Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jan 2005, 16:27   #21
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
P.S. otoo e mezzo, filmul despre care tot discutam, si el a luat premiul oscar pentru best foreign language film... asa ca informatie...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 16:32   #22
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
federico fellini a fost nominalizat de 12 ori la oscaruri si nu a luat nici unul.a luat un premiu onorific in 1993 (In recognition of his cinematic accomplishments that have thrilled and entertained worldwide audiences)
premiile pentru best movie ca sunt foreign sau in limba engleza revin producatorilor.deci premiul pentru otto e mezzo ca si celelalte care au luat nu i-au revenit lui fellini.
asta ca sa stii si tu.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 16:36   #23
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
bine, ramai tu de parerea asta. nu vreau sa ma cert pe un topic din asta...
daca tu crezi asa, asa sa fie.
bafta mai departe in viata...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 18:30   #24
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
apropo de schimbarea parerilor in timp - culmea ! in cazul meu, primul film al lui fellini pe care l-am vazut ('la dolce vita') nu m-a impresionat deloc. stateam cu picioarele pe pereti sperand sa se termine filmul (un record pt fellini - 181 minute).

astazi, fellini este unul dintre preferatii mei, iar 'la dolce vita' il privesc cu alti ochi. eu credeam ca fellini te impresioneaza din ce in ce mai mult pe masura ce inaintezi in varsta.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 18:52   #25
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
@Longshot

Fellini a cam luat asa:

Cannes - Premiul cu ocazia celei de-a 40-a aniversari - Intervista
- Marele premiu din partea Comisiei Tehnice - Roma
- Palme d'or - La dolce vita
Venetia - Leul de argint - I Vitelloni
- Leul de argint - La strada
- Leul de aur pt intreaga cariera
New York Film Critics Circle - premiul pt cel mai bun film strain - La strada, La dolce vita, 8 1/2, Giulietta degli spiriti
- premiul pt cel mai bun regizor - Amarcord
- premiul pt cel mai bun film - Amarcord

de Oscar s-a scris deja

asa ca apuca-te si numara premiile de mai sus, sau si festivalurile respective ti se par comerciale...apoi mai vorbeste

si ce daca premiul pt cel mai bun film il inhatza producatorii? Este atat meritul intregii echipei care a realizat filmul, cat mai ales si al regizorului.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 19:00   #26
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
bai bai bai.habar nu am de unde ai tras tu concluzia ca am luat in misto numele lui fellini negandu-i meritele.pur si simplu am postat o statistica.de altfel nici kubrick nu are nici un oscar, nici hitchcock.sunt multi altii.a le nega impactul asupra cinematografiei ar fi stupid.de aceea nici nu am facut-o.
si e adevarat ca un film e meritul intregii echipe, dar cum fiecare categorie de participanti in aceea echipa are premiul ei asha si producatorii primesc premiul academiei pt cel mai bun film.nu am hotarat eu asta si nu am zis ca e bine sau nu ci pur si simplu asta e starea lucrurilor.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 19:05   #27
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
no stai asa, ca n-am zis ca l-ai luat la misto...mi s-a parut ca ai vrut sa dai in el un pic

cat despre regizorii amintiti, ai mare dreptate
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 01:59   #28
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
mersi cinemania.

@ notorious

da, si eu m-am plictisit prima data ingrozitor la dolce vita... a doua oara cand l-am vazut insa, dupa ce-am mai 'invatat' ceva, mi-aplacut mult de tot. sigur, nu e preferatul meu a lu' fellini, dar e foparte bun si... frumos.

am revazut azi, asa de drag, otto e mezzo. daca mai scrie cineva ceva destept pe aici, poate scriu si eu la ce m-am mai gandit, revazand tot filmul.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 10:15   #29
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Ar mai fi si episodul Toby Dammit (ce nume !), din tripticul Povesti extraordinare, coregizat alaturi de Malle si Vadim. Am mai vorbit de el, dar s-a pierdut prin neguri.
Episodul respectiv mi s-a parut si cel mai reusit.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 13:52   #30
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Longshot:
de altfel nici kubrick nu are nici un oscar, nici hitchcock.
Kubrick are... pentru efecte speciale la "2001" :lol: P.S.: Sa nu uitam de Scorsese! Daca nici anul asta...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 15:43   #31
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Nae:
da, si eu m-am plictisit prima data ingrozitor la dolce vita... a doua oara cand l-am vazut insa, dupa ce-am mai 'invatat' ceva, mi-aplacut mult de tot. sigur, nu e preferatul meu a lu' fellini, dar e foparte bun si... frumos.

corect. fellini este de analizat pe ansamblu, la fel ca si bunuel, wilder, tarkovski, godard s.a.

@MinRep

am citit undeva ca stanley kubrick a luat un oscar pt imagine. ma rog, teoretic, deoarece kubrick se substituise efectiv DOP-ului, caruia ii raspunsese la intrebarile insistente: 'stai locului si nu face nimic !'. :lol:[/quote]
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 21:01   #32
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
am citit undeva ca stanley kubrick a luat un oscar pt imagine. ma rog, teoretic, deoarece kubrick se substituise efectiv DOP-ului, caruia ii raspunsese la intrebarile insistente: 'stai locului si nu face nimic !'. :lol:
:lol:

Da, relatarea respectiva e din "Spartacus", cand Russell Metty (DOP) a fost instruit sa-si vada de treaba, nu a facut - probabil - nimic mai mult decat sa aduca camerele de filmat pe platou, dar a primit totusi OSCAR-ul. Pe de alta parte, ma indoiesc ca John Alcott (cu care Kubrick a lucrat la patru filme si care a si luat OSCAR pt. "Barry Lyndon") a fost tratat la fel.

Kubrick, totusi, are un singur OSCAR, pentru "2001", desi a reusit performanta unica sa aiba patru filme consecutive nominalizate pentru cel mai bun film, cel mai bun regizor si cel mai bun scenariu, el contribuind ca producator, regizor si (co-)scenarist...



In fine, sa intoarcem discutia inspre Fellini din nou...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2006, 20:58   #33
77ravens
Senior
 
77ravens
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
fanii mai nostalgici ai lui Fellini ar trebui sa vada "interviul",un happy goodbye
__________________
black cherry red drapes
77ravens is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2007, 21:14   #34
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Eu am filmul dar nu am subtitrarea pt el
Ma poate ajuta careva?
Eu am gasit pe net doar varianta pt 2 cd-uri si eu am unul (23,976)
__________________
Numai Filme
aayana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2007, 22:53   #35
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Ce activitate era p-aici candva.
Pentru subtitrari incearca pe titrari.ro , cu toate ca aia sunt destul de batuti in cap.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2007, 23:04   #36
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Pai hai sa facem activitate din nou, asta si incercam
__________________
Numai Filme
aayana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2007, 15:23   #37
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Nu am vazut sa fi mentionat cineva faptul ca filmele lui Fellini se disting intre ele ca si forma si continut estetic, intrucat regizorul si-a inceput cariera in neorealism (nu neaparat in aceeasi perioada, caci Neorealismul se "termina" oficial prin anii '50 si ceva) apoi a continuat in "fellinism". Adica este mai mult decat evident ca Notti di Cabiria si Otto e mezzo sunt filme complet diferite, estetic vorbind, ideologic, tematic, etc. Parca ar fi doi autori de film cu viziuni opuse asupra filmului si asupra "temelor" si "subiectelor" la care trebuie sa se refere.

Una este Notti di Cabiria in care avem un tablou social (al marginalilor) din Italia anilor 50 si cu totul altceva este Dolce Vita sau Otto e mezzo, filme care ridica cu totul alte probleme, care tin de rafinament (ati spus deja care sunt acelea, arta, regizorul, religia, etc)
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2015, 20:05   #38
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 552
Fellini are multe filme bune care imi plac. Dintre ele pe 8 1/2 il consider cel mai bun. Are tematica generoasa, lucruri cu influienta.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells