Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Nov 2003, 11:13   #1
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
A talking picture - film prezentat la Dakino

Am ales dintre filmele prezentate « A talking picture » si pentru ca sunt putine sanse sa ajunga la noi pe ecrane. Atunci cand filme americane strang cateva mii de spectatori un film portughez ce sanse ar avea ? Ar putea atrage distributia, dar subiectul sigur nu.

Un film vorbit. Esti avertizat inca de la inceput, astfel incat nu va trebui sa acorzi prea multa atentie imaginilor. Care din pacate sunt la nivelul cinematografiei de la inceput de secol. Pauze lungi in care prova sparge valurile, sau vaporul inainteaza in noapte din stanga in dreapta ecranului. Imagini simple probabil si datorita fondurilor scazute. O scara in spatele careia se presupune a fi vaporul, o punte meschina care contrasteaza cu luxul vapoarelor de croaziera.

Citisem inainte pe diverse site-uri ca unii nu au reusit sa reziste vorbariei si au iesit din sala. In momentul in care am realizat ca filmul nu va fi tradus in romana am ramas perplex. Un film vorbit netradus in romana ? In plus intr-o tara francofona in care se vorbeste mai mult engleza filmul a fost titrat in franceza. Incet incet am inceput sa ma obisnuiesc si in cele din urma am fost surprins cat de mult am inteles (minus ceea ce a spus Deneuve, mi-a fost foarte greu sa o urmaresc).

De altfel pentru cei care nu au vazut filmul si au citit despre el cate ceva va pot spune ca vorbaria nu a fost nici pe departe grea, informatii de cultura generala pe care in mare le cam stim cu totii plus plus o discutie de salon. La sfarsit chiar m-am mirat cat de repede a trecut timpul.

A fost ceva deosebit, un film european, lent, nici pe departe plictisitor, realizat insa un pic fortat, la inceput cel putin am avut senzatia ca au fost lipite (intr-o ordine logica totusi) mai multe reportaje, cu un final la care nu te astepti si care forteaza cred mesajul filmului intr-un mod inutil.

La sfarsit actrita portugheza din rolul principal prezenta la festival, printre alte cuvinte, s-a simtit obligata sa aminteasca ca acest film este realizat de un regizor care are 96 de ani ( si a scris si scenariul as adauga eu)

Il remarc in mod special pe Malkocich.
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 12:12   #2
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by Junior:
Atunci cand filme americane strang cateva mii de spectatori un film portughez ce sanse ar avea ?

In ce sens "strang cateva mii de spectatori"? Sunt adusi cu arcanul sau vin de buna voie? Sa fie cumva vorba de o conspiratie americana?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells