Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jun 2009, 22:27   #21
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
gionloc,

imi strici socotelile.

illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 22:35   #22
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
ce faci gioncloc???!!! ii strici planurile lui illo?? s-a tot chinuit sa-i arate lui Judex partile negative, si tu vii acum la sfarsit sa dai cu bata-n balta

o mana de ajutor illo?
sunt foarte multi tantari mari si lacomi. + cozile infernale de la serpi si alte animale
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 22:38   #23
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244


terminati mai cu prostiile ca o sa se supere pe mine
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 03:12   #24
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Eh... Chestia cu tintarii mi-o asum. Chiar va sfatuiesc sa stati pe langa mine. Sunt un soi de anti-tintari pt cei din jur. Adica trag numai la sangele meu dulce si scapa cei din jur.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 06:08   #25
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ma amuza copios k se vbeste dspr orice - nisip, plaja, mare, mincare, serpi, tintari... - da nik dspr filme
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 06:41   #26
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Deh, Leonino, incearca lumea sa afle una-alta si mai ales cand se tine duda, ca doar n-oi fi in conced vesnic.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 07:51   #27
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai se stie ceva despre filme????
nu se stie nimic....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 11:19   #28
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai deci va duceti pt plaja, mare, soare, scoici & tintari...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2009, 14:09   #29
mrahmfae
Novice
 
mrahmfae
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1
tantari doar in intervalul 20:30-22 in rest filme , plaja si mare
debea astept
mrahmfae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2009, 21:48   #30
dragos_
Novice
 
dragos_
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1
si eu vreau sa vin dar nu prea am cu cine sunt din brasov si aici nu prea sunt amatori . se poate campa pe plaja cu cortul ?
dragos_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2009, 16:45   #31
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
sunt unii care campeaza si pe plaja, dar nu mi se pare o idee buna. e departe de centrul cinematografic.

Altfel, am vazut ca s-au anuntat filmele selectionate. In afara de cel cu Vasluianu, nimic nu ma mai tenteaza. Deci eu zic pas anul asta. IN plus ce e prostia asta cu publicul care decide marele premiu? e chiar trist, am senzatia ca se duce la vale acest festival. Pacat.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2009, 19:28   #32
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Quote:
„Anonimul” intră la apă

Doinel Tronaru
Sâmbătă, 18 Iulie 2009
Părăsit de sponsori, festivalul din Delta Dunării a fost nevoit să renunţe la juriu şi să taie dramatic din valoarea premiilor

Festivalul Internaţional de Film Independent Anonimul (10-16 august), desfăşurat în Delta Dunării, la Sf. Gheorghe, una dintre cele mai prestigioa se manifestări de profil din România, e serios afectat de grava criză financiară.

Organizatorii festivalului - Fundaţia Anonimul - au anunţat joi atât cele şapte lungmetraje care concurează pentru Marele Premiu, cât şi cele 42 de titluri din secţiunea de scurtmetraj, dar şi o veste „de criză”: pentru prima dată în cei şase ani de existenţă ai manifestării, se va renunţa la juriu, din cauza bugetului extrem de redus.

„Este o soluţie de compromis”

Marele Premiu va fi acordat exclusiv pe baza voturilor celor prezenţi la festival, nu de un juriu profesionist. Prin urmare, Marele Premiu înlocuieşte Trofeul Anonimul, decernat anii trecuţi, şi îşi diminuează valoarea de la 10.000 de dolari la doar 3.000. Cuantumul premiilor s-a redus dramatic în acest an: de la 25.000 de dolari la 6.000 de dolari.

„Motivaţiile sunt doar de ordin financiar. Este o soluţie de compromis; nu este nici pe departe ceea ce dorim noi. Sperăm ca la anul să ne întoarcem la vechea formulă”, explică Miruna Berescu, directorul festivalului. Anul acesta, bugetul festivalului este alcătuit doar din banii primiţi de la Centrul Naţional al Cinematografiei (CNC), adică 220.000 de lei. Cei trei mari sponsori principali ai ediţiei de anul trecut, loviţi de criza financiară, şi-au redus drastic bugetele de promovare şi s-au făcut „nevăzuţi”, lăsând astfel Festivalul Anonimul doar cu banii de la CNC. Suma primită de la instituţie este cam aceeaşi cu cea de anul trecut, însă ea reprezintă doar o mică parte din bugetul total.

„Aveam de ales: să tăiem de la partea de conţinut, ceea ce nu am vrut să facem, sau să reducem celelalte cheltuieli”, explică directorul festivalului. Deşi cheltuielile cu invitaţii au fost reduse „la sânge”, au fost adresate, totuşi, in vitaţiide participaretuturorconcurenţilor, atât din ţară, cât şi din străinătate.

Invitaţii speciali, costisitori

La ediţiile din anii trecuţi, Festivalul Anonimul a strălucit prin prezenţa unor mari nume ale cinematografiei: Peter Greenaway (în 2005), Ken Loach şi Cristian Mungiu (în 2007) sau Krzysztof Zanusssi (în 2008). Nici în acest an, Miruna Berescu nu exclude, totuşi, posibilitatea anunţării unui invitat-surpriză, odată cu definitivarea programului secţiunilor paralele ale festivalului, deşi aducerea lui în ţară este de obicei o operaţiune costisitoare.

Celelalte distincţii acordate la această ediţie sunt: Premiul publicului pentru cel mai bun scurtmetraj de ficţiune, Premiul „Ovidiu Bose Paştina” - pentru acestea concurează 24 de scurtmetraje, dintre care 9 sunt româneşti -, precum şi Premiul publicului pentru cel mai bun scurtmetraj de animaţie - pentru care concurează 18 filme, dintre care patru româneşti. Fiecare valorează 1.000 de dolari.

SELECŢIE

Focus pe filme despre adolescenţă

Cele şapte lungmetraje alese de selectorul ediţiei, criticul de film ceh Ludmila Cvikova, sunt: „Wrong Rosary” (regia Mahmut Fazil Coskun, Turcia), „Tulpan” (Serghei Dvortsevoy, Kazahstan), „Cealaltă Irina” (Andrei Gruzsniczki, România), „Treeless Mountain” (So-Yong Kim, Coreea de Sud), „A Week Alone” (Celina Murga, Argentina), „Stella” (Sylvie Verheyde, Franţa), „199 Tips to Be Happy” (Andrés Waissbluth, Chile). Doar coincidenţa face ca trei filme să aibă în titlu nume de femei – Tulpan, Irina şi Stella –, iar trei filme să aibă în centru copii sau adolescenţi: „A Week Alone” (un grup de copii sunt lăsaţi izolaţi în tr-o casă de la ţară), „Treeless Moun tain” (două fetiţe rămân fără mama plecată în căutarea tatălui) şi „Stella” (personajul principal este o fetiţă de 11 ani).


Sursa : www.evz.ro
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2009, 21:50   #33
Supercalifragilistic
Novice
 
Supercalifragilistic
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2
Quote:

Incepand cu acest an, Festivalul de Film Independent Anonimul are un nou concept. Directoarea festivalului, Miruna Berescu, a oferit mai multe detalii despre schimbari si noua perspectiva, intr-un interviu acordat Ileanei Birsan de la Cinemart.ro.

Ileana Birsan: Care sunt noutatile acestei editii a Festivalului Anonimul?

Miruna Berescu: Fiecare festival isi stabileste anumite prioritati, cum ar fi vanzarea de filme catre distribuitori sau prezentarea unor vedete. Prioritatea noastra este publicul iubitor de film, delta si mare. Festivalul isi pastreaza structura sa competitionala cu lungmetraj, scurtmetraj fictiune si scurtmetraj animatie, cat si programul Eco Docs, initiat in 2007. In plus, vom relua programul dedicat filmelor romanesti - scurt si mediumetraje.

Incepand cu acest an, publicul va acorda prin vot Marele premiu pentru cel mai bun lungmetraj din competitie – dintre cele sapte selectate – cat si Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj de fictiune, respectiv Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj de animatie. Vom pastra acest format al festivalului si in anii urmatori si vom continua sa aducem la Sfantu Gheorghe creatori care ne bucura cu filmele lor.

Festivalul este finantat de Fundatia Anonimul si Centrul National al Cinematografiei, sponsorii traditionali, din domeniile bancar, IT si petrolier fiind nevoiti sa se retraga in acest an din cauza crizei financiare. Speram sa ii avem alaturi de noi la editiile viitoare.

Ileana Birsan: In legatura cu criza, in presa a aparut un material cu titlul "Anonimul intra la apa", legat de noua editie a Festivalului.

Miruna Berescu: Nu comentez in nici un fel aceasta afirmatie. Va invit sa veniti la Sfantu Gheorghe si vorbim despre acest subiect dupa festival. Au fost voci care au spus ca Anonimul este un festival exclusivist si le dam acum dreptate: Anonimul este un festival al publicului, doar al celor care au pofta de filme bune, intr-un loc, realmente, fabulos.

Ileana Birsan: De ce publicul capata de acum inainte statut de jurat si VIP la Anonimul?

Miruna Berescu: Publicul a fost VIP dintotdeauna, iar ineditul acestei editii este ca toate premiile sunt oferite de public. Mereu am pus in prim plan publicul venit la Festival. Inca de la prima editie vizionarile au fost gratuite pentru toti spectatorii aflati la Sf. Gheorghe. Intrarea este libera la toate proiectiile nocturne, iar, in timpul zilei, pentru vizionarile din salile Complexului Cinema intrarea se face pe baza de invitatii distribuite la Info Point-ul Festivalului.

Cu fiecare editie publicul a fost tot mai numeros si am ajuns ca in 2008 sa ne bucuram de prezenta a peste 5000 de oameni, din tara si din strainatate, veniti special pentru Festival. De-a lungul anilor am constatat ca specatorii prezenti la Sfantu, au participat in numar tot mai mare la sesiunea de votare a Premiului Publicului. Festivalul Anonimul este si va ramane un festival special, pe nisip, intre Dunare si mare, la care publicul vine pentru a fi VIP si juriu in acelasi timp.

Sursa: Hotnews
Supercalifragilistic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2009, 14:55   #34
Supercalifragilistic
Novice
 
Supercalifragilistic
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2
Filmul din deschidere

Organizatorii tocmai au anuntat ca Festivalul este deschis cu proiectia in premiera in Romania a celui mai recent film al regizorului spaniol Pedro Almodovar, LOS ABRAZOS ROTOS/ BROKEN EMBRACES.
Supercalifragilistic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2009, 15:18   #35
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Uber Cool!

Nu ma duc oricum.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2009, 09:22   #36
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Filmul Cealalta Irina, regizat de Andrei Gruzsniczki, a cistigat Trofeul Anonimul

"Celalta Irina" de Andrei Gruzsniczki a castigat Marele Premiu al Festivalului Anonimul, premiu acordat in urma votului publicului prezent la Sfantu Gheorghe, anunta Mediafax. Marele Premiu este recompensat la editia de anul acesta cu 3000 de dolari.

Celelalte premiii acordate la editia din 2009:

- Premiul pentru scurtmetraj (1.000 de dolari) - "Nunta lui Oli" de Tudor Jurgiu
- Premiul Ovidiu Bose Pastina (1.000 de dolari) - "Utanc/Shame" (Turcia) de Hasan Gunduz
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj de animatie (1.000 de dolari) - "Post!" din Germania de Matthias Bruhn si Christian Asmussen

"Cealalta Irina" va avea premiera la 13 noiembrie.

Rolurile principale din film: Andi Vasluianu, Simona Popescu, Doru Ana, Gabriel Spahiu, Dragos Bucur.

Cealalta Irina a mai cistigat Premiul Zilelor Filmului Romanesc la Festivalul Internaţional de Film Transilvania, 2009, precum si locul al treilea la Festivalul de Film de la Bergamo, 2009.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2009, 16:51   #37
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Se proiecteaza duminica seara, la Muzeul Taranului Roman din Bucuresti. Cica e F.prost filmul.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2009, 07:20   #38
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
filmul nu este foarte prost, dar e si departe de a fi bun. Nu-mi explic victoriile lui decat prin patriotismul absurd al romanilor (anonimul) si nefamiliaritatea juriului (strain) de la TIFF cu Romania.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2009, 11:55   #39
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
surpriză: nu e rău deloc Cealaltă Irina!
misterios, sobru, captivant. un rol foarte bun pentru Andi Vasluianu (dacă nu mă înşel, e primul rol principal într-un lungmetraj?)
a fost în ton cu filmul turcesc dinainte (trist şi fără muzică)
încă mi-a lăsat nişte semne de întrebare. s-ar putea să-l revăd.
despre regizor (Andrei Gruzniczki) nu ştiu absolut nimic. bănuiesc că nu e român.
ca stil, cumva, păstrează elemente din Cristi Puiu sau Porumboiu, dar aduce şi ceva personal.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2009, 12:01   #40
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
din ce-am mai văzut la retrospectivă, mi-au mai plăcut mult cel chilian "199 reţete de fericire" şi turcescul Mătănii schimbate. Tulpan a fost cumplit (un certain regard, wtf?). Nici cel coreean, Muntele Pleşuv, nu m-a dat pe spate. iar Stella a fost simpatic, nu extraordinar. "8" foarte slab. doar cîteva mai ok (cele de Garcia Bernal, Mira Nair, Wenders, poate şi Jane Campion), restul praf...
Sleuth mi-a mai plăcut dar nu se pune, că e remake.
__________________
Prepare to evacuate soul

Last edited by Leonard : 24 Aug 2009 at 13:11.
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells