Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Mar 2004, 08:04   #1
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Mystic River

In primul rand doresc sa le urez membrilor Academiei Americane de Film, daca imi este permis, "Sa traiti, sa infloriti, si la anul s-o mierliti!". De ce? Pentru ca tocmai am vazut Mystic River, care, din punctul meu de vedere nici nu se compara cu LOTR3, fiind net superior. Ok, nu din toate punctele de vedere; cate efecte speciale se puteau introduce in acest film? Se puteau, dar erau de prisos.
Dar macar un Oscar pentru regie si unul pentru Best Picture tot era necesar. Lasand la o parte statuetele binemeritate pe care deja le-a castigat. Eastwood a facut o treaba superba, drama pe care am urmarit-o fiind unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut eu vreodata.
Toti actorii joaca superb, scenariul este foarte bun, unghiurile de camera si dramatismul sunt superbe, nimic nu se grabeste in acest film.
Laurence Fishburne nu face un rol prea reusit, interpretarea politistului putand sa fi fost mai cruda, aratand un politist obiectiv si suspicios. Bacon insa joaca si el foarte bine; sunt cam subiectiv cand spun ca ar mai fi trebuit sa fie inca un premiu Oscar special pentru el, dar asta e parerea mea.
Robbins si
Nu il ratati cu nici un pret, chiar daca ruleaza la Multiflex si pretul e destul de saltat. Si asta multumita distribuitorilor care, cel putin in Bucuresti, l-au adus doar intr-o singura copie, 3 milioane+ locuitori avand teoretic la dispozitie sala 1. :evil:
[10/10]
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2004, 09:49   #2
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Dezamagire

Pe mine Mystic River m-a dezamagit. Intr-adevar, Sean Penn joaca bine, dar filmul n-are nimic deosebit. Este un film clasic de Hollywood. :cry:
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2004, 11:18   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
right on target, dane! cu rezerva ca mie sean p nu mi-a placut - in orice caz, nu mai mult ca tim r!
clasicismul va imbalsama lumea - si-apoi o va expune intr-un muzeu...
e genul de film pe care, daca-l povestesti & nu-l vezi, iesi mai cistigat decit daca-l povestesti dupa ce-l vezi! :wink:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2004, 12:40   #4
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Intre 21 gramms si Mystic River Sean Penn scoate de un Oscar,filmul nu-i chiar rau insa nu iese in evidenta cu nimic,oamenii care l-au facut isi cunosteau meseria.

Si pana la urma ce poti cere de la un film in anul in care LOTR a papat 11 Oscaruri.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2004, 02:52   #5
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
filmul incepe mai moale, dar treptat devine din ce in ce mai tensionat. Tim Robbins intr-adevar joaca cel mai bine. Sean Penn isi intra bine in rol, insa nu pot sa zic ca se autodepaseste (asa cum o face in She's So Lovely, 21 Grams sau U-Turn). Evident ca a meritat Oscarul mai mult decat ceilalti nominalizati. (Aparent) e un thriller clasic ca subiect, intr-adevar, totusi impresionant, si are cateva faze memorabile. Nu m-a plictisit deloc, l-as revedea cu placere. De remarcat e si coloana sonora, semnata de regizor, clasica si ea dar potrivita atmosferei filmului.
Nu stiu de ce, in unele momente mi-a adus aminte de 25th Hour.
[8/10]
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2004, 09:20   #6
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Film bun , regizat destul de bine(desi nu sunt un mare admirator al lui Clint Eastwood) . Meritul lui este in primul rand ca a stiut sa-si aleaga foarte bine actorii, dar punctul forte al filmului ramane totusi scenariul excelent.
In ceea ce priveste jocul lui Penn , mi s-a parut putin fortat in unele momente si o spun cu regret pentru ca e si ramane unul din actorii mei preferati , dar m-a convins mult mai mult in alte roluri (Dead man walking, I am Sam sau mai recent 21 grams).
De altfel la Hollywood in opinia mea se poarta sa se dea oscaruri in compensatie , nu atunci cand meriti intr-adevar ci atunci cand ti-a venit randul (alte exemple : Denzel Washington sau Russell Crowe).
Excelenti mi s-au parut Tim Robbins si Marcia Gay Harden.
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2004, 02:02   #7
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
mie mi-a placut scenariul si atmosfera(data mai ales de imagine). sean penn m-i se pare ca joaca foarte fortat(dar, de acord sunt un mare fan 21 gramms, "him included"). la fel si tim robins. parca toate momentele sunt asa, putin fortate(de genul: nevasta lui tim robins ramane singura dupa o discutie tulburatoare cu el si cu figura tremurata mai zice ca pentru ea, dar cu voce tare, de fapt pt noi spectatorii...in fine nu-mi aduc aminte ce, dar era usor penibil).
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2004, 17:50   #8
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
good point :wink:

Last edited by Pitbull : 16 Aug 2009 at 17:28.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2004, 15:13   #9
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
cand am iesit de la film nu m-am putut abtine sa nu ma gandesc la cei mai buni 2 amici ai copilariei mele. doar atat. si un nod amar in gat.
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2005, 21:16   #10
ciresar
Novice
 
ciresar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 15
Porcarie domle' ! Singurul lucru care m-a sensibilizat a fost titlul. Doua povesti care pareau sa cresca in intensitate si pana au dus la un mare fas... Au bagat doi iepuri in palarie si in loc sa iasa friptura la rotisor s-a stricat bagheta sau a facut gripa magareasca magicianul! Poate s-a zvonit ca moare Penn de vreo maladie incurabila si au decis sa-i dea Oscarul. Merita cu varf si indesat premiul pentru alte roluri si cum i s-a dat peste mana actorul a decis ca ce-i in mana nu-i minciuna ca altfel nu inteleg de ce a acceptat premiul!
ciresar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells