Păreri Gone Girl

(2014)

Fata dispărută

dincolodenume pe 03 Octombrie 2014 10:17
Casatoria nu-i pentru toti
Gone Girl reuseste sa vorbeasca despre casatorie intr-un mod neconformist si sa te faca sa te intrebi daca nu cumva un pat cald, o masa delicioasa si haine curate ar fi tot ce ar trebui sa astepti de la sotia ta. Filmul este foarte bun in modul in care pregateste desfasurarea intrigii, bun in modul in care si-a creionat personajele, prin replicile asezonate cu umor, prin scenele erotice livrate exact in doza necesara si la momentul oportun. Cele aproximativ doua ore jumatate se scurg intr-un mod placut, intrigant, excitant pe alocuri.

Rosamund Pike (Amy) reuseste sa joace magistral un rol ce pune ceva dificultati, iar Ben Affleck (Nick Dunne) nu multumeste prin prestatia sa, dar este compensata totusi de rolul personajului sau ce te faci sa-i treci cu vederea incapacitatea de a intra perfect in job-ul unui sot napastuit de propria-i sotie.

Gone Girl vorbeste… citeşte

aayana pe 07 Octombrie 2014 01:50
Știți bancurile acelea cu femeia perfectă? Cea care nu-și întreabă niciodată partenerul de ce vine târziu acasă, este mereu disponibilă în dormitor și nu vrea să semene cu femeile care-și transformă iubiții în marionete. Aparent Amy (Rosamund Pike) tolerează aproape tot ce face Nick-frumușelul (Ben Affleck în postura unui scriitor de mâna a doua, cu burtică și cămașa largă să nu i se vadă kilogramele în plus) și este soția perfectă. Dar înțelegem din start că Amy nu este chiar așa de simpatică pe cum pare. Felul în care ceilalalți vorbesc despre ea scrâșnind printre dinți, va lăsa la vedere o imagine construită cu minuțiozitate.

Bazat pe romanul cu același nume, Gone Girl tratează căsătoria modernă și rolul partenerilor în cuplu. Dacă la început totul este lapte și miere, fiecare va descoperi fața ascunsă a celui de… citeşte

Mihai_Moise pe 05 Octombrie 2014 18:59
Deja vu si nu prea!...
Citind synopsis-ul sau vizionand trailer-ul ai impresia ca nu e decat un alt film de categoria B, un amalgam de clisee din diverse policier-e combinate pana la saturatie, care prin durata au doar un singur efect: plictis pana la final.
Doar ca aici intervine mana maestrului Fincher si cred ca va fi greu sa combati ori sa-ti displaca modul in care aceasta constructie e realizata. Beneficiind de prestatia a 2 actori de prima mana, cu un Ben Affleck adecvat in rolul sotului infidel, limitat, imatur, dar mai ales, cu o Rosamund Pike afisand acel suras melancolic-seducator si emanand o senzualitate intelectuala, Fincher transpune pe ecran universul unui mariaj disporportionat, intre parteneri ce au prea putine in comun. Cand echilibrul se rupe, Amazing Amy isi pune neocortexul la lucru in cautarea unei razbunari letale. Dincolo de senzatia unei farse foarte bine gandite pe care… citeşte

dido pe 14 decembrie 2014 19:18
Excelent comentariu!
ALG pe 21 octombrie 2023 12:45
De acord cu mai tot din cele spuse, dar ai trecut cam usor peste faptul ca acea uluitoare amy era sau sa admitem ca devenise(nejustificat oricum) o psihopata/criminala.
kapecoo pe 22 August 2014 23:03
Din ce-am vazut in trailer, mi se pare ca acest film aduce cu cazul Elodia.
turcananda pe 30 septembrie 2014 16:22
la asta m-am gandit si eu cand am vazut trailerul:)) Dar o sa fie mult, mult mai interesant cazul.
mari56x pe 23 februarie 2015 19:48
:)) Vedeti filmul, ca e mult peste telenovela de la OTV.
Marmotan pe 06 Decembrie 2014 16:44
un thriller lipsit de intensitate si de inspiratie
Serios este aproape complet lipsit de intensitate, actiunea se deruleaza cu indiferenta, personajele sunt stupide, vagi si semi-convingatoare - refuz sa accept orice argumentatie cum ca ar fi bine creionate, asta e un cliseu de aruncat in discutie daca nu prea ai mai vazut filme. Ben Affleck e neglijabil, poti sa ii pui orice alt cap pe umerii lui lati si imbracati de la Abercrombie; Rosamund e credibila, o ajuta chipul, dar nu si scenariul.
Sora e ok, politistii sunt ok, aproape de realitate. In rest, repet, neglijabil.

Atat jocul, cat si actiunea, cat si scenariul sunt lipsite de tensiune. Te uiti 2 ore si jumatate fara sa te implice emotional aproape deloc, fara sa iti pese catusi de putin de motivatii, de intorsaturi, de rezolvarea situatiei. Tensiunea e creata pueril prin muzica - vezi scena in care Rosamund ii taie beregata tipului cu care face sex.

citeşte

GabrielaSirbu pe 9 decembrie 2014 14:18
"Ben Affleck e neglijabil, poti sa ii pui orice alt cap pe umerii lui lati si imbracati de la Abercrombie" si ......" "nu e un thriller ca oricare altul, e mai mult, e diferit, e original..." E fix o prostie. " ha, ha...bun tot comentariu = un stegulet verde
mitza2003ro pe 21 ianuarie 2020 08:15
Unii sunt chiar monumente de prostie si n-au ce cauta pe site-ul asta! 2????????????
FlorinMovieFreak pe 08 Octombrie 2014 09:17
Un singur cuvant ar putea descrie acest film

DEMENTIAL .. la propriu :)

Actorii sunt on point .. dar regizorul .. pff .. e bang on .. a stiut ce sa surprinda ..
Vezi Panic Room .. The Game .. Zodiac .. Fight Club .. Fata cu Dragonul tatuat and so on .. doar el stie sa transpuna acea atmosfera dincolo de ecran .. acea tensiune .. acea inconfundabila emotie .. Ma bucur ca l-am vazut la cinema si nu acasa .. e altceva ..

flushingm pe 14 decembrie 2014 18:04
sunt filme cu nota 8 ce surcalseaza clar aceasta gluma de film! mai mult de 6 nu merita!
alexandru.alex pe 21 ianuarie 2015 19:57
flushingm: si asta este parerea ta de critic expert?
Mrs.M pe 08 Octombrie 2014 21:35
Am fost astazi la cinematograf si am vazut si eu in sfarsit , aceasta pelicula.6 oameni in toata sala , deci am putut sa-l "savurez" asa cum se cuvine.Ce pot sa spun e ca nici de data aceasta , David Fincher nu se dezminte.Aveam asteptari mari si mi-au fost rasplatite la potential maxim de catre acest regizor ,care reuseste ca si-n celelalte productii ale sale ( Se7en , Fight Club , Zodiac. s.a.m.d ) , sa-mi mentina interesul din primul pana-n ultimul minut al filmului. Au fost momente cand practic, nu ma miscam pe scaun , datorita atmosferei tensionate pe care regizorul o transpune privitoruluii.Actorii si ei , si-au facut treaba cu brio , in special Rosamund Pike care cred ca merita o nominalizare la Oscar.Nici n-am simtit cand au trecut cele aproape 2h jumatate.Recomand cu caldura acest film minunat si astept urmatorul proiect marca David Fincher .
victor_neo75 pe 13 octombrie 2014 01:05
Am observat si nu numai la tine ca la filmele regizate de Fincher se omit la enumerare pragmaticul The Social Network (2010) (despre omul care a creat Facebook-ul (Mark Zuckerberg)) si The Curious Case of Benjamin Button (2008) (cu Brad Pitt intinerind metaforic cu ajutorul efectelor speciale). Nu sunt de acord ca Zodiac este un film exceptional (este doar ok), iar cand spui David Fincher te gandesti instant la Fight Club (1999) si la Se7en (1995)...
nyuszi pe 15 Decembrie 2014 01:53
Hmmm… nu stiu! Adica, n-a fost rau, ca entertainment chiar mi-a placut, dar mi s-a parut cam absurd, si nerealist. Nu prea are rost sa intru in detalii, sunt prea multe lucruri care ma nelamuresc.

Mi-a placut deea de baza, faptul ca filmul prezinta doua perspective care par la fel de valide, dar care de fapt nu reflecta adevarul, ci il distorsioneaza pentru a justifica anumite actiuni sau atitudini. In general cred ca neintelegeri se intampla in fiecare casnicie: oamenii incearca sa se prezinte a fii mai grozavi, mai frumosi, mai destepti, mai nu-stiu-ce decat sunt, se umfla in pene ca niste curcani pentru a atrage partenerul, dar comoditatea si rutina unei casnicii, in care esti legat non-stop de o persona, obosesc. Nimeni nu se poate preface zi de zi, ani de zile. Adauga la acest enui (oarecum natural) si probleme financiare, si gata scandalul.

Totusi, in… citeşte

White.Lily pe 26 decembrie 2014 15:45
Intr-adevar, aparent compotamentul lui Amy este unul absurd si nu oricine care intampina dificultati in casnicie ar proceda asa. Insa studiind mai atent trecutul ei, mediul in care s-a format....comportamentul ei incepe sa prinda sens. Si sa nu uitam ca ea este The Amazing Amy!
ALG pe 21 octombrie 2023 16:24
Asa-zisa uluitoarea amy era de fapt din start criminala. doar ca era latent detaliul asta la ea. E ciudat cum putini remarca asta si n-o vad ca pe ceea ce era in realitate dincolo de frustrarile acumulate, care oricum ai lua-o, nu justificau nimic de tipul asta odios. Mi-as fi dorit ca filmul sa se termine cu ea pe scaunul electric sau ceva pe acolo, dar muzica din final iti da de inteles ca imprudentul sot Dunne a primit-o inapoi si ca a primit la randul lui binefacerile ei, ca si naivul bogat care a incercat sa-i ofere moca o noua viata in lux.
StefiiHD pe 11 Ianuarie 2015 21:02
[SPOILER]
[SPOILER] Am si eu o intrebare, adresata catre toti cei care au vizionat acest film. Mie imi da ceva cu virgula in scenariu, si anume: Cum de nu si-a pus nimeni intrebarea legata de noua tunsoare cu care Amy a revenit acasa, daca ea pe toata perioada cat a fost rapita si maltratata, a fost legata? Si nu poti spune ca era taiata cu ciobul, ca sa zici ca a fost un fel de tortura. Era tunsa cat se poate de chipes, tunsoare cu care dealtfel a si ramas pana la finalul filmului. Cum de s-a scapat asemenea detaliu major din vedere? Ca de altfel si problema pe care si-a pus-o Nick: Cum a facut rost de cutter, daca ea a fost legata?
aleblissful_alexandra pe 12 septembrie 2016 16:37
nu si-a pus nimeni aceste intrebari pentru ca este un scenariu sub orice critica, total neverosimil
flushingm pe 14 Decembrie 2014 18:01
Nu e cine stie ce
Plictiseala maxima...suspans zero...Gigel Affleck presteaza slab ca de obicei....

Aproape pierdere de timp!

VIBERS pe 10 ianuarie 2015 01:47
Normal ca este si plictiseala.Daca vreti filme bune, asta este trebuie sa existe si ceva plictiseala, daca nu uitati-va la clisee stupide sau la filme gen Avengers.Sa nu se inteleaga ca Avengers este un film prost.
flushingm pe 10 februarie 2015 19:56
E plictiseala TOTALA!!! un gunoi de film! GUNOI!
GabrielaSirbu pe 17 Octombrie 2014 12:35
Mintea umana...o maaaaaaaaare necunoscuta in ciuda faptului ca cercetatorii britanici o tot analizeaza...:))).
Foarte buna Rosamund Pike in rolul Amy si nimic spectaculos in interpretarea lui Ben Affleck, dar un film de vazut.

endurya pe 19 Octombrie 2014 00:20
Gone Girl = Fata Disparuta , insa si = Fata cu Mintea Dusa :D:D:D
Un nou film bun sub bagheta regizorului David Fincher
Alegere inspirata a actorilor pentru rolurile cheie.
Ben Affleck are un joc scenic perpetuu moale si oarecum apatic.
Rolul de scriitor ratat, deprimat, care nu e capabil nici sa lupte cu propria sotie
nici sa mearga mai departe fara ea, ii se potriveste
Desi exista pareri ca alte actrite in voga ar fi putut fi mai reusite in acest film, s-ar parea totusi ca nu. Rosamund Pike nu este capabila de interpretarea unor trairi interioare profunde, din ce a demonstrat pana acum. Tocmai acesta incapacitate a ei face ca rolul psihopatei Amy sa i se potrivesca ca o manusa

Scenariul:
Nu e foarte previzibil, iti ofera o provocare pe parcursul vizionarii, urmaresti 2 ore jumatate de film, macar pentru a afla care e faza :))
Are mai multe planuri:
-rolul "gurii lumii" a fost luat… citeşte

Icanu pe 03 Octombrie 2014 17:22
Foarte bun filmul. David Fincher e un maestru. Nu-mi vine sa cred ca filmul are 145 minute. Te tine in priza in fiecare secunda. Must see
Dacianus pe 10 octombrie 2014 08:58
Eu nu inteleg totusi de ce atatea laude pentru regizor. Pana la urma el nu a facut decat sa transpuna in imagine fiecare cuvant al autoarei romanului, care i-a scris si scenariul. Dialogurile, actiunea, tensiunea, toate sunt ale ei si se simt mult mai puternic in carte.
kapecoo pe 15 octombrie 2014 08:02
in sfarsit, am vazut si eu filmul. cartea nu am citit-o, nu stiu daca a aparut la noi, poate o voi citi vreodata. Ce am observat e faptul ca 2 treimi din el filmul este foarte bun, incarcat de mister, parca nu mai ai rabdare sa vezi ce se va intampla pana la final. dar in ultima parte actiunea filmului parca a fost data pe repede-inainte. nimic despre baiatul pe care ea l-a omorat, nimic despre inscenarile pe care tipa i le-a facut sotului si pe care politista incepuse sa le "miroase".
blaublume pe 29 Octombrie 2014 22:48
Recomand! Genial!
Am vazut acest film la cineva la recomandarea unei prietene si intr-adevar este un film NEAPARAT DE VAZUT!
Firul povestii este incitant, personajele puternice, probabil am sa il revad pentru ca chiar merita!

flushingm pe 10 februarie 2015 19:55
WHAT?!!!
daniela_cusa pe 17 Februarie 2015 20:10
Imi doream foarte mult sa vizionez acest film si acum ca am facut acest lucru, pot spune ca a meritat ( totul cu exceptia finalului care s-a dovedit a fi destul de ambiguu).
De asemenea, Gone girl este unul dintre putinele filme a caror 149 de minute le-am privit cu ochii atintiti spre ecran, dorindu-mi sa aflu ce va urma, suspansul si intriga nelipsind pe toata durata desfasurarii actiunii.
Trebuie sa recunosc ca pe parcursul vizionarii filmului, mi-am schimbat parerea de n ori despre adevaratul vinovat: intr-un minut credeam ca este Nick, iar in urmatorul Amy.
Despre actori pot spune ca si-au interpretat rolurile cu succes, intrand foarte bine in pielea personajelor si conturandu-le foarte bine.
O poveste de dragoste atipica, care incepe destul de normal, urmand ca mai tarziu sa se transforme intr-un mod destul de dramatic, cu intorsaturi de situatie care te pun… citeşte

cosmin742000 pe 21 Decembrie 2014 09:47
Un film cu o gramada de contradictii.In primul rand este un thriller fara suspance care te tine totusi pe aproape toata durata lui (exceptie fac vreo 20 minute pe la mijloc ) cu atentia treaza.,(prea) multe detalii sunt trase de par dand impresia ca lucrurile se petre4c " ca-n filme.Regizorul este impartial , lasand la judecata noastra (ma rog a celor care o au) interpretarea faptelor..Ben Affleck nu mi s-a parut potrivit la inceput pentru rolul de sot dur , aburitor dar cand s-a dovedit ca era tamp , sub papuc , era de acolo.Rosamund pe mine m-a convins .Si Neil Patrick Harriscunoscut din sitcomul How i met your mother a facut fata cu brio rolului., cel mai mult mi-a placut interpretarea cvasinecunostei Carrie Coon. Sfarsitul a fost pe placul meu : in coada de peste.Suntem in data de 21 decembrie si ma pot mandri ca e abia al 7 -lea film vazut din 2014 si nu cred ca vor urma mai mult de… citeşte
Danutzu_GL pe 17 Decembrie 2014 01:22
Film bun ?
Mai oameni buni , e drept ca toti avem dreptul la o parare , dar voi debitati masiv. Filmul e o mare pierdere de vreme , totul e 0 singurul moment care te face sa ridici din spraneana este la finalul filmului cand .... veti vedea voi :). Iar cuvintele de final vor fi ... " ce p*m ? imi vreau cele 2 ore inapoi din viata. M-am uitat ca la teatru fara nici o emotie, sentiment , ce sa mai zic de suspans sau ... ce ar trebui sa imi trezeasca acest film. A si da, e cazul elodia american :)
VIBERS pe 27 decembrie 2016 22:26
Cele 2 ore pierdute ti le-ai recastigat prin mizeria Sucker Punch.Intradevar cu totii avem dreptul la o parere si avem deasemea gusturi diferite dar trebuie sa ai si gusturi.Daca acest gen de film nu iti place iti recomand postul Acasa TV sau filmele de genul Sucker Punch, grozav film ce sa mai o capodopera.
voob pe 26 Decembrie 2014 17:22
scenariu uimitor si stupid in acelasi timp
filmul nu e de nota 2, dar i-am dat aceasta nota din cauza finalului.
nu e posibil ca o tipa scolita la harvard si care isi insceneaza moartea, sa piarda vremea cu niste cocalari care vin si ii fura banii, dupa care ea fiind nevoita sa isi sune fostul iubit bogat.
apoi este si mai stupid ca in final sotul ei sa nu o paraseasca din cauza unui "presupus copil" pe care ea l-ar fi avut.
iti vine sa zici WTF si eu de ce m-am uitat la filmul asta ?! care e satisfactia mea ?!

madalin08 pe 27 decembrie 2014 22:45
Exact asa am spus si eu. Degeaba am pierdut 2 ore jumatate...
voob pe 12 februarie 2015 14:11
probabil ca motivele au fost atat de complicate incat au cazut in idiotenie...parerea mea
Ovidiu239 pe 31 Decembrie 2014 17:22
Filmul e genial. M-a tinut in priza pe toata durata sa, desi tine peste 2 ore, n-a reusit sa ma plictiseasca deloc. Din pacate am fost nevoit sa-l urmaresc pe bucati, iar in timpul cat am fost desprins din fata televizorului m-am tot gandit la film. De aici se vede un film bun, nu te lasa indiferent cu una cu doua. De exemplu, acum cateva zile am fost nevoit sa opresc filmul "How the Grinch Stole Christmas"; si nici macar nu l-am mai reluat, desi mai era mai bine de jumatate din el.
Revenind la filmul nostru, pot spune ca "Gone Girl" mi-a depasit asteptarile si se ridica la nivelul altor super filme regizate de Fincher, ma refer la "Fight Club", "Se7en" sau "The Curious Case of Benjamin Button". Stare de tensiune persista pe aproape intreaga durata a filmului, scenariul este excelent gandit, iar personajul principal feminin este de o complexitate iesita din comun, nu stii la ce sa… citeşte

narcisson pe 29 Decembrie 2014 17:48
In primul rand trebuie sa recunosc ca nu am citit cartea, deci o sa ma rezum la a comenta doar filmul. Regizorul David Fincher a facut o treaba excelenta ecranizand cartea, filmul fiind un amalgam de emotii, sentimente si trairi. Desi a fost presarat cu cateva clisee, filmul a reusit sa treaca usor peste ele, datorita intensitatii din anumite momente care a fost la cote maxime. Marturisesc ca durata peliculei m-a cam incomodat, insa a fost necesara pentru a creiona complet profilele protagonistilor.
Unele dintre personaje au fost bune, perspicace, iar altele au fost foarte bune sau exceptionale. Pentru personaje bune se incadreaza sora lui Nick, politista-detectiv sau chiar avocatul scump. Un personaj foarte bun in opinia mea este Nick, care nu s-a dat batut pana aproape de final, pentru a descoperi adevarul.
De departe cel mai complex personaj a fost Amy Dunne,… citeşte

SarpeleCocosat pe 23 Decembrie 2014 09:56
Foarte bun dar mi-ar fi placut sa ma stimuleze si emotional putin, nu doar mental. Personajele sunt prea consensuale, nu exista un conflict bine-rau, ceva care sa-mi provoace vreun sentiment de implicare, e totul gri.
ionutpapuc pe 23 Decembrie 2014 00:23
Fincher forever...
Finalul lasa loc de o continuare, ar fi interesant, dar nu e stilul lui Fincher, din pacate. Rosamund Pike a facut un rol exceptional, iti ingheata un pic sangele in vine la privirea ei...
cris4co pe 28 Noiembrie 2015 18:30
Monument de prostie
acest film nu merita urmarit,deci la continuare nici nu ma gandesc...l-am DELET din prima secunda dupa un final de film care pur si simplu a stricat tot filmu.Asta este inca un film care-si bate joc de barbati.Cum sa accepte un barbat asa o femeie langa el? Ben Affleck ori a pupat prea multi catei in bot si acum a mai facut un film ca sa mai pupe o femeie...ori e dement. Deci in mod normal dementa aia era scalpata si-n somnu lu barbasu.Asa ca sper sa fiti satisfacuti si mai ales satisfacute de comentariul meu.
Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:03
Un film tampit!
"Ben Affleck este Nick Dunne, soţ fericit şi împlinit. La cea de-a cincea aniversare a căsătoriei sale cu Amy (Rosamund Pike), viaţa sa ia o întorsătură tragică, căci Amy dispare fără urmă din locuinţa lor de pe râul Mississippi. Asaltat de presă, poliţie şi de către părinţii lui Amy, Nick pare să afişeze un comportament ciudat, alimentat de minciuni şi atitudini inadecvate. Acuzaţiile se strâng împotriva lui Nick, iar aproape fiecare cuplu din oraş începe să se întrebe cât de bine îşi cunoaşte partenerul sau partenera de viaţă. Ajutat doar de sora sa vitregă, Margo, Nick încearcă să îşi dovedească nevinovăţia. Dar cum poate fi totuşi explicată dispariţia lui Amy?" Vizionare placuta!
VIBERS pe 27 decembrie 2016 22:29
Saracutu de tine, cred ca esti suferind.
dana_geo pe 29 Septembrie 2014 15:43
si eu abia mi-am cumparat cartea sa o citesc inainte sa vad filmul!
HarlequinMonkey pe 30 septembrie 2014 00:00
Acelasi lucru l-am facut si eu. Mai am foarte putin din carte.. ce sa zic.. este absolut geniala pana acum.
Dacianus pe 07 Octombrie 2014 00:21
Mai buna cartea decat filmul. Ben Affleck e perfect, dar alegerea pentru rolul lui Amy cred ca a fost gresita. Rosamund cu fata ei latareata, nu mi se pare deloc o femeie atragatoare - cum scenariul o impunea, chiar daca o oarecare clasa ceruta de rol are - cat de cat. Si nu ca as fi simtit nevoia pentru altceva decat credibilitatea filmului, dar chiar era cazul sa isi dea chilotii jos intr-un moment deosebit de vascos pe care nu o sa il numesc mai specific din motive de spoiler-eala. Actritele care nu inteleg cat rau face pudicitatea lor unui film de genul asta, sa joace naibii numai in Sakespeare.
zombie13 pe 07 Martie 2017 08:15
Incerc sa imi aduc aminte cand anume am urat si dispretuit atat de tare un personaj dintr-un film, incat o vreme sa evit sa ma mai uit la alte productii cu actorul/actrita respectiva. Cam asta a reusit sa faca personajul Amy prin acest film. Banuiesc ca daca s-a ajuns la rezultatul asta, Rosamund Pike a facut un show de exceptie, nu? Povestea pleaca de la nuante destul de banale si intalnite des prin cinematografie sub diferite forme. Doar ca, dupa un timp, lucrurile se schimba si te fac sa incremenesti in fata ecranului asteptand deznodamandul. Filmul este excelent din multe puncte de vedere si de vazut cel putin o data in viata.
sebybog pe 30 Decembrie 2014 18:08
părere
Filmul e bun, te ține într-o oarecare tensiune, dar sfârșitul e lamentabil. Când i-am văzut pe politiști înghițind pe nemestecate povestea cu răpirea și violul ( ușor de demontat) a pierit tot farmecul...
JohnnyAddams pe 18 Ianuarie 2015 22:45
Fincher loveste din nou!
Filmul nu este la fel de bun ca romanul scris de Gillian Flynn (autoarea care a scris si scenariul), insa reuseste prin tonul dat de imaginea si atmosfera specifica filmelor lui Fincher sa se apropie foarte mult de scrierile lui Flynn, pe care as recomanda-o ca scriitoare, atat "Gone Girl" cat si "Dark Places" sunt scrise bine si e greu sa le mai lasi din mana. In mare parte se ating toate punctele din roman, fiind o adaptare foarte aproape de carte, povestea nu este trasa de par asa cum s-a mai discutat, contine niste stereotipuri americane asupra femeii si a barbatului, insa este o satira, nu se incerca niciun moment sa ni se transmita faptul ca povestea s-a intamplat in universul nostru. Mare plus pentru Rosamund Pike care duce personajul la un alt nivel, una dintre cele mai puternice interpretari feminine din ultimii ani.
maximelialina pe 04 Ianuarie 2015 00:53
obositor
prea mult..un film ce nu e pentru toti, iar pentru mine sigur nu e si poate pentru multi altii. Iti consuma toata energia de la bun inceput, tot acel du-te vino ba el, ba ea, apoi misterul dispare, ea apare situatia o ia razna si in sfarsit doi nebuni, nu mi se pare final neasteptat,ci ma dezgusta. Poate prea multa energie negativa pentru mine, pentru restul poate e bun. Pentru mine un film bun, tot thriller, tot drama, dar inegalabil si da, un scenariu diferit, dar tot ideea de disparitie e Changeling.
robertsandu pe 02 Ianuarie 2015 23:41
Îmi place Fincher pentru că înțelege cât de superficială poate fi societatea în care trăim și transpune chestia asta în filmele lui. Sunt destule scene în Gone Girl care ni se par lipsite de logică, dar asta se poate spune și despre opinia publică. Pentru că oamenii își construiesc proprii vinovați, justiția nu mai e lăsată să-i găsească pe cei reali.
daiana00 pe 29 Decembrie 2014 03:48
Doua ore si jumatate am stat in suspans..o poveste care chiar te tine cu sufletul la gura! Totusi cam multe gauri in scenariu, chiar de am vrut sa inchid ochii la ele nu am reusit ( de exemplu : "rapirea" de catre Dasi). Finalul trebuie sa recunosc a fost neasteptat, cam tras de par,de parca au ramas fara idei..erau multe moduri prin care Amy putea fi prinsa. Dar banuiesc ca pana la urma a contribuit al farmecul filmului!
GALD pe 21 Decembrie 2014 23:51
Sah Mat smecherit
Atentie, nu va puneti cu femeile duuuuse!
O contructie previzibila a jocului ce a eliminat fara cea mai mica jena reactia nebunilor (la sah nebunii au deasupra girofare de alta culoare). Au fost evidente clare ce puteau fi folosite de politie si FBI, dar au fost indepartate din condeiul regizorului. Pacat, a scazut nota filmului.
Altfel, actorii si-au facut treaba, ideea este cam veche deja, ma si mir ca a mai prins.

monu pe 19 Decembrie 2014 00:12
Foarte tare la inceput dar la final m-am asteptat la ceva mai mult !
goldenleaves pe 13 Decembrie 2014 16:25
twisted and dark
Singurul lucru care nu mi-a placut la acest film este ultima parte cand din punctul de meu de vedere apar goluri in scenariu. Faptul ca Amazing Amy scapa cu ceea ce a facut mi se pare incredibil, mai ales ca a lasat atatea indicii. Asteptam sa se termine altfel si finalul mi s-a parut fortat. Cu toate acestea filmul este foarte bun si reuseste sa-ti capteze atentia, sa te faca sa treci prin tot felul de stari iar Rosamund Pike interpreteaza fabulos rolul nebunei cu minte criminala perfecta
Mihai2508 pe 21 Martie 2015 08:53
Aveti grija la sotiile voastre !!!
Un film foarte bun, care merită văzut! Atmosfera tensionată și situațiile neprevăzute te țin în suspans pe toată durata filmului, există conflicte și sentimente interioare și între personajele din film foarte bine conturate. Un film care merită văzut. Oare ce gândește persoana iubită de lângă tine ?!
tonymaestrul pe 26 Ianuarie 2015 17:13
2 ore si 29 de minute foarte intense cu mult suspans si mult mister. Acest film ne dovedeste cat de malefica este mintea unei femei. Filmul are un final usor misterios cu loc de continuare si care lasa privitorul sa traga concluziile... Foarte bun si foarte bine jucat . Merita vazut!
ALG pe 21 octombrie 2023 21:44
Fara sa generalizam, clar mintea unor femei este diabolica!
madalin08 pe 27 Decembrie 2014 22:25
Bad ending
Uite ca finalul m-a facut sa reduc nota filmului de la 10 la 4.
Ovidiu239 pe 30 decembrie 2014 18:40
Esti cam dur, nu cred ca e un final poate sa scada asa mult nota unui film. Maxim 1-2 puncte zic eu,
AeroX pe 26 februarie 2015 10:22
Cred ca glumesti. S-a terminat chiar perfect.
contlacinemagicieni pe 22 Decembrie 2014 11:53
E unul dintre filmele alea pe care regreti ca l-ai vazut inainte de a citi cartea.
viorellll pe 11 Octombrie 2014 20:58
Apropo e sora geamana nu vitrega ..induceti lumea in eroare ...
george_arc pe 14 Decembrie 2014 19:22
esec
ma asteptam ca acea echipa de investigatie,si avocatul lui peste,s-o descopere si criminala sa plateasca pentru toate faptele facute.......................la finalul filmului sincer am zis .............sa-mi bag cva in regia filmului.................is foarte intrigat
VIBERS pe 10 ianuarie 2015 01:49
Pai normal ca te asteptai la asa ceva, pt ca te-ai invatat cu filme cu genul asta de clisee, in schimb aici este aproape de realitate si la sfarsit te lasa cu ochii in soare.Este un film super bine realizat.
Lfc4ever pe 19 Ianuarie 2023 03:07
9/10 Un film care te ține în suspans pe tot parcursul lui. Deși nu prea are scene de acțiune, cum prefer eu filmele in special, are acel ceva care lipsește din multe filme, acea curiozitate care te face sa nu închizi televizorul până nu vezi deznodământul. Nota 9 este pentru că nu mi-a plăcut finalul. Preferam ca Amy să ajungă la închisoare, indiferent că așteptau un copil, putea și Nick sa-l crească singur
ALG pe 21 octombrie 2023 22:02
Merita sa fie pusa pe esafod, nu la inchisoare. Ma rog, asa a ales regizorul, sa se termine cu sugestia ca nea Dunne a fost urmatorul pe lista criminalei. Sonorul de final catre asta te duce cu gandul, nu intamplator cred ca a si fost pus.
blackmore pe 28 Februarie 2019 01:20
O mizerie purulenta de film american , fara suspance , jucat execrabil , deci nimic nou
VIBERS pe 10 aprilie 2019 00:37
Un nou comentariu cretin si idiot fara niciun argument solid, deci nimic nou.
user-5bde4c4384181 pe 04 Noiembrie 2018 03:44
Multe intrebari fara raspuns. Cum a ramas insarcinata daca nu sa culcat cu ea.inregistrarile din casa, au ramas doar aia ce sa tarat pe jos? (Aiurea) ... rapita si tunsa frumos? Legata si a facut rost de cater? Fbi prost sa creada? ... deci a ramas cu psihopata? Al cui este copilul?... daca sar termina filmul la 1:15min ar fi fost excalent , cand a inceput sa povesteasca ea defapt ca a vrut sa ii insceneze totul, dupa intra el in puscarie si punct... FINALUL neplacuttt ...
lili22 pe 20 Septembrie 2015 23:04
Asa se pierd marile ocazii
Daca facea cineva un film cu Elodia, poveste care a fost mult mai interesanta, filmul parea plagiat.Nu e rau, dar in filmele americane numai cei cu case de cinci sute metri patrati au necazuri.
edinaa pe 31 Mai 2015 17:20
Pacat de film, pacat de regizor. Un film care a inceput foarte bine dar spre final m-a dezamagit, pentru ca era deja predictibil ca ea era nebuna si ca era si in viata. Asa ca totul a fost o minciuna. Pacat.
Florina1976 pe 10 Februarie 2015 10:53
Desi filmul e foarte lung, timpul parca se opreste in loc asteptand deznodamantul. Sfarsitul filmului e supreficial, lasand nerezolvate mai multe lucruri, inclusiv declaratiile ei fara logica (cum avea catterul daca a fost legata?)care au atras atentia politiei raman fara solutionare Recomand filmul.
user-5a4d26e9c8385 pe 12 Ianuarie 2018 00:50
Un film excelent care te tine in suspans pe toata durata sa. Dar totusi, finalul lasa de dorit mult , fiind foarte neclar.
Dragos.87 pe 27 Martie 2017 01:01
Un thriller exceptional de mare clasa cu o poveste extrem de tulburatoare care arata ca unele persoane sunt nascute cu darul de a distruge vieti.Acest film m-a socat datorita intrigii captivante si in acelasi timp crude care depaseste orice imaginatie.Rosamund Pike si Ben Affleck se descurca exceptional iar povestea creata de David Fincher te tine in priza pe tot parcursul filmului.Il recomand cu insistenta!
mihnea_aspru95 pe 28 martie 2017 01:14
Asta a fost una dintre cele mai surprinzătoare secvenţe din peliculă: https://www.youtube.com/watch?v=f22IIkj5JkQ. Dacă ţi-a plăcut acest film atât de mult, înseamnă că-ţi va plăcea şi thriller.ul-psihologic de anul trecut, NOCTURNAL ANIMALS......:)))), alt film tulburător (doar că nu e fix de acelaşi nivel ca "Fata dispărută", dar este pe acolo).
Dragos.87 pe 28 martie 2017 11:59
Urmeaza sa vad si NOCTURNAL ANIMALS,mie imi plac astfel de gen de filme.Bafta!
RazvanAR pe 18 Ianuarie 2015 23:32
Film foarte bun
Mie mi-a placut foarte mult. Ben si Rosamund joaca exceptional, filmul are o poveste care te tine in suspans pana la final. Foarte bun.