Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Mar 2007, 16:14   #21
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
dk nu s intelege c spui cre k vina iti apartine, c zici d asta?!
invata sa scrii mai clar, fara imbirligaturile kre iti sint precum un 'brand d (medic d) tzara'!!
a t exprima limpede si concis e o oglinda a felului in kre gindesti; tu t exprimi confuz (si nu sint primul sau singurul kre ti-o spune, asha k ar trebui sa t puna p ginduri)
mda, tu si herbert sunteti cap-compasul morfologiei, semanticii si cracanarii lingvistice pe forumul asta...

ps: naveta la tzara pe care ai facut-o vad ca te-a marcat si vrei razbunare....
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2007, 16:18   #22
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
esti prost informat: n-am facut nicio 'naveta la tzara'!

eu iti sugeram (pina sa devii badaran si sa treci la insulte, lucru kre t caracterizeaza!) k a spune dspr 'tgs' k e un film povestit cronologic kre contine rasturnari d situatie e la fel d 'original' k si a spune k e in culori si regizat d de niro...
faptu k ai zis k e 'sec' e insuficient: trebuia sa specifici dk e sec k un vin sau k un martini
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2007, 16:29   #23
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
esti prost informat: n-am facut nicio 'naveta la tzara'!
ah, da, Videle e un veki targ cu doua ulitze in plus fatza de un satuc...

Quote:
eu iti sugeram (pina sa devii badaran si sa treci la insulte, lucru kre t caracterizeaza!)

eu insult doar pe cei ce ma insulta. ai facut-o primul, asa ca taci respectuos daca nu mai vrei...
Quote:
k a spune dspr 'tgs' k e un film povestit cronologic kre contine rasturnari d situatie e la fel d 'original' k si a spune k e in culori si regizat d de niro...
am spus ce-am vazut si nu cred ca e un neadevar. ok, e un truism, dar nici nu-mi propusesem ceva hiperbolic.
mai grav e ca eu iti scriu clar ca-ti dau '21 Grams' ca si contra-exemplu, iar tu ma intrebi de ce-l compar?!!!!!!
cine pe cine nu intelege?!
eu propun sa ne evitam reciproc pt ca oricum ne pierdem vremea in discutii inutile.

ps: orice ai scrie in continuare referitor la postarile mele iti daruiesc punctul definitiv. PUNCT.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2007, 17:13   #24
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
1 nu stiu dspr c 'videle' vbesti :?
2 sa 'tac respectuos'?! crezi k meriti respectu meu? si oricum, nu s-a nascut omu ala kre sa ma reduk p mine la tacere :lol:
3 dk vei posta prostii - k pina acum - fii convins k o sa l sanctionez! persoana kre l face imi este indiferenta; reactionez doar la mesaj
PS recunosc k nici nu t citesc cu f mare atentie, posibil sa iar drept negatie o afirmatie sau un exemplu drept contraexemplu (vezi kestia cu '21 grame'). dar c sa-ti fac? dk nu esti in stare sa-mi tii atentia treaza cu postarile tale imbrehanite...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2007, 18:53   #25
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'brand d (medic d) tzara'!!
Tipic pt. cronicaru' trecut de primele tinereti, toti e prosti numa' el e motzu'. Btw, pe unde mai iei masa moca, sau reformuland, unde te-ai mai ploconit cu flori ca sa primesti mancare gratis ? ))
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 20:06   #26
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'brand d (medic d) tzara'!!
Tipic pt. cronicaru' trecut de primele tinereti, toti e prosti numa' el e motzu'. Btw, pe unde mai iei masa moca, sau reformuland, unde te-ai mai ploconit cu flori ca sa primesti mancare gratis ? ))

1 ASHA E!
2 la mazagran (tu connais pas) 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 21:07   #27
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Ok, pana la urma.. merita sau nu? Am luat o portie zdravana de filme cu si despre C.I.A., nu le mai simpatizez asa mult. Totusi, Jolie parca-mi surade..
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 21:38   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Meritä, e bine lucrat.
Cu precizarea: dacä ai apetentä pentru ritmul narativ lent; altfel, te-ar putea plictisi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2007, 23:58   #29
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by Pitbull:
Meritä, e bine lucrat.
Cu precizarea: dacä ai apetentä pentru ritmul narativ lent; altfel, te-ar putea plictisi.

Multumesc frumos, exact ce aveam nevoie sa aud.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2007, 19:37   #30
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Quote:
ufff... greu cu logik p la craiova p-acolo
:lol: :lol: :lol:
Verry, verry, trrrue! (zise rusul).

(Am sa postez si impresiile mele dupa vizionare.)
E interesant, Pitbull, m-ai convins.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2007, 20:42   #31
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
We are here to serve. :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 14:57   #32
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Inceputul CIA si ce a fost inainte de acest inceput.In primele 10 minute de vizionare mi-am zis: daca scriu 6 randuri despre acest film, strict pe subiect, l-am inteles.
Serul adevarului, morti misterioase, fapte misterioase, secrete pazite cu viata deoarece informatia inseamna totul, informatia iti ofera putere, informatia schimba un popor.
Nimeni nu e mai presus de informatie.
Si totusi, uneori iubirea razbate cu greu aceste ziduri ale controlului si dezvaluie o mica unda de omenie in tot acest angrenaj al secretelor.
Pentru ca totul este secret si nu trebuie sa ai incredere in nimeni. Daca mai adaugam ca cele mai mari temeri ale noastre vor deveni realitate devenim expusi si slabi.
Exact aceasta senzatie de nesiguranta ti-o da filmul pe tot parcursul lui. Probabil despre asta vorbea marx creand atatea dispute, despre nesiguranta care persista perpetuu, infailibila, care vine asteptata, scurgandu-se prin fluidele imperfecte umane.
Control al intereselor, al informatiei si nesiguranta a proprie-i intimitati.
Edward Wilson stie toate acestea si isi suprima umanul dincolo de limitele acceptate de apropiati. Pentru ca CIA (NU CIA-ul!) este un mecanism feroce iar personajul lui Matt Damon devine el insusi acest mecanism. Discretia ocupa loc fruntas si este inzestrat cu o din ce in ce mai mare putere.
Vorbeste doar cand trebuie, este meticulos si sistematic, nu greseste, asemenea unui cyborg al spionajului, indestructibil.
Isi castiga respectul si onoarea. Isi pierde insa viata pe care o putea avea.
Ma intreb, cum poti pastra cateva zeci de ani un bilet de sicucidere, apoi il citesti, il arzi urmandu-ti calm agenda zilnica ca si cum ai fi spart un pahar?
Si Edward Wilson face doar o mutare inteligenta de sah. Nu greseste. The Good Shepherd.
--------------------------------------------------------------------------------
Filmul nu este cel mai bun pe tema. Aminteste pe alocuri de "The Recruit" unde la fel acelasi: "nimic nu e ceea ce pare" guverneaza CIA, de "Spy Game" la ideea cu inceputul si altele.
Coloana sonora este parca prea buna fata de produsul final.
Angelina Jolie, la fel ca in "Alexander", comfirma faptul ca este o actrita excelenta ce isi alege prost rolurile.
Matt Damon este impecabil, indescifrabil insa insuficient. Spre finalul filmului as fi simtit nevoia unui actor mai matur, un Russel Crowe de exemplu.
Robert De Niro, ca si cum si-ar anticipa "the end-ul", aminteste de Marlon Brando din "The Score". La fel ca Mel Gibson si Clint Eastwood complica lucrurile simple incercand sa comprime in filemele "de batranete" , mai multe filme in care erau doar actori. Si aici "de batranete" are sensul de "regie de fitze".
Totalitatea scenelor filmului seamana cu un lant de farfurii de dulceata, din fiecare primim cate o lingurita si mergem la urmatoarea. Asa cum spunea si Pitbull, fiecare scena se incheie cu doza necesara pentru a putea merge mai departe.
Iar cele mai importante doze sunt (poate): "Fidel Castro", "Toata viata am trait in nesiguranta!".
Recunosc ca nu am inteles in totalitate acest film. Trebuie sa-l revad.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2007, 14:56   #33
Pui
Junior
 
Pui
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 73
cea mai mare porcarie posibila,actorii is buni da au jucat prost,shi subiectul ii bun da ma rog jale so facut din el,rober de niro cred k era in criza financiara
__________________
"Prostii mor da' prostia ramane.."(I.L. Caragiale)
Pui is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells