Păreri Chernobyl Diaries

(2012)

Jurnalul terorii

Arlequinade pe 11 Aprilie 2012 21:22
Pe bune? PE BUNE, Hollywood?!?
Nici n-ar trebui sa ma mai mire cand apare un film din asta care-si bate complet joc de tragedii sau dezastre reale. Au facut film despre fantomele amaratilor alora din Donner Party. Si tot in acelasi stil: un grup de pustani americani se duc ca prostii sa viziteze zona in care s-a petrecut nenorocirea, si sunt macelariti de fantome/monstrii. Au facut film si despre Abraham Lincoln care... omoara vampiri. In cazul asta sunt chiar FOARTE dezamagit, pentru ca in spatele ideii asteia ATAT de handicapate se afla un regizor pe care eu in mod normal il plac: Burton. Dar, daca nu-i deranjeaza sa-si bata joc de propria LOR istorie, de propriile LOR personaje si propriile LOR tragedii, DE CE nu ar incerca sa stoarca bani prin entertainment ieftin, profitand si de pe urma unui dezastru european/global de dimensiunile Cernobilului? Ca eu ca spectator sa stii ca voi empatiza cu un grup de… citeşte
adrian_94 pe 17 aprilie 2012 22:59
mie ba din contra mis pare o ideie foarte buna si deabea astept sal vad
adryan91 pe 20 ianuarie 2013 10:26
naspa film pierdere de timp...nota 5
Apache95 pe 27 Mai 2012 21:58
....alt film despre niste adolescenti retardati care se baga unde nu le fierbe oala si mor pe rand !
....zau frate este un film horror produs de hollywood care sa nu fie asa in ultimul timp ?
ca sa nu mai spun ca povestea cu cernobil si mutanti...sau ce dracu sunt aia mi se pare complet cretina !
Au luat o poveste tragica in care au murit mii de oameni si au transformat-o intr-un film de duzina !
....si-au ***** **** de tot ce inseamna cernobil si mostenirea acestei tragedii
Barem daca se vroia a fi un film care se ia in serios....

ccdan pe 29 mai 2012 15:36
>>>ca sa nu mai spun ca povestea cu cernobil si mutanti
Cosminutz pe 19 aprilie 2013 03:02
Bine zis :)
happysunnyday pe 25 Iulie 2012 17:41
mie mi-a placut mult.......... gusturile nu se discuta.
ceferistu1993 pe 22 Mai 2012 22:16
Eu zic ca filmu asta nu ii ca sa isi bata joc...Pararea mea ese ca vrea sa demonstreze ce sa intamplat cu adevarat si ca sa nu se mai repete fiinda ,ca ar putea avea acelasi scenariu!!Sunt multe filme facute dupa tragedii!De ex TITANIC si 11 sept!
OlaruDiana pe 23 mai 2012 13:18
Filmul e bine gandit ... Asa pot sa arate tuturor ce s-a intamplat atunci cu adevarat pentru ca multi dintre noi poate nu stim cu exactitate cum a fost! Cred ca va fi un film ce merita vizionat!
cyrings pe 9 mai 2015 11:47
Ceferistule, esti haios tare! Ai vazut vreo varianta de Titanic cu niste scafandri care joaca leapsa prin epava si care sa fie mancati pe rand de caracatite mutante? Ar fi tare, nu? Poate vrei sa scrii vreun scenariu dupa ideea asta, chiar asa fara cratime si fara articol hotarat, l-ar intelege publicul tinta :)
brutalistic pe 30 Mai 2012 13:27
haha oare de cate ori am citit la plotul unui horror "Dar scurta lor excursie printre clădirile fantomă se transformă într-un coşmar, atunci când tinerii descoperă că nu sunt singuri în oraş."
Pavel.F pe 11 Iulie 2012 17:12
Mi-a placut acest film.Dacă vă plac filmele care te face sa sari sau sa strigi, atunci du-te sa vezi Diaries Cernobil
psihologu pe 05 Iulie 2012 08:02
Chernobyl Diaries: in excursie… radioactiva
deea nu e rea, atmosfera pana la un punct tine, dar Chernobyl Diaries ramane la stadiul de poveste mutant nedezvoltata. Nu te face sa-ti pese de eroii sai si nici nu reuseste sa te surprinda.

Dintr-un exces de aer didactic semnele cu “Interzis” apar la tot pasul. Bariera oficiala de acces nu se ridica, iar amatorii de senzatii tari ocolesc punctul de control fortandu-si norocul. Mesajul e acelasi ca in povestile de speriat copiii mici: uite ce patesc cei neascultatori! Iar IQ-ul spectatorului nu e pus nici el la rang de cinste de vreme ce personajele intreaba si raspund despre ce a insemnat Cernobal-ul ca la clasa a 5-a.

Totusi atmosfera creata functioneaza partial. Pana sa ajunga sa se bazeze 100% pe tipete aiuritoare si agitatie in intuneric, pentru ca de la un punct incolo Chernobyl Diaries capata un aer ultraintunecat si isteric, in prima sa jumatate de… citeşte

monapopovici pe 09 Iunie 2012 12:45
fain
un film simplu cu o poveste foarte bine structurata
l-am vazut si mia placut

cosmin_kedii pe 03 Iunie 2012 07:41
SuntMaiBunDecatHarry1516 pe 3 iunie 2012 20:14
Mie imi place coerenta. Tie clar nu.
kr1st1badboy97 pe 15 iunie 2012 12:59
ungur la tne?:))
cinelaura pe 02 Iunie 2012 17:28
Mie una mi se pare o cretinitate filmul. Eu vizionez documentare si am vazut o gramada despre acest subiect. Nu mi se pare neaparat o ofensa la adresa victimelor acestei tragedii, ci ma de graba o tampenie. Ocolesc de multi ani filme gen " un grup de tineri aflati la locul nepotrivit urmariti de un calau, fantome sau Frankenstein", subiectul e rasuflat rau de tot si nu-mi plac. Cand am vazut titlul chiar am crezut ca e un film despre incident si mi-a atras atentia, insa.....
lycanthium pe 18 Octombrie 2012 20:52
se putea mult mai bine,nota mea 6 ca expert in filme horror!
anonymous.6229028630c4f pe 05 Octombrie 2012 13:13
stefanmihaela pe 25 Mai 2012 20:28
Am citit pe CineForum.ro cate ceva despre film si mi se pare interesant ca ataseaza o poveste interesanta unui subiect sensibil. Este vorba despre niste tineri care ajung in orasul Pripyat unde credeau sa sunt singuri, dar descopera ca nu este chiar asa. Oricum din trailer decorurile mi se par absolut fabuloase. Nu cred ca producatorii au incercat sa jigneasca pe cinema in vreun fel.
isabela_isa pe 27 Octombrie 2012 14:48
Un film care l-am vazut,l-am inteles,dar nu cred ca o sa il tin minte.
Sincer nu imi pare rau ca l-am vazut ci nu am fost impresionata.

edytye.lymytata pe 30 martie 2013 12:33
sunt de acord cu isabela
alesszia pe 02 Iunie 2012 22:32
Mai bine nu
Am vazut ieri Chernobyl Diaries si pot spune doar ca nu este un documentar si nici un film pt care trebuie sa te deranjezi sa mergi la cinema.
bubb pe 7 iunie 2012 11:15
@alesszia cine ti-a spus ca este un documentar? nu scrie nicaieri asta. e un film, dupa cum vezi pe aces site, Horror, respectiv Thriller, NU documentar. Mie mi s-a parut un film foarte bun! L-am vazut si eu in cinema si merita vazut. Nu sunt adepta filmelor horror dar nu-mi pare rau ca l-am vazut pe acesta. Si e mai palpitant sa il vezi in cinema, se amplifica starile ce le triesti. Deci vizionare placuta tuturor!
simocinealtcineva pe 27 decembrie 2012 17:52
cu siguranta sa vizionezi un film la cinema este diferit fata de acasa, inconjurat de toti cei din sala care au diverse reactii, este o alta atmosfera. de departe este aiurea spus ca este un documentar, avand in vedere ca are o actiune fictiva si de groaza. dar merita vazut macar ca sa-ti hranesti curiozitatea si sa-ti imbogatesti experienta, nu e chiar o pierdere de timp. unora poate le displace total, in timp ce pentru altii este unul dintre favorite, insa nu ai cum sa afli daca iti place sau nu daca nu il vezi!
inception_II pe 16 Octombrie 2012 18:18
idee buna, dar pusa in practica amatoresc
A fost o idee buna, dar pusa in practica prost. Decorul, subiectul , chiar si povestea ar fi putut avea potential daca se investea ceva mai mult. E un film de vazut doar pentru unicitate si originalitatea SUBIECTULUI/decorului. Nu zic ca e original pentru ca au mutanti, ci pentru ca nu s-a mai facut vreun film amplasat in "incinta" cernobalului. Aceea "aria" chiar are o istorie REALA, chiar poarta teama si chiar arata infricosator, numai bun pentru un film horror cu mutanti si musamalizari.
Mi-a placut cum a jucat decat acel rusnac cu ochii albastri, ghidul.

Ii dau nota 6 pentru decor/subiect. Nu vad sa poata fi considerata o satira adusa mortilor din dezastrul de la cernobal. Asta e soarta, nu e vina nimanui pentru ce s-a intamplat, accidente se mai intampla, nu pot sa prevezi si sa elimini toate riscurile. Daca nu ne-am supune nici unui risc, nu am mai ajunge… citeşte

knorbi pe 13 Octombrie 2012 13:28
M-am asteptat la mult mai mult de la film dupa ce am vazut trailer-ul. Minusul important in acest film este povestea absolut previzibila. Faptul ca nu stii exact ce ii omoara nu contribuie mult la suspans. Exista insa destule momente in care te vei speria, filmul fiind plin de astfel de mici surprize. Insa probabil singurul motiv pentru care l-am vazut a fost locatia si decorul care nu m-au dezamagit. Iar spatiul dezolant ajuta mult la atmosfera in care te introduce filmul. Una peste alta este un film pe care il recomad celor care s-au plictisit de filmele horror gen Grave Encounters, care incearca sa te convinga ca povestea e reala. Dar nu asteptati sa vedeti o capodopera pentru ca actiunea se inscrie in trendul celor mai multe filme horror amerinace. Singura noutate este locatia.
Nikolle007 pe 04 Iulie 2012 01:51
Ideea pare aiurea, dar sa zicem ca trecem peste asta. Inafara de intuneric si tipete si ceva umbre pe fundal, nu e nimic deosebit. Daca suntem in 2012, ma gandeam ca fac filme mai ca lumea, nu porcarii dinastea. Numai film de groaza nu e. Numa amarate de umbre si intuneric. Nota 1 !
valigeo96 pe 23 Iunie 2012 19:27
Un film destul de bun in raport cu situatia tragica a filmelor horror din ziua de azi. S-a uitat de mult ce este suspansul, punandu-se accent pe oameni eviscerati, capete rostogolindu-se la vale si sange din abundenta. Un film horror exemplu este The Ring. Desi nu este violent peste masura reuseste sa se joace cu psihicul tau,sa te tina in suspans,atent si incordat. Cernobyl Diaries se detaseaza putin de acest stereotip modern si are o tentativa de a construi ceva pe parcursul filmului. Se incearca si nu esueaza total la acest capitol, surpriza de final, distribuita este buna si nu lame,avand reactii pe masura asteptarilor si intamplarilor iar cadrul joaca un rol foarte important. Recomand acest film macar pentru primele 30 de minute din el.
dracusoru_cret pe 29 Noiembrie 2012 17:11
Monument de prostie
Monument de prostie. O cretinitate absoluta incepand de la poveste pana la mult fapte idiotice. Cum a intrat ursul ala in cladire la inceput... cainii cum s-au retras imediat dupa ce au sarit pe duba, cum au luat pe sus masina si au distrus-o niste mutanti... lista continua.
FunnyX pe 11 Octombrie 2012 02:11
Nope
Incerc sa-mi gasesc cuvintele pentru a descrie acest film. Nu-mi vine in minte decit: o porcarie. Nu se merita sa-ti pierzi timpul cu un asa film.
xxxx23 pe 07 Octombrie 2012 08:13
O porcarie parerea mea si o pirdere de timp, nu vreau sa jignesc pe cei care iubesc acest gen de filme
tauruss pe 05 Octombrie 2012 18:13
nu merita
un film de nota 3, slab, citiva tineri dornici de senzatii tari , intuneric, chipuri fara chip, singe, ... timpenie
Pillowman pe 08 Iulie 2012 20:51
.........................................................................
Un cacat esuat si care nu se duce pentru ca s-a infundat wc-ul, cam asta pot sa spun despre film :)
Peace !

DanyMarica pe 15 Iunie 2012 01:39
A fost interesant... 30 de minute!?!?!
Mi-a placut prezentarea locului, cu imagini din orasul parasit, pana cand s-a lasat noaptea si Uri a fost ucis. De acolo, totul a fost o prostie de imaginatie bolnava a unui regizor care a facut un film destu de "tras de par", probabil inspirat fiind de niste legende destul de vagi, cum este si cea a lui Dracula, dezbatuta si-n dunga. Partea cea mai nasoala este ca am fost singur in sala (in aceasta seara de la 22:50 pe un intuneric). Aia a fost cel mai horror, deoarece filmul in sine nu e chiar atat de inspaimantator, mai ales ca nici nu se prea vad acei oameni iradiati, iar scenele in care isi omoara victimele, lipsesc. Daca aveti de ales intre acest film si altul, mergeti la alt film!
mirceaveronica90 pe 25 Mai 2012 20:35
Jurnalul terorii este de vazut clar.Producatorii cred ca au mers foarte mult pe parte comerciala si filmul cu siguranta o sa aibe succes.
dariuta_23 pe 23 Mai 2020 12:37
Filmul te ține în suspans, de la început și până la sfârșit. Se putea mult mai bine, având în vedere că regizorul acesta a făcut și filme excepționale. Oricum, este clasica poveste în care niște adolescenți se aventurează într-un loc "înfiorător" și mor pe rând. Eu îi acord 5 stele.
esperar pe 13 Mai 2020 20:10
Un horror bun, Pripyat este decorul perfect pentru un film de groază . Pentru fanii genului îl recomand
Horatiucrisan pe 01 Septembrie 2019 22:45
Reluat pe Netflix m-a determinat sa iau hotărârea clara de a nu ma abona la acest canal. Filmul e interesant doar in prima parte unde zona si decorurile imită cu succes zona Pripiatului. Din a doua jumătate, filmul devine o caricatura cu un scenariu previzibil care se poate rezuma la: vin niste bau-bau si ii papa pe toti copiii neascultatori. Nota 5.
ValentinaV pe 18 August 2016 15:56
Un monument de prostie mai mare ca filmul acesta nu cred ca exista................. e o mare porcarie, efectele speciale, machiajul,costumatia, toate sunt de 2 bani. vezi cate unul ce fuge , nici el nu stie de cine, vezi ca un paznic se duce sa caute nush in intuneric cu lanterna si lanterna se stinge,niste caini nebuni sar pe microbuz si vor sa atace pe cei dinauntru si intuneric. MIZERIE!
Mr.Halloween pe 12 Mai 2015 12:45
Ce urmeaza, un film dupa incendiul de la #Colectiv?
Un film slab regizat, jucat si scris. Nu s-au gandit cat de nesabuiti sunt sa faca un film dupa cazul ala?
cyrings pe 09 Mai 2015 11:13
Altceva mi se pare horror!
Si anume faptul ca la comentariul absolut pertinent al lui Arlequinade (la a carui opinie ma raliez) la ora la care scriu se inregistrau 23 (cu al meu) de like vs 25 de un-like. Si daca tot m-a intrigat aspectul am citit cu stoicism si alte comentarii. Ca un facut, "ce-i" carora "lea" placut "ce-l" mai mult filmul acesta sunt praf la toate capitolele: limba, coerenta, sintaxa... completati la liber fara riscul de a gresi. Praf dar fuduli, nu ma astept sa se prinda, n-am grija asta. Ba inca unul si spunea clar sa nu mai batem campii pe mai mult de doua randuri ca nu citeste nimeni.
Mie asta mi se pare cu adevarat horror.
Oare nu exista site-uri de manele, care sa-i tina ocupati? S-au imputinat pisicutele de pe FaceBook?
On topic nu am ce sa comentez, nu-mi aloc 90 de minute din viata pentru un film ce pute a prostie din cosmos, m-am oripilat destul realizand (inca o… citeşte

tatucu_alin pe 15 Noiembrie 2014 19:30
Slab filmul.Multe nu mi-au placut:povestea,scenariul,metoda de filmare,finalul etc.
Sorin87 pe 25 Iunie 2014 21:02
faza cu pestele mutant mi-a placut, te inspaimanta filmul
Ciprian_2007_tl pe 13 Februarie 2014 20:08
Filmul nu e cine stie ce, mai pe inteles e un film cu un buget foarte mic, adica nu ai mari asteptari de la el, dar de plictiseala merge !
gogutz pe 06 Februarie 2014 05:25
Slab,scenariu slab,acting slab,actori slabi,se agata scenaristu de o poveste sensibila dar o reda intr-un stil si nivel de amator lamentat..chiar nu stiu ce va speriat la film,ce ati inteles din el....finalul....prost..nu stiu ce sa spun,cred ca intra in categoria filme cu care mi-am pierdut o ora si ceva din viata!
SQueeZer pe 12 Ianuarie 2014 00:07
N-am ce spune, mie mi-a plăcut filmul mai ales acea atmosferă sinistră și pustie:D...
Sorinsun2007 pe 11 Ianuarie 2013 22:56
Chernobyl Diaries
Filmul a fost bun dar a stricat sfarsitul.... nu mi-a placut deloc.
AndreBlack pe 03 Ianuarie 2013 18:06
A fost bun filmul cu cateva momente de frica ! Merita cel putin o data sa il vizionezi !
pisicuta1 pe 30 Decembrie 2012 22:26
o porcarie de film nu vi l recomand,nu imi plac acest gen de filme dar asta chiar e slabut!
DareDevilDubstepLova pe 29 Decembrie 2012 21:03
Foarte bun filmu.
Mi-a placut la nebunie. M-am uitat 20 de minute la el si l-am inchis. E perfect!
Sebastian96 pe 20 Decembrie 2012 11:38
Marea mea uimire a fost atunci cand l-am vazut pe Jesse in film.Nu stiam ca este actor.Totusi filmul a fost dragut,am vazut si mai rele!
ryco0984 pe 06 Octombrie 2012 21:44
Este un film bun, desi am crezut ca o sa fie slab. Te tine in tensiune si se termina neasteptat. Pare a fi o combinatie intre "Blayer Witch Project" si "I Am A Legend". Merita.
Manusa pe 06 Octombrie 2012 19:14
La prima vedere pare a fi un film slab, dar este unul care mi-a placut si care m-a tinut in suspans. Interesanta povestea, turistii credeau ca nu mai este nimeni acolo, desi asa trebuia sa fie, dar s-au inselat, daca le-a trebuit la Cernobal....
Jazz-Stalker pe 04 Octombrie 2012 17:12
film inspirat din jocul STALKER
Prima jumatate de film e acceptabila, cu decoruri captivante si atmosfera incarcata, dar de pe la mijloc spre final e praf.
eko pe 04 Octombrie 2012 03:39
idea de film a fost bine aleasa dar povestea cu mutanti nu . trebuiau sa mai lucreze la scenariu si putea iesi un horror foarte bun , dar prea multe greseli . din cele 2 zile in care se desfasoara actiune 5 minute ziua si restul noapte . nu a fost gandit deloc scenariu mare pacat si mai ales "mutanti" :)) ce gluma proasta chiar nu puteau sa faca un machiaj mai bun si mai ales ca nici nu apuci sa ii vezi prea bine. am ramas dezamagit , ma asteptam la mai mult din trailer , de la mine ia un 5.
stanculescumadalin pe 18 Septembrie 2012 19:40
cum pot sa ma uit si eu la acest film? pentru ca nu reusesc sa ma uit la el :(
misterx2002 pe 16 Septembrie 2012 18:30
filmul in sine a fost bine gandit insa puteau sa grabeasca putin actiunea si atunci cred ca iesea altceva.prestatia actorilor a fost destul de buna
alex_il_fenomeno pe 02 Septembrie 2012 10:15
la filmele low-budget de acest gen in general efectele speciale si actingul strica filmul ... aici nu a fost vorba de asa ceva , intrucat efectele nu au fost prea multe , actorii destul de talentati , singurul lucru prost al filmului este ca se tine prea mult in asteptare , si , in loc sa fie actiunea mai intensa , aceasta scade si o data cu ea si din suspansul transmis de film . am apreciat foarte multe decorurile uimitor de bine alese , fiind si niste locuri reale prezentate in film , ce ne-au implinit asteptarile . merita urmarit cel putin o data , deoarece nu dezamageste .
misterx2002 pe 16 septembrie 2012 18:27
bine spus
xerses pe 20 Iulie 2012 16:32
Se putea ceva mai bine....Finalul este cam brusc....