Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Dec 2006, 12:27   #1
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Marie Antoinette

filmul asta in afara de faptul ca este divin este si ravaaaaaashing!

dar ce sa stie oameni precum:
http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=3796 - shtef draga sa te impusti daca nu iei in considerare sfatul meu sincer si lipsit de rautate de a edita recenzia si a modifica acolo ce ai aberat.

Marie Antoinette" arata uimitor de sters (o fi vina conditiilor tehnice din cinematografele de la noi?), chiar daca Sofia Coppola se concentreaza minutios pe coloratele detalii ale curtii de la Versailles - excuse meeeee?
tu chiar nu observi ce ai putut sa scrii ?

oribil. imi retrag sfatul si iti pasez carabina!

filmul asta este cea mai dulce si mai colorata portie de tort pe care am mancat'o de enorm de mult timp incoace. forget the history & listen to the f.u.c.k.i.n.g music (no SEX PISTOLS - ANYWHERE) ... dar Cure cu Plainsong & All Cats are Gray!

p.s. - you didn't even mention those :shock:

:love: :love: :love: :love:
:love: :love: :love: :love:
:love: :love: :love: :love:
:love: :love: :love: :love:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2006, 15:15   #2
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
nu stiu,filmul asta(frivol in aparenta)m-a dus cu gandul la o carte foarte serioasa("suveranitatea"lui g.bataille).citez(citesc,adica ,ca doar n-am 4 gb de memorie in cap):"suveranul,daca nu este unul imaginar,se bucura realmente de produsele acestei lumi dincolo de nevoile sale:in asta rezida suveranitatea sa.sa spunem ca suveranul(sau viata suverana)incepe atunci cand,o data necesarul asigurat,posibilitatea vietii se deschide fara limite")
si atunci sa te miri ca oamenii l-au trimis la satar pe louis seizieme(atentie!nu louis xv,cum scrie stefan)?o precizare istorica:louis nu era impotent,doar ca avea fimoza,adica o avea cam stramta(si,fiind regele celei mai importante natiuni crestine,nimeni nu avea curaj sa-i propuna circumcizia,chestie jidaneasca doar,nu?)
in rest,dincolo de afacerea cu colierul,dincolo de toate lacomiile si depravarile ei,ramane totusi curajul si devotamentul final al antoinettei,care s-a dus pe esafod alaturi de barbatul ei.
nu...o sa revin.filmul e adanc,deschide discutii politice,sociale...
dpdv estetic,ce sa vorbim pe nas,arata traznet;de la "duelistii" si "barry lyndon nu s-a mai vazut asa ceva.

p.s.ceea ce-oarecum-ma enerveaza(dar imi si place),este ca un un film revizionist si profund conservator in esenta are un cel mai subversiv si anarhist soundtrack intalnit vreodata(de la gang of four pana la the cure si siouxsie & the banshees)
p.s.2 ce piesa de sex pistols ati vazut voi aici,bah(nu ca nu s-ar fi simtit nevoie de "god save the queen" :lol: )?
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2006, 15:25   #3
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by ulrich:
p.s.2 ce piesa de sex pistols ati vazut voi aici,bah(nu ca nu s-ar fi simtit nevoie de "god save the queen" :lol: )?
pai nu noi ... stefan cu recenzia a vazut/auzit sex pistols. :shock:
filmul, soundtack'ul - totul e sublim, divin.

:love: :love: :love: :love:
:love: :love: :love: :love:
:love: :love: :love: :love:
:love: :love: :love: :love:

:happy:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2006, 23:02   #4
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
si tot in cro(ni)cheta aia: de unde nevoia acerba (si inca si presupus impediment intr-o apreciere pozitiva a filmului) de identificare cu personajele dintr-un film??? :hmm:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2006, 17:16   #5
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Re: Marie Antoinette

Originally Posted by Gaandalf:
Marie Antoinette" arata uimitor de sters (o fi vina conditiilor tehnice din cinematografele de la noi?), chiar daca Sofia Coppola se concentreaza minutios pe coloratele detalii ale curtii de la Versailles - excuse meeeee?
tu chiar nu observi ce ai putut sa scrii ?
Poate a vazut varianta trasa din sala
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2006, 08:47   #6
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
In legatura cu Sex Pistols, my mistake! Am primit o lista cu soundtrack-ul si nu am verificat-o. Acum e modificat.

Dar despre celelalte observatii ale voastre: ma faceti sa rad! Da, frate, NU MI-A PLACUT! Si am argumentat de ce nu mi-a placut: Coppola s-a laudat in stanga si-n dreapta ca-i face dreptate mariei sale Maria Antoineta, ca ne arata cat de buna era, cat de mult a suferit, ce viata grea a avut. De unde si identificarea cu personajul (uite ca sunt fire empatica, si cand vad suferinta pe ecran, sufar si eu ca boul ), din care n-am vazut strop in tot filmul. O fi greseala sa citesti multe despre film inainte de-al vedea si apoi sa te superi ca ti-au fost dezamagite asteptarile? O fi! Dar exact asta s-a intamplat aici: daca voiam sa vad frivolitati si obsesii pentru tzoale si prajituri ma uitam pe VH1 la o emisiune despre Paris Hilton si chi hua hua ala misto al ei!

Si-mi place de voi ca va strangeti pe forum si va hahaiti in gura mare ca "mama, ce prost e asta ca nu i-a placut si ce destepti suntem noi ca ne-a placut". Da’ sa ziceti de ce v-a placut voua e mai greu, nu? De ce nu te apuci Gaandalf sa scrii 4-5 mii de caractere cu felul in care ti-a schimbat viata joaca asta a lui Coppola? Pe bune, ti le public peste ce am scris eu, cu conditia sa scrii cat de cat literar si sa argumentezi cumva ce ti-a placut! Da’ de ce nu scrieti cu totii?

Acum sa raspund punctual la observatiile voastre:

Pentru Ulrich: am scris Ludovic al XV-lea pentru ca de el este vorba. Stati linistiti nu am confundat 15 cu 16. In scrisorile dintre Maria Teresa si Ludovic al XV-lea se vorbeste adesea despre Marie Antoinette in termeni care li s-ar potrivi mai bine unor negustori: cel mai des apare cuvantul "possession", de parca fata ar fi o bucata de pamant sau un pat cu baldachin. De unde si comentariul meu...

Iar Louis seize o fi avut el fimoza (ceea ce, conform Antoniei Fraser, nu este dovedit de nici un izvor scris), dar in acelasi timp suferea si de o imensa lipsa de chef Ceea ce in termenii mei profani inseamna impotenta: daca nu neaparat fizica, atunci mentala.

Lui Supastar i-am raspuns mai sus in legatura cu "nevoia acerba de identificare cu personajele dintr-un film": daca mi se promite ca mi-o umanizeaza pe MA, atunci s-o umanizeze si sa nu-mi mai fluture pe la nas "cea mai neinteleasa regina a Frantei".

Iar lui GhitzaCartitza nu pot decat sa-i spun ca am vazut filmul la o previzionare pentru presa, in conditii la fel de bune ca voi. Ei bine, ai impresia ca au editat filmul si apoi au bagat pelicula intr-o cada, s-o spele. Ar fi fost perfecte niste culori tari (ca aveau cu ce si din ce), dar a iesit o chestie spalacita, stearsa, lucru care m-a surprins atat de mult incat m-am si intrebat daca nu cumva e de vina copia care a ajuns in Romania. O intrebare foarte logica de altfel!

Iar tu, Gaandalf, esti un scump: mersi pentru carabina...

Prin urmare si in concluzie: MA nu mi-a placut si nu cred ca se va intampla ca la "Moulin Rouge", pe care l-am urat la prima vizionare si apreciat intens la a doua (dupa trei luni). Cred ca MA va ramane cuminte in sertarul cu filme ok-si-atat.

Acestea fiind zise, va urez La Multi Ani!

P.S. Astept textele voastre! (haide, Gaandalf, baga mare, zi si tu de ce este asa divin MA si, wow, ravaaaaaashing!)

P.P.S. Vi le public, dar nu va dau bani pe ele...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2006, 13:25   #7
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by StefanDo:
In legatura cu Sex Pistols, my mistake! Am primit o lista cu soundtrack-ul si nu am verificat-o. Acum e modificat.
ai primit lista dar nu ai verificat si ai scris in recenzie ... haha! ar trebui sa imi dai a few pointers on documentation for movie reviews ... that would be swell!

mdeeeah ... permite-mi sa fiu brutal de sincer dar indraznesti sa imi ceri mie sa scriu eu 5000 de caractere ? ca ce chestie ? primesti o lista cu soundtrack-ul si cine stie ce comentarii tembele de la x&y le postezi intr-o recenzie pe cinemagia - oamenii reactioneaza si tot tu esti ala cu coaele maaari.

poate ca merge cu pitbull sa-l provoci sa-ti scrie recenzii (in 16 pagini - front & back - gaseste el ceva sa spuna despre marie antoinette) dar cu mine nu. promit ca ajung la marie antoinette si iti dau link-ul sa ma citesti dar pana atuncea sunt in vacanta acum si pana atuncea mai invata sa vezi filme si sa scrii recenziile DUPA ce ai vizionat filmul si scrie si tu ce parere ai tu despre film - nu ma lua cu istoria & alte fonfleuri. you're sucking all the fun out of watching movies si acesta este motivul pentru care am si reactionat mon cher. daca vrei sa imi transmiti parerea ta despre film spune-mi in cuvintele tale nu-mi da paste din wikipedia la fragmente istorice despre Louis & antoinette da ?

p.s. - nu esti nici primul nici ultimul care primeste articolele gata facute pentru publicare ... oi fi ocupat - stiu eu ?

:happy:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2006, 22:10   #8
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
1. daca scriam cronica inainte de a vedea filmul, ar fi fost o chestie calduta. Am scris-o DUPA, a fost negativa pentru ca nu mi-a placut si te-ai atacat. Este treaba ta, e dreptul tau sa-ti placa un film dezamagitor pentru mine. Cred ca am dat suficiente argumente pentru pozitia mea.

2. Documentarea a fost facuta ok (cu exceptia acelui generic ). Daca te intereseaza, chiar am citit "Marie Antoinette: A Journey" de Antonia Fraser, pentru ca ma intereseaza perioada, chiar daca pentru persoana (adica MA) nu am nicio atractie deosebita. Nu sunt monarhist, nu ma dau in vant dupa capete incoronate (adica alea puse acolo prin nastere/casatorie aranjata si nu prin merite), asa ca nu trebuie sa am vreo afectiune a priori fata de MA.

Tu bucura-te de vacanta, scrie despre film si trimite-mi link-ul. De-abia astept sa vad de ce-l gasesti asa "ravaaaaashing". In orice caz, da-mi voie sa nu-mi schimb parerea despre film... Hai bafta!
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2006, 20:10   #9
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
pai eu n-am spus ca as pune filmul in raftul de sus,stefan.am spus ca e provocator.mie provocatoare(din alte motive)mi s-au parut si filme ca "miami vice" sau "inside man".vrei sa-ti scriu o cronica de 5000 de semne?iti scriu una de 50 k,dar ma tem ca ar avea putine legaturi cu filmul si ar aluneca mai mult inspre politica si sociologie...
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2006, 02:45   #10
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by StefanDo:
...
ce am punctat eu si ce'ai dat tu cu replica ... :sleep:
NU, nu ma intereseaza ca ai citit cartea & YES, you are missing the whole point. ceea ce este si mai grav este ca you can't see it even after it came & sat on your head.

daca mai punctezi pe langa o sa punctez eu la obiect ... ce zici ?
:hmm:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2006, 14:36   #11
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by StefanDo:
Dar despre celelalte observatii ale voastre: ma faceti sa rad! [...]
Si-mi place de voi ca va strangeti pe forum si va hahaiti in gura mare ca "mama, ce prost e asta ca nu i-a placut si ce destepti suntem noi ca ne-a placut". Da’ sa ziceti de ce v-a placut voua e mai greu, nu? De ce nu te apuci Gaandalf sa scrii 4-5 mii de caractere cu felul in care ti-a schimbat viata joaca asta a lui Coppola?

aici esti jalnic, FRATE... tu nu esti pe picior de egalitate cu noi in kestia asta... tu scrii unde scrii si esti admin (sau whateva) pe forumul asta. e cam de kko sa ne bagi replici din astea!

Originally Posted by StefanDo:
sa scrii 4-5 mii de caractere cu felul in care ti-a schimbat viata joaca asta a lui Coppola?
si de ce, ma rog, sa-ti schimbe filmul viata in vreun fel??? gaandalf nu a insinuat asa ceva. pot si eu sa adopt un ton patronising si sa-ti spun k nu s-ar numi cronica scrierea despre un film care ti-a schimbat viata!

P.P.S. ti le citim, dar nu dam 2 bani pe ele...
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2007, 21:49   #12
maiko
Novice
 
maiko
 
Join Date: Jan 2007
Location: in your dreams
Posts: 3
i liked it (filmul). mi-a placut si cartea lui stefan zweig despre marie antoinette, si eram curioasa ce film va face sofia coppola despre austriaca cea depravata si cam rupta de realitate...
maiko is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2007, 20:16   #13
Chantal
Junior
 
Chantal
 
Join Date: May 2003
Location: Bucharest
Posts: 66
Vazut, visat, explodat, durut, lins pe degete, sifonat, zacut, placut.
__________________
… We are such stuff
As dreams are made of, and our little life
Is rounded with a sleep.
(The Tempest, IV, 1, 17)
Chantal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2007, 01:05   #14
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
nu mi-a placut!
sofiica coppolitza a ratat din prea multa imaginatie postmoderna...
cred ca nu e un film pentru mine. incerc sa-i inteleg pe cei carora "pelecola" le-a placut. ce oameni fericiti!
subsemnez la scepticismul lui StefanDo.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2007, 12:56   #15
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
i've got 4 words pt cei care stramba din nas la marie antoinette:

Let them eat cake!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2007, 14:43   #16
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Ha, bine zis
oricum, prajiturile sunt cele mai misto din film
si Kirsten Dunst, care de obicei nu-mi place
si "I want candy"
si Asia Argento
si... atat
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2007, 15:51   #17
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Filmul e o bucurie la nivel estetic; un singur gest mi s-a parut tulburator,dar insuficient exploatat a lasat filmul fara un mesaj bine construit: ea la balcon si gestul cererii iertarii in fata multimii;dar, per ansamblu, filmul il vezi, te bucuri, iti place insa, la final iti spui: so?
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2007, 22:01   #18
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
:hmm: :sick:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2007, 23:43   #19
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
:love: :love: :love: :love: :love: :love:
:w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t:

un 5/5 nediscutabil de la mine pt madam coppola si marie fu#king antoinette
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2007, 22:26   #20
Yugo
Novice
 
Yugo
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3
Sofia a mai ridicat putin stacheta.... si are tot viitorul in fata sa il ridice sus de tot.
ca sa fiu carcotas as zice ca seamana seamana cu lost in translation imaginea , scenariul, muzica, costumele sunt prea bune sa poti sa fii carcotas la un asemenea film... dar daca vezi filmul in sala de cinema vei gasi sigur destui care critica filmul ies afara de la film si povestesc ce bijuterie este - o noapte la muzeu- brrr parca e un film de savurat acasa nu la cinema.
Yugo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells