Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Oct 2010, 20:22   #241
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Falimentar, as adauga.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 20:24   #242
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
misto. s-au adunat misoginii sa isi planga de mila.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 20:55   #243
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
un aporopo, (dealtfel deloc in sustinerea ideii casatoriei ca business- ca parere proprie)- la sfarsitul anului 2000 s-a facut un raport al carui cifre aratau ca dureaza mai mult in timp(rata divortului e mult mai mica) casatoriile bazate pe interes, contractuale , ori cele obisnuite in asia in care se unesc asa numite /case/ intre ele .
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 20:58   #244
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ce misto... si femeia doarme in dormitor iar barbatul pe canapea. si intre timp, cand el e plin, se mai duce si la fetitzele de pe autostrada, iar ea se uita pe Pivate Spice... bravos mai... sunteti pe drumul cel bun

gropitse, tu esti de acord cu porcaria asta?... casatorie din interes?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 22:21   #245
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
era prea frumos ca sa fie adevarat...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 22:24   #246
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
dragonfly_drk, uite o să meditez în scris. Nu vreau să încep de la un capăt idealist căsătorie- instituție a dragostei. Hai să ne gîndim de ce ar funcționa căsătoriile din interest mai bine? Cînd doi indivizi decid să aibă o viață împreună , conștientizează ceva ( ce au nevoie , modul de viață - fie un accent mai mare pe careiră, fie pe familie, etc) , și uite acești doi indivizi , dacă pot spune așa, își satisfac reciproc niște necesități. Ar fi naiv să cred că numai dragostea poate fi motor sau chiar necesitate. Dragostea așa cum o cunoaștem în primă instanță nu durează veșnic. Și uite perechile care se căsătorec nu din dragoste -s mai realiste , nu ajung stupefiate într-un moment în timp cînd realizează că asta nu mai e , mă-nțelegi , sar peste un moment de dezechilibru.O relație poate evolua în foarte multe feluri. Și dacă ajungi să-ți fie confortabil/bine cu persoana care-ți este alături de ce să mai conteze că inițial a fost interes? Depinde cum abordezi situția și care-ți sunt principiile . Suntem în epoca /free will/, fiecare își alege ce-i convine mai bine. Cam de ce s-a urcat Ilsa în avion și l-a lăsat pe Rick ?) No, cam așa.

Last edited by gropitse : 04 Oct 2010 at 22:26.
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 22:33   #247
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
da, dar de ce sa nu fie asa:

doi oameni se iubesc. stau o vreme impreuna pana realizeaza ca se potrivesc. asa ca fac un fel de acord... sa se ajute reciproc, sa aiba bani, sa isi indeplineasca visele, sa se sustina unul pe celalalt. cand spui casatorie din interes, eu ma gandesc la doua persoane care se casatoresc... insa nu ele sunt cele care se unesc, ci averile lor. nu zic, exista respect, ezista de toate... insa uite, pe vremuri, fetele erau obligate sa se casatoreasca cu anumiti baieti... unele dintre ele duceau o viata de cosmar, pentru ca pe atunci divortul era inca un subiect tabu... daca as gasi un print cu bani, nu m-as casatori cu el din interes, tocmai pentru ca nu as stii daca o sa ma inteleg cu el. crede-ma, stiu cum e sa stai cu un tip cu bani. nu e prea placut... mai bine fara bani dar sa fie cineva alaturi de tine, decat cu bani si sa fii lasata de izbeliste atunci cand ai cea mai mare nevoie de ceva...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 22:47   #248
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
Uite , dacă s-a dezvoltat cel puțin o relație de respect , nu mai poate fi vorba de nici un fel de /lasare de izbeliște/. Tu pui accentul pe faptul că doar unul din cei doi fac contribuție cu ceva - banii, pe cînd nu-i așa, există lucruri care vin și de la o parte și de la alta. Și dacă se pune accent pe asta de la bun început ,eu cred că-i posibil de eliminat relația slavagistă sau feudalistă (decît doar de roleplaying )
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 22:51   #249
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
si atunci daca amandoi au bani, de ce sa se mai casatoreasca?... nu se pot descurca la fel de bine pe cont propriu?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 22:54   #250
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
Cum e mai ușor, să aduni două sărăcii sau două avuții? Și de ce te-ai agățat așa strîns de bani, era unul dintre factori, nu neapărat principalul :*
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 22:59   #251
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
m-am agatat de bani pentru ca in principiu, banii sunt cei care primeaza intr-o casatorie din interes... poate eu am fost educata altfel, sau poate sunt de moda veche... sau poate chiar experienta de viata ma fac sa fiu de principiul ca o casatorie din interes nu e tocmai benefica pentru fericirea a doua persoane... pentru ca daca stam sa ne gandim... oricat de mult ar dura o astfel de casatorie, hai sa ne intrebam: oare cei doi sunt cu adevarat fericiti?... parca ma vad deja peste cativa ani casatorita din interes si asta pentru ca de ce ti-e frica nu scapi...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 23:05   #252
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
Fatalism

Să fie oare diferențele de salariu între bărbați și femei pentru aceeași muncă tot un tip de misogonism? Eu înțeleg , acum i se spune /discriminare/ , dar analizînd istoricește de unde se trage, se prea poate.
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 23:09   #253
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
e de la sine inteles ca barbatii au in medie un salar mai mare decat al femeilor. asta si pentru ca de cele mai multe ori, in cadrul firmelor, barbatii ocupa posturile cele mai bine platite. insa nu e o regula. depinde de patron si de viziunea acestuia. din pacate, nici in ziua de azi, unii oameni nu au scapat de ideea ca femeia nu are ce cauta in politica sau in functii de conducere, si ca ea trebuie sa fie croitoreasa, spalatoreasa, casnica, etc. aceasta este una dintre cele mai grave forme de misoginism prin simplul fapt ca datorita acestor barbati, foarte multe femei cu calitati si potential, raman in umbra.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 23:20   #254
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
chiar stau si ma intreb acuma: nu mai e nimeni de acord cu casnicia si implicit casatoria in ziua de azi? si aici ma refer la casatoria dintre doi tineri (sau nu) care se iubesc... ca pare-mi-se ca am cam ramas singura pe aici cu aceste idei... nu sunt eu conservatoare de felul meu, dar totusi, oameni buni... nu mai exista iubire pe lumea asta?... nu mai exista identitate, traditie?

ca tot ce vad in jur e lupta oamenilor pentru faima, bani, vile cu piscine si publicitate... ascensiune finainciara si profesionala... da cu sufletul cum ramane?... aaa... gata, nu mai avem timp de el... nu mai avem vreme sa incercam sa ne cunoastem pe noi insine... da-l dracu'... ce sa fac eu cu sufletul daca la poarta mea sta un mertzan cu geamuri fumuri si sofer imbracat la costum?... trist unde s-a ajuns...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2010, 00:43   #255
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Libelula, parca nu-ti placeau off topic-urile.
Ce treaba are misoginismul cu neincrederea in institutia casatoriei ? Cunosc si destule fete care se sterg la poponet cu actul ala si cu toata mascarada care urmeaza semnarii sale.
Care este legatura dintre tot ce ai scris tu mai sus si misoginism? Pentru frustrarile personale exista un topic special creat.
Haide sa nu mai aberam.

Quote:
nu mai e nimeni de acord cu casnicia si implicit casatoria in ziua de azi?

Oamenii se casatoresc si o vor face si de-acu incolo. Cei care nu o fac reprezinta o minoritate proscrisa din care, momentan, ma bucur sa fac parte.

Last edited by omudindulap : 05 Oct 2010 at 00:50.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2010, 01:02   #256
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by danonino:
................

Glumeam ( in caz ca cineva avea impresia ca vorbeam serios). Casatoria e inutila si dezavantajoasa.

Nu e inutila, dar nici obligatorie. It's just a sheet of paper after all, nu o sa iti iubesti mai mult perechea doar pentru ca acum sunteti legati...legal. Dezavantajoasa pentru cine ? Pentru mirele care o sa ii cumpere miresei rochia...printre altele ?

Quote:
sau poate chiar experienta de viata ma fac sa fiu de principiul ca o casatorie din interes nu e tocmai benefica pentru fericirea a doua persoane...

Deppinde daca e interes reciproc , pentru ca intr-o asemenea casatorie, cele doua persoane isi pot cauta fericirea in alta parte daca nu o gasesc acasa, fara sa simta vreun sentiment de vinovatie, contrar cazului casnicie bazata pe "iubire". Nu as opta vreodata pentru o casatorie din interes, indiferent care ar fi statutul meu social, I'm kinda romantic, so love all the way . In opinia mea ideal ar fi o casnicie in care fiecare e cu propria lui afacere si in care amandoi contribuie intr-o egala masura, fara sa deppinda unul de celalalt. Indeppendenti, dar impreuna .


Oh God, am zis si eu ca o relatie de lunga durata nu inseamna neaparat casatorie, fiindca danonino a adus vorba (nici nu ma gandeam la casatorie cand am scris mesajul cu Alain Delon) si acum vad ca ati deviat de la subiect.



PS: Ce siropos poate sa fie danonino cand vrea
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 05 Oct 2010 at 01:15.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2010, 01:31   #257
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Vreau sa comentez doua lucruri.

In primul rand, titlul topicului e un non-sens. Misoginismul e ura, repulsia fata de femei, tine de patologic. Nu poate exista o batalie in pareri pe acest subiect, pentru ca nu exista argumente care sa puna misoginismul intr-o lumina buna. E ca si cum as propunere o dezbatere daca violul e bun sau rau.
Pana acum s-a discutat aici despre discriminare, ignoranta, conflicte intre sexe, intre generatii, etc., dar nu despre misoginism propriu-zis.

In al doilea rand, pe subiectul mai recent al casatoriei din interes, cu referire la cutumele din Asia, parerea mea e ca n-ar trebui sa judecati ceva ce tine pana la urma de un sistem social care nu ne e familiar. Judecam ceva care nu e european, prin prisma valorilor europene. Casatoria din interes e rea pentru ca? Pentru ca nu e din dragoste. Si cea din dragoste e buna pentru ca? Pentru ca asa am vazut in filme.
Controversate nu sunt doar casatoriile din interes, mai exista si tema casatoriilor deschise, sau a casatoriilor poligame, care, contrar preconceptiilor, pot functiona, pot crea familii fericite, si pana la urma asta e tot ce conteaza, convietuirea.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2010, 04:22   #258
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by marius_em:
a casatoriilor poligame, care, contrar preconceptiilor, pot functiona
Casatoriile poligame sau multiple? Pentru ca in SUA de curand a aparut si problema asta, a casatoriilor intre mai mult de doua persoane, adica ei sunt 3/4/5/6 intr-o relatie si vor sa fie recunoscuti oficial ca o familie. Mie mi se pare cu atat mai riscant din punct de vedere legal pentru ca nu poti da o lege in care poti spune ca o casatorie se limiteaza la un numar x de persoane, sa zicem 10, iar apoi sa se trezeasca 11 persoane care se simt discriminate ca nu se pot casatori impreuna. Cum poti preveni asadar casatorii multiple din interes in care sa fie implicate un numar urias de persoane care cauta diverse avantaje financiare, fiscale etc? Pe scurt, legalizarea casatoriei pentru mai mult de doua persoane mi se pare o masura extrem de instabila.

Cat despre misoginie, este punctul central al discriminarilor sexiste, al prejudecatilor fata de femei. Ca nu exista nimic care sa o justifice, oricat ar incerca danonino sa se convinga singur, e partea a doua. Mie mi se pare ca s-a discutat destul de ontopic aici.

Btw, de testul Bechdel stiati?

Last edited by miercuri : 05 Oct 2010 at 04:37.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2010, 08:51   #259
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Te contrazic, cauzele discriminarii sexiste cred ca stau in preconceptii, in stereotipuri, in cutume depasite, in ignoranta, nu neaparat in ura. Femeia chiar nu e obiectul urii la nivel colectiv, si nu vad cum poate fi misoginismul un fenomen social. Ura chiar e un cuvant puternic, am cunoscut destui marlani, dar asa marlani si bulangii cum erau, nu ura era ceea ce ii faceau trateze femeile ca pe niste carpe, ci mai degraba indiferenta, lipsa de respect, proasta crestere.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2010, 09:00   #260
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
E vorba de o ura latenta, care se manifesta ca disconsiderare, discriminare, prejudecata. Tocmai d-aia e atat de anevoios de corectat. Daca barbatii nu ar fi fost in esenta misogini de-a lungul secolelor (mileniilor?), femeia ar fi avut alt statut. Cateodata am impresia ca barbatii din ziua de azi nu isi dau seama cat de putin timp a trecut de la miscarile pentru drepturile femeilor. Acum 50 de ani femeia era inca un accesoriu. Ichipuie-ti numai ca o femeie care calatoarea cu barbatul ei, nu avea pasaport personal, era trecuta pe al lui.

Last edited by miercuri : 05 Oct 2010 at 09:03.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells