Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Nov 2011, 08:05   #1
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
A Dangerous Method

Slabut si destul de dezamagitor. Fassbender si Mortensen sunt buni,desi mie Cassel mi-a placut cel mai mult (cele 10 minute cu ele fiind si cele mai bune din film),dar saraca Keira parca prea forteaza accentul ala si si grimasele.

As for mister Cronenberg,el creeaza o atmosfera bunicica si povestea e bine spusa,dar parca e prea cuminte filmul asta.Fata de ce am vazut eu de el (Crash-1996,A History Of Violence-2005),A Dangerous Method e o joaca.

In fine,6/10
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2011, 11:10   #2
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
In mare sunt cam pe aceeasi lungime de unda, cu mentiunea ca mi-a placut, chiar daca ma asteptam la mai mult. Si intr-adevar principala problema a filmului e ca-i mult prea cuminte in conditiile in care subiectul e unul care putea fi tratat mult mai interesant intr-un stil cronenbergian adevarat. Cel mai mult mi-a placut Mortensen, apoi Fassbinder si Cassel, iar ca momente ale fimului cele mai bune mi s-au parut discutiile Freud - Jung. Keira a primit multe laude pentru filmul asta, dar, pe langa accentul care cand e, cand nu e, mi se pare ca exagereaza de multe ori. Atmosfera si mie mi-a placut, la fel ca si soundtrack-ul, dar dupa cat de mult mi-au placut A History of Violence si Eastern Promises, A dangerous method mi se pare un esec.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2012, 23:07   #3
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Cred ca esec e cam mult spus, chiar daca filmul este sub realizarile anterioare ale lui Cronenberg. Mortensen m-a impresionat pe mine cel mai mult, incepand cu transformarea fizica, dar nu numai. N-as spune nici ca filmul a fost prea cuminte, ci moderat, chiar daca este vorba despre Cronenberg. La o asemenea tema, e foarte usor sa aluneci inspre kitch, dar Cronenberg a stiut, cred, sa nu intreaca masura.
Dupa mine, "veriga slaba" a fost de departe Keira Knightley, care abordeaza identic orice rol, cu diferenta ca de data aceasta a pus mai mult accent pe obisnuitele-i grimase.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2012, 21:42   #4
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by corinka:
Dupa mine, "veriga slaba" a fost de departe Keira Knightley, care abordeaza identic orice rol, cu diferenta ca de data aceasta a pus mai mult accent pe obisnuitele-i grimase.

de acord. desi Cronenberg, intr-un interviu, ii apara interpretarea . el sustine ca e documentata, ca au studiat impreuna felul in care se comparta persoanele bolnave de isterie precum si notele lui Jung in privinta asta. insa chiar asa fiind mie mi se pare ca tipa e lipsita de farmec. acel farmec pe care (sigur) il avea personajul real de care Jung s-a indragostit. in film nu se observa nimic in sensul asta, nici o atractie, nici o chimie intre cei doi.
am vazut acum cativa ani un film care trateaza aceiasi poveste, The Soul Keeper (2000), regizat de un italian, in care actrita interpretand pe Sabina Spielrein face un rol net superior.
sincer, actualmente, nu vad nici o actrita din star systemul hollywoodului capabila de rolul acesta
(in afara de meryl streep, care e prea batrana).

Last edited by Mercutio : 05 Jan 2012 at 21:44.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2012, 23:23   #5
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Uite ca vin sa va contrazic 100% si daca aruncati un ochi la topuri 2011 veti observa ca din partea mea coroana cu lauri revine chiar acestui "A Dangerous Method".
Din punctul meu de vedere, nu consider corecta judecata legata de creatiile anterioare ale unui regizor. Putem sa regretam cu nostalgie un stil si o directie pe care un autor o paraseste in favoarea alteia, dar nicidecum sa raportam direct si ca un criteriu de baza judecata mentionata mai sus.
Eu personal, sunt un mare fan David Cronenberg, este un regizor care ma influenteaza cu fiecare film, cu fiecare vizionare si revizionare a fiecarui ttilul din filmografia sa. De aceea sunt de parere ca perioada lui hardcore a inceput sa ia cu totul o alta turnura de la "Naked Lunch" incolo.
Cronenberg si-a pregatit meticulos drumul, desi violenta specifica primelor filme a fost prezenta si in filme mai cunoscute precum "A History Of Violence" sau "Eastern Promises".
Revenind la "A Dangerous Method" as acorda o bila alba in primul rand jocului actorilor de la cei trei protagonisti pana la alte aparitii interesante cum ar fi Vincent Cassel sau Sarah Gadon.
Se vede ca filmul a avut parte de o documentare minutioasa de la decoruri&recuzita pana la atmosfera si gestica personajelor. Este un film complet de la cap la coada. Nu mai pun la socoteala faptul ca am plecat foarte deprimat de la el si cred ca am prins efectul.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2012, 21:07   #6
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
Veriga slaba (slaba la propriu), bine sesizat de mai toti, Keira Knightley. Are sanii prea mici si e cam ciolanosa. Un avantaj pentru viata si sanatatea ei, un neajuns pentru a starni libidinalele din spectatori. Aveam impresia ca poseda alte dimensiuni in sutien ... Ce dezamagire !!!


.
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2012, 14:17   #7
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Se doarme excelent la el. Recomand pentru relaxarea totala aka neuronala.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2012, 22:24   #8
anca.2006
Novice
 
anca.2006
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4
Vazut acum cateva zile... cam plictisitor, ce-i drept... nu mi se pare o realizare artistica de performanta. Nu mi-a placut chestia cu accentul Sabinei ( aka Keira) care, vorba cuiva de mai sus, ba e ba dispare. In rest, OK discutiile Freud-Jung si cam atat. Am avut asteptari mai mari, sincera sa fiu, dupa subiectul filmului... cam dezamagitor.
anca.2006 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells