandru, e inteligent, nu face fatza realitatii familiale, are un trecut monstruos din cauza unor parinti monstruosi insa pana la urma sfarseste salvat, salvandu-se singur si totodata ajutat de o Cristina Rici croita manusa pentru el...

La nivel tehnic filmul asta ma face sa salivez de cate ori il vad....e curat, e pur, e inspirat, e inedit, e viu, e omniprezent in ochii si in sufletul tau, e cea mai frumoasa compozitie tehnica si artistica pe care eu o pot concepe....are vana, zvac si nu are legatura cu nimic din ce s-a facut...e precum primul film facut vreodata!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 10:47   #2
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Re: Buffalo '66

[quote="illotempore2002"]film care descrie simptome intr-un mod original [/qoute]

Din cate stiu e cam autobiografic.

Quote:
e precum primul film facut vreodata!

Nu prea.Ala era cu un tren si au muncit doi regizori cateva zile pentru un minut de film.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 10:51   #3
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai si daca e autobiografic, ce e cu asta?
Inseamna ca omul simtea si percepea intr-un mod unic, totul! Cu atat mai interesant Gallo!

Ma refeream ca e precum primul film facut vreodata adica iti da senzatia ca inventeaza pt prima data cinema-ul, camera de filmat, si ca imbina in mod surprinzator filmarea vie, "pe bune", a realitatii vulgare cu scene mai teatrale, precum scena in care tatal lui Billie ii canta presupusei sale nore in dormitor, sau scena in care Cristina Ricci danseaza in sala de popice....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 11:01   #4
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by illotempore2002:
pai si daca e autobiografic, ce e cu asta?
Inseamna ca omul simtea si percepea intr-un mod unic, totul! Cu atat mai interesant Gallo!

Era o explicatie a faptului ca nu pare luat din tratate.
Originally Posted by illotempore2002:
Ma refeream ca e precum primul film facut vreodata adica iti da senzatia ca inventeaza pt prima data cinema-ul, camera de filmat, si ca imbina in mod surprinzator filmarea vie, "pe bune", a realitatii vulgare cu scene mai teatrale, precum scena in care tatal lui Billie ii canta presupusei sale nore in dormitor, sau scena in care Cristina Ricci danseaza in sala de popice....

Stiu la ce te referi.Era doar o gluma.

Lupii tineri din ziua de azi....hihi
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2008, 10:19   #5
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
da, cred ca te-am luat foarte in serios pt ca simteam nevoia sa vbesc despre filmul asta si sa-l impartasesc dar voi....
nu l-a mai vazut nimeni? e un film atat de special
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2008, 21:48   #6
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
eu l-am vazut, dar nu mi-a schimbat viata... decat in sensul ca afli cu aceasta ocazie cam ce fel de personaj e vincent gallo.
da, eu raman la ideea- dupa ce am vazut filmul asta si pe ala cu chloe sevigny- tot mai bun mi se pare rolul secundar facut de gallo in arizona dream... that's what i call art... 8)
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2008, 02:26   #7
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
o sa ma extaziez iar si o sa zic ca atunci cand cineva pronunta notiunea FILM, imi vine instant in minte Buffallo....
rolul din Arizona e superb....dar Gallo poate mai multe si mai diverse...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells