Păreri Derailed

(2005)

Fără control

0scarface0 pe 31 Decembrie 2010 12:51
nu stiu de ce este asa subapreciat...
Superfilm, suspansul este la cote maxime, iar tot ceea ce se intampla este un joc al mintii. Regizorul se joaca pur si simplu cu mintea spectatorului. Recomand

andi pe 27 Octombrie 2006 21:48
excelent film. foarte multe schimbari de situatie, final neasteptat. din cite am inteles in state nu a avut succes. dar ce sa zic, americanilor le-a placut click, deci concluzia e clara...
qqq pe 14 Martie 2006 08:33
Da,a fost un film bun,trebuie sa spun chiar mai bun decat ma asteptam.Actiunea foarte buna ,chiar daca am mai vazut zeci de filme de genul asta.
Ana Moca pe 04 Februarie 2006 19:42
Un film care da mult de gandit, o greseala in viata si te poate costa mai mult decat crezi.Te marcheaza acest film desi are un final aiurea.
qwerty pe 26 Ianuarie 2006 15:21
Un film destul de interesant,care te lasa in suspans pana la sfarsit.
sabinalin pe 08 Iunie 2010 06:51
Previzibil in imprevizibil
El s-a cam saturat de viata monotona cu obligatii peste tot: fata de job-ul unde o tanti care nu se pricepe tinde sa-l puna la punct, fata de sotia prinsa si ea pana peste urechi in sclavia capitalista, fata de copila care are diabet. Iar picioarele unei femei care se ofera sa-i plateasca biletul de tren uitat acasa din graba ii pun capac... In plus doamna e binevoitoare si atat de ademenitoare, poate ca e momentul pentru o aventura. Numai ca totul se sfarseste prost... Filmul nu-i tocmai rau insa e departe de a fi unul de referinta. Scenariul e relativ bine condus, regia e sprintara in anumite momente, Clive Owen si Jennifer Aniston sunt buni si arata bine. Din pacate, chiar daca nu pare, rasturnarea de situatie e oarecum previzibila. Se recomanda fanilor inraiti ai celor doi actori si celor ce vor sa petreaca o seara agreabila la TV sau in fata unui DVD inchiriat!
rrs85 pe 18 Aprilie 2010 22:39
Acest "Derailed", regizat de Mikael Hafstrom, si care ii are protagonisti pe Clive Owen, Jennifer Aniston, Vincent Cassel mi-a creat o stare de bine, o stare de relxare... Povestea in sine, mediul in care se desfasoara actiunea, actorii, toate acestea au creat un tablou plin, viu, expresiv, un tablou ce a meritat a fi aruncat inaintea ochilor, spre deliciul lor...
tripsa pe 23 Martie 2006 10:38
filmul e bun si s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele si cred ca trebuia nominalizat la oscar.dar dupa cum spun si alti vremurile s-au scimbat si odata cu ele si gusturile.pentru cei care apreciaza filmele bune si gusta din ele le spun ca au dreptate cand la un film bun ca acesta unde actiunea a fost continua suspansul e in continua accensiune sipovestea nu poate fi citita spun sa traiasca bine
Sharlene pe 29 August 2011 02:19
10 stele
este de departe cel mai bun film vazut de mine vreodata,o actiune complexa si schimbari neprevazute de situatie,l-am urmarit cu "sufletul la gura" ,pt cei care nu au vazut acest film,nu il ocoliti pt k pierde-ti un film de exceptie!
Valentin pe 11 Martie 2006 14:32
SUPER FILM!!!!!

Un film ca asta nu a fost nominalizat la Oscar dar o porcarie ca "brokeback mountain" da.

pryncess pe 11 decembrie 2012 13:02
brokeback mountain - porcarie?!?!.... cred ca te-ai uitat cu ochii inchisi probabil..
Andrei.Ciprian pe 08 Februarie 2012 08:44
Bun de tot.Un film care te pune pe ganduri si iti dai seama cat te poate costa o greseala.Are un ritm bun,un scenariu bun.O Jennifer Aniston care este intr-un rol mai neobisnuit pentru ea.
cezarika21 pe 11 Noiembrie 2017 08:34
Un thriller cu final neașteptat. Sau poate nu?
Aflat într-un tren, Charles Shine (Clive Owen), un bărbat căsătorit sătul de problemele de acasă și de la serviciu, intră în vorbă cu o femeie atrăgătoare (Jennifer Aniston), iar curând ajung să-și facă confidențe. Ce se întâmplă ulterior depășește verosimilul, iar povestea tinde să se termine prost. Aflăm în final pentru cine.

”Derailed” nu e un thriller atât de slab încât să-l respingi, dar nici unul atât de bun încât să-l recomanzi prietenilor cinefili. Povestea este interesantă, marcată de răsturnări de situații și de momente terifiante sau lacrimogene, dar destul de previzibilă dacă o urmărești cu atenție. Undeva pe la mijlocul filmului se spune că răufăcătorul devine tare numai atunci când victima este vulnerabilă; naivitatea și nerăbdarea sunt semne de slăbiciune, care pot fi exploatate de cineva care cunoaște… citeşte

Madiy pe 22 Februarie 2012 21:37
Nota 10 :) Suspans,actiune,te tine cu sufletul la gura.
Se pare ca toti platim pentru faptele noastre,mai devreme sau mai tarziu...

Vorador pe 07 Iulie 2011 20:59
A fost un film bun,primele minute am crezut ca vad o drama/romance,iar dupa 40 de minute filmul devine un thriller,ca apoi sa aiba si cateva situatii imprevizibile.Acest film demonstrează că lucrurile nu sunt niciodată aşa cum par, mai ales în prea rapida iubire la primă vedere.
Horatiucrisan pe 11 Decembrie 2019 14:29
Un thriller bunicel despre o relație extraconjugala care se complică într-un mod neașteptat. Temele filmului sunt infidelitatea, scam-ul celor ce profita de naivitatea altora, puterea de seducție, apatia în relația de cuplu apărută dupa mai mulți ani de căsătorie și cauzată de presiunile vieții de zi cu zi, răzbunarea. Desi povestea suferă din cauza lipsei de veridicitate am revăzut cu plăcere filmul mai ales datorită frumoasei Jeniffer Anyston căruia rolul de femeie seducătoare i se potriveste mănușa.
victor_homescu pe 08 Septembrie 2017 12:28
thriller de revazut
Un thriller intens,pe care l-am văzut,l-am cumparat pe dvd şi-l revăd periodic,ori de câte ori doresc a-mi reaminti despre anii,când,încă se făceau filme,cu adevărat bune.Uneori,şi pentru o privire comparativă,o realizare de perspectivă,în raport cu acelaşi gen de pelicule din prezent.De cele mai multe ori,cele din trecut au intaietate.
A se face o comparaţie între Derailed şi mai recentul/Fata din tren/mi se pare rezonabil,iar concluzia,rămâne in a fi stabilita de fiecare.
Un film foarte bun.Nota 8/opt.

paulita_jazmine pe 19 Iulie 2014 14:02
Interesant si surprinzator
Trebuie neaparat sa fie pe lista voastra de must-see movies, mai ales daca sunteti fani ai genului..Nu ma asteptam ca povestea filmului sa ma prinda atat de tare.
White.Lily pe 13 Iulie 2014 23:31
Mi-a placut Derailed. Imi plac filmele care te provoaca la tot felul de intrebari. Desi acest subiect a fost abordat de atat de multe ori pana acum sub diverse forme, ce mi-a placut la scenariul acestui film a fost imprevizibilitatea lui. Scene la care care nu te-ai fi asteptat. Cand sa spui ca mai bine ii zicea sotiei, se intampla ceva ce iti contrazicea opinia. Cand sa concluzionezi ca mai bine, nu i-a spus sotiei, iarasi intervenea ceva ce te lua prin surprindere.
Subiecte foarte delicate care ridica multe polemici. Una peste alta merita vazut filmul!

Laurica333 pe 30 Mai 2014 21:51
Surprinzator
Desi la inceput filmul pare genul de thriler dat pe protv martea de la 20:30, pe parcurs te surprinde in mod placut. Un film bun!
Madalina.andra92 pe 13 Martie 2014 21:46
Un film exceptional!! Nu te plictisesti o secunda!! Si Jennifer e bestiala!! Merita vazut!!
emy_sinaia pe 29 Septembrie 2013 20:20
ok
Un film bun , bine realizat, Jennifer Aniston si-a jucat bine rolul iar finalul este de apreciat.
Iulidesprefilme pe 07 Februarie 2013 20:12
Morala poveştii din acest film pare a fi că infidelitatea se plăteşte...
zumzooma pe 07 Decembrie 2012 19:26
Desi spre final a fost putin previzibil tot a reusit sa ma surprinda si sa-mi schimbe parerea intr-una si mai buna.Ilustreaza cat de mult te poate costa o greseala si simplul fapt ca ai fost la locul si momentul nepotrivit,te face sa iti schimbi parerea despre anumite categorii de oameni si iti sugereaza sa te gandesti de 2 sau chiar de mai multe ori atunci cand esti pe cale de a face un lucru.
arkim pe 20 Octombrie 2012 20:47
excelent!
Un film foarte bun!Suspans cat cuprinde! Recomand!
OanaG9 pe 08 Septembrie 2012 21:22
Interesant.
E o lectie de viata clasica. Un film destul de bun si interesant. Numai bun sa te scoata din rutina.
CazaGio pe 10 August 2012 23:39
Deci sincer acest film mi s-a parut nemaipomenit. M-a tinut in suspans iar evolutia actiunii ia o turnura neasteptata. Cel mai mult mi-a placut cum a jucat Vincent Cassel
diciluma pe 13 Mai 2012 13:30
un film bun . De remarcat Jenifer care reuseste sa nu mai fie Racel Green ( cu mici exceptii , dar foarte mici)
cosmin_kedii pe 17 Aprilie 2012 09:38
Deraiat a fost un thriller mare film-deşi un pic mai previzibil, după un timp, Rolul de Lucinda Harris şi Charles Schine a fost foarte bun, şi Jennifer Aniston şi Clive Owen au fost uimitori.
Vegetarian pe 13 Aprilie 2012 21:30
Este un film potrivit si pt lista : Femei albe - dezavantaje - solutii
Vegetarian pe 13 aprilie 2012 23:31
A iubi inseamna a suferi . Prevenirea a fost intotdeauna mult mai ieftina decat repararea urmarilor unei intamplari nedorite . . . . Cine ajunge sa se vaite , inseamna ca sa zgarcit sau a gresit undeva . . . Desteptul învata din greselile altora , iar prostul nici macar din greselile lui .
Manusa pe 11 Martie 2012 15:01
Un film superb care mi-a placut foarte mult. Este un triller foarte interesant, cu schimbari de situatie si cu un final surprinzator. Chiar nu m-am gandit ca aceia erau impreuna si inselau pe multi in acelasi mod.
tzatzocach pe 07 Martie 2012 19:10
mai bine cu abonament decat cu bilet
chiar merita vazut si de zis altora de el!
e un film bun, cu un suspans continuu,dupa parerea mea.

marc_mihai pe 05 Ianuarie 2012 00:06
Finalul iti demonteaza toate teoriile...Extraordinar...
pisicuta1 pe 31 Martie 2012 23:00
da
e un film f bun!..........................................
RoxyD pe 29 Octombrie 2011 19:06
. ... foarte interesant filmul ... .
danutza012694 pe 14 August 2011 11:29
prea tare acest film..plin de actiune si suspans...plus ca actorii joaca f bine..o prinde pe Jennifer si roluri dastea de bad girl ;).....
xerses pe 28 Mai 2011 20:00
Foarte bun filmul.Jocul actorilor si povestea filmului te tin lipit de ecran.Fascinant!
kapecoo pe 14 Aprilie 2011 21:06
mi-a placut si intr-adevar finalul face tot filmul. se aplica motto-ul din kill bill , razbunarea e o mancare care se serveste rece
al3x94d pe 30 Octombrie 2011 01:13
CAPODOPERA
un film genial...cu mult suspans si cu actori foarte buni:x
radu3455 pe 03 Septembrie 2011 13:57
mi-a placut foarte mult film cu mult suspans merita vazut
mircea_pop pe 16 Februarie 2011 19:18
Un domn o cunoaste accidental.. in trenul catre serviciu.. pe Jennifer Aniston. El casatorit si cu o fetita, ea cica la fel. Dupa cateva tachinari .. ajunge cu ea intr-o camera de hotel. Cand sa urce pe ea, intra peste ei un bandit care ii da insului cateva bucati in mecla de-l lasa lat, iar gagicii i-o da la veverita urat de tot. Dupa acest episod, banditul incepe sa il santajeze si sa il terorizeze pe ins. Bun si asta.
geani_23 pe 16 Ianuarie 2006 02:29
A fost un film bunicel! Nu extraordinar dar nici prost! Are un sfarsit foarte neasteptat!
mu_zz_i pe 07 Noiembrie 2007 00:40
N-a fost cine stie ce. Sfarsitul il mai salveaza in rest ce sa zic... povestea a fost una buna insa prea mult s-a insistat la inceputul filmului pe relatia celor 2 dand la o parte o oarecare actiune si pe acolo. 3 stele!