Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Mar 2003, 14:59   #1
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Callas forever

Fara exagerare, un film superb.
Un film pe care toate "starletele" noastre muzicale ar trebui sa il vada inainte a se mai sui pe scena.
Fanny Ardant este exceptionala, pentru mine ea ar trebui sa castige de departe oscarul de anul acesta.
Dupa ce am vazut filmul asta simt nevoia sa ma duc la opera sau macar sa ascult un disc cu muzica asta divina... Nu va asteptati la un film comercial despre viata lui Maria Calas, ci la ceva mult mai subtil de atat, la o poveste despre ridicare si decadere, despre agonie si extaz.
Ce sa spun, duceti-va sa il vedeti, nu veti regreta.
Daca exsita careva in lumea asta care are filmul pe DVD sau divX, dau oricat doar sa pot sa il am la colectie !!!
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2003, 21:37   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mie nu mi-a prea placut Zeffirelli (sau cum se scrie). "Callas Forever" nu mi se pare un film exceptional, e un film de mijloc. A nu se contasta Fanny Ardant, Angela Lansbury si mai ales Jeremy Irons, care isi face o cariera din ce in ce mai cameleonica.

Punctul tare al filmului, prea putin exploatat, este muzica de opera. Nu sunt amator, dar m-a fascinat sa vad imagini de opera (muzica+dans+actorie) intr-un film. Regizorul putea sa se concentreze mai mult pe latura asta. Nu era in spiritul filmului, dar mie mi-ar fi placut mai mult.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2003, 21:43   #3
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Ideea e ca nu s-a vrut un simplu film care sa prezinte o opera, cum e Carmen. Regizorul a vrut sa mearga pe ideea de originalitate a creatiei, ca tot ce este fals nu isi are locul in adevarata arta...

E un film mai profund decat pare la prima vedere, muzica este doar un "ambalaj" ce-i drept deosebit de reusit, dar nu trebuie sa iti ia asta ochii... Filmul urmareste cu totul altceva, si poate pentru asta mi-a placut asa de mult.
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2003, 20:17   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Eu am spus doar ca muzica este punctul tare al filmului, nu ca asta este ideea. Am mai spus ca nu este in spiritul filmului concentrarea pe muzica. Cred ca regizorul a incercat sa arate altceva, dar nu a reusit. Filmul are pretentia sa fie profund, dar nu reuseste sa arate asta. Mai interesanta decat ideea enuntata de tine (sper care cred ca regizorul a incercat sa bata) este prezentarea caracterului cantaretei, incapatanata si speriata, chiar terifiata. Pentru mine "Callas Forever" nu este un film de referinta. E doar Jeremy Irons si Fanny Ardant. Si societatea deceniului 8.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2003, 21:30   #5
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
sa va zic ceva. e primul film din cite am vazut la care publicul a ramas pe scaune pina genericul de final al filmului s-a epuizat si ecranul a ramas alb. La Callas cinta Casta Diva din Norma, iar oamenii ramasesera inmarmuriti pe scaune... including myself care aveam caseta cu aria respectiva acasa! ce mai e de spus? banalitati! ca irons joaca super, ca fanny ardant e callas herself ( a avut grija zefirelli), ca filmul este o pledoarie pentru sinceritate si demnitate in muzica, arta si in general...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2003, 21:27   #6
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Pacat ca n-a avut nici macar o nominalizare la Oscar, mai ales Fanny Ardant.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells