Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Aug 2013, 17:02   #1
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Turneu Filme Clasice - Madame de…, Max Ophüls - 1953

Madame de… - Max Ophüls, 1953

Perioada de votare: 26 august 2013 - 8 septembrie 2013, ora 23:59 PM



Oricine poate participa la discutii si poate vota, cu conditia de a-si justifica votul printr-un comentariu.
Sistemul de votare:
4 stele = 4 puncte - excelent, 3 stele = 3 puncte - bun, 2 stele = 2 puncte - merita incercat, 1 stea = 1 punct - slab, 1 bila neagra = 0 puncte - foarte slab
Se pot da si note intermediare, de exemplu 2.5 stele.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2013, 18:42   #2
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
In mod evident un film pentru femei, despre drama unei femei . Nu ca barbatii n-ar avea ce vedea , dar cred ca filmul rezoneaza mai bine cu inimile femeilor.Dansuri ,toale, bijuterii , trasuri , decoruri splendide si barbati la patru ace.
Un adevarat elogiu stilizat adus adulterului .Tehnica de mare maiestrie care slujeste o poveste melodramatica , facuta sa smulga suspine si lacrimi .Camera de filmat e vie , o serpoaica perversa si foarte lunecoasa .O camera unsa( mituita) sa tina cu femeia .Totul curge fluid , fara salturi de la inceputul ce te duce cu gandul la comedie , la sfarsitul de tragedie . O dama din clasa de sus( Danielle Darrieux) se indragosteste de un diplomat ( jucat de Vittorio De Sica) si intra in coliziune cu barbatul ei , un general (jucat de Charles Boyer ) . Barbatul ei inghite el cat inghite , dar orgoliul masculin/militar il face sa-si iasa din pepeni si sa incerce diverse metode pentru a opri amorul nevestei .Nici el nu era usa de biserica ( amanta pe statul de plata) dar era om discret nu ca nevasta-sa care juca totul prea pe fata . Aici de fapt era incalcat tabu-ul burghez criticat de regizor : daca tot calci pe langa , fa-o sa nu afle tot satul .Imaginea de cuplu reusit conteaza pentru barbat mai mult decat realitatea , realitate in care cei doi traiau practic fara raporturi intime. Si cui ii mai pasa de sex daca sotul vine cu cadouri generoase ?? Cucoanei bovarice care sare pe bietul diplomat .Mai are si tupeul sa aprinda lumanari pentru amanat de parca ar fi hotul care-si face cruce si zice un ''Doamne ajuta '' inainte sa sparga o casa . Sa-i fie rusine . Ce invata astia mai mici de la poame din astea ???

3 stele + 1/2 juma de steluta
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2013, 18:05   #3
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
bremen, acolo nu era vorba de calcat pe linga, era vorba de iubire Asta n-a suportat mindria sotului, ca sotia poate iubi un alt barbat si ca vrea sa-l paraseasca pentru el, indiferent ca relatia lor era una de complezenta. Mi-a placut in mod deosebit filmul, pentru ca personajele reusesc sa exprime o cascada de sentimente cu toata raceala impusa de pozitia in societate. Contrastul dintre costumele si decorurile somptuoase si austeritatea de suprafata a personajelor, sub care flacarile iubirii sau ale orgoliului topesc ratiunea sint prezentate cu maiestrie, nicidecum melodramatic.

Poate nici nu-mi amintesc eu chiar asa bine filmul, am ramas doar cu senzatiile de dupa vizionare, nu-mi amintesc scene concrete, dar clar nu mi s-a parut melodramatic.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2013, 17:39   #4
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Rezultat votare:

bremen1980 - 3.5 stele

Total = 3.5
Medie = 3.5
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2013, 18:36   #5
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Iubirea si consecintele ei . In alt secol, in alta tara , unde nimeni nu se mai duleaza pentru nimeni .

http://www.youtube.com/watch?v=cVXTb...ature=youtu.be
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2013, 19:25   #6
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Stiu ca-i tarziu si nu trebuie sa se tine neaparat cont de vot ca media-i deja facuta da l-am vazut si eu cand a trebuit si acu ma simt prost ca n-am scris putin acolo despre el si ca n-am votat. Nu ma costa nimic. Poate 5 minute da aia nu-i o tragedie. Mie mi-a placut Madame De... pentru ca trateaza un subiect tabu cu naturalete si fara lectii de moralitate. Si imi place Ophuls, in general, pentru ca-i un regizor preocupat de statutul femeii in socitate intr-un moment istoric cand nimeni nu dadea doi bani pe asta. Imi amintesc ca mi-a placut destul de mult si Lola Montes datorita personajului feminin indarjit. Imi plac astea cu trasaturi de Victoria Lipan. E foarte fain construit si subiectul in jurul cerceilor personajului nenumit. Prin ei i se traseaza o oarecare idnetitate si ei. In fond au acelasi destin, sunt cumparati si vanduti si revanduti si rascumparati. Parerea nu e la cald ca l-am vazut acum vreo luna dar mi s-a parut un film valoros si i-as fi dat 3 stelute si 25.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells