Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Oct 2002, 00:41   #1
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nu ma astept ca acest film sa atraga prea multi spectatori in salile de cinematograf...din pacate nici nu prea are cu ce sa-i atraga...filmul este un esec dupa parerea mea!nu vine cu absolut nimic nou...acelasi Dinica...acelasi Uritescu...poate putin Mitica Popescu e intr-un rol relativ atipic...si extrem de neverosimil...de fapt toata povestea pare extrem e ireala!
filmul incearca sa exploreze ideea de ironie a sortii...dar nu prea reuseste...
avand in vedere ce filme ruleaza acum pe ecrane, si ce filme vor mai veni, nu cred ca Turnul din Pisa merita sa fie vazut!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2002, 14:56   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu l-am vazut, si ma indoiesc ca o sa mai am unde sa-l vad...dar profesoara de romana a zis ca-i o capodopera... :smile:
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2002, 14:01   #3
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Mie mi-au placut intotdeauna personajele lui Gheorghe Visu. Ce face prin filmu' asta?
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2002, 13:55   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nu stiu cum ar putea fi considerat filmul asta o capodopera...cineva ar putea spune ca are o idee interesanta (eu una nu sunt o astfel de persoana), sau ca anumite personaje sunt discutabile...dar de-aici pana la a spune despre Turnul din Pisa ca e un film maret, mi se pare un drum foarte lung...
poate ca n-am inteles eu filmul...poate ca sunt insensibila la aceste povesti care desi se vor a fi plauzibile sunt departe de asa ceva...dar sincer, am fost extrem de revoltata de modul in care acest regizor mi-a trantit efectiv anumite idei la sfarsitul filmului...este ca si cum as fi citit o carte politista in care un detectiv cauta criminalul si pe tot parcursul cartii se invarte in jurul unor povesti care sa nu-l aduca cu nimic mai aproape de rezolvarea cazului, pentru ca in final sa scoata, nu se stie de unde, tot felul de indicii care evident fac acel caz banal...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2002, 22:18   #5
bryce
Junior
 
bryce
 
Join Date: Sep 2002
Location: bucuresti
Posts: 46
Send a message via MSN to bryce Send a message via Yahoo to bryce
asha e...
bryce is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2002, 16:01   #6
sam
Novice
 
sam
 
Join Date: Oct 2002
Location: ionut de la rds 8-)
Posts: 4
ricutza, iata-ma-s si pe topicul tau, nu il vazusem cand l-am creat pe al'lant. :smile:
deci.
turnu lu peste mi se pare a fi o stupizenie. incercand sa mosheasca un succes financiar dupa ce cred ei ca e o retea americana (mari actori in roluri si posturi noi), producatorii cu pricina o dadura rau de tot in bara.
in primul rand, scenariul e prost. miroase a draft, a idee povestita la bere si nerafinata din lipsa de energie (ca bani nu costa sa rescrii un script). ar fi mers, poate, imediat dupa revolutie, dar acum nu. la revedere, tovarashi, poporul s-a deshteptat!
filmul contine mai multe povesti pe care nu le dezvolta. plus inadvertente: fata intra la puscarie un pic dupa traficantii de benzina, sta noua ani, iese si apoi, dupa inca un timp, cei 3 sunt tot acolo. pai ce pedeapsa primisera aia, nene?!
ma rog.
respect.
sam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2002, 16:58   #7
eliza
Senior
 
eliza
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 100
dada?!!! a fost aiurea! ~zise eliza, care l-a vazut abia azi~. faza cu statu in puscarie n-a fost singura ...trasa de par. sa mai zic cateva? ok, zic? lantu lu ala- what the hell, era oribil, de ce l-a purtat la gat 10 ani???? si pana la urma de ce boala suferea? si ala care a murit, cum a ajuns afara din masina, si de ce n-a chemat nimeni salvarea? adica au ajuns toti aia acolo, au ciocnit oua, au cantat hristos a inviat si ... ma rog! a meritat totusi pentru ca i-am vazut pe constantin draganescu si marius stanescu si mi-a placut ala care facea pe elvis.
eliza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells