Păreri The Bucket List

(2007)

Ultimele dorințe

Rihanna pe 18 Octombrie 2009 01:19
daca ai avea o gramada de bani si putin timp de trait,ce ai face?ti-ai petrece timpul cu cei dragi,ai intra in depresie sau ti-ai indeplini cele mai nebunesti dorinte?!...tema nu e noua,abordarea nici ea,insa "The Bucket List" e genul de film pe care vrei sa-l vezi si care te arunca in butoiul de melancolie.filmul nu ofera imagini extraordinare,nu are un scenariu genial,nu e original...dar e un film care te indeamna la reflectie,la introspectie,te impulsioneaza,e acel gen de film motivational de care avem nevoie din cand in cand.si pentru ca sigur fiecare ne gandim macar o data la lucrurile pe care nu vrem sa le ratam in viata...filmul e fantezist.prezinta o poveste care are putine sanse se de a se intampla in realitate,insa te lasa sa speri.aduce in discutie vechiul subiect al regretului la sfarsit de drum,te face sa reconstientizezi ca viata nu e decat o insiruire de clipe traite sau… citeşte
sebyelton pe 19 decembrie 2009 14:18
ce bine ai punctat! cel mai bun cometariu care se putea da!
userfaranume pe 12 noiembrie 2022 14:03
Asta in filme. In realitate, cati au sansa asta ?
RoTaRel pe 06 Februarie 2009 22:38
MAGISTRAL !!!!! Jack Nicholson si Morgan Freeman joaca exceptional ! Merita vazut la cinema !
-Wizz- pe 14 iunie 2010 13:05
cea mai tare combinatie :X
elena pe 09 Februarie 2008 22:14
Super film... Super mesaj... Daca am putea sa luam o mica pauza in viata noastra agitata (in care facem ce ar trebui si, de cele mai multe ori, nu ceea ce ne-ar face placere) pentru a trai cu adevarat si nu sa ne lasam doar dusi de val ar si extraordinar pentru noi si pentru cei din jurul nostru...
Gabriela Sirbu pe 18 Ianuarie 2008 16:06
Este pacat ca ne vine curajul sa ne traim viata la maxim, sau sa facem lucruri nefacute, numai in situatii limita. De fapt acesta este singurul mesaj al acestui film minunat: SA TRAIESTI SI SA CAUTI FII FERICIT, fara a demonstra nimanui nimic! Intr-adevar un film de colectie.
hun pe 17 iulie 2012 21:25
Hai sa fim fericiti noi doi la maxim :))
Mihai M. pe 04 Martie 2008 20:19
B U N !!!
Nu pot abuza de alte adjective pentru ca scenariul mai lasa de dorit, pe alocuri, dar per total, cei doi monstri sacri au o prestatie remarcabila. Nu cred ca rolul bogtasului carcotas si extrem de nesuferit si ciufut ar fi putut fi jucat de alt actor decat Nicholson.Poate doar de Pacino...Iar Freeman este impecabil. Avea dreptate un alt cinefil camd se referea la cei doi ca la un vin bun...

diana pe 10 Aprilie 2008 21:14
Un film bun. Cei doi actori pot juca orice rol daca sunt impreuna. Ideea simpla, dar interpretarea de exceptie. O lectie de actorie.
eugen pe 04 Ianuarie 2009 12:47
extraordinar, am ramas fara cuvinte.N-am plans in viata mea la un film.
pst35 pe 9 septembrie 2010 20:19
Nu ai plans in viata ta la un film? :) atunci nu ai vazut Hachiko.A.Dogs.Story sau varianta japoneza Hachiko.Monogatari[1987], vezi-le si tirmite-mi msg :)
So.aLone pe 19 iulie 2012 21:52
de acord cu voi !!
mihaih pe 01 Septembrie 2008 14:26
Un film ce clar nu trebuie sa lipseasca din colectia de filme a oricarui cinefil.
WhiteWolf pe 15 Februarie 2008 02:15
Doi actori pe deplin maturi si carora inca nu le-a disparut pofta si dorinta de a crea si impartasi emotii, sentimente si intrebari.
Scenariu excelent, dialoguri fabuloase 99% din timp si un subiect care face chiar mai mult decat sa iti dea de gandit.
Un film care merita vazut, un film care merita cat mai mult popularizat si un adevarat regal actoricesc al ambilor actori din rolurile principale care merita respectul oricarui cinefil.
Cu siguranta, un film de 5 stele.

john pe 10 Februarie 2008 22:57
Foarte misto ideea filmului, cu mult adevar in ea.. Actorii astia sunt ca vinul..cu cat imbatranesc..cu atat devin mai buni..si din pacate se duc..
Craciun Daniel pe 17 Ianuarie 2008 17:03
Un film de exceptie cu o distributie de exceptie.Avem placerea de a ne bucura de prezenta acestor doi mari actori , Morgan Freeman cu acea voce calma si Jack Nicholson cu acea privire sireata si acel zambet plin de mister.Filmul este de departe o capodopera , un "masterpiece" nostalgic care ne sugereaza ca viata trebuie traita la maxim pana in ultimele clipe si ...dupa posibilitati ar trebui sa nu ratam multe lucruri din ce ne-am propus in "bucket list-ul" nostru :)Enjoy it !!! Five stars from me :)
HOREA LUCA-LUIGY pe 30 Iulie 2008 16:35
EXCELENT film ...l-am vazut de 3 ori [prima oara in aprilie] . Regizorul Rob Rainer si-a pus amprenta in stralucita prezenta a celor 2 ''MONSTRII''sacri !!!
avant pe 05 Ianuarie 2008 23:32
un film de exceptie.doi actori incredibili.acest film,poate lua usor cel putin un OSCAR.DE PASTRAT IN COLECTIA PERSONALA.
sarmasan adrian pe 26 Februarie 2009 22:13
ma simt fericit intradevar dupa ce am vazut filmul acesta minunat jucat de monstrii sacri ai holywoodului....o minuanatie de film...m-as uita la el non stop...un asemenea film iti poate schimba viata sau cel putin iti transmite un mesaj puternic:viata trebuie traita din orice punct de vedere...ca sa poti fi fericit inseamna sa traiesti!!
Atodiresei Petrica pe 10 Mai 2008 14:09
Abia am vazut filmul si inca sunt marcat. Nu prea imi gasesc cuvintele sa-mi exprim sentimentele. Un film genial, doi mari actori , un film care merita un loc in orice colectie, un film care te copleseste, Un film pe care nu-l uiti usor.
Anna-Maria pe 18 Mai 2011 22:06
Moartea vazuta altfel
Pentru unii moartea inseamna Rai sau Iad;
Pentru unii moartea inseamna mormant;
Pentru unii moartea inseamna intuneric;
Pentru altii moartea inseamna ceea ce trebuie facut inainte de ea - adica lista ultimelor dorinte, mai exact - THE BUCKET LIST.

Asa cum s-a mai spus, filmul nu e nou, nici ca subiect, nici ca abordare. De fapt, filmul nici nu vrea sa faca lucrul asta. Filmul nu isi doreste sa impresioneze printr-o abordare originala a unui subiect mai nou sau mai vechi. Filmul impresioneaza prin MODUL cum este spusa povestea, prin MODUL in care Morgan Freeman si Jack Nicholson se inteleg pe ecran. Umorul negru, poantele filosofice si anumite chestii previzibile nu sunt puncte ce trebuie considerate minusuri ale filmului, ci luate ca atare, pentru ca ele dezvaluie un film profund, cu mesaj, ceea ce e mai rar in ziua de azi.

Nu m-am putut abtine… citeşte

Mores pe 01 Noiembrie 2010 09:57
"We live, we die"...
Idee geniala, actori geniali, sfirsit tragic. Oricum o poveste minunata care nu trebuie ratata . Se poate deci ca si drumul spre moarte sa ti-l pavezi cu momente unice si clipe de fericire? Priviti filmul si gasiti raspunsul.9
Turi pe 02 August 2010 18:58
Sunt oameni nascuti sa fie excelenti in ceea ce fac, doi dintre acestia sunt Nicholson si Freeman. As putea fi considerata subiectiva deoarece JN este febletea mea( ca actor), dar nu ar fi drept, filmul este fff bun.
alexcretu75 pe 21 Iunie 2010 12:33
Capodopera fara cuvant
Pentru acest film superb nu se pot pune adjective suficiente pentru a lauda acest film.Efecte speciale foarte bune,actori specialisi,regizorbun si un scenariu foarte bun.Rob Reiner desi a facut multe filme acesta se pare a fi cel mai bun.Unul dintre cele mai frumoase,interesante capodopere pe care le-am vazut vreodata.
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 08:37
Frumos acest film! Peste ceea ce ma asteptam sa vad!Un film bun de vazut de oricine macar o data!Doi actori de calibru mare cu un plus pentru Morgan Freeman.O poveste de viata si prietenie care primeste si de la mine un 10! P.S: Daca nu era Freeman nu merita mai mult de 8!parerea mea
lyghts pe 08 Februarie 2010 15:58
''Ochii lui erau închişi şi inima lui era deschisă'''
Filmul, iniţial a fost destinat atenţiei, altfel nici nu poate fi, atunci când cele două roluri principale sunt interpretate de astfel de maeştri, ca Jack Nicholson şi Morgan Freeman. O spun cu încredere, pentru că complotul e destul de banal şi dacă interpreţii erau mai puţin cunoscuţi, aparitia peliculei, puţin probabil să fi fost astfel însoţită de privirea cinefililor. Anume jocul actorilor şi este asul acestui film, dar cine a spus că asta-i rău?
Scenariul scris în două săptămâni, pare puţin sec, dar permite să privim eroii cum în condiţii inegale, aşa şi în adevarata egalitatea, frăţie, dacă doriţi. Film decent, în timpul căruia nu apare dorinţa de a urmări inexactităţile. Am fost mulţumit.

K.G pe 17 Aprilie 2008 12:38
o capodopera
Bogdan W pe 05 Aprilie 2008 02:13
Super film superi actori super ecranizare. ATAT
ali79 pe 01 Aprilie 2008 21:38
Un film simplu si frumos. Un adevarat recital al celor doi actori.
Andrei pe 21 Martie 2008 03:40
Superb! Incredibila distributia! Chiar daca filmul are un subiect simplu, Nicholson si Freeman sunt inconfundabili.
savoria pe 05 Martie 2008 09:47
bun film, excelenti actori.
liviu pe 09 Februarie 2008 11:36
Un film extraordinar . Cel mai bun film din 2007/2008 pana acum. :-))
Vorador pe 02 Februarie 2012 19:38
Sa razi pana plangi!
Cei doi mari actori ai cinematografiei pot face un film cu o poveste simpla sa fie si mai bine vazut,in afara de lectia de viata primita are si niste imagini superbe.Recomand si filmul Ikiru din 1952,un film care se aseamana cu acesta dar care este mai bine realizat fiindca transmite un mesaj mai puternic decat ''The Bucket List''.
GALD pe 27 Mai 2013 09:21
Placere
Tragicomedie contrastanta, cu esente filozofice si de dezvoltare personala.
Actorii - si ce actori, au insuflat prin placerea interpretarii, mai multa viata decat le-a fost data personajelor.
E bine sa avem in viata o lista de ambitii, pe care s-o vizualizam si sa o ideplinim pas cu pas. Bucuria si satisfactia va fi deplina la bifarea completa.

Get0dac pe 14 Ianuarie 2013 16:21
Nu ratati.
Un film la fel de frumos ca peisajul vazut de pe Everest la final. Nu imi pot stapani insa o remarca amara.....chiar si indeplinirea ultimelor dorinte, necesita bani si din pacate nu toti avem prieteni miliardari. In acelasi timp mesajul filmului este ca banii nu iti ofera totul. Cred ca personajul intruchipat de Morgan Freeman este mai fericit la ultima cina alaturi de familie, decat in varful piramidelor....eu asa as fi. Vizionare placuta.
Mesphito pe 14 August 2009 01:19
Un film pe cat de original , pe atat de interesant . Chiar merita vazut . .acest film este facut pe ideea "traieste-ti viata din plin!".
sik54 pe 24 Aprilie 2009 19:29
Um film exceptional.Cei doi actori principali au jucat magistral iar subiectul filmului este pe cat de original pe atat de bine conturat.
ovize pe 19 iulie 2009 21:57
Final interesant...
gabrieliosa pe 11 Ianuarie 2011 16:47
Prea tare!
In general, pe mine nu ma fascineaza un film oare care, chiar bun, prea tare. Insa acesta, impreuna cu alte doua filme, este unul care m-a facut sa plang! Recomand si nu inteleg nota de doar 8,3 de pe site.
Radu1711 pe 25 Decembrie 2010 20:50
radu1711
foartwe interesant filmul, a avut momente de suflet dar si momente comice, nu ma asteptam sa fie asa de bun
Mihai2508 pe 29 August 2010 14:01
Filmul este magnific, foarte bun, iar Jack Nicholson si Morgan Freeman sunt doi actori care joaca exceptional in acest film.
sebastian007 pe 27 August 2010 01:02
BRAVOOO
Unul dintre cele mai bune filme pe care l-am putut vedea vreodata...EXCEPTIONAL...merita toata increderea
someone_who_dares pe 26 Iulie 2010 13:33
Chiar am plans la sfarsit cand a murit Carter...Si mi-a placut foarte tare ideea : sa faci toate lucrurile pe care ai vrut sa le faci inainte sa mori :D
Dubrasca pe 18 Februarie 2010 23:33
superb.
Boala a invins dar prietenia lor a devenit atat de puternica si de reala incat chiar am crezut ca vor invinge boala.Nu a fost asa si sfarsitul filmului mi-a smuls o lacrima.
Ce distributie.Bravo!!!

sebyelton pe 19 Decembrie 2009 14:14
Un film original, doi actori de calibru, poveste interesanta. Nota 10! Merita vazut.
Ancient pe 27 Noiembrie 2009 11:00
Un film foarte bun,static,asa cum si trebuia sa fie,replicii geniale.Un film care merita vazut
Nicu16 pe 01 Noiembrie 2009 20:52
Senzational
Un film perfect idee geniala ...si niste actori de neuitat
gosh15 pe 01 Octombrie 2009 00:29
in sfarsit vad ca toata lumea e de acord ca e un film bun :D .. Care Nu l-ati vazut ... sa`l luati ! :)) nu aveti ce pierde ;) .. e Genu de film pe care nu il uiti ..
ToRRRmenT- pe 11 Septembrie 2009 23:36
tormi
Cred ca mi-a curs o lacrima la filmu asta.E tare filmu indeed, mai ales cand joaca Morgan Freeman si Jack Nicholson imrpreuna :O
LavyBogdy pe 09 Septembrie 2009 14:15
FENOMENAL
Nu exista cuvinte pt a cataloga acest "film" exceptional.Desi subiectul este trist Jack si Morgan arata ca in orice situatii din viata umorul si iubirea te ajuta sa faci fata oricarei situatii.O lectie uimitoare de viata cu un final tragic la care cu greu te poti abtine sa nu scapi o lacrima.Acesti oameni te fac sa te simti mandru ca traiesti in vremea lor.
Sorin pe 22 August 2008 08:16
Un film extraordinar la care razi si plangi.
aaaa sssss pe 10 Aprilie 2008 17:58
mai rar o comedie americana la care poti sa razi atata...
recomandare: a se vedea la cinematograf:)super

alexandra pe 05 Aprilie 2008 18:24
un film impresionant!pe mine m-a facut sa plang la sfarsit desi de la inceput nu vroiam sa merg la filmul asta,dar pana la urma a meritat!
Alisa pe 20 Martie 2008 18:33
Impresionant fimul ; impresionant mesajul si mai ales felul cum interactioneaza cei doi actori. Mi-a placut mult si e unul din putinele care chiar merita sa fie vazut la cinema. :)
kraker pe 14 Decembrie 2010 00:18
genial
este un film pe care nu il poti rata, prinde esența vieții în 97 de minute, te umple de viață, la fel este și you again, o comedie care te umple de viață de la primul minut ... vi l recomand
mihaelatb pe 25 Noiembrie 2010 10:02
Doi mari actori in actiune! Si cand se intalnesc asa talente nu poate ca filmul sa nu fie bun. Mie una mi-a placut ! Contrastul dintre calmul si cumpatatul Carter si mereu imprevizibilul si neastamparatul Edward, care este grozav atunci cand ridica din sprancene, cu un aer de poznas care parca ar spune "o facem si pe asta ?".
nu am tinut minte cele 3 sfaturi, dar mi-au placut la nebunie cateva din dorinte:
- sa razi pana iti dau lacrimile
- sa vezi ceva maiestos
-sa saruti cea mai frumoasa fata, pentru femei normale, se poate inlocui cu : cel mai frumos baiat