Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Feb 2013, 23:44   #221
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by Liviu-:
Nu sunt sigur ca inteleg intrebarea ta... si nu sunt sigur ca tu intelegi ce zici. Cate filme ai vazut care sa participe la oricare combinatie de cate doua dintre Cannes, Venetia, Berlin? Daca participa la unul dintre ele nu are cum sa apara si la celalalt.

Stiu si eu ce sa zic, ma gandesc ca totusi, daca te concentrai putin, era imposibil sa nu intelegi. Mai ales ca formularea era simpla si clara (asta ca sa raman in registrul acelui "nu sunt sigur ca tu intelegi ce zici" al tau )

Lucrurile sunt simple iar afirmatia mea e lesne de inteles: Mungiu este un regizor care are succes la doar unul dintre festivalurile importante. Mereu acelasi.
Putea sa ia premiu la Cannes cu 4,3,2 si la Venetia cu Dupa Dealuri si atunci nu s-ar mai fi putut aduce acest argument. Acum intelegi ce vreau sa spun?

Originally Posted by Liviu-:
Cat despre BAFTA, ele sunt varianta britanica a Oscar-urilor, presupun filme cu un succes comercial. Daca ar fi sa facem o lista cu filme excelente care nu au prins categoriile de film strain la BAFTA, Oscar sau GG n-am mai termina..

Afirmatia ta e pur si simplu falsa. Sunt numeroase filme care au si castigat la categoriile de film strain la Oscar, GG sau BAFTA fara a fi niste mari succese de public.

Originally Posted by Liviu-:
PS: 4,3,2 a fost nominalizat la GG, desi fac parte din aceeasi categorie cu Oscar & BAFTA. Dupa dealuri a ajuns in lista scurta la Oscar, iar la BAFTA nu stiu daca nu cumva ar intra in competitie de anul viitor.

Iti reamintesc ca discutam aici de premii nu de nominalizari.

Originally Posted by Liviu-:
PS2: Sa inteleg ca Tarkovski n-are valoare pt ca nici el n-a ajuns vreodata la Berlin, iar la Venetia a ajuns o singura data? Ca n-a fost nominalizat la Oscar, BAFTA sau GG? Incearca sa gasesti criterii mai putin subiective pentru a dovedi ca Mungiu n-are valoare, eventual comentand strict filmele. Faptul ca nu se inghesuie lumea in cinema sau ca nu primeste X premii nu inseamna nimic in ce priveste valoarea artistica.


Parerile despre filme (sau despre picturi sau despre sculpturi sau despre fotografii, sper ca ideea asta o intelegi totusi) au fost, sunt si vor fi mereu SUBIECTIVE. Cifrele de audienta sau numarul si calitatea premiilor castigate raman niste criterii OBIECTIVE. Desigur, imperfecte, dar obiective.

Iar Tarkovski, pe langa Cannes, a casitgat si Leul de Aur la Venetia (Copilaria lui Ivan) si BAFTA (Sacrificiul - Best Foreign Language Film). Mi se pare nu jenant ci de-a dreptul abject sa-l compari cu Mungiu
E bine sa te asiguri ca ai habar despre ce vorbesti inainte sa bati campii in halul asta...

Intr-adevar, faptul ca Tarkovski n-a castigat niciodata Palme d'Or, spre deosebire de Mungiu, spune cate ceva despre ce se intampla la festivalul asta...

Last edited by Optimvs : 09 Feb 2013 at 23:56.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2013, 23:47   #222
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by Mercutio:
E pe locul 8 in top 10 pe 2012 al revistei Sight and sound. As mai adauga un articol apreciativ in revista franceza Sofilm, plus un altul in FIlm comment, insotit si de un interviu cu Mungiu.
Nepriceputi, ce vrei... fac jocul burgheziei reactionare.

Buna gluma
Cred ca locul 8 din 10 in topul Sight and sound chiar echivaleaza cu un Leu de aur

Originally Posted by faraimaginatie:
Liviu, nu inteleg de ce te mai chinui... In mod clar vrea doar sa puna paie pe foc aiurea. A inteles toata lumea ca nu-i place Mungiu. We seriously need to move on...

Poate incepe ONG-ul lui Alinuta sa faca lobby sa se dea lege ca orice critica la adresa carierei fratiorului sa fie ilegala. Si s-a rezolvat si asta, pe urma pot incepe sa predea in scoli ce mare, unic, inegalabil regizor e Mungiu.

Last edited by Optimvs : 09 Feb 2013 at 23:52.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 00:01   #223
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Of, ti-as raspunde, dar ce sens are? Imi pare rau ca nu-ti dai seama in ce penibil ai cazut cu vendeta asta personala. Te rog frumos, chiar te rog frumos, opreste-te odata, e de ajuns. Chiar n-ai altceva de facut? Pur si simplu ucizi orice discutie constructiva din topicul asta si provoci tuturor participantilor la discutii o asemenea lehamite ca n-au mai dat pe aici. Intelegem, esti superior, Mungiu e un regizor fara talent, un ratat. Considera-te implinit acum si lasa-ne in ignoranta noastra. Nu vezi ca n-ai pe cine salva? Suntem cu totii prea ignoranti si inculti ca sa vedem adevarul.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 01:18   #224
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Optimvs. e clar ca Mungiu e foarte important pentru tine. Pe forumul asta se discuta despre sute de filme si regizori, dar tu vorbesti aproape exclusiv despre el. Orice artist capabil de a trezi un interes intens ca al tau, poate sa considere ca are succes.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 01:31   #225
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Optimvs...habar nu am ce vrei sa zici prin quote-ul ala. Eu ti-am inteles pozitia si ti-o respect. Sunt numerosi oamenii carora nu le place Mungiu. Mi-ar placea sa respecti si tu, la randul tau, parerea altora. Si sa nu arunci cu noroi in tot ce-ti pare contradictoriu. Asta daca vrei sa porti o disxutie normala. Daca nu vrei...poti sa continui sa fii the ass you are. Si daca chiar ai un interes legitim pentru cinematografie poti sa participi la discutii mult mai constructive. Daca vrei doar sa te contrazici aiurea eu zic sa dai log out. Ne-ai face un bine tuturor. Mie una mi-e deja lehamite de mesajele tale "goale"

Last edited by faraimaginatie : 10 Feb 2013 at 01:54.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 01:56   #226
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by Liviu-:
Imi pare rau ca nu-ti dai seama in ce penibil ai cazut cu vendeta asta personala. Te rog frumos, chiar te rog frumos, opreste-te odata, e de ajuns. Chiar n-ai altceva de facut? Pur si simplu ucizi orice discutie constructiva din topicul asta si provoci tuturor participantilor la discutii o asemenea lehamite ca n-au mai dat pe aici. Intelegem, esti superior, Mungiu e un regizor fara talent, un ratat. Considera-te implinit acum si lasa-ne in ignoranta noastra. Nu vezi ca n-ai pe cine salva? Suntem cu totii prea ignoranti si inculti ca sa vedem adevarul.


Desigur . Probabil ca, dupa capul tau, eu sunt ala care mi-am luat interlocutorul peste picior, in mod absurd, sustinand ca nici el nu stie ce vrea sa spuna, nu? Dupa cate tot eu oi fi ala care batea campii ca Tarkovski nici n-a fost nominalizat la BAFTA cand el castigase sau ca a dat o data pe la Venetia, cand el castigase si acolo

Mi se pare fascinant felul in care incerci sa proiectezi asupra interlocutorului propriile tale greseli.

Pana una-alta eu am facut o afirmatie logica si pe care o pot argumenta in mod rational. Tu, pe de alta parte, ai deschis printr-un atac la persoana si ai incheiat falsificand (din ignoranta sau, mai rau, cu buna stiinta) palmaresul unui regizor caruia impostorul de Mungiu n-o sa-i ajunga niciodata nici macar la degetul cel mic. De la picior.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 02:01   #227
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Sincer, in momentul in care il ataci pe Liviu care aduce o contributie forumului asta prin pareri pertinente. pentru mine esti zero. :-)
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 02:12   #228
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by Twinsen:
Optimvs. e clar ca Mungiu e foarte important pentru tine. Pe forumul asta se discuta despre sute de filme si regizori, dar tu vorbesti aproape exclusiv despre el. Orice artist capabil de a trezi un interes intens ca al tau, poate sa considere ca are succes.


Si totusi am explicat FOARTE clar, inca de la unul din primele posturi facute pe acest topic, de ce mi se pare importanta o discutie mai ampla despre ceea ce eu unul consider a fi impostura lui Mungiu: pentru ca "modelul lui de succes" ameninta sa bage definitiv in groapa cinematografia romaneasca. Omul a invatat drumul spre Cannes, are ploile aranjate pe-acolo, naiba stie si nici nu prea conteaza: cert e ca produce filme strict pentru uzul acestui festival dupa care vine acasa si, impaunandu-se cu premiile luate la mica intelegere, pune cinematografia romaneasca (si asa aflata cu un picior in groapa) pe o directie care duce la ruperea definitiva a contactului cu publicul.

Poate ca unora dintre voi vi se pare ca poate exista cinematografie romaneasca si fara public, doar de dragul festivalurilor "prietenoase" cu regizorul X sau Y. Mie nu.

Si, pentru ca veni vorba de Tarkovski, hai sa remarcam impreuna o chestie: acest URIAS regizor a castigat Leul de Aur la 30 de ani, dupa care s-a orientat spre Cannes. La Cannes a tot incercat sa castige, dar cand a vazut ca juriul de acolo se preteaza pana si la pact cu conducerea sovietica i-a bagat undeva si pe aia de la Cannes si pe sovietici si s-a dus cu ultimul sau film la BAFTA. (Daca nu ma insel nici n-a mai apucat sa ridice premiul)

Mungiu, pe de alta parte, a luat Palme d'Or cu mizeria aia de 4,3,2 dupa care, ce sa vezi, tot la Cannes se duce...

Originally Posted by faraimaginatie:
Sincer, in momentul in care il ataci pe Liviu care aduce o contributie forumului asta prin pareri pertinente. pentru mine esti zero. :-)

Orice om de buna-credinta vede ca Liviu s-a atacat singur prin prostiile pe care le-a scris si prin atacul la persoana cu care si-a inceput mesajul.
Restul mesajului tau nu merita decat un singur comentariu: ai fi facut o cariera fulminanta pe timpul lui Ceausescu.

Last edited by Optimvs : 10 Feb 2013 at 02:18.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 02:19   #229
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Optimvs:
Apropo, am o intrebare pentru admiratorii neconditionati ai lui Mungiu: cum se face ca singurele premii semnificative ale acestuia sunt castigate la Cannes?
Oare juriile de acolo sunt singurele care au ochi pentru "adevarata valoare" sau...? BAFTA ioc, Berlinala nema, Venetia nici atat.
Si va rog frumos nu ma luati cu Stockholm, Salonic samd

Asta mi se pare un argument foarte simpatic.
E ca si cum i-ai reprosa lui FC Barcelona sau altei echipe dupa ce castiga Liga Campionilor ca "de ce nu joaca si in Europa League, si in Cupa Amicala a Tarilor Latine, si in Cupa Prietenilor Balcanilor si alte cupe, daca e atat de smechera"?
Festivalul de la Cannes e cel mai important festival de film din lume si niciun alt festival de serie A (Berlin, Venezia etc.) nu o sa fie vreodata peste festivalul de la Cannes. Ca selectie, ca numar de regizori valorosi adunati la un loc. Palme d'Or e cel mai important premiu din lume pe care il poate obtine un film. Palme d'Or, nu Oscarul. Oscarul decerneaza premiul pentru "cel mai bun film desemnat de Academia americana de film" unde se intampla din joi in Paste sa se mai strecoare printre nominalizati si un film neamerican, cum a fost Amour anul asta. Dar astea sunt cazuri rarisime, exceptiile, nu regula. In schimb Palme d'Or rasplateste o competitie a filmelor din toata lumea, iar dintre toate competitiile de felul asta Cannes-ul e cea mai importanta.


Si apropo, "4,3,2" a luat si premiul Academiei Europene de Film pentru cel mai bun film al anului, un premiu presupun ca dat de 2700 profesioni... pardon habarnisti intr-ale cinemaului din toata Europa, habarnisti care in anii urmatori au dat aceeasi distinctie unor filme de Haneke, Von Trier, Polanski si altor nonameuri.


Chiar, Von Trier e un exemplu de impostor care s-a dus cu aproape toate filmele lui la Cannes de frica Veneziei si Berlinului, plus ca acolo avea lucrurile aranjate, ii pupa pe toti in fund. Aranjate, pana l-au aranjat.

Last edited by varu : 10 Feb 2013 at 15:23.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 02:24   #230
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Optimvs, pentru orice artist, a fi criticat e mult mai bine decat a fi ignorat. Asa ca tine-o inainte, mesajele tale il ajuta in continuare pe Mungiu sa fie in centrul atentiei.

Oarecum in aceeasi ordine de idei, eu o sa te ignor in continuare pe threadul asta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 02:47   #231
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by varu:
Asta mi se pare un argument foarte simpatic.
E ca si cum i-ai reprosa lui FC Barcelona sau altei echipe dupa ce castiga Liga Campionilor ca "de ce nu joaca si in Europa League, si in Cupa Amicala a Tarilor Latine, si in Cupa Prietenilor Balcanilor si alte cupe, daca e atat de smechera"?


Hmm, nu. Daca vrei sa coboram la un nivel atat de jos, e ca si cum ai rade de Chelsea ca, dupa ce a castigat CL parcand autobuzul pe linia portii, a fost umilita de castigatoarea Europa League in SuperCupa.
E o mica diferenta


Originally Posted by varu:
Festivalul de la Cannes e cel mai important festival din film din lume si niciun alt festival de serie A (Berlin, Venezia etc.) nu o sa fie vreodata peste festivalul de la Cannes.

Imprumuta-mi si mie te rog globul ala de cristal.

Originally Posted by varu:
Ca selectie, ca numar de regizori valorosi adunati la un loc. Palme d'Or e cel mai important premiu din lume pe care il poate obtine un film. Palme d'Or, nu Oscarul. Oscarul decerneaza premiul pentru "cel mai bun film desemnat de Academia americana de film" unde se intampla din joi in Paste sa se mai strecoare printre nominalizati si un film neamerican, cum a fost Amour anul asta. Dar astea sunt cazuri rarisime, exceptiile, nu regula. In schimb Palme d'Or rasplateste o competitie a filmelor din toata lumea, iar dintre toate competitiile de felul asta Cannes-ul e cea mai importanta.

Numai ca discutia nu era despre Oscar si nici macar despre un clasament suis-generis al festivalurilor europene. Sigur ca, daca citesti doar Cahiers du Cinéma, traiesti cu impresia ca la Cannes se desfasoara cel mai important festival de film din acest Univers, ba chiar si din Universurile paralele a caror existenta ramane sa fie dovedita .
Problema e insa alta, si anume ca, in general, un regizor sigur pe valoarea filmelor lui cam incearca sa obtina premi la cat mai multe dintre festivalurile care conteaza, nu sa se cantoneze la unul singur.


Originally Posted by varu:
Si apropo, "4,3,2" a luat si premiul Academiei Europene de Film pentru cel mai bun film al anului, un premiu presupun ca dat de 2700 profesioni... pardon habarnisti intr-ale cinemaului din toata Europa, habarnisti care in anii urmatori au dat aceeasi distinctie unor filme de Haneke, Von Trier, Polanski si altor nonameuri.


Chiar, Von Trier e un exemplu de impostor care s-a adus cu aproape toate filmele lui la Cannes de frica Veneziei si Berlinului, plus ca acolo avea lucrurile aranjate, ii pupa pe toti in fund. Aranjate, pana l-au aranjat.

Sa ne reamintim cat de rapid l-a ejectat cabala de la Cannes pe von Trier in 2011 pentru o gluma? Asta spune la fel de multe despre cum merg treburile pe-acolo ca si episodul cu Tarkovski...

Last edited by Optimvs : 10 Feb 2013 at 02:52.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 02:51   #232
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by Twinsen:
Optimvs, pentru orice artist, a fi criticat e mult mai bine decat a fi ignorat. Asa ca tine-o inainte, mesajele tale il ajuta in continuare pe Mungiu sa fie in centrul atentiei.

Oarecum in aceeasi ordine de idei, eu o sa te ignor in continuare pe threadul asta.



Ideea asta comunista cu scosul pe tacute din centrul atentiei mi se pare una dintre cele mai toxice mosteniri pe care fostul regim ni le-a lasat.

Eu unul sunt pentru libertatea de opinie (desigur cata vreme opinia este exprimata civilizat si cu argumente) si sincer nu m-ar interesa sa pun calus oricarei discutii despre Mungiu nici daca as avea aceasta putere.

In mod evident, tu vezi lucrurile exact pe dos
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 09:24   #233
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Of, pentru fiecare lucru pe care-l zici am cel putin unul sau doua contraargumente, dar nu are niciun sens. Am participat in destule discutii de genul asta ca sa stiu ca se bazeaza doar pe mici chichite, atacuri pe analiza de text, un argument e atacat cu doua, inapoi cu patru si tot asa. Nu se termina niciodata si sunt discutii stupide, nu e nimic creativ si nimic relevant, e doar o batalie in care ambii interlocutori cred ca trebuie sa-si arate inteligenta, dar de fapt nu fac decat sa cada ambii in penibil si ignoranta. Se face teoria chibritului si apoi teoria teoriei chibritului. Mai mult de atat eu nu mai am timp de pierdut cu asemenea prostii. Nu stiu ce varsta ai si cum ai ajuns la ea fiind intr-un asemenea blocaj din care clar nu poti sa iesi. Oricat de mult te-ai stradui se pare ca nu te-ai putea abtine in a mai scrie aici ceva, desi nu spui niciodata nimic. Initial nu vroiam sa zic asta, dar sincer iti spun, sentimentul pe care-l am scriind asta e mila. Poftim, ti-am mai dat motiv sa continui sa scrii, mai arata-ne putin din rasul isteric si superior. Dovedeste-ne in continuare cat de inteligent esti.

Last edited by Liviu- : 10 Feb 2013 at 10:26.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 12:13   #234
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Ceea ce faci tu aici incepand de aseara e pur si simplu trolling. Atacuri la persoana plus argumente false indesate la gramada cat sa-ti iasa rezultatul dorit, cam in genul felului in care fac ospatarii adunarea pe nota de plata
Iar de cand ai fost prins cu fofarlica (sau cu ignoranta crasa, pe deasupra si agresiva) in cel mai jenant mod cu putinta, nu faci decat sa insiri noi atacuri la persoana.

Daca iti inchipui ca o sa ma atac din cauza insulteor proferate de un baietas prins cu mata-n sac pe un forum, cred ca e cazul sa te maturizezi. Daca se mai poate, evident...
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 21:10   #235
stalex
Junior
 
stalex
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 66
Originally Posted by Optimvs:




Sa ne reamintim cat de rapid l-a ejectat cabala de la Cannes pe von Trier in 2011 pentru o gluma? Asta spune la fel de multe despre cum merg treburile pe-acolo ca si episodul cu Tarkovski...


Uau, de cand n-am mai intrat aici vad ca discutia s-a mutat de la burghezul-francez-pe-gustul-caruia-face-Mungiu-filme-antiromanesti la cabala de la Cannes.

Optimus, mai intru si saptamana viitoare, a inceput sa-mi placa. Nu te da batut! Un pont: daca te-ncoltesc dusmanii, zi-le si cu masoneria! Baga si ceva cu incalzirea globala, schimbarile climatice, orice, numai nu te lasa!

Jos conspiratia mondiala pro-Mungiu! Cetateni, fiti vigilenti!
stalex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 22:52   #236
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Am o veste pentru tine: nu eu sunt ala care folosea ca argument faptul ca Tarkovski n-ar fi fost nici macar nominalizat la BAFTA cand el castigase . Asa ca, daca veni vorba de desprindere (clara, dovedita) de realitate, te poti adresa cu incredere lui Liviu. Ramane de stabilit doar daca a comis-o din ignoranta sau din rea-credinta.

Cat despre cabala de la Cannes, cand un regizor ultra-premiat este ejectat scurt pentru O GLUMA, lucrurile sunt destul de evidente. Cand mai adaugam in ecuatie si alte intamplari (am mentionat aici povestea cu Tarkovski si Nostalgia) treaba devine clara.
Pentru cine inca isi mai da seama ca 2+2=4, desigur. Aia care cred ca face 7 numai din cauza ca are Mungiu ploile aranajate pe-acolo pot ramane linistiti in lumea lor.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2013, 02:45   #237
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Optimvs:
Cat despre cabala de la Cannes...
...numai din cauza ca are Mungiu ploile aranajate pe-acolo
nene optimus esti de un ridicol sinistru, vorba unui simpatic user de pe aici, dar esti in acelasi timp si comic. mi-l inchipui pe Mungiu abordand pe șest pe fiecare membru al juriului, pe Nani Moretti, Ewan McGregor, Diane Kruger, Alexander Payne si ceilalti (http://www.festival-cannes.fr/en/arc...LongFilm+.html) cu cate o damigeana de vin si o gasca afumata, ca sa aranjeze premiul.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2013, 10:17   #238
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Iti dai seama cat de mult il iubeste pe Mungiu de nu se mai poate opri din vartejul asta de trollism impotriva lui. Cel mult reuseste sa atate lumea impotriva celor care chiar nu il apreciaza pe Mungiu, eu de exemplu.

Nu ii impartasesc sentimentul de mila al lui Liviu, mi se pare doar trollism in cel mai vizibil mod posibil. Omul isi traieste viata pe acest subiect si e liber sa o faca, e amuzant pe alocuri, amuzant cum incearca sa isi justifice prezenta tinandu-se disperat de marginea prapastiei. L-as calca pe degete ca sa ii usurez suferinta dar cred ca ii place sa sufere asa ca cel mai bine este sa fie lasat in pace. Subiectul Mungiu nu se va termina prea curand si nici nu gasesc ca discutia cu o persoana cu probleme cu capul este ceva de admirat si nu intra la "pai se discuta deci a facut ceva bun". Nu, aici abereaza Optimus si atat.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2013, 16:17   #239
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by Mercutio:
Originally Posted by Optimvs:
Cat despre cabala de la Cannes...
...numai din cauza ca are Mungiu ploile aranajate pe-acolo
nene optimus esti de un ridicol sinistru, vorba unui simpatic user de pe aici, dar esti in acelasi timp si comic. mi-l inchipui pe Mungiu abordand pe șest pe fiecare membru al juriului, pe Nani Moretti, Ewan McGregor, Diane Kruger, Alexander Payne si ceilalti (http://www.festival-cannes.fr/en/arc...LongFilm+.html) cu cate o damigeana de vin si o gasca afumata, ca sa aranjeze premiul.


Gandeste fiecare la nivelul la care poate, nu?

Probabil ca, dupa logica ta, si cand conducerea de atunci a URSS a vrut sa impiedice Nostalgia sa ia Palme d"Or, s-a dus la fiecare membru al juriului cu cate un borcan de caviar, nu?

Greu cu ridicolul asta pe scari, pana una-alta ai reusit doar sa te iei de mana cu Redy si cu asta am spus tot ce era de spus .


P.S. http://books.google.ro/books?id=jFKG... ge&q&f=false pagina 169 pentru cei care bat din degetele pe forumuri desi n-au nimic de spus (decat mistouri de gradinita ajutatoare)


Last edited by Optimvs : 11 Feb 2013 at 16:28.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2013, 17:06   #240
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Optimvs:
Originally Posted by Mercutio:
Originally Posted by Optimvs:
Cat despre cabala de la Cannes...
...numai din cauza ca are Mungiu ploile aranajate pe-acolo
nene optimus esti de un ridicol sinistru, vorba unui simpatic user de pe aici, dar esti in acelasi timp si comic. mi-l inchipui pe Mungiu abordand pe șest pe fiecare membru al juriului, pe Nani Moretti, Ewan McGregor, Diane Kruger, Alexander Payne si ceilalti (http://www.festival-cannes.fr/en/arc...LongFilm+.html) cu cate o damigeana de vin si o gasca afumata, ca sa aranjeze premiul.


Gandeste fiecare la nivelul la care poate, nu?

Probabil ca, dupa logica ta, si cand conducerea de atunci a URSS a vrut sa impiedice Nostalgia sa ia Palme d"Or, s-a dus la fiecare membru al juriului cu cate un borcan de caviar, nu?

Greu cu ridicolul asta pe scari, pana una-alta ai reusit doar sa te iei de mana cu Redy si cu asta am spus tot ce era de spus .


P.S. http://books.google.ro/books?id=jFKG... ge&q&f=false pagina 169 pentru cei care bat din degetele pe forumuri desi n-au nimic de spus (decat mistouri de gradinita ajutatoare)



Ca si in cazul avionului lui Coanda pierzi din vedere un amununt, sau il ignori doar de dragul de a mai posta niste tampenii pe aici. In primul rand anul este foarte important, 1983. In al doilea rand acolo se spune ca a fost o campanie a intregii delegatii ruse care s-a terminat cu succes pentru ei. Cum a fost dusa campania respectiva, ce a inseamnat ? Poate s-au dus cu caciula la toti sau au pus presiune. In razboiul rece nu vroia nimeni sa precipite lucrurile prea mult pentru ca toata lumea statea pe degete.

Legaturile dintre evenimentele de atunci cu cele de acum sunt nule. Mungiu a jucat pe sensibilitatile celor de acolo si a castigat, nimic mai mult. Nu cred sa fi avut nici un joc aranjat iar sa compari puterea blocului sovietic in 1983 cu Mungiu in 2012 este probabil cea mai mare tampenie pe care ai spus-o pana acum. Dar esti o persoana obsesiva care se agata de tampenii ca sa isi justifice aberatiile cu care vii pe aici. Nu e nici prima oara si nu va fi nici ultima oara. Ia niste pastile, oricare, multe si dormi un pic.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 11 Feb 2013 at 17:10.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells