Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Apr 2012, 16:04   #1
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
Un film in imagini ...

"Un film in imagini !!! " ...topic in care fiecare poate posta imaginile cele mai semnificative / care l-au impresionat most / imagini reprezentative etc pentru un titlu.
Si ar fi interesant un top periodic cu titlurile asupra carora s-au aplecat cat mai multi - dar nu-mi asum responsabilitatea. Poate un moderator ...

Voi incepe cu Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)
















contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 16:08   #2
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
nu cred ca-si mai are rostul un astfel de topic. il avem deja pe cel inițiat de federico: http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96989
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 16:22   #3
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
poate, dar vad o diferenta intre cadre prefereate si un film in imagini
in primul rand cadrele preferate inseamna un cadru - cinci intr-un anumit numar de filme ... pe cand un film in imagini inseamna un anumit numar de cadre intr-un film
in al doile rand, un cadru preferat - in mod normal - se desprinde de actiune filmului, adica spune foarte putine despre film ... cadrul devine preferat pt ca e frumos, superb, nemaivazut, inovatie, reflexie, joc al luminilor si umbrelor, culoare, peisaj
si diferentele de nuanta pot continua
dar daca moderatorul nu accepta topicul sau daca ceilalti participanti la forum il considera imitatie ... delete mf
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 16:45   #4
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
ok, sa zicem ca as fi de acord cu diferentele astea (n-are rost sa ne contrazicem), nu inteleg ce sens are sa trântești aici niște screenshoturi din filme. avem un joc, avem si topicul cu filme vizionate recent unde poti posta in cadrul commenturilor si screenuri. nu vad cine ar face efortul asta pentru nimic. tu vrei un trailer doar din imagini?
in schimb, daca vrei sa deconstruiesti un film in imaginile din care este compus, ca mai apoi sa-l reasamblezi intr-un sens post-modern (btw, interesant ultimul experiment al lui Greenaway) parca ar mai merge.

Last edited by charles : 03 Apr 2012 at 17:21.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 21:53   #5
Albedo
Novice
 
Albedo
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 19
Wink

Mie mi se pare foarte interesant. Putem sa gasim si alte aplicatii (pentru cine are timp):
1. de exemplu eu nu imi propun sa vad mission impossibile, dar vad imaginile astea si ma lamuresc si cum e cu filmul;
2. cadrele pot fi puse intr-o anumita ordine care sa releveze ceea ce e mai reprezentativ in film, chiar intr-o maniera comica sau in asa fel incat sa-i se dea un alt inteles. O forma de arta in arta, asemanatoare benzilor desenate.

@contlacinemagicieni: mi se pare foarte comic cum ai ales/aranjat imaginile. Astept si altele.
Albedo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells