Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jan 2004, 18:25   #1
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
Filme bazate pe carti

Mi s-a parut un subiect foarte interesant ,trebuie sa scrietzi care vi se pare cea mai reushita sau cea mai proasta ecranizare.
pt mine cea mai reushita "The great Gatsby " shi cea mai proasta (de fapt chiar oribila ) 1984 shi poate shi "Dune " care n-a reushit sa redea pe pelicula maretia lui F.Herbert.Ashtept parerile voastre!
(aceasta eshte shi o ocazie grovaza pt. fanii LOTR sa spuna daca au fost sau nu multumiti de ecranizarea dupa cartea lui Tolkien)
__________________
...........................................
Danica is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 18:31   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Hmmm... Done before... Absolut tot (si de multe ori au degenerat in discutii imposibile pe la "Cafenea")
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 18:34   #3
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
DAMN! pe bune ?shi eu care credeam ca este un subiect nou!
__________________
...........................................
Danica is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 18:37   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Nu vreau sa... critic, dar dupa cum au degenerat discutiile anterioare (mai ales "The Alchemist - Higly Anticipated Movie?") eu nu as mai deschide o discutie pe tema asta ceva timp... Dar se pot continua celelalte...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 18:54   #5
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
da ,dar nu putem discuta despre ecranizari in general?pt ca sunt multi membri noi care n-au apucat sa-shi spuna parerea (de exemplu eu!).
__________________
...........................................
Danica is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 19:14   #6
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Danica - marea mea promisiune in materie de critica de film (astept studiul despre Woody Alenn!!!), eu as aduce aici vorba despre The English Patient, un film care e mult peste romanul (obscur, fracturat, plicticos in cele din urma) scris de Michael Ondaatje. Minghella, regizorul, a scos din anonimat acest roman.
Filmul mi-a placut mult. Un timp m-am crezut si eu un nobil maghiar, eroul interpretat magistral de Ralph Fiennes, care e seducator-nepasator-egoist-tandru-tradator-cu pedigri etc, care iubeste o dulceata cum este Kristin Scott Thomas. Filmul a luat 9 premii Oscar(film, regie, actrita in rol secundar (Juliette Binoche), imagine (vai, nisipurile acelea vii, cum pielea omului!!!), decoruri, costume, sunet, montaj si muzica (e rascolitoare, o ascult si acum cu placere). Dupa succesul filmului, cartea lui Ondaatje s-a vandut in tiraje mari.
Ce crezi tu despre Pacientul englez? See you!
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 19:38   #7
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
daca chiar eshti serios in legatura cu allen da-mi ceva timp sa il distrug pe micul ochelarist de nici mama lui n-o sa-l mai recunoasca!! dar nu asta este tema .cat despre Pacientul Englez ..hmm ..not so bad ..din pacate nu am citit cartea shi deci nu pot sa zic daca este sau nu o ecranizare buna .in orice caz filmul a fost bunicel..Minghella e fantastic(mi-a placut Talentatul Domn Ripley).apropo ce zicetzi de ecranizarea (pardon incercarea nereushita de film ) a Imparatului Mushtelor?Sunt unele carti care nu ar trebui sub nici o forma sa fie ecranizate !!!!
__________________
...........................................
Danica is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 21:33   #8
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Danica:
DAMN! pe bune ?shi eu care credeam ca este un subiect nou!

Nu nu este subiect nou ... shi Cred k o sa vada shi Ricutza kre a mai prins inca vreo 3 topicuri de acest fel ... :lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 21:38   #9
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
well!too much is never enough ,no?adica am vazut multi novici ,ei saracii ce sa faca daca nu l-au prins atunci?
__________________
...........................................
Danica is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 23:08   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pai, cel mai bine pentru noi toti, ar fi fost sa-l caute...cel putin 2 dintre subiecte contineau cuvantul "ecranizare"....
presupun ca am putea continua discutia aici, atata timp cat nu discutam despre exact aceleasi carti despre care s-a mai vorbit si in subiectele precedente...
asa ca eu recomand novicilor sa le citeasca mai intai pe acelea(ma refer la subiecte)...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 23:31   #11
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by ricutza:
pai, cel mai bine pentru noi toti, ar fi fost sa-l caute...cel putin 2 dintre subiecte contineau cuvantul "ecranizare"....
presupun ca am putea continua discutia aici, atata timp cat nu discutam despre exact aceleasi carti despre care s-a mai vorbit si in subiectele precedente...
asa ca eu recomand novicilor sa le citeasca mai intai pe acelea(ma refer la subiecte)...

Io' chiar nu mai pot face fatza la nca un subiect de genu asta ... sa reluam aceleashi discutzii ... inca odata ... ma doar deja capu' ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2004, 23:33   #12
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Se pare ca trebuie sa incepem o campanie de promovare a butonului "search/cautare"

In fine, niste linkuri ajutatoare pt. novici:

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...anizari&hist=0

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...anizari&hist=0

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...anizari&hist=0
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2004, 08:26   #13
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
hmm.. da ..ar fi trebuit sa caut!
__________________
...........................................
Danica is offline   sendpm.gif
Old 28 Jan 2004, 11:29   #14
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Blochez si topicul asta. PLS, continuati discutia aici, cea mai recenta dintre discutiile pe tema asta dintre cele amintite de Danny.
daniel is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells