Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Dec 2013, 11:17   #1
gorun
Novice
 
gorun
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 3
Remember :film japonez cu samurai

O zi buna si La multi ani!

Am vazut in copilarie un film japonez cu un samurai singuratic care soseste intr-un oras si volens nolens este implicat in conflictul dintre doua clanuri rivale.Samuraiul face un joc dublu in tot acest conflict avand grija sa pozeze in "baiat cuminte" , desi taia in stanga si-n dreapta cam tot ce misca (intr-una din scene taie 10 insi aflati la un moment dat intr-o incapere si care realizasera ca face joc dublu).
In final pleaca cu cativa tineri dupa el care-si doreau sa le devina maestru, dar la iesirea din oras este asteptat de unul din sefii unuia dintre clanuri (Izo parca era numele lui , dar nu sunt deloc sigur) care era convins ca samuraiul nostru ii dejjucase planurile.Lupta e foarte scurta:in timp ce Izo trage pe jumatate sabia , samuraiul isi infige mainile in pieptul lui si-i smulge inima.Acuma va rog sa ma iertati daca cele relatate nu sunt chiar din filmul asta sau sunt rodul imaginatiei care incearca sa umple un gol de memorie, de aceea va rog sa ma ajutati sa identific acest film.Dupa acea scurta lupta ii ameninta pe tinerii care doreau sa-l urmeze ca vor avea aceiasi soarta, acestia renunta, iar samuraiul pleaca singur pe drumul sau.

Multumesc foarte mult!
gorun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2013, 17:22   #2
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
cred ca e vorba de doua filme. amandoua de Kurosawa, amandoua cu Toshiro Mifune in rolul principal. Yojimbo e cel in care samuraiul se implica intr-un coflict intre doua clanuri dintr-un sat, iar Sanjuro e cel in care samuraiul ajuta un grup de tinerii sa rezolve o intriga, tineri care la final vor sa-l urmeze ca discipoli.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells