Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Sep 2010, 16:37   #1
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
"My Son, My Son, What Have Ye Done"

Pe cît de mult l-am aşteptat, pe atît de dezamăgit am fost... E ca şi cum cei doi maeştrii şi-au unit forţele, apoi s-au anulat reciproc (nu stiu contribuţia lui Lynch cît de importantă a fost pînă la urmă, în ce măsură şi-a pus amprenta pe filmul propriu-zis, dincolo de producerea sa). Filmul parcă a fost conceput după o noapte de beţie (sau de meditatie transcedentala). Lynch are ciudăţeniile lui, pe care le ştim şi le iubim, Herzog le are pe ale lui, pe care de asemenea le ştim şi le iubim... Au pus amîndoi umărul şi au creat o chestie în care nu găsim (aproape) nici una din ciudăţeniile sus-numite. Herzog îl imită pe Lynch încercînd în acelaşi timp să-şi păstreze şi stilul propriu şi eşuează în ambele încercări. Potenţial exista – poveste interesantă, ciudaţii de serviciu adunaţi cu toţii la un loc, pe acelaşi generic (Dafoe, Douriff, Kier în acelaşi film, for fuck sake!!!). A ieşit o labă tristă cu pretenţii metafizice. Michael Shannon face cel mai prost rol pe care l-am văzut anul ăsta – vrea să pară un Aguirre contemporan dar eşuează în ridicol. Ridicoli sînt aproape toţi, parcă joacă sub hipnoză. Soundtrack-ul e unul aparte, cum ne-a obişnuit Herzog însă e în completă disonanţă cu ceea ce se petrece pe ecran (intenţionat, probabil, efectul însă nu e cel scontat). Există două sau trei scene care reuşesc să-ţi stîrnească interesul dar în rest, dezamăgire pe toate fronturile.
Voi care l-ati mai vazut, ce parere aveti?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 18:32   #2
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Eu m-am uitat pentru Willem Dafoe. Mai bine nu m-as mai fi uitat. Pierdere de timp, consum de nervi pentru un film din care nu intelegi mare lucru si din care nu ramai cu nimic. Iar Dafoe nici macar n-are un rol important.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells