Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Mar 2007, 12:12   #1
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Doc.ro

Ce audienta / importanta / viitor are filmul documentar romanesc?
Care documentaristi romani va plac si care nu?

Asta daca ne mai pasa de soarta filmului documentar...
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 14:27   #2
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
cateva filme bune s-au facut cu prilejul campaniei "Cel mai mare roman"
excelent filmul lui Bucurenci dspr Eliade. apoi filmele despre pastorul german, despre Carol..., dspr Brancusi..., dspr Antonescu (autor Adrian Cioroianu)...
am mai vazut filme excelente despre campania din Est a armatei romane in timpul razboilui...
exista potential, exista materie prima de exploatat...
e un gen care trebuie sustinut...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 21:27   #3
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Am vazut azi in jur de ora 5pm pe Cultural ceva despre Alexandru Solomon, in cadrul emisiunii "Despre documentar inca ceva in plus"(cred ca asa se cheama emisiunea). Au fost prezentate niste filmuletze, dar nu stiu nici cine este prezentatorul emisiunii(un tip care seamana parca cu Alexandru Andries :? ), nici cine era invitatul, nici cate emisiuni am ratat deja, nici daca azi a fost o tema anume despre anumiti documentaristi romani, si daca da, care a fost ea...
Am prins doar niste fragmente din 2 filmulete, Earthcake si "Viata de caine". Si am mai retinut cateva nume, Cameleonul, Via regis, 2x5, dar, pe care le-am ratat..

Earthcake era facut(nu stiu daca de Alexandru Solomon??) in colaborare cu o tipa de la arte plastice(nu i-am retinut numele) si era despre modelarea unui tort din pamant. Va povestesc un pic: doua maini framanta o bucata de pamant, ii dau forma rotunda de tort, deseneaza 6 felii pe tort, apoi iau o felie din tort, o reamesteca si ii dau forma de mini-tort, pe care, apoi, il aseaza pe o farfurie si il servesc unei tipe vopsita in intregime pe fata in alb(un fel de clown alb :? ) si cu un prosop alb pe cap. Si tipa incepe sa manance tacticos(cu o lingurita frumos incrustata) cate o bucata din tortul de pamant si-si misca ochii (atunci, prin contrastul cu albul, ochii par organe si mai vii decat sunt), ca pentru a traduce ca ceea ce mananca nu e nici bun, nici rau..un fel de resemnare :w00t: Bun, vizual a fost misto(am prins, nu stiu daca bine, ideea contrastului dintre tortul maro si femeia in alb), dar, in rest, n-am inteles nimic, n-am prins dedesubturile "filosofice", daca au fost... Poate ca a fost doar un fragment dintr-un documentar-experiment, dar, daca ce am vazut eu intra oficial in categoria documentar, atunci felicitari, in sfarsit ceva iesit din cliseele cu care ne-am obisnuit.

Am mai prins niste secvente(nu stiu din ce documentar(?) de data asta)-un joc ff. misto cu doua maini, care prin tot felul de contorsionari si pozitionari ale degetelor, iti lasau impresia unor indragostiti care se imbratiseaza si se saruta (trebuia sa faci aproape un excercitiu de concentrare pentru a face abstractie de imaginea degetelor si pentru a vedea dincolo de ele). Nu, nu era jocul ala pentru copii ,facut in umbra pe perete, ca sa iasa rate si iepuri si nu mai stiu ce..

Fragmentul din documentarul "Viata de caine" trata problema numarului mare de caini din capitala (de pe cand se discuta "basescian" posibilitatea eutanasierii lor), si erau filmate "gasti" de caini ( in numar de 4 minim si 15 maxim ), prin diferite zone ale Bucurestilor, pe strazi, printre blocuri, pe treceri de pietoni
Cica dialog(aproximativ)intre doi caini(spus de vocea naratorului din film):
c1-Mai, m-am hotarat sa emigrez..
c2-Cum asa, de ce sa emigrezi, unde sa emigrezi?
c1-In Romania.
c2-De ce acolo?
c1-Am auzit ca acolo se traieste bine.

Deci intrebari(sorry ca m-am lungit atata): ce-i cu Earthcake-ul, cine-s domnii de fac asa filme, ce documentare atipice am mai pierdut la emisiunea asta nebagata-n seama de mine pan-acum?
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 21:48   #4
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Liou:
Am vazut azi in jur de ora 5pm pe Cultural ceva despre Alexandru Solomon, in cadrul emisiunii "Despre documentar inca ceva in plus"(cred ca asa se cheama emisiunea). Au fost prezentate niste filmuletze, dar nu stiu nici cine este prezentatorul emisiunii(un tip care seamana parca cu Alexandru Andries :? )
e regizorul Laurentiu Damian,
Quote:
nici cine era invitatul,
Alecu Solomon
Quote:
nici cate emisiuni am ratat deja, nici daca azi a fost o tema anume despre anumiti documentaristi romani, si daca da, care a fost ea...
Am prins doar niste fragmente din 2 filmulete, Earthcake si "Viata de caine". Si am mai retinut cateva nume, Cameleonul, Via regis, 2x5, dar, pe care le-am ratat..
au mai fost secvente din 'DUO PENTRU PAOLONCEL SI PETRONOM' un film despre prietenia dintre poetii Paul Celan si Petre Solomon
si
'CRONICA DE LA ZURICH' despre dadaistii romani la Zurich in timpul primului razboi mondial.

Quote:
Earthcake era facut(nu stiu daca de Alexandru Solomon??) in colaborare cu o tipa de la arte plastice(nu i-am retinut numele) si era despre modelarea unui tort din pamant.
e vorba de Geta Bratescu.

Quote:
Am mai prins niste secvente(nu stiu din ce documentar(?) de data asta)-un joc ff. misto cu doua maini, care prin tot felul de contorsionari si pozitionari ale degetelor, iti lasau impresia unor indragostiti care se imbratiseaza si se saruta (trebuia sa faci aproape un excercitiu de concentrare pentru a face abstractie de imaginea degetelor si pentru a vedea dincolo de ele). Nu, nu era jocul ala pentru copii ,facut in umbra pe perete, ca sa iasa rate si iepuri si nu mai stiu ce..
tocmai ai descris '2X5'.

Quote:
Fragmentul din documentarul "Viata de caine" trata problema numarului mare de caini din capitala (de pe cand se discuta "basescian" posibilitatea eutanasierii lor), si erau filmate "gasti" de caini ( in numar de 4 minim si 15 maxim ), prin diferite zone ale Bucurestilor, pe strazi, printre blocuri, pe treceri de pietoni
Cica dialog(aproximativ)intre doi caini(spus de vocea naratorului din film):
c1-Mai, m-am hotarat sa emigrez..
c2-Cum asa, de ce sa emigrezi, unde sa emigrezi?
c1-In Romania.
c2-De ce acolo?
c1-Am auzit ca acolo se traieste bine.
era vorba de un banc care face parte din scenariul scris de Mircea Cartarescu.
doar ca finalul e: "am auzit ca acolo se traieste o adevarata viata de caine".

Quote:
Deci intrebari(sorry ca m-am lungit atata): ce-i cu Earthcake-ul, cine-s domnii de fac asa filme, ce documentare atipice am mai pierdut la emisiunea asta nebagata-n seama de mine pan-acum?
Earthcake-ul e un film video, parte dintr-un proiect experimental de colaborare intre Alecu Solomon si Geta Bratescu.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2007, 22:20   #5
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
wow, marx, cred ca ai vazut si tu emisiunea azi, nu? merci, impresionant, nici nu am apucat sa dau bine send, ca raspunsul, hop-toc-poc(crouching tiger, hidden dragon ). te stii, ce mai ..

Quote:
Alecu Solomon

adica idem cu Alexandru Solomon, I guess.

Quote:
'DUO PENTRU PAOLONCEL SI PETRONOM' un film despre prietenia dintre poetii Paul Celan si Petre Solomon

asa, asa, asta mi-a fost mai greu sa-l retin dupa titlu, dar as vrea sa-l vad sau sa stiu mai multe. Paoloncelul trebuie sa fie Paul Celan si Petronomul,Petre Solomon. mai, cate nu stiu..

Quote:
'CRONICA DE LA ZURICH' despre dadaistii romani la Zurich in timpul primului razboi mondial.

aham..rien vu ici..

Quote:
tocmai ai descris '2X5'.
aha, mai cercetez ca era misto; de fapt, imi imaginez ca vine de la 2 maini X 5 iluzii de imagini

Quote:
scenariul scris de Mircea Cartarescu
interesting
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2007, 11:59   #6
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Despre Alexandru Solomon...

Un site pe care vi-l recomand calduros:

www.alexandrusolomon.ro
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2007, 18:44   #7
Alexandru Solomon
Junior
 
Alexandru Solomon
 
Join Date: Mar 2007
Location: Bucuresti
Posts: 29
nedumeriri

ma bucur ca ati vazut emisiunea de ieri.
si ma bucur ca cineva a dat lamuririle inaintea mea.
Earthcake si 2x5 sunt printre primele filme experimentale pe care le-am facut cu artista Geta Bratescu (prin anii 1992-94). Erau mentionate, citate in emisiunea despre documentar - doar din cauza mea, altfel desigur ca nu e vorba de documentare in cazul lor.
si daca mai aveti rabdare/chef, urmeaza si partea doua peste doua saptamani la aceeasi ora.
Mihai, multumesc pentru publicitatea facuta noului meu site, am si acolo un forum.
Alexandru Solomon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2007, 19:35   #8
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
S-aduna lume buna pe forum, bravos !
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 06:02   #9
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
c e nostim (si, intrucitva, tushant) e k unii descopera acum lucruri p kre altii l stim d ani d zile...

bravo postul public d televiziune (k tot zic unii 'mafioti' k nu produce nimic bun)!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 10:55   #10
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Alex Leo Serban:
c e nostim (si, intrucitva, tushant) e k unii descopera acum lucruri p kre altii l stim d ani d zile...
Nu era vorba de tine, nu te flata singur.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 11:39   #11
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Alex Leo Serban si Carmine Galante, va rog purtati-va razboaiele in alta parte. Sau, si mai bine, fumati pipa pacii si gata! De-acum inainte am sa va sterg ABSOLUT TOATE mesajele care nu au legatura cu subiectele pe care scrieti.

Mi se pare extrem de nepoliticos sa nu ne bucuram de prezenta pe forum a lui Alexandru Solomon, care sigur nu are nicio legatura cu altercatiile voastre total off-topic.

Cu aceasta ocazie vreau sa-i urez bun venit aici lui Alexandru Solomon, pe care l-am vazut la lansarea lui Mihai si cu care n-am apucat sa schimb nicio vorba, din pacate

Am o intrebare pentru tine, Alexandru. Am sa plec la Berlin in aprilie si m-ar interesa sa vad urmele sederii lui Caragiale acolo. Nu am vazut documentarul tau "Franzela exilului", asa ca nu prea stiu incotro sa ma indrept . Inca ceva, ai spus in interviul dat lui Mihai ca documentarul a parut neserios, fiindca a socat perspectiva de actualizare a acestui exil la 100 de ani dupa terminarea lui. Motivul o fi fost respectul prea mare pe care-l avem fatza de Caragiale? Asta ne face sa reactionam negativ ori de cate ori primim informatii noi cu privire la o figura prea puternica a literaturii/culturii noastre? Ma gandesc si la polemica pe care a iscat-o acel numar din Dilema despre Mihai Eminescu. Probabil de-asta documentarul tau a parut neserios. Ce parere ai?

Pana la urma rolul documentarului, pe langa acela de a prezenta informatii noi cu privire la un subiect (controversat sau nu), este si acela de a aduce o viziune/abordare noua cu privire la subiectul respectiv. Cred ca din acest punct de vedere documentarul se aseamana foarte mult cu filmul de fictiune, pentru ca amandoua trebuie sa-si uimeasca (in sensul lui Blaga) spectatorul, sa-i provoace o reactie gen "la asta nu m-as fi gandit" , dar cu mijloace foarte diferite.

Inca o intrebare (ce de intrebari ): dupa reactia la Franzela exilului, te-ai gandit vreo clipa ca ar fi trebuit sa abordezi altfel exilul lui Caragiale?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 11:57   #12
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
poate imi spui si mie UNDE vezi continuarea unui razboi si d c ti s pare k i-am 'raspuns' lui carmi negalante in postarea mea d mai sus!? era o postare d interes general! si nu, nu ma refeream la negalante al vostru (p care-am decis sa-l ignor cu desavirsire), ci la mai juna generatie - din kre si tu faci parte...

astept scuze!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 12:14   #13
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Ma bucur sa aud ca ati ingropat securea razboiului si ca de acum inainte n-o sa ne mai zapaciti cu intzepaturile voastre Remarca mea de mai sus se referea nu numai la acest subiect, ci si la altele, si a fost o incercare de a opri o inutila discutie in contradictoriu intr-un subiect la care tin mai mult decat la altele O scapare de jun sau nu, observatia mi s-a parut nimerita la momentul respectiv

Oricum, e super ca ne putem continua discutiile in liniste. In aceasta situatie, scuze...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 12:23   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bine-ai venit, coane Alecule!
Speräm sä-ti placä aici, la noi, sä prinzi cheag durabil si sä te räspândesti cât mai mult prin forum - dupä ce punem pe picioare acest topic dedicat documentarului românesc.
Iacätä cä initiativa lui Mihai (Fulger) dä roade. DA, era nevoie de un asemenea topic - si uite ce bine se lanseazä! La mai mare!
E clar - trebuie sä dau la scormonit prin ODeCe oarece, sä mä pun la punct mäcar cu astea mai noi si mai importante. Care aveti CD-uri cu Jafuri Comuniste, Decretei si alte asemenea, m.p., please!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 21:34   #15
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Deci iata ca mai exista un conu Alecu, altul decat regretatul Paleologu...de aceea intrebam daca e vorba chiar de aceeasi persoana Alexandru Solomon =Alecu Solomon( Alecu putea fi tatal sau fiul; in nebunia asta de optiuni in viata, cine ar fi stiut exact?...). Well, ma bucur sa fi aflat acel site:omul cat traieste invata...(mi-e teama sa nu invete prea tarziu ; cum spuneam, cine stie cate emisiuni am pierdut deja cu/despre cate documentare misto). Ideea e ca daca nu ma uitam la emisiunea asta de pe Cultural(pentru mine top of the top dintre cele romanesti), nu as fi aflat nimic despre numele asta, despre filmele astea;

Poate ar mai fi fost cativa care ar fi scris cate ceva despre Sorin Iliesiu cu documentarele lui cunoscute despre Cioran si Tutea..insa si genul de documentar al lui Iliesiu, dupa parerea mea, e ceva destul de "clasic" si previzibil(e drept ca n-am vazut nici eu, de el, mai mult de cele doua filme)...
Deci este exact ce ma intereseaza sa cunosc: un alt gen de documentar, cum spunea si Stefan, care sa te "fure" prin alte mijloace decat cele cu am fost obisnuiti(vezi genul de filme despre personalitati sau razboi..).

Si mai cred ca filmele astea nu le voi gasi veci nici pe E-mu-le, nici pe de-ce, asa ca deocamdata ,pentru mine,raman doar niste titluri foarte frumoase. Asta daca nu cumva ma va milui si pe mine cineva (macar cu Duo pentru...sau cu Franzela... sau cu Clara B...,care mi-au atras atentia mai tare la o prima citire).
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 21:59   #16
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
tot despre solomonul nostru este vorba.
pare o idee excelenta.
http://www.romanialibera.ro/a89772/e...-noi-aici.html
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 22:15   #17
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Liou:
Well, ma bucur sa fi aflat acel site:omul cat traieste invata...(mi-e teama sa nu invete prea tarziu ; cum spuneam, cine stie cate emisiuni am pierdut deja cu/despre cate documentare misto). Ideea e ca daca nu ma uitam la emisiunea asta de pe Cultural(pentru mine top of the top dintre cele romanesti), nu as fi aflat nimic despre numele asta, despre filmele astea;
este kiar ciudat sa nu fi auzit de Alexandru Solomon autorul unui f cunoscut documentar de lung-metraj, "Marele Jaf Comunist", difuzat acum cateva luni si pe tvr 1.

ps: emisiunea despre documentare exista de cativa ani.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 22:46   #18
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Quote:
este kiar ciudat sa nu fi auzit de Alexandru Solomon autorul unui f cunoscut documentar de lung-metraj, "Marele Jaf Comunist", difuzat acum cateva luni si pe tvr 1.

ps: emisiunea despre documentare exista de cativa ani.

De site-ul domnului Solomon stiu exact de ieri, cam de la ora 11 am(cu aproximatie) N-am vrut sa-mi fac atat de mult autocritica...Si, da,
am auzit de "Marele jaf comunist"(daca ma scotocesc bine s-ar putea sa-l gasesc in arhiva mea), insa nu l-am "cuplat" ,pur si simplu, cu acest nume si nici nu i-a venit randul la vizionat.. Am avut alte nume pe lista de prioritati(no ofence, please). Si apoi, mai sunt si cinefili care iau lucrurile mai "a la legere", pana cand anumite imprejurari(sa zicem placute) ii fac sa se uite la un film (nu neaparat nevoia de a mai bifa cate unul).

Si la tvr1 ma uit, cum nu, dar, stii cum e, daca pic pe ceva bun, bine, daca nu, iarasi bine..ar mai fi posibile cateva "scenarii" pentru care eu n-am vazut acest film, acum cateva luni:

-am ales sa vad alt film, cel de pe cultural(ca era un..Antonioni...sa zicem) sau altul din arhiva personala;
-eram in imposibilitate fizica sa-l vad;
-n-aveam chef sa vad filme in seara aia

E, dar acum, au trecut acele luni, si o sa ma uit si la Marele jaf.... si incerc sa ma uit, de-acum, si la emisiunea cu pricina.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 23:55   #19
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Liou:
am auzit de "Marele jaf comunist"(daca ma scotocesc bine s-ar putea sa-l gasesc in arhiva mea
Eu nu l-am vazut, am vazut in schimb ceva pe tema asta facut de o televiziune, care folosea in el meteriale reale, filmate atunci, imagini de arhiva cu adevaratii "talhari" la reconstituire. Era un moskvich, cladirea din Crangasi unde acum e trezorerie, pe atunci era banca, si Alimentara aia veche de pe Plevnei-Orhideei, pe unde sunt curve acum.

Pe vremea cand Evenimentul zilei nu era oficios pe fatza, s-a publicat un amplu reportaj despre acest film (cel al lui Solomon) cu titlul Marele jaf comunist in impas financiar, in care se spune ca CNC -ul prefera sa finanteze doua filme d-ale lu' Sergiu. Well asta se intampla pe 9 aprilie 2003 (am decupaju' din ziar in fata), si ca si acum, jegu' de sergiu ridica aceleasi probleme.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2007, 08:01   #20
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Originally Posted by Mistah J:
Super jenant articolul... Mai ales partea a doua unde omu' nostru bate campii cu gratie...

Articolul e departe de a fi "super jenant": pornind de la informatii interesante despre realizarea filmului, ajunge la un subiect inca de actualitate (Securitatea vs. Europa Libera). E remarcabil faptul ca un cotidian ofera un spatiu atat de amplu unui text despre un documentar romanesc...
Probabil laudele la adresa TVR ti se par aberante, dar trebuie spus ca doar de la Tudor Giurgiu incoace postul public de televiziune a inceput sa sprijine cu adevarat filmul romanesc.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells